Proč obchodovat price action?
Jednou z klíčových výhod pro obchodování price action je vysoká flexibilita a možnost obchodovat napříč různými trhy i časovými rámci. Navíc, na rozdíl od technických a jiných podobných ukazatelů pracujících s historickými daty, price action pracuje s informacemi a daty, které se vážou k současným tržním podmínkám. To obchodníkům umožňuje mít neustálý a nezkreslený přehled o aktuální tržní situaci a jejích změnách.
Dokonce i po praktické stránce bývají vlastní pozorování, intuice, grafické vzory, hranice supportu a rezistence, svíčkové formace či trendové linie, mnohem výhodnější. Jednak je to kvůli tomu, že technicky zvládnutý trading, založený na výše popsaných aspektech, přebíjí jakékoliv používání technických indikátorů a nástrojů.
Druhým důvodem je ale také dlouholetá praxe používání price action, která patří k nejstarším metodám obchodování z grafu. Začátky používání price action jsou spjaty se začátky technické analýzy samotné a sahají někam do první poloviny dvacátého století. Kdyby tedy price action nefungovala, nebude se používat už více než 100 let…
Něco málo o využívání price action metod v praxi
Jak bylo řečeno, price action dokáže pomáhat různými způsoby. Pojďme si teď popsat ty absolutně nejzákladnější z nich.
- Hranice supportu a rezistence – Jedná se o jeden z klíčových ukazatelů při price action tradingu. Vše spočívá v tom, že tyto hranice představují oblasti, kde mají růsty a poklesy cen tendenci zastavovat a měnit směr.
Příklady:
A) Cena 10x za sebou vzroste až na hodnotu 1,1 a okolo této hodnoty se otočí do protisměru (toto se nazývá jako hranice rezistence a obchodníci zde proto často vstupují do prodejních pozic a vystupují z těch nákupních).
B) Cena 10x za sebou poklesne až na hodnotu 0,9 a okolo této hodnoty se otočí do protisměru (toto se nazývá jako hranice supportu a obchodníci zde proto často vstupují do nákupních pozic a vystupují z těch prodejních).
Graf č. 1: Ukázka supportů a rezistencí
- Trendové linie – Další velmi důležitý ukazatel, který lze na rozdíl od předchozích hranic využívat jak pro vstupy do protisměru, tak i pro ty v souladu s aktuálním trendem. K zakreslování trendových čar dochází tak, že obchodník spojí přímkou buďto několik vrcholů (lokální maxima, na kterých se trh otočil a vydal do protisměru), nebo naopak dna (lokální minima, na kterých se trh otočil a vydal do protisměru).
Příklad:
Cena vzroste na hodnotu 1,1, poklesne, následně vzroste až na 1,2 a poklesne. Spojením hodnot pak vznikne trendová linie, kterou pokud obchodník protáhne dále do budoucnosti, tak ukáže další potenciální místa, kde se později může trh opět otočit.
- Formace svící – Tato metoda patří zcela bezpochyby k těm nejsložitějším z řady price action. Ovšem co se jejího potenciálního přínosu týče, tak zde opravdu neexistuje mnoho jiných metod, se kterými je možné analyzovat trhy tak kvalitně jako právě s formacemi. Ostatně jejich potenciál vyjadřuje už samotný fakt, že drtivá většina moderních obchodníků pracuji s grafy založenými na svících, namísto například grafů čárových či jiných.
Ebook: Price action strategie pro všechny typy trhů
Pokud se letos chcete začít věnovat tradingu na vlastní pěst, doporučujeme vám stáhnout si náš nejnovější ebook. Najdete v něm kompletní price action strategii, založenou na svíčkové formaci Pin bar. Ta je vhodná zejména pro začínající obchodníky.
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 76,60 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.