Tento týden bude pro eurodolar rozhodující, co se týče dalšího nasměrování dosavadního medvědího trendu. Následující dva týdny totiž bude zasedat ECB i Fed a síla jejich kroků i rétoriky směrem k uvolnění měnové politiky bude pro EUR/USD zásadní. A jejich rozhodování se bude z velké části řídit následujícími příchozími daty.
V úterý americký index ISM v průmyslu. Jeho postupný pokles dělá vrásky na čele nejenom prezidentu Trumpovi. Pokud se ale udrží nad 50 body v teritoriu expanze, může dolaru dočasně dát vítr do plachet.
Vývoj indexu ISM v průmyslu:
Ve čtvrtek bude důležité sledovat dopoledne německé průmyslové objednávky (plus páteční průmyslovou výrobu). V případě dalšího negativního překvapení už by měli i jestřábi sedící v ECB právě z Německa dát volnou ruku k podpůrným programům včetně snížení depozitní sazby.
Páteční data z amerického trhu práce zase můžou otevřít dveře k poklesu úrokových sazeb ve Spojených státech. Očekávaný přírůstek 170 tisíc pracovních míst je celkem optimistický vzhledem k tomu, že těžební sektor i průmysl mají to nejlepší v tomto hospodářském cyklu již za sebou. Celý týden budou chodit také čerstvá čísla o registracích nových automobilů za srpen a komentáře centrálních bankéřů z obou stran Atlantiku.
Volatilitu tedy můžeme v prvním školním týdnu čekat zvýšenou. A právě těsně po zveřejnění jednotlivých statistik mohou být na měnovém páru EUR/USD silnější medvědi a z technického pohledu podpořit případné optimistické zprávy z USA. V sestupném trendu je totiž na dohled neuzavřený gap z roku 2017 z období francouzských prezidentských voleb. Jak už to často bývá, trh tyto mezery dříve nebo později zavře.
Vývoj měnového páru EUR/USD (týdenní graf – W1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconmics.com, Forex Factory, ECB, graf kolegy Jakuba Hodana