Trh zkrátka nečeká, že by během dvou let vyrostly americké sazby na 2-3 % a spíše se drží dosavadního scénáře jednoho zvýšení sazeb ročně, pokud se zadaří. I pokud by Fed v prosinci opravdu zvýšil úrokové sazby (před prezidentskými listopadovými volbami to nečekáme), tak si akorát vyčerpá svůj arzenál na dalších 12 měsíců dopředu, což pro dolarové býky přestává být atraktivní.
Vývoj 10letého výnosu amerických vládních dluhopisů:
Americký 10letý výnos se od začátku roku propadl o 70 bazických bodů. Vzhledem k tomu, že německé a japonské výnosy už nemají kam klesat a jejich pohyby v negativním teritoriu jsou v řádu setinek procenta, tak se diferenciál ve výnosech během celého letošního roku snižoval. To je samozřejmě také špatná zpráva pro dolar, protože dlouhodobí investoři v Evropě a v Japonsku jako jsou penzijní fondy a pojišťovny přestávají americké bondy nakupovat a místo toho se více soustředí na domácí (neúročený) trh, na kterém však nemají žádné měnové riziko.
Zajímavé také je, že pokles výnosů vládních dluhopisů v USA je tažen jak snížením očekáváných reálných výnosů, tak i poklesem inflačních očekávání (viz graf).
Vývoj 5letých inflačních očekávání (p.a.) v americké ekonomice:
Dlouhodobá očekávání růstu cen (za 5 let) se stále drží velice nízko. James Bullard z Fedu v St.Louis navíc prozradil, že tento ukazatel bere Fed při svém rozhodování v potaz a jemu samotnému se nechtělo do zvyšování sazeb v letošním prvním pololetí právě kvůli nízkým inflačním očekáváním trhu. Rychlejší utahování měnové politiky s pozitivním dopadem na dolar tak můžeme očekávat až v době, kdy trh bude čekat inflaci ve výši alespoň na 2procentním cíli Fedu.
Když si aktuální situaci shrneme, tak americká ekonomika na tom podle posledních čísel nevypadá vůbec špatně – trh práce slušně roste, průmysl už vstřebal šok silného dolaru spolu s poklesem cen komodit a znovu se vydává vzhůru a spotřeba domácností zůstává silná. I přes všechny tyto pozitivní zprávy ale v největší světové ekonomice chybí inflace, takže tržní signály ukazují na nízké sazby, kvůli kterým bude dolar i nadále korigovat své výrazné posílení z přelomu let 2014-15.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz