Price Action obchodování je mezi obchodníky velice populární, protože to, co technické indikátory ukazují s nějakým zpožděním, tak při správném čtení grafu s Price Action by mělo být jasné mnohem dříve. Má to však jeden háček.
Zatímco při použití technických indikátorů je v podstatě téměř vždy jednoznačná interpretace dané situace (například překřížení klouzavého průměru s periodou 50 pod průměr s periodou 100 by většina obchodníků četla jako medvědí signál), tak u price action je mnohem širší prostor pro různé závěry.
To co totiž každý individuální obchodník v čistém grafu bez indikátorů vidí, je pouze jeho subjektivní názor. Další obchodník může tu stejnou situaci pochopit úplně jinak. Tyto situace přitom bývají poměrně časté, protože při interpretaci price action dochází k projekci našeho myšlení do grafu. Proto nejsou dva obchodníci, kteří by jednu situaci interpretovali stejným způsobem. A pokud dojde v grafu například k výskytu nějakého neobvyklého jevu, tak se tyto rozdíly v interpretacích ještě zesilují.
Existence tohoto jevu nás tedy přivedla k otázce:
Které instrumenty jsou vhodné pro používání Price Action?
Povaha odpovědi z velké části závisí na obchodní strategii, kterou trader zvolí.
Akciové indexy
Tak třeba v případě swingového obchodování, kdy trader bude držet transakci několik dní, nebude tolik vadit to, že například NASDAQ je při open US seanci extrémně volatilní. Pokud ale trader pojede čistě scalping na NASDAQu v době mezi 15:30 a 16:00 s použitím price action, tak velmi pravděpodobně bude potřebovat něco trochu víc, než jen sledování reakcí u oblastí supportů a rezistencí z 5minutového grafu, které zcela jistě budou přestřelovány.
Místo NASDAQ lze ale zvolit pro intradenní obchodování s pomocí price action například index SP 500, který je o něco méně volatilnější než NASDAQ, stále ale je volatilní dost na to, aby dokázal uspokojit denní obchodní plán tradera.
Měnové páry
K volatilitě a zároveň schopnosti instrumentu respektovat identifikované supporty a rezistence přispívá také obchodovaný objem daného instrumentu. Pravidelné vyšší obchodované objemy na instrumentech snižují pravděpodobnost náhlých neočekávaných spiků. Takže vhodné bude sledovat hlavní měnové páry s dolarem (zejména EUR/USD, GBP/USD, AUD/USD, USD/JPY, USD/CAD).
Obchodování těchto párů pomocí price action je vhodné i z toho důvodu, že je možné jako základ využít price action analýzu na USD indexu, se kterým jsou některé páry v korelaci. Pokud na tomto indexu je například identifikován odraz od významné oblasti supportu ve směru long, a na páru GBP/USD k odrazu ještě nedošlo, pak je možné, že britská libra bude brzy následovat směr USD indexu (ovšem v opačném pohybu vzhledem k inverzní korelaci mezi GBP/USD a USD indexem).
Komodity
Vhodným instrumentem k využití price action jsou také komodity. Zlato, stříbro anebo ropa. U ropy je velká výhoda v tom, že mezi ropou typu Brent a WTI je silná korelace. To znamená, že pokud na jednom typu ropy vznikne například break identifikované rezistence, ale na druhém k takovému breaku nedošlo, tak je dobré vyčkat na další potvrzení, protože daný break může být pouze falešný signál. Jednu takovou situaci vidíme na následujícím grafu.
Graf č.1: Korelace mezi ropou Brent a WTI na H4 grafu
Ropa WTI vytvořila dne 18. 1. 2023 vrchol, na kterém vznikla rezistence, která byla dvakrát testována, ale rezistence byla zachována. Ropa Brent vytvořila ve stejný den také vrchol rezistence. Ta ale byla následně dvakrát proražena. Jednalo se tedy o falešný break, který byl naznačen price action na ropě WTI.
Jakou Price Action strategii zvolit?
Teď, když už víte, jaké instrumenty jsou pro obchodování způsobem price action vhodné, zbývá pouze volba efektivní strategie. Jednu takovou jsme pro vás našli, otestovali a sepsali do ebooku. Ten si nyní můžete stáhnout zcela zdarma na našich stránkách. V ebooku najdete také vysvětlení základních teoretických principů price action i tipy, kde se price action naučit v praxi.
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 76,60 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.