Fundamentální analýza
Začneme tou lehčí zprávou, kterou jsou data z amerického trhu práce, jenž vyšla v pátek. Ta ukázala, že počet pracovních míst mimo zemědělský sektor se minulý měsíc zvýšil o 336 000, což je největší nárůst od ledna. Průměrný hodinový výdělek vzrostl o 0,2 % po podobném přírůstku v srpnu. To snížilo meziroční růst mezd ze srpnových 4,3 % na 4,2 %, což je nejmenší přírůstek od června 2021. Míra nezaměstnanosti se v září nezměnila a zůstala na 18měsíčním maximu 3,8 %.
Trh práce je tedy nadále silný, takže Fed má rozhodně další podnět k tomu, aby v listopadu k případnému dalšímu zvýšení sazeb opravdu přistoupil. Více jasno by mohly přinést údaje o inflaci v příštím týdnu.
Americká fundamentální data ale byla v sobotu přehlušena výbuchy bomb na Blízkém východě, když islamistické hnutí Hamás zaútočilo na Izrael. To vyvolalo napětí na finančních trzích a nejistota ohledně dalšího vývoje vyvolala růst cen ropy a defenzivních akciových titulů, zatímco se propadly akcie leteckých společností.
Cena ropy Brent se obchodovala za 87,25 USD za barel, což představuje denní nárůst o přibližně 2,5 %, když předtím vzrostla až o 5,2 %.
Tento lokální konflikt prudce oslabil izraelský šekel a izraelské dluhopisy, naopak posílil bezpečný americký dolar a japonský jen. Posílilo také zlato, a to přibližně o 1 % na 1 850 USD za unci.
Technická analýza
Pod vlivem zpráv z Izraele a obav z dalšího vývoje otevřely akciové indexy v pondělí medvědím gapem. Ten byl během téhož dne zaplněn, zřejmě pod vlivem zpráv, že Izrael získal svoje území pod kontrolu a zajistil hranici v pásmu Gazy.
Graf č.1: Index SP500 na H4 časovém rámci
Index SP500 překonal rezistenci u hodnoty 4 332. Pokles pod 4 324 by naznačil, že se jednalo o falešný break a cena by pak mohla klesnout k supportu, který je v oblasti 4 200 – 4 227.
Z pohledu sezónnosti je poslední čtvrtletí roku pro index SP500 často rostoucí. Jestli tomu tak bude i letos, to bohužel dopředu říct nelze. Rizika, která by mohla spustit pokles akcií, totiž stále existují. Jedním z nich jsou vysoké ceny ropy.
Graf č.2: Ropa Brent na H4 časovém rámci
Na ropě probíhala od konce srpna korekce, když sestoupila z hodnoty 96,5 USD za barel na 84,5 USD, kde máme nejbližší support. Fundamenty svědčí spíše pro posilování ropy. Nejde jen o napětí na Blízkém východě, ale také o produkční škrty, které OPEC oznámil až do konce tohoto roku. Analytici také naznačují možnost, že pokud by se ukázalo, že Írán je nějakým způsobem zapojen do útoků na Izrael, USA by dále zpřísnily sankce na íránskou ropu, a to by mohlo vést k dalšímu růstu cen.
Býčím gapem otevřelo také zlato.
Graf č. 3: Zlato na H4 časovém rámci
Zlato je chápáno jako tzv. „bezpečný přístav“, ke kterému se investoři uchylují v dobách nejistoty. Je ale také nutné dodat, že aktuálně proti růstu zlata působí vysoké výnosy amerických vládních dluhopisů, které na 10letých dluhopisech dosahují hodnot 4,7 %. To znamená, že investice do dluhopisů se investorům vyplatí mnohem více, než investice do zlata, které žádný pevný výnos nenabízí. Support na zlatě je kolem 1 833 USD za unci, kde je spodní hrana býčího gapu. Další support pak je u 1 810 USD za unci. Nejbližší rezistence je u 1 872 – 1 879 USD za unci.
CFD (Rozdílové smlouvy) jsou složité nástroje, u kterých je vysoké riziko rychlé ztráty peněz v důsledku pákového efektu. U 71.65 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s CFD (rozdílovými smlouvami) u tohoto poskytovatele ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých prostředků. Obchodování s cizími měnami na marži s sebou nese vysokou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Vysoká míra pákového efektu může působit ve váš prospěch, ale i neprospěch. Než se rozhodnete obchodovat foreign exchange , měli byste pečlivě zvážit své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu riskovat. Existuje možnost, že byste mohli přijít o část nebo celou svou počáteční investici, a proto byste neměli investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. Měli byste si být vědomi všech rizik spojených s obchodováním foreign exchange a v případě pochybností byste měli požádat o radu nezávislého finančního poradce. Veškeré názory, zprávy, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto dokumentu jsou poskytovány jako obecné informace k trhu a nepředstavují investiční poradenství. Společnost L.F. Investment Limited nepřebírá odpovědnost za jakoukoli ztrátu nebo škodu, zejména včetně ušlého zisku, které mohou přímo nebo nepřímo vzniknout v důsledku toho, že použijete nebo se spolehnete na tyto informace. Purple Trading je kyperská národní ochranná známka (č. 85981), národní ochranná známka Spojeného království (č. UK00003696619) a ochranná známka Evropské unie (č. 018332329) vlastněná a používaná společností L.F. Investment Limited, 11, Louki Akrita, CY-4044 Lemesos, Kypr, licencovanou kyperskou investiční společností regulovanou institucí CySEC, s licencí č. 271/15.