Po Applu přichází na řadu Bank of America
Dostupné údaje z pravidelného hlášení velkých fondů za druhé čtvrtletí ukázaly, že Buffett prodal téměř polovinu svých akcií Apple. Konkrétně se jednalo o prodej 389 milionů kusů akcií, čímž snížil počet vlastněných akcií Apple na 400 milionů. Stejný počet akcií má Buffett i ve své srdcové záležitosti, společnosti Coca-Cola. Mnozí analytici a znalci Buffettova stylu obchodování naznačují, že Buffett je s prodejem akcií Apple u konce a ponechá si stejně velký podíl, jako to učinil v případě Coca-Coly. Ačkoli je počet akcií symbolický, nelze s absolutní jistotou tvrdit, že Buffett už neprodá žádné další akcie. Po prodeji akcií Apple se Buffett rozhodl zbavit i akcií, které držel ve svém portfoliu už delší dobu.
Historie držení akcií Bank of America
Buffett začal budovat svou pozici v Bank of America ve třetím čtvrtletí roku 2017, kdy koupil 679 milionů kusů. Druhý větší balík akcií (přes 198 milionů kusů) přidal o rok později. Třetí velký nákup přišel opět ve třetím čtvrtletí, tentokrát však v roce 2020, kdy Buffett přikoupil dalších 85 milionů akcií. Tento nákup se mu vydařil, protože ho realizoval po propadu akcií zpět pod 22,5 dolaru za kus. Mezitím ještě několikrát akcie Bank of America přikoupil.
Historický vývoj akcií Bank of America:
Nyní však přišel první prodej ze strany Buffetta. Z grafu je patrné, že Buffett neprodal akcie na jejich vrcholu na začátku roku 2022, což ukazuje, že jeho přístup nespočívá v chytání nejnižší a nejvyšší ceny. O to více je jeho krok znepokojující, protože prodej velkého balíku akcií naznačuje, že Buffett ve střednědobém horizontu nepočítá s dalším růstem ceny této americké banky. Možná se ještě tento měsíc dozvíme další zprávy o snížení této pozice. Osobně by mě to nepřekvapilo. Buffett i akcionáři Berkshire Hathaway mohou být spokojeni, protože držení akcií po více než sedm let se vyplatilo.
Závěr: Proč Buffett drží tolik hotovosti?
Otázkou zůstává, jak vnímat prodeje ze strany Buffetta. Jelikož je dlouhodobým investorem, většinu prodejů i nákupů provádí postupně během několika kvartálů. Jde tedy spíše o dlouhodobé tendence než o jednorázový nákupní moment. Buffett si může dovolit držet akcie neomezeně dlouho. Prodejem akcií Bank of America realizoval velký zisk, takže se dá tento krok pochopit.
Zarážející však je, že Buffett prakticky nic nekupuje. V minulém čtvrtletí nakoupil pouze sedm akcií, přičemž objem všech vynaložených prostředků byl minimální. Objem těchto sedmi nákupů představoval pouze 0,4% změnu v jeho portfoliu, tedy zanedbatelnou. Buffett má nyní k dispozici 277 miliard dolarů, které investuje do krátkodobých amerických státních dluhopisů. V této době pro něj zřejmě neexistuje lepší investiční příležitost než právě dluhopisy, což samo o sobě není příliš optimistické.
Matěj Široký