Meziroční růst cen nemovitostí v USA dosahuje 19 % (viz graf) a od začátku pandemie zdražilo bydlení zhruba o třetinu. Pro developery jsou tedy aktuální ceny atraktivní, stavební aktivita roste a táhne ekonomiku vzhůru – rozestavěných domů je nyní v USA nejvíce za 50 let.
Vývoj indexu cen nemovitostí (modře, pravá osa) a jeho meziročního růstu v % (červeně, levá osa):
Jenže náklady na výstavbu rostou také dvojciferným, mnohdy i trojciferným tempem. Dřevo jako jeden z hlavních materiálů zdražilo za poslední dva roky o více než 100 %, rostou i ceny ostatních metriálů, dopravy, mzdy.
Uvidíme, jestli se americký stavební sektor dokáže s blížícími se nástrahami vypořádat. Jakmile totiž přestanou ceny nemovitostí růst, marže developerů se začnou smrskávat a někteří budou tlumit svou aktivitu, protože výdělečných projektů bude výrazně méně.
Vývoj ceny dřeva v USD:
Otázkou nezůstává, jestli se takovéto situace dočkáme, ale kdy. Hypoteční úrokové sazby v USA vzrostly jen od počátku roku o 2 procentní body, načež poptávka po nových hypotékách výrazně klesla (viz graf). Očekávání ohledně zvyšování sazeb Fedem jsou skutečně vysoko a ženou s předstihem vzhůru dlouhodobé úroky. Takový rychlý skok vzhůru ve financování bydlení je pro Spojené státy skutečně bezprecedentní. Jde přitom o sektor, který je na nastavení měnové politiky nejvíce citlivý.
Vývoj 30leté fixní hypoteční sazby (oranžově, pravá osa) a indexu žádostí o hypotéku (levá osa) v USA:
Pokud by se začalo ochlazení ve stavebním sektoru projevovat již v letošním roce, bylo by jasnou známkou, že centrální bankéři ve Washingtonu budou muset své jestřábí tendence mírnit. Pro americký dolar by to znamenalo oslabení vůči velmi nízko úročeným měnám jako je euro, japonský jen nebo švýcarský frank. Riziko příliš prudkého zchlazení totiž může přijít již v létě, kdy se očekává růst hlavní úrokové sazby po několika rychlých krocích nad 2 %.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Výše uvedené platí z velké části i pro nastavení měnové politiky ČNB, aktivitu českých developerů a koneckonců i pro kurz koruny v druhém pololetí letošního roku. Ceny novostaveb v Praze a v Brně bude s novou nabídkou a hypotékami nad 6 % přinejlepším stagnovat, spíše přijde mírný pokles. To bude ruku v ruce s příliš rychle rostoucími náklady na výstavbu developery brzdit a ve finále zchladí investiční i spotřebitelský apetit, o což ČNB víceméně od začátku šlo.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: ING, FRED, tradingeconomics.com, CME, ČNB