Zdražování hypoték
Pokuta za předčasné splacení hypotéky je nemravná a trestá svědomité jednání, může činit i stovky tisíc korun. Banky ať si případné riziko ošetří samy, bez asistence státu, vždyť je to jejich byznys
22.06.2023 Kdo od příštího roku splatí hypotéku v době fixace dříve, než mu určuje řádně sjednaný splátkový kalendář, dočká se pokuty. Pokuta bude činit až dvě procenta z předčasně splacené části celkové výše úvěru. Pokuta tak může činit třeba i stovky tisíc korun, místo nynějšího administrativního poplatku maximálně jen několika stovek korun.
Pokuta za předčasné splacení hypotéky je nemravná, může činit i stovky tisíc korun. Vláda se rozhodla trestat zodpovědné jednání v podobě včasného splácení dluhu
21.06.2023 Kdo od příštího roku splatí hypotéku v době fixace dříve, než mu určuje řádně sjednaný splátkový kalendář, dočká se pokuty. Pokuta bude činit až dvě procenta z předčasně splacené části celkové výše úvěru. Pokuta tak může činit třeba i stovky tisíc korun, místo nynějšího administrativního poplatku maximálně jen několika stovek korun.
Zkušení investoři právě teď masivně nakupují akcie. „Na ulicích teče krev“, takže míní, že je nejlepší čas k výhodné investici
14.08.2022 Nejlepší doba k nákupu akcií je tehdy, „když na ulicích teče krev“, zní starý poznatek. Nemusí to nutně být doslova. I obrazně. Zkrátka v makroekonomicky či sociálně těžkých časech. Zkušení investoři v USA si to berou k srdci. I když se země letos potýká s nejvyšší inflací za 40 let, v červenci závratným tempem navýšili své akciové investice. Vyplývá to z analýzy chování takzvaných „chytrých peněz“, tedy právě investičních profesionálů, kteří spravují peníze bank, velkých fondů, státních fondů či zámožných rodin a byznysmenů.
Inflační spirála zvyšuje obrátky, takže Češi letos chudnou nejvýrazněji od vzniku České republiky roku 1993. To nejhorší přitom teprve přijde
13.07.2022 Dnešní čísla k inflaci dokládají, že se růst hladiny spotřebitelských cen stále nedaří ani přibrzdit. Již tak rychle roztočená inflační spirála ještě nabírá na obrátkách. Z rapidního zdražování už je problém nejen ekonomický, ale také sociální a politický. Přitom se závažnost tohoto problému ve všech daných aspektech stupňuje a to nejhorší je nadále před námi. Podzimní inflační náraz může být značně bolestivý z důvodu nevyzpytatelné situace na energetickém trhu EU a z důvodu případných dalších sankcí Západu vůči Rusku a jeho možné odvety.
Nový guvernér ČNB zastává názor, že inflace v ČR je dovezená, nikoli zde vyrobená. Zavelí proto k „holubičímu“ obratu, zlevní lidem hypotéky a zdraží dovolené
11.05.2022 Jmenováním Aleše Michla guvernérem České národní banky dává prezident Miloš Zeman signál, že je přesvědčen o tom, že české ekonomice nyní prospěje více „holubičí“ přístup k monetární politice – případně méně „jestřábí“ přístup –, než jaký zastává bankovní rada pod vedením končícího guvernéra Jiřího Rusnoka. Je tak pravděpodobné, že další personální obměny, které prezident v bankovní radě provede letos a příští rok, budou tento signál potvrzovat.
Dolar, hypotéky a ceny dřeva
25.04.2022 Růst cen nemovitostí, komodit i raketové zdražování hypoték není doménou jen českého realitního trhu. V největší světové ekonomice dochází k podobnému pnutí, které je z velké části určující pro měnovou politiku americké centrální banky (Fed), na kterou zase reagují finanční trhy od akciových, přes dluhopisové až po měnové.
Dopad zvýšení úrokových sazeb ČNB na trh s nemovitostmi
31.03.2022 „Česká národní banka s ohledem na vývoj inflace k dalšímu zvýšení úrokových sazeb přistoupit musela. Ačkoli s sebou tento krok přinese další zdražování hypoték, investičních i spotřebitelských úvěrů, moc jiných nástrojů, jak se pokusit tempo růstu cen zkrotit, ČNB nemá.
Dopad zvýšení úrokových sazeb ČNB na trh s nemovitostmi
03.02.2022 Dnešní další zvýšení úrokových sazeb centrální banky znamená, že bude nutně pokračovat trend zdražování hypoték nastartovaný již v polovině loňského roku. Do cen bydlení se vyšší úroky navíc promítnou také skrze prodražení investičního developmentu. Developeři si obvykle ponechávají otevřené dveře ke zohlednění dražšího financování v koncových cenách nemovitostí, a tak se dá čekat pokračování růstu nabídkových cen nových domů a bytů. Když navíc vezmeme v úvahu zpřísněnou bankovní regulaci pro poskytování hypoték, bude pro běžné lidi v letošním roce bohužel ještě těžší dosáhnout na bydlení ve vlastním.
Další články k tématu Zdražování hypoték
Zdražování hypoték pokračovalo i v únoru. Průměrná úroková sazba meziměsíčně vzrostla o 0,37 procentního bodu na 4,15 procenta
09.03.2022 Zdražování hypoték nepolevilo ani ve druhém měsíci letošního roku. Jak potvrdily výsledky Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů, průměrná úroková sazba hypoték v únoru vystoupala o 0,37 procentního bodu na 4,15 %. Podle odborníků je třeba počítat s dalším růstem i v následujících měsících, a to v návaznosti na pokračující zvyšování základních sazeb ze strany ČNB. V obzvlášť složité situaci se ocitli klienti se sjednanou hypotékou u Sberbank, které se ČNB v důsledku ruské agrese na Ukrajině chystá odebrat bankovní licenci. Odborníci jim doporučují zajistit si refinancování do jiné banky, jakmile to bude možné.
Největší banky v Česku zdražují hypotéky. Která ji má teď nejlevnější?
06.07.2021 V Česku zůstává ještě jedna banka, která hypotéku s pětiletou fixací poskytne za méně než dvě procenta. Za začátku letošního roku ovšem bylo takových bank hned osm. I to ilustruje probíhající postupné zdražování hypoték v ČR. Nejlepší doba pro pořízení hypotéky již minula. Stále však není pozdě pro to, pořídit si hypotéku za stále ještě docela příznivých podmínek, neboť úroky půjdou dále nahoru.
ČNB dnes poprvé od února 2020 zvýšila sazby, bude v tom pokračovat
23.06.2021 Bankovní rada České národní banky dnes poprvé od února 2020 zvýšila úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, stoupla o 0,25 procentního bodu na 0,5 procenta. Důvodem zvýšení sazeb jsou především obavy z růstu inflace související s oživením ekonomiky. Podle guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka tak měnová politika centrální banky vstoupila do fáze zvyšování úrokových sazeb. To lze tak podle něj očekávat ve druhém pololetí. Podle ekonomů by ČNB mohla letos zvýšit sazby ještě dvakrát. Podle bank zvýšení sazeb podpoří zdražování úvěrů, především hypoték.
Hypotéka za 7 %? Nejspíše ještě letos. Hypotéky v Česku rekordně rychle zdražují
16.02.2022 Mezi prosincem 2021 a lednem 2022 zdražily hypotéky v ČR v průměru nejvýrazněji za posledních takřka dvacet let. Jedná se totiž o nejrapidnější meziměsíční růst průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003, od kdy daná časová řada Fincentrum Hypoindex existuje. Nutno však říci, že i lednová průměrná sazba hypoték v ČR, 3,43 procenta, navýšená oproti prosinci o celých 44 bazických bodů, je už dnes dávno minulostí.
Hypotéky brzy zdraží až k úrovni pěti procent. Tedy třeba i o čtyři tisíce měsíčně
15.11.2021 Průměrná sazba hypoték v ČR v říjnu stoupla na 2,54 procenta. Je to ale pouze začátek prudkého zdražování hypoték, které nastane v příštích měsících. Průměrná sazba tak během prvního pololetí příští roku vystoupá až do pásma čtyř až pěti procent. Důvodem je rapidní růst inflace, který jde v ruku v ruce s růstem tržních úrokových sazeb i s růstem základní úrokové sazby České národní banky.
Hypotéky Čechům zdraží nejvýše průměrně na zhruba tři procenta, nadále je přitom budou mít znatelně dražší než třeba Slováci
18.08.2021 Průměrná úroková sazba hypoték v červenci poskočila nejvýrazněji od roku 2018, z červnových 2,13 na 2,23 procenta. Dramatického zdražování hypoték se však Češi obávat nemusí. Trh nyní očekává, že základní úroková sazba České národní banky v horizontu dvanácti příštích měsíců vystoupá ze stávající úrovně 0,75 až na rovná dvě procenta. Nad tuto úroveň by však dále růst neměla. Trh předpokládá, že po dosažení maxima ve zmíněném ročním horizontu znatelně zesílí tlaky na pokles základní sazby ČNB, takže za tři roky bude tato sazba pod úrovní dvou procent, konkrétně na hodnotě 1,75 procenta. Vše zachycuje zelená křivka na grafu níže.
Sazby hypoték půjdou dolů, vyplatí se počkat. Koronavirus českým bankám mocně zlevňuje peníze
11.03.2020 Letos se opakuje loňská situace. Tak jako loni i začátkem tohoto roku mnozí předpokládali postupné zdražování hypoték. A stejně jako v roce 2019 se takový předpoklad nenaplní. Hypotéky budou v dalších měsících zlevňovat, možná i docela výrazně. Záleží to zejména na dvou faktorech – na koronaviru a na ropě.
Analytici: ČNB už letos úrokové sazby zvyšovat nebude
02.05.2019 Dnešní zvýšení úrokových sazeb České národní banky je podle většiny analytiku letos poslední. Hlavním důvodem rozhodnutí bankovní rady je vysoký růst inflace, která by však podle prognóz měla zpomalovat, vyplývá z komentářů analytiků pro ČTK. Přes navýšení sazeb zdražování hypoték neočekávají.
Lidé si na hypotéce půjčují o milion více než před třemi lety. Přesto leckomu hypotéka nestačí, kvůli prudkému zdražení cen materiálů – třeba dřevostavba je o 50 procent dražší než loni
21.07.2021 Lidé v Česku si berou na hypotéce stále více a více peněz. Růst objemu průměrné hypotéky je v posledních měsících dramatický i kvůli nebývalému růstu cen stavebních materiálů. Letos v červnu za výše průměrné hypotéky činila 3 161 080 korun. To je o více než milion korun více, než kolik činila výše průměrné hypotéky ještě v červnu 2018.
Doba ultralevných hypoték končí, jejich největší český poskytovatel chystá zdražení
03.03.2021 Od pondělí 8. března zdraží své hypotéky jejich největší poskytovatel v České republice, skupina ČSOB. Symbolicky tím končí takřka roční období zlevňování hypoték. Češi se teď musí připravit na jejich zdražování, které může trvat i léta. Zejména, pokud se v nadcházející době projeví inflace citelně, půjdou poměrně rychle nahoru také úrokové sazby, včetně těch hypotečních. Forwardoví obchodníci nyní sázejí na to, že Česká národní banka zvýší svoji základní sazbu hned čtyřikrát během následujícího půldruhého roku. Takový vývoj by se projevil také právě znatelným zdražením hypoték.
Související klíčová slova:
FXstreet | Peníze | Inflace | EUR/USD | USA | Koruna | Měnová politika | Spekulace | Poptávka | Recese | Daně | Rizika | Politika | Sazby | Akcie | Akvizice | Americký dolar | Zhodnocení | Bankovní rada | CME | Centrální banky | Ekonomika | Euro | Fed | Finanční trhy | Investice | Investování | Japonský jen | Kurz | Marže | Riziko | Trend | Ukazatel | Výnos | Švýcarský frank | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Banky | EUR | USD | ČEZ | Cena ropy | Úroková sazba | Investoři | Trh s nemovitostmi | EU | Vývoj ceny | Ekonom | Byznys | Kurz koruny | Analytický tým | Financování | Lukáš Kovanda | Obchodníci | Centrální bankéři | Index | Analýzy | Banka | Cena | Dolar | Frank | FXstreet.cz | Graf | Guvernér ČNB | Investiční | Míra inflace | Nemovitosti | Pro investory | Ropy | Řízení rizika | Signály | Trh | Vývoj inflace | Zisky | ING | ROCE | Spojené státy | Zvyšování sazeb | Ceny nemovitostí | Nastavení měnové politiky | Zvyšování úrokových sazeb | Zkušení investoři | Swapy | Základní úrokové sazby | Vývoj měnového páru EUR/USD | Vývoj měnového páru | Náklady na zajištění | Inflační tlaky | Utahování měnové politiky | Guvernér | Cena mědi | Zvýšení úrokových sazeb | Tempo růstu | Zajištění | Výnos desetiletých dluhopisů | Hlavní úroková sazba | Bankéři | Mzdy | Zisky firem | Analytický tým FXstreet.cz | Světové trhy | Hlavní ekonom | Očekávání | Devizy | Devizoví obchodníci | Cena bitcoinu | Slabší koruna | Podniky | Základní úroková sazba | Sazby ČNB | Inflace v ČR | Splácení dluhu | Růst cen ropy | Pokles cen | Pohonné hmoty | Denní graf | Tým FXstreet.cz | Trinity Bank | Trinity | FRED | TradingEconomics | Růst cen | Úrok | Legislativa | Rozvoj | Zdražování | Nejistoty | Prohlášení | Míra | Úroky | Měnové politiky | Hypotéky | Uchovatel hodnoty | Americké centrální banky | Bydlení | Ukazatele | Zvýšení úrokových sazeb ČNB | Prezident | Průměrná úroková sazba | Trhy | Pokles | Situace | Meziroční růst | Pandemie | Hlavní úrokové sazby | Politika centrálních bank | Tržní úrokové sazby | Vývoj | Opatření vlády | Guvernér Rusnok | Standard & Poor’s 500 | Ukazatel amerických burz | Dnešní čísla | Čerpací stanice | Domácnosti | Tomáš Raputa | Růst | Poslanci | Signál | České vlády | Ekonomiky | Války | Poskytování hypoték | LTV | Omyl | Úročení vkladů | Novela zákona | Hluboké recese | Dluhy | JDE | ČR | Pokračování růstu | Leva | Zdroj příjmů | Ceny | Spotřební daně | Předčasné splacení hypotéky | Pokuta za předčasné splacení hypotéky | Sazba hypoték | Politici | Česká republika | Akciové investování | Chytré peníze | Investoři v USA | Jestřábí přístup | Inflace v České republice | Meziroční růst cen | Oslabení | Růst úroků | Hypoteční sazby | Růst cen nemovitostí | Vývoj ceny dřeva | Vývoj ceny dřeva v USD | Ceny dřeva | Ceny dřeva v USD | Konkurence | Dřevo | Chování | Základní sazby | Byty | Vyšší úroky | Opatření | Uhlí | Úročení | Češi | Společnost | TIM | Developeři | Úrokové sazby v USA | Inflační spirála | Válka na Ukrajině | Omezení dodávek | Snížení daně | Schönfeld & Co | Miloš Filip | Prémiové nemovitosti | Sankce | Snížení spotřební daně | Zajištění kurzového rizika | Náklady na zajištění kurzového rizika | Prémiové nemovitosti Miloše Filipa | Nemovitosti Miloše Filipa | Inflační náraz | Růst cen energií | Zvyšování sazeb Fedem | Vývoj 30leté fixní hypoteční sazby | Fixní hypoteční sazby | Vývoj indexu cen nemovitostí | Čas k výhodné investici | Schönfeld & Co Prémiové nemovitosti | Splácení hypotéky | Pokuta za předčasné splacení
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | FOREX | Cena | Pivot