Splácení hypotéky
Hypoteční sazby klesají jen velmi pozvolna
01.11.2024 Optimistické scénáře o vývoji hypotečních sazeb se nenaplňují. Ačkoli odborníci začátkem roku predikovali, že by se průměrné nabídkové sazby hypoték mohly ke konci roku pohybovat pod čtyřmi procenty, realita je, dle Broker Consulting Indexu, odlišná. Průměrná úroková sazba v říjnu poklesla o pouhé dva bazické body a ustálila se na hodnotě 5,09 procenta. Od začátku roku se sazby snížily 0,53 procentního bodu a očekává se, že dramaticky neklesnou ani v následujících měsících.
Swiss Life Hypoindex říjen 2024: Úroky hypoték se pevně zabetonovaly nad 5 %
04.10.2024 Měsíční splátka hypotéky na 3,5 mil. Kč sjednané do 80 % ceny nemovitosti se splatností 25 let při průměrné nabídkové sazbě 5,34 % p. a. činila v říjnu 21 155 korun.
Jako eso v rukávu. Sjednat si hypotéku za výhodnějších podmínek pro předčasné splacení do konce srpna ještě stihnete
23.07.2024 Už jen měsíc a půl mají do konce srpna ti, kteří chtějí sjednat hypotéku za podmínek, které jsou výrazně mírnější v případě předčasného splacení, což se týká i refinancování úvěru jinou bankou. Předčasné splacení hypotéky uzavřené od 1. září může vyjít i na desítky tisíc korun a výrazně tak snížit výhodnost případného refinancování.
Sazby u hypotečních úvěrů se v posledních měsících výrazně nemění
03.07.2024 Oproti základnímu scénáři o vývoji tempa hypotečních sazeb, který byl predikován ekonomickými experty začátkem roku, dochází k poklesu sazeb jen velmi pozvolna. Index společnosti Broker Consulting sledující vývoj hypotečních sazeb zaznamenal v červnu snížení o pouhých 0,06 procentního bodu. Průměrná nabídková sazba hypotečních úvěrů tak klesla na 5,11 procenta a stále se drží nad hlavní úrokovou sazbou České národní banky.
Sen o vlastním bydlení se může změnit v noční můru. Pět nejčastějších chyb při pojištění hypotéky
29.04.2024 Po nedávné krizi bydlení začíná hypoteční trh ve srovnání s předchozími lety stoupat. České banky a stavební spořitelny lidem poskytly v březnu hypoteční úvěry za 18 miliard korun, to je ve srovnání s loňským rokem nárůst zhruba o polovinu. Ukazují to data České bankovní asociace Hypomonitor. Čím dál víc Čechů tak začíná plánovat vlastní bydlení, což v praxi znamená zadlužit se na desítky let dopředu. Jak zajistit bezproblémový průběh splácení hypotéky a na co si dát pozor? Na tyto otázky odpovídá následující článek.
Banky poskytly v lednu hypotéky za 15,8 mld. Kč, meziročně dvojnásobek
14.03.2024 Banky a stavební spořitelny v ČR poskytly v únoru hypoteční úvěry za 15,8 miliardy korun, což je proti lednu růst o 21 procent. Meziročně je to dvojnásobek. Úrokové sazby nových úvěrů zrychlily pokles na 5,36 procenta z lednových 5,54 procenta. Je to nejnižší hodnota od června 2022. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
Změny v oblasti financování bydlení: přehled a prognózy pro rok 2024
16.02.2024 V druhém měsíci roku 2024 Česka národní banka (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 6,25 %. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit podmínky na trhu s hypotékami. V rámci tohoto trendu je pro březen očekáváno další snížení, kde analýzy naznačují možný pokles sazeb až na úroveň 4 %. Hypoteční trh by se tak měl dočkat očekávaného oživení. Ne všechny novinky pro letošní rok jsou ale pozitivní.
INDEX: Sazby u hypoték v lednu lehce klesly
05.02.2024 V lednu 2024 Broker Consulting Index hypotečních úvěrů mírně poklesl na hodnotu 5,62 procenta. V porovnání s předchozím měsícem se jedná o snížení 0,09 procentního bodu. Další pokles v následujícím období předpovídá lednový předstihový ukazatel, který se zastavil na hodnotě 5,70 procenta (oproti prosincovému výsledku nižší o 11 bazických bodů). Vzhledem k prosincovému rozhodnutí České národní banky o snížení dvoutýdenní repo sazby už některé banky mírně upravily své úrokové sazby směrem dolů. Podle analytiků nelze v nejbližší době očekávat skokové poklesy. Na konci roku by se úroková sazba u hypoték mohla pohybovat v rozmezí 3,5 – 4,5 procenty. Nadále trvá doporučení spíše kratších fixací úrokových sazeb u hypoték.
Velký přehled finančních novinek pro rok 2024. Dominuje zajištění na penzi
31.01.2024 Zákonodárci se v závěru loňského roku činili a od 1. ledna platí, nebo v průběhu roku platit začne řada změn. Týká se to hlavně spoření na penzi a vzniku dlouhodobého investičního produktu (DIP), ale i hypoték, povinného ručení nebo stavebního spoření. Podívejme se přehledně na jednotlivé změny společně s expertem na legislativu a compliance Janem Pivodou z Broker Trustu.
Hypotéky 2024. Po většinu roku uvidíme sazby začínající čtyřkou
27.12.2023 V roce 2023 se objem poskytnutých hypoték odrazil ode dna a stoupá. V roce 2024 odhadujeme nárůst přibližně o 20 procent na cca 165 miliard korun. Z pohledu klientů a dostupnosti hypoték bude hrát zásadní roli vývoj úrokových sazeb úvěrů, ty by se měly po většinu roku pohybovat nad 4 procenty.
Nová slovenská vláda rychle se zadlužující zemi zřejmě zadluží ještě více, bude se možná i znárodňovat. Zatím ale má Slovensko kde brát, neboť pravděpodobnost jeho bankrotu je 1 % a v nejhorším – skrze euro – mu pomůže i německý daňový poplatník
01.10.2023 Novou slovenskou vládu bude pravděpodobně sestavovat někdejší premiéra Robert Fico. Koaličními partnery jeho Smeru by v takovém případě nejspíše byly před lety od Smeru odštěpený Hlas a Slovenská národná strana. Taková koalice by měla pohodlnou – byť ne ústavní – většinu 79 ze 150 poslanců Národní rady. Od takové koalice – vzhledem k volebním programům zmíněných stran – nelze čekat jakkoli výraznější důraz na konsolidaci slovenských veřejných financí.
Slovenské strany před volbami zatajily, jak se popasují se schodkem veřejných financí, který je nejvyšší v EU. Slibují hory doly, ale neříkají, kde na to vezmou
30.09.2023 Slovensko má letos vykázat nejvyšší deficit veřejných financí ze zemí EU, přesahující šest procent HDP, a Evropská komise předpokládá, že na toto nelichotivé prvenství země naváže i příští rok. „Slovensko si každé šesté euro veřejných výdajů musí půjčovat,“ konstatuje tamní ekonomický think-tank INESS. Strany, které v nadcházejících parlamentních volbách na Slovensku uspějí a vytvoří vládu, se tak budou muset předně popasovat právě s problémem vysokých deficitů. Bez výrazných škrtů to nakonec nepůjde. Jenže slovenský stát zaměstnává 430 tisíc lidí. A škrtání by se neblaze dotklo nejen mnohých z nich, ale samozřejmě i jejich rodin. Proto slovenští politici před volbami kolem škrtání našlapují jen velmi potichu, pokud tedy vůbec.
Slovenské strany před volbami tají, jak se popasují se schodkem veřejných financí, který je nejvyšší v EU. Slibují hory doly, ale neříkají, kde na to vezmou
27.09.2023 Slovensko má letos vykázat nejvyšší deficit veřejných financí ze zemí EU, přesahující šest procent HDP, a Evropská komise předpokládá, že na toto nelichotivé prvenství země naváže i příští rok. „Slovensko si každé šesté euro veřejných výdajů musí půjčovat,“ konstatuje tamní ekonomický think-tank INESS. Strany, které v nadcházejících parlamentních volbách na Slovensku uspějí a vytvoří vládu, se tak budou muset předně popasovat právě s problémem vysokých deficitů. Bez výrazných škrtů to nakonec nepůjde.
Desetinka k desetince. Jak kouzlit s úrokovou sazbou hypotéky?
01.09.2023 Poohlížíte se po hypotéce? Čeká vás pořízení nemovitosti nebo nová fixace? Pak určitě řešíte i výši úroků. I když šly úrokové sazby v posledních letech nahoru, neznamená to, že se nemůžete dostat na lepší čísla, než která vidíte v aktuálních nabídkách bank. V případě několikamilionových hypoték přinese v průběhu let slušnou úsporu každá desetina procenta, kterou se podaří srazit. Díky čemu můžete získat nižší úrok?
Pokuta za předčasné splacení hypotéky trestá zodpovědnost a svědomitost. Banky si umí riziko ošetřit samy, stát k tomu nepotřebují
28.06.2023 Zisk tuzemských bank a spořitelen byl loni rekordní, poprvé v historii překonal psychologickou hranici 100 miliard korun. Nyní se ale do části politické reprezentace najednou dozvídáme, že banky na tom ve skutečnosti byly hůře, než být mohly, neboť nemohly a nemohou pokutovat své klienty za předčasné splacení hypotéky. Je třeba se tak prý vrátit ke starým pořádkům, kdy banky takto své klienty trestat mohly.
Pokuta za předčasné splacení hypotéky je nemravná a trestá svědomité jednání, může činit i stovky tisíc korun. Banky ať si případné riziko ošetří samy, bez asistence státu, vždyť je to jejich byznys
22.06.2023 Kdo od příštího roku splatí hypotéku v době fixace dříve, než mu určuje řádně sjednaný splátkový kalendář, dočká se pokuty. Pokuta bude činit až dvě procenta z předčasně splacené části celkové výše úvěru. Pokuta tak může činit třeba i stovky tisíc korun, místo nynějšího administrativního poplatku maximálně jen několika stovek korun.
Pokuta za předčasné splacení hypotéky je nemravná, může činit i stovky tisíc korun. Vláda se rozhodla trestat zodpovědné jednání v podobě včasného splácení dluhu
21.06.2023 Kdo od příštího roku splatí hypotéku v době fixace dříve, než mu určuje řádně sjednaný splátkový kalendář, dočká se pokuty. Pokuta bude činit až dvě procenta z předčasně splacené části celkové výše úvěru. Pokuta tak může činit třeba i stovky tisíc korun, místo nynějšího administrativního poplatku maximálně jen několika stovek korun.
Téměř pětina českých domácností dá až 75 % svých příjmů na náklady spojené s bydlením
19.06.2023 Jaká je finanční kondice domácností, které v současnosti splácejí hypoteční úvěr? To bylo předmětem výzkumu finančněporadenské společnosti Swiss Life Select. A jedním z výsledků je i potvrzení rčení, že „člověk míní, život mění“. Po čerpání hypotečního úvěru se vyvíjí vše podle plánu pro necelých 30 procent dotázaných.
Průzkum: Polovina Čechů počítá s tím, že nevyjde se svými úsporami v důchodu, k tomu se 64 procent lidí obává poklesu životní úrovně ve stáří
14.06.2023 Ačkoli si sedm z 10 Čechů spoří a na penzi se nějak připravují, 73 procent lidí počítá, že bude muset v důchodu omezit své výdaje. Zároveň se bezmála dvě třetiny obávají, že jim ve stáří klesne životní úroveň. Více než polovina populace přitom spoří pravidelně. Sedmdesát čtyři procent si odkládá na důchod do 2000 korun za měsíc, čtvrtina z nich potom méně než 500 korun.
Co je Index životních nákladů (Cost-of-Living-Index)
17.04.2023 V tomto článku se podíváme na index životních nákladů (Cost-of-Living-Index, COLI) a zjistíme, k čemu je užitečný. Podíváme se, jaké položky výdajů zohledňuje, jak se počítá a jak se liší od indexu spotřebitelských cen (CPI).
Související klíčová slova:
Finance | Peníze | Disciplína | Expert | Equity | Inflace | USA | HDP | Analytik | New York | ETF | Private equity | Poptávka | Ratingové agentury | Daně | Rizika | Politika | Swiss Life | Sazby | Akcie | Aktiva | Transakce | Bod | Bonita | Broker | Centrální banka | Centrální banky | Konsolidace | Euro | Evropská centrální banka | Investice | Investování | Komodity | Koš | LIBOR | Finanční instituce | Nabídka | Nástroj | Poplatek | Portfolio | Pozice | Rating | Riziko | Statut | Swiss | Trend | Ukazatel | Výnos | ČNB | Česká národní banka | Úrokové sazby | Banky | Doporučení | EUR | Dluhopisy | Úroková sazba | Trh s nemovitostmi | EU | Ekonom | Byznys | Pravděpodobnost | Zisk | Výsledky | Bohatství | Investiční produkty | Regulace | Financování | Investiční společnosti | Investovat | Conseq | Lukáš Kovanda | Index | Likvidní | Podpora | Analýzy | Banka | Běžný účet | Broker Consulting | Cena | Finanční plán | Fondy | Guvernér ČNB | Investice do nemovitostí | Investice do podílových fondů | Investiční | Jiří Rusnok | Management | Nemovitosti | Penzijní společnosti | Portfolia | Řízení rizika | Spořící účet | Trh | Zisky | Mojmír Hampl | ROCE | Cenová hladina | Úvěr | Komise | Vzdělání | Investment | Česká bankovní asociace | Snižování sazeb | Ceny nemovitostí | Pokles úrokových sazeb | Podnikání | Snižování úrokových sazeb | Energie | Podnikatelé | Znalost | Příprava | Přehled | Klid | Základní úrokové sazby | Broker Trust | Uvolňování měnové politiky | Guvernér | Ztráty | Stagnace | Daně z příjmů | Zajištění | Finanční poradce | Poplatky | Mzdy | Průzkum | Snížení úrokových sazeb | Výnosy | Příjmy | ČTK | Vývoj úrokových sazeb | Hlavní ekonom | Očekávání | Swiss Life Select | Hypoindex | RoboMarkets | Conseq Investment Management | Spoření na důchod | Podniky | Stavební spoření | Daňové úlevy | Průzkum společnosti | Evropská komise | Majetek | Oživení trhu | Splácení dluhu | Pokles sazeb | Snížení sazeb | Pokles cen | Broker Consulting Index | Finanční situace | Dobrý obchod | Tuzemské banky | Trinity Bank | Marketingový trik | Investment Management | Rozpočet | Deficit | Snížení úrokové sazby | Trinity | Jakub Seidler | Objem | Obchod | RPSN | Předseda představenstva | Firma | Zasedání ČNB | Výše úrokových sazeb | Růst cen | Generální ředitel | Úrok | Miliardy | Legislativa | Finanční rezervy | Růst české ekonomiky | Financovat | Statistika | Ceny potravin | Rozvoj | Zdražování | Problémy | Pojišťovny | Prognózy | Členské státy EU | Státy EU | Půjčka | Míra | Úroky | Konec roku | Měnové politiky | Hypotéky | Hypoteční trh | Důchod | Předseda | Tým RoboMarkets | Bydlení | Ipsos | Martin Novák | Analytik Broker Consulting | Miliardy korun | Předpokládaný vývoj | Experti | Poradenství | Veřejné finance | Analytička | Průměrná úroková sazba | Trhy | Index hypotéčních úvěrů | Broker Consulting index hypotéčních úvěrů | Změny cen | Pokles | Situace | Důchody | Konzultant | Úsilí | Výdaje | Rozhodování | Prodávající | České banky | Cestovní ruch | Vývoj | Mzda | Výkyvy | Sazby hypoték | Rozhodnutí centrální banky | Poradci | Technologičtí giganti | Solidarita | Další vývoj | Vyšší úrok | Spotřebitelé | Historie | Snížení základní úrokové sazby | Další pokles | OSVČ | Domácnosti | Asociace | Spoření | mBank | Růst | Poslanci | Signál | Repo sazby | Dvoutýdenní repo sazby | Potenciál | Bankovní asociace | Allianz | Ekonomiky | Slovensko | Slovenská vláda | Poradce | LTV | Deficit veřejných financí | Práce | Výraznější pokles | DPH | Omyl | Novela zákona | Znárodnění | Eso v rukávu | Státní příspěvek | Více peněz | Úspory | Statistiky | Nejvyšší deficit | Sazba hypotečních úvěrů | Debata | SAS | Cestování | Výjimečná situace | Richard Siuda | Dlouhodobý trend | Státy eurozóny | Zadlužení | Akcie a dluhopisy | Dluhy | Členské státy | Manažerka | Státní podpora | Zhodnotit své peníze | Zájem o hypotéky | Investment management | JDE | ČR | Nové úvěry | Nové hypotéky | Vyšší daně | DSTI | Příjmy a výdaje | MAM | Zdroj příjmů | Šance | Ceny | Průměrný příjem | Životní úroveň | Předčasné splacení hypotéky | Pokuta za předčasné splacení hypotéky | Oživení poptávky | Upozornění na rizika | Odborníci | Sazba hypoték | Průměrná sazba hypoték | Budoucí vývoj | Politici | Česká republika | Znehodnocení úspor | Daňové zvýhodnění | Makroekonomický vývoj | Cena nemovitostí | Hypoteční splátky | Investovat do nemovitostí | Optimistická očekávání | Finanční produkt | Hypoteční sazby | Růst cen nemovitostí | Plány | Cíle | OK POINT | Konkurence | Prodej | Životní pojišťovny | Sazby daně | COST | Současný trend | Instant Research | Daňový poplatník | Životní cíle | Bonusy | Deaktivace | Společnosti | Opatření | Dna | SJM | Bydlení pro mladé | Ekonomické stavby | Kompenzace | Bankovní skupiny | Češi | Pozornost | Zprostředkovatelé | Česká národní banka (ČNB) | Podmínky na trhu | Společnost | Fixace úrokové sazby | TIM | 3М | Investiční produkt | Daňové zatížení | Úvěr na bydlení | Rozšíření | Základní sazba | Hypomonitor | Instituce | Čtyřdenní pracovní týden | Cenový index | Sankce | Zákonodárci | Vlastnictví | Rizikovost | Zdražování hypoték | Životní náklady | Znehodnocení | Tepelné čerpadlo | Daň z mimořádných zisků | Upozornění | Objem úvěrů | Windfall tax | Fenomén | Svobodné podnikání | Novinky | Vysoké inflace | CZ | Sazba ČNB | Právo | Fotovoltaika | Náklady spojené s bydlením | OCI | Pokračující pokles | Tom Kadeřábek | Ženy | Daňoví poplatníci | Sport | Michaela Pudilová | Vlastní byznys | Závazek | Libor Vojta Ostatek | Vojta Ostatek | Index životních nákladů | Cost-of-Living-Index | Co je to index životních nákladů | COLI | Jak se počítá Index životních nákladů | Jaký je rozdíl mezi COLI a CPI | Rozdíl mezi COLI a CPI | Cost-of-living index (COLI) | Kalkulačka rodinného rozpočtu | Rychlost | Ztráty peněz | Nedostatek financí | Penzijní společnost | Spořit a investovat | Vlastní bydlení | Vice | Transparentní | Uplynulý rok | Směřování | Pojištění k důchodu | Úspory pro děti | Výdaje v důchodu | Plány na důchod | Důstojné stáří | Pokles životní úrovně | Michal Straka | Analytik agentury Ipsos | Petr Čížek | INVESTIKA | Spoření a investice | Spoření a investice na penzi | Investice na penzi | Švýcaři | Karel Šulc | Pokuta za předčasné splacení | Hodnoty investice | Swiss Life Hypoindex | Jiří Sýkora | YOUPLUS | Životní pojištění | Předstihový ukazatel | Banky a stavební spořitelny | Stavební spořitelny | Dlouhodobý investiční produkt | DIP | Spoření na penzi | Slevy | Bez poplatku | ProCent | Rok 2024 | Hypoteční expert | Jan Pivoda | Dostupnější hypotéky | Dlouhodobý investiční produkt (DIP) | Prodeje | Vlasta Pěchoučková | Karty | Oznámení | Dostatek peněz | Investiční životní pojištění | Aritmetický průměr | Body | Realita
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot