Sobota 21. prosince 2024 18:23
reklama
Purple ebook obchodování ropy
reklama
Dukascopy new
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Dukascopy new

Velký přehled finančních novinek pro rok 2024. Dominuje zajištění na penzi

31.01.2024 09:18  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zákonodárci se v závěru loňského roku činili a od 1. ledna platí, nebo v průběhu roku platit začne řada změn. Týká se to hlavně spoření na penzi a vzniku dlouhodobého investičního produktu (DIP), ale i hypoték, povinného ručení nebo stavebního spoření. Podívejme se přehledně na jednotlivé změny společně s expertem na legislativu a compliance Janem Pivodou z Broker Trustu.

U spoření na penzi se zásadně mění podmínky

Zajištění na penzi je jednoznačně jedním z hlavních témat roku 2024. Máme před sebou celý balík změn. Největší pozornost byla zatím věnována zvýšení státních příspěvků, maximální se od července zvyšuje z 230 Kč na 340 Kč měsíčně, ročně tedy na 4 080 Kč. Pro získání příspěvku od státu bude ale třeba začít také více spořit – minimálně 500 Kč měsíčně, na nejvyšší příspěvek pak dosáhneme při úložce 1 700 Kč měsíčně.

Na dvojnásobek se navyšují daňové odpočty, ročně až na 48 000 Kč, což představuje slevu na dani až 7 200 Kč za rok. Do konce června se započítávají pro odpočty platby nad 1 000 Kč/měsíc, od července pak nad 1 700 Kč/měsíc. Limit 48 000 Kč je společný pro doplňkové penzijní spoření (DPS), penzijní připojištění, životní pojištění i dlouhodobý investiční produkt (viz dále). Při žádosti o odbytné – předčasné vyplacení vlastních naspořených prostředků – je třeba dodanit úlevu za posledních 10 let.




Penzisté, pobírající starobní důchod, nebudou mít od 1. července nárok na státní příspěvek. Platí to jak pro stávající, tak nové smlouvy. Příspěvky zaměstnavatele a daňové úlevy budou moct důchodci nadále využívat.

U smluv sjednaných od 1. ledna se prodlužuje minimální doba spoření na dvojnásobek, tedy na 10 let (120 měsíců). U dříve sjednaných smluv zůstává zachována podmínka 5 let (60 měsíců). Druhá podmínka pro nárok na dávku – věk 60 let – zůstává zachována v obou případech. Nadále je možné jednorázové vyrovnání, jakmile vznikne nárok na dávku.

Pokud spoříme v rámci penzijního připojištění ve „starém“ transformovaném fondu, můžeme si tuto smlouvu zakonzervovat a spořit nově v doplňkovém penzijním spoření (včetně příspěvků zaměstnavatele), a využít tak potenciál vyššího výnosu.

Prostředky z transformovaných fondů lze převádět do DPS i k jiné než ke stávající penzijní společnosti. Převod je umožněn i klientům starším 60 let, kteří už splňují nárok na výplatu dávky. Nemohou ale prostředky převádět mezi DPS jednotlivých penzijních společností.

Penzijní společnosti mohou vedle stávajících klasických strategií nabízet i alternativní fondy, které budou moct investovat do pestřejší a dynamičtější škály aktiv, např. private equity, komoditních derivátů či nemovitostí, a nabídnout vyšší potenciální výnos, za cenu vyššího rizika kolísání hodnoty investice.

I nadále budou moct vybrat děti až třetinu naspořených prostředků (bez státních příspěvků a příspěvků zaměstnavatele) po 18. narozeninách. Na podání žádosti bude více času, a to až 24 měsíců od data 18. narozenin. Aby si mohly děti peníze vybrat, spořit musí minimálně 10 let a v posledních 24 měsících nesmí dojít k převodu k jiné penzijní společnosti.

Nově bude možné využít kombinaci výplat na konci spoření, a to formou částečného jednorázového výběru společně s jedním typem penze spolu s ukončením smlouvy.

U jednorázového vyrovnání se ruší danění příspěvku zaměstnavatele, platí to pro smlouvy založené od 1. ledna 2024. Danění se lze vyhnout převedením smlouvy k jiné penzijní společnosti.

Při výplatě odbytného na smlouvách s účinností od 1. ledna 2024 a dále si příspěvek zaměstnavatele za období 10 zdaňovacích období daní sám účastník. Starší příspěvky zdaní penzijní společnost.

Dlouhodobý investiční produkt (DIP) na scéně

První společnosti už uvádějí na trh novinku v podobě dlouhodobého investičního produktu. Je to způsob, jak efektivně kombinovat pestré investiční a spořicí možnosti moderních nástrojů, a zároveň využívat státní podporu v podobě daňové úlevy a nezdaněného příspěvku zaměstnavatele, stejně jako u DPS.

Daňové zvýhodnění ale bude platit jen pro ty, kteří budou spořit minimálně deset let (120 měsíců) a současně jim bude v době ukončení alespoň 60 let. Jinak vznikne dotyčnému povinnost dodanit do té doby získané daňové zvýhodnění.

DIP umožní, aby si každý nakombinoval portfolio podle vlastních preferencí z různých aktiv, typicky akcií, dluhopisů, podílových fondů nebo ETF či bankovních produktů. DIP si můžeme představit jako jeden majetkový účet, který bude shromažďovat prostředky ve výše uvedených nástrojích. Smyslem je, aby prostředky klienti z DIP nevybírali, ale zhodnocovali je minimálně do 60 let věku.

Zajištění na penzi je možné současně řešit jak pomocí DIP, tak DPS (či „starého“ penzijního připojištění).

Česká národní banka vede evidenci registrovaných subjektů, které splňují podmínky pro poskytování DIP. V polovině ledna jich bylo 15, zejména bank či investičních společností. Řada společností zatím ladí detaily a ani ne každý z registrovaných subjektů už uvolnil DIP do nabídky. Zatím tak není úplně jasné, jakou zvolí trh u tohoto produktu například průměrnou nákladovost.

Obecně lze doporučit, aby se každý před výběrem některého z dostupných DIP poradil s finančním profesionálem, neboť jde o produkt, u něhož se předpokládá, že ho bude klient držet i několik desítek let.

Dostupnější hypotéky i poplatek za předčasné splacení

ČNB po loňském pozastavení limitu DSTI od 1. ledna dočasně deaktivovala i limit DTI, který vyjadřuje poměr celkového zadlužení žadatele o úvěr a jeho čistého ročního příjmu. V praxi tyto limity bránily bankám přidělit hypotéku i značnému počtu žadatelů, například OSVČ, kteří by v pohodě splácet zvládali, ale „na papíře“ to nevycházelo. Banky v tomto ohledu teď uplatňují vlastní politiku – příjmy a zadlužení samozřejmě posuzovat úplně nepřestaly.

Deaktivace limitů začne hrát ještě podstatnější roli, až se výše úrokových sazeb u hypoték přiblíží více ke 4 procentům, čehož se s největší pravděpodobností v letošním roce dočkáme. Dostupnost hypoték se podstatně zvýší a můžeme očekávat i růst cen některých typů nemovitostí (zejména novostaveb a rekonstruovaných nemovitostí splňujících vysoké energetické standardy).

V oblasti hypoték věnujte rozhodně také pozornost zavedení poplatku za předčasné splacení hypotéky mimo zákonem vymezené případy. Od září budou moct banky požadovat až jedno procento z výše nesplacené jistiny.

Hypotéku lze předčasně splatit bez „sankce“ standardně na konci fixačního období, při dlouhodobé nemoci, invaliditě nebo úmrtí dlužníka, případně jeho manžela či partnera, pokud to zásadně sníží schopnost splácet. Nově lze také předčasně splatit při prodeji nemovitosti, jíž se úvěr týká, pokud od uzavření smlouvy o úvěru uběhlo alespoň 24 měsíců, nebo v případě rozvodu a vypořádání společného jmění manželů, pokud se týká i nemovitosti financované úvěrem (nebo sloužící k jeho zajištění). Výjimku má také plnění z pojištění určeného k zajištění splacení úvěru. Každoročně lze také zdarma splatit až čtvrtinu zbývající jistiny.

Stavební spoření s poloviční státní podporou

Velmi populární stavební spoření od letošního roku přichází o polovinu maximální státní podpory, ročně tak bude možné od státu získat maximálně 1 000 korun. Ale pozor, částka se vypočítává jako 5 % z každoročně naspořené částky, takže je potřeba na účet u stavební spořitelny posílat pro získání maximálního příspěvku dál alespoň 20 000 korun za rok.

Opět je vhodné se poradit s profesionálem, jak se „stavebkem“ nyní naložit. Výpovědí smlouvy a nedodržením vázací doby 6 let se můžete připravit o již připsané státní příspěvky. Při výpovědi již několik let starých smluv pak můžete přijít o příležitost získat úvěr, například na rekonstrukci, který bude v dnešní době s velmi výhodnou úrokovou sazbou.

Vyšší limity i rozšíření povinného ručení na více typů vozidel

Změny v oblasti povinného ručení schválili senátoři a ještě zbývá podpis prezidenta, s největší pravděpodobností už letos na jaře očekáváme několik změn. Zvednou se minimální zákonné limity z 35 na 50 milionů korun. Pojišťovny to udělají automaticky, jen u starších smluv to mohou řešit individuálně. Nemělo by se to projevit ani na ceně pojištění.

Povinné ručení budou muset mít nově ale i některá vozítka s motorem, jako jsou elektrokoloběžky, zahradní traktůrky (pokud jezdí po veřejných komunikacích) nebo sněžné skútry. Rozhoduje hmotnost i maximální rychlost – povinné ručení bude třeba sjednat nově pro motorová vozidla, pokud je rychlost vyšší než 25 km/h, případě 14 km/h při hmotnosti vyšší než 25 kilogramů. Elektrokola mají výjimku, některé členské státy EU ale mohou povinné ručení požadovat i pro ně.

Dojde také k přenesení povinnosti za pojištění odpovědnosti z provozu vozidla z vlastníka na provozovatele, který je zapsán v technickém průkazu, nicméně pro běžného člověka se nic zásadního nezmění.

Novinky na silnicích

Jen pro úplnost, od 1. ledna platí i novinky v silničním provozu. Přestávají se vydávat velké technické průkazy a k vozidlu při registraci se vydává jen jeden doklad ORV – osvědčení o registraci vozidla. Není nutné s sebou vozit tento doklad a ani řidičský průkaz. Řídit mohou pod dozorem dospělého i 17letí řidiči s platným řidičským oprávněním a na některých úsecích dálnic půjde jezdit až 150 km/h. Ale to až v budoucnu, zatím dejte nohu z plynu.

Jan Pivoda, expert na právo & compliance pro společnost Broker Trust

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Velkoobchodní ceny elektřiny jsou dosud nejvyšší, padl rekord z roku 2008
    Velkoobchodní ceny elektřiny jsou dosud nejvyšší. Elektřina s dodávkou na příští rok se na pražské energetické burze obchoduje za 94 eur (asi 2400 korun) za megawatthodinu (MWh). Cena tak překonala dosavadní rekord z 1. července 2008, kdy dosáhla 90 eur za MWh. S odkazem na data středoevropské energetické burzy Power Exchange Central Europe (PXE) to na twitteru uvedla polostátní energetická společnost ČEZ.
  • Velkoobchodní tržby v USA slabší, než se očekávalo
    Čtení naznačilo omezenou spotřebitelskou aktivitu a slabší sentiment. Pokles příjmů ze snížení zásob může znamenat, že prodejci jsou ochotni více snižovat ceny, aby stimulovali pozorovanou omezenou poptávku, což naznačuje meziměsíční pokles tržeb. Údaje podporují scénář klesající inflace.
  • Velký den pro britskou libru; analýza AUD/USD, AUD/CHF, CAD/CHF
    Britská libra (GBP) má dnes velmi důležitý den, kdy se v průběhu krátkého časového horizontu dozvíme spoustu nových informací. V 13:00...
  • Velký den pro evropské banky: 2x urovnání, 1x žaloba, 1x záchrana
    Těsně před Štědrým dnem se velké úlevy dočkala dvojice evropských bank Deutsche Bank a Credit Suisse. Pokuty a náhrady škod ve výši jednotek miliard eur mají finančním domům pomoci smazat hříchy z období před velkou finanční krizí v roce 2008. K ní zmíněné banky podle amerického ministerstva financí přispěly praktikami při prodeji cenných papírů podložených bezcennými hypotékami. Naopak do problémů se teď dostává další peněžní dům - Barclays, který se s americkými úřady nedohodl. Vzali si ji proto na mušku federální žalobci. A co Monte dei Paschi? V noci na pátek 23. prosince se italská vláda rozhodla, že ji zachrání.
  • Velký kontrakt pro Teslu, pokles velkých techů a další ústup koruny
    Akciovým trhům v Evropě dál kazí bilanci Paříž, která klesá o 0,3 pct, zatímco DAX , FTSE 100 nebo AEX zůstávají mírně v plusu. V zeleném se nacházejí také trhy v zámoří. S&P 500 je v plusu o 0,2 pct, Nasdaq přidává 0,5 procenta.
  • Velkým firmám v Česku rostou zisky v desítkách, ba stovkách procent, na dovolenou si ale lidé musí půjčovat nebo si brát druhou práci, aby na ni vůbec měli. Firmám se prostě podařilo náklady inflace přenést na řadového občana a leckdy na tom ještě vydělat
    Stát vybírá historicky suverénně nejvíce na daních. Alespoň tedy v nominálním vyjádření. Letos v prvním pololetí vybral na daních (bez pojistného na sociální zabezpečení) celkem 644,3 miliardy korun, vyplývá z dat ministerstva financí. To je o přes 36 procent více než v průměru v prvních pololetích let předpandemických a předválečných let 2016 až 2019.
  • Velkým firmám v Česku rostou zisky v desítkách, ba stovkách procent, na dovolenou si ale lidé musí půjčovat nebo si brát druhou práci, aby na ni vůbec měli. Firmám se prostě podařilo náklady inflace přenést na řadového občana a leckdy na tom ještě vydělat
    Stát vybírá historicky suverénně nejvíce na daních. Alespoň tedy v nominálním vyjádření. Letos v prvním pololetí vybral na daních (bez pojistného na sociální zabezpečení) celkem 644,3 miliardy korun, vyplývá z dat ministerstva financí. To je o přes 36 procent více než v průměru v prvních pololetích let předpandemických a předválečných let 2016 až 2019.
  • Velkým lákadlem zisku je těžba kryptoměn
    Kryptoměny nabízí mnoho způsobů, jak si vydělat. Jedním z těchto způsobů je i dobývání nových mincí, tzv.těžba. Podobně jako u zlata nebo uhlí jde o energeticky náročný proces. Rozdíl od dobývání surovin je ten, že digitální mince můžeme těžit v teoreticky domácích podmínkách.
  • Velký monetární třesk ve Velké Británii?
    Mark Carney stanul na počátku tohoto týdne v čele Bank of England. Bude mít na starost širokou škálu regulační činnost...
  • Velký posun od kovů k energiím pokračuje
    Hedgeové fondy minulý týden zvýšily býčí sázky na komodity na tříměsíční maximum. Přetrvávající poptávka po energetických futures, zejména zemním plynu, a výrazné krytí krátkých pozic obilí více než vyvažuje všeobecný odprodej kovů, hlavně mědi HG.
  • Velký přehled zahraničních dluhopisů
    Společnost se může rozhodnout pro vstup a zahraniční trh, pokud se domnívá, že na něm získá atraktivní úrokové sazby nebo pokud potřebuje cizí měnu. Může tak učinit vydáváním zahraničních dluhopisů, které jsou denominované v měně zahraničního trhu. Jednoduše řečeno, zahraniční emitent vydá na domácím trhu zahraniční dluhopis v měně domácí země. Zahraniční dluhopisy se používají hlavně k tomu, aby poskytly emitentům přístup k jinému kapitálovému trhu.
  • Veľký výpredaj na EURJPY
    Ekonomické dáta z eurozóny tento týždeň zahŕňajú augustovú priemyselnú výrobu (utorok) a septembrový index spotrebiteľských cien (štvrtok)...
  • Velký zájem o lithium tlačí na další otevírání nových dolů
    V Mexiku se bude těžit lithium pro automobilku Tesla pod taktovkou společnosti Bacanora Minerals, která současně získala poloviční podíl v těžbě lithia v německé části Krušných hor. Významná ložiska lithia v České republice bude těžit australská firma European Metals.
  • Velký zájem o předplatné se zahrnutím reklam podporuje cenu akcií společnosti Netflix
    Akcie Netlix (NFLX.US) na začátku dnešní seance na Wall Street posilují o více než 4 % poté, co společnost oznámila, že díky nové verzi platformy, která podporuje externí reklamu, překonala hranici 5 milionů aktivních uživatelů. Společnost loni v listopadu představila možnost zvolit si předplatné za 7 USD měsíčně s reklamou jako alternativu k tarifům bez reklam, které začínají na 10 USD měsíčně. V tuto chvíli je služba dostupná v sedmi zemích.
  • Velmi divoká ropa a slabší akcie
    Akcie si dnes vybírají jeden ze slabších dní. V jeho průběhu na tom byly i hůře, ale k večeru se přece jen situace zlepšuje. Hlavní indexy v Evropě jsou lehce v plusu a v zámoří aspoň omezují ztráty. Americké dluhopisy mezitím lehce získávají, ale evropské jsou prakticky plošně pod tlakem, ačkoli někde jsou ztráty pouze drobné. Eurodolar se pokouší odlepit, ale růst se mu dnes nedaří a zůstává u 1,0875.
  • Velmi dobré jednání s Čínou a pokrok u brexitu. Trhy jsou v pátek v dobré náladě
    Začátek evropského obchodování pozitivně ovlivňují zprávy týkající se hlavních rizikových témat. Včerejší jednání mezi vysokými představiteli USA a Číny asi dopadlo dobře, jak lze soudit z úsměvů čínského vicepremiéra nebo slov amerického prezidenta o velmi dobrém jednání. Oba se v návaznosti na to mají dnes setkat a trhy proto žijí vidinou možné, aspoň částečné, dohody.
  • Velmi negativní začátek týdne se v Americe začíná trochu lámat. Eurodolar přerušuje pokles
    Vstup do nového týdne byl hlavně kvůli Číně silně negativní. Se zpožděním se projevil efekt vyšších amerických výnosů a možná také obavy z obchodních válek. Nezabralo snížení požadavku na povinné minimální rezervy ze strany čínské centrální banky, které naopak jakoby upozornilo na problém a dostalo pod větší tlak jüan.
  • Velmi pozvolné oživování průmyslové produkce
    „Po lednové stagnaci se v březnu česká průmyslová výroba mírně zvýšila. Průmyslová produkce v únoru meziročně vzrostla o 0,7 % a potvrdila tak, že v letošním roce můžeme počítat s jejím velmi pozvolným oživením. Navíc i za tímto mírným růstem stojí především sektor výroby automobilů, který rostl do jisté míry i díky nižší srovnávací základně z loňského února. Bohužel se opět potvrdilo, že s dlouhodobými problémy se naopak potýká české strojírenství. Dřívější výkladní skříň českého průmyslu se změnila v odvětví, které ho spíše táhne dolů. V únoru mělo totiž strojírenství nejvyšší záporný příspěvek k vývoji průmyslové produkce. Vývoj nových zakázek přinesl v únoru na první pohled pozitivní zprávy. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 8,8 %. I nové zakázky však stejně jako únorovou průmyslovou produkci nejvíce ovlivnila výroba automobilů. Také zde musíme vzít v potaz nízkou srovnávací základnu z loňského roku,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Velmi pravděpodobný obrat ceny akcií Verizon nahoru
    Cena akcií Verizon (VZ) je v medvědím trendu a vytváří nižší minima a nižší maxima. Po nedávných cenových minimech nicméně nenásledovala nižší minima RSI, což ukazuje na slábnutí klesajícího trendu. Cena akcií VZ má potenciál silného odrazu přinejmenším ke 44 USD. RSI nám poskytuje signály býčí divergence, které by obchodníci neměli ignorovat. Medvědi musí být opatrní a musí si chránit zisky. Obrat od současných úrovní je vysoce pravděpodobný a opodstatněný. Vzorec býčí divergence RSI se vyskytuje velmi často a po několika minimech býčí divergence jsme obvykle svědky obratu trendu. Toto není signál obratu, jen varování.
  • Velmi příznivý začátek roku pro sektor maloobchodu
    Třetí měsíc v řadě reálné tržby maloobchodních prodejců rostou, když v únoru stouply o 1,6 %. Zároveň byl revidován výrazně směrem výše lednový výsledek, a to z 2,4 % na 3,2 %. I z tohoto důvodu v meziměsíčním srovnání tržby poklesly o 0,8 %. Nicméně i přes meziměsíční snížení tržeb lze konstatovat, že spotřeba domácností se odráží ode dna.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
eightcap forex