Úterý 28. ledna 2025 23:34
reklama
RebelsFunding SLEVA 25 %
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap krypto
reklama
RebelsFunding

Velký přehled zahraničních dluhopisů

25.10.2018 17:21  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Společnost se může rozhodnout pro vstup a zahraniční trh, pokud se domnívá, že na něm získá atraktivní úrokové sazby nebo pokud potřebuje cizí měnu. Může tak učinit vydáváním zahraničních dluhopisů, které jsou denominované v měně zahraničního trhu. Jednoduše řečeno, zahraniční emitent vydá na domácím trhu zahraniční dluhopis v měně domácí země. Zahraniční dluhopisy se používají hlavně k tomu, aby poskytly emitentům přístup k jinému kapitálovému trhu.

Buldočí dluhopisy

Tzv. bulldog bonds jsou dluhopisy vydávané ve Velké Británii, avšak nebritskými korporacemi. Jejich název je odvozen od anglické národní ikony – buldoka. Skupují je především investoři, kteří mají zájem o výnosy z britské libry a vydávají je emitenti, kteří se snaží získat kapitál v britských librách. Od roku 2018 je libra neboli šterlink považována za čtvrtou nejobchodovanější měnu na světě. Pokud se navíc příjmy použijí ke snížení dluhu, který je rovněž v librách, kurzové riziko se snižuje. Buldočí dluhopisy se vydávají, když jsou úrokové sazby ve Velké Británii nízké vzhledem k domácím úrokovým sazbám zahraniční společnosti. Snižují se tím úrokové náklady emitenta nebo také náklady na půjčku.

Matadoří dluhopisy

Jedná se o všechny zahraniční dluhopisy vydávané v eurech ve Španělsku. Ze začátku bylo povoleno emitovat pouze dluhopisy s ratingem AAA. Nyní už jsou španělské zákony o poznání benevolentnější. Mezi lety 1999 až 2002 Španělsko přešlo na euro a matadoří dluhopisy byly víceméně nerozlišitelné od ostatních zahraničních dluhopisů denominovaných v eurech a emitovaných v jiných zemích eurozóny. Přijetí eura totiž přineslo jistý zmatek vzhledem k existenci eurobondů na trzích před příchodem eura. Eurobondy jsou jakékoli dluhopisy denominované v měně, která se nepoužívá na trhu, kde jsou vydané. V závislosti na měně jejich emise, obvykle skupina těchto dluhopisů disponuje složeným jménem s předponou euro-, po níž následuje měna, v níž jsou vydávány, např. eurodolar.

Javorové dluhopisy

Po Evropě zavítáme na americký kontinent, přesněji do Kanady. Javorové dluhopisy jsou denominovány v kanadských dolarech. Podobně jako u jiných zahraničních dluhopisů, skýtají javorové dluhopisy domácím investorům (v tomto případě kanadským) příležitost investovat do zahraničních společností bez obav z kolísání směnných kurzů. Přitom ještě před rokem 2005 mohli kanadští investoři uskutečnit jen 30 % zahraničních investic. Po uvolnění pravidel v roce 2006 bylo do javorových dluhopisů investováno astronomických 27 miliard dolarů. Jejich popularita však následně klesla v důsledku finanční krize v roce 2008. Kanadští investoři se totiž obávali zkupování dluhu od zahraničních společností. Krize pominula, a protože investoři fakticky nenesou měnové riziko spojené s držením těchto dluhopisů, jsou pro ně velmi atraktivním finančním nástrojem. Javorových dluhopisů využívá také řada renomovaných společností jako Apple Inc. nebo Walt Disney.

Yankee dluhopisy

Yankee dluhopisy fungují na podobném principu jako buldočí s tím rozdílem, že se obchodují na americkém trhu. Výraz Yankee (čteno jenkí) má hned několik významů. Jednak jde o přezdívku severoamerických osadníků původem z Holandska, a jednak o americký baseballový klub New York Yankees.  Neamerické společnosti tak mohou tyto dluhopisy prodávat ve Spojených státech za účelem získání kapitálu v amerických dolarech. Yankee bondy se řídí zákonem o cenných papírech z roku 1933, který vyžaduje, aby byly před jejich nabízením k prodeji zaregistrovány u Komise pro cenné papíry (SEC). Jednou z nevýhod Yankee bondů je celý jejich schvalovací proces. Kvůli přísným pravidlům USA pro vydávání dluhopisů může zabrat až čtvrt roku. Zahrnuje totiž hodnocení bonity emitenta ratingovou agenturou, jako je Moody's nebo Standard & Poor's. Řadí se tak k nejbezpečnějším na světě.

Pandí dluhopisy

Pandí dluhopisy jsou bondy emitované na čínském trhu v čínské měně (juanech). Jejich historie se čítá od roku 2005, kdy byly poprvé vydány Mezinárodní finanční korporací a Asijskou rozvojovou bankou. Jsou vydávány zahraničními emitenty zaměřenými na čínské firmy, které jsou také jejich hlavními kupujícími. Prostředky z prodeje pandích dluhopisů tak musejí zůstat na čínském území. V roce 2016 však bylo podepsáno memorandum s polským ministrem financí, čímž se Polsko stalo první evropskou vládou, vydávající pandí dluhopisy.

Obdobou pandích dluhopisů jsou tzv. dim sum dluhopisy vydávané v Hongkongu a orientované na zahraniční investory. Termín je odvozen od dim sum, což je čínský styl servírování jídla (nejčastěji různých podob knedlíčků vařených na páře). Jsou atraktivní především pro zahraniční investory (ale vydávají je i čínské společnosti), kteří se raději vyhýbají přísným zákonům o cenných papírech, stanovených regulačními orgány ČLR. Jinými slovy, dluhopisy s nízkou hodnotou jsou atraktivní pro investory, kteří mají zájem o držení dluhu vydaného v juanech, ale nejsou tak schopni učinit kvůli čínským předpisům o držení domácím dluhu. Výhodou je, že výnosy z dim sum dluhopisů lze volně využít k vypořádání přeshraničních obchodů.

Samurajské dluhopisy

Samurajské dluhopisy jsou cenné papíry vydávané v Tokiu zahraničními společnostmi, denominované v japonských jenech. Podléhají japonským zákonům a dávají emitentům možnost získat přístup k japonskému investičnímu kapitálu. Lze je použít také k zajištění proti kurzovému riziku. Emitenti, kteří působí v nestabilní domácí ekonomice, se mohou rozhodnout vydávat dluhopisy na stabilnějším japonském trhu. Jejich výhodou je, že investor nenese žádné měnové riziko v souvislosti s držením dluhopisů. Pozor však na záměnu s japonskými dluhopisy Shogun. Jsou rovněž vydávány v Japonsku, rovněž zahraničním subjektem, ale jsou denominovány v jiné měně než v jenech.

Islámské dluhopisy - sukuky

Sukuk není dluhopis v pravém slova smyslu. Jde spíše o druh certifikátu, který je mu však velmi podobný, a hlavně je zcela v souladu s islámským náboženským právem šaría. Korán totiž vysloveně zakazuje, aby peníze generovaly další peníze. Hypotéky nebo už jen samotné úročení jsou tak Arabům zapovězeny. Bylo ovšem otázko času, než někdo vymyslí efektivní kličku. Vznikly proto sukuky, islámská forma dluhopisů, jejichž princip tkví v tom, že investor, který si předtím od emitenta koupil dluhopis, mu jej začne zpětně pronajímat formou certifikátu. Investorovi tak fakticky neplynou peníze z půjčky ale z pronájmu. První sukuky vydala v roce 2000 Malajsie a okamžitě získaly na popularitě. O rok později následoval Bahrajn a další.

Klokaní dluhopisy

Klokaní dluhopisy neboli cangaroo bonds jsou dluhopisy zahraničních firem vydávané na australském trhu v australských dolarech a jejich emise se řídí tamní legislativou. Stejně jako v případě anglického buldoka, je také název klokaních dluhopisů odvozen od národního zvířecího znaku země - klokana. Klokaní dluhopisy jsou nejčastěji vydávány při poklesu australských úrokových sazeb ve srovnání s domácími sazbami zahraniční korporace, čímž se snižují celkové úrokové náklady zahraničního emitenta a náklady na půjčky. Emitenti nemusejí nutně potřebovat australské dolary, když tyto dluhopisy vydávají. Výnosy z prodeje dluhopisů se totiž zpravidla převádějí zpět na národní měnu emitenta prostřednictvím finančních nástrojů, tzv. swapů. Tyto swapy se používají k zajištění měnového rizika spojeného s povinností emitenta vyplácet kupony a jistinu v australských dolarech. Mezi hlavní emitenty klokaních dluhopisů patří obvykle Američané a Němci.

A jako perličku na závěr pro vás máme svlečené dluhopisy. V tomto případě se jedná obondy, které jsou rozděleny na dvě části prodávané odděleně – anuitní dluhopis (zahrnuje právo na výnos, resp. dluhopisový kupón) a samotný svlečený/bezkuponový dluhopis (zahrnuje právo na splacení jmenovité hodnoty).

Zahraniční dluhopisy lákají investory, protože jejich vyšší míra rizika obvykle přináší lepší výnosy než domácí dluhopisy. Rizikovost je však spojena také s některými domácími dluhopisy, pokud jsou emitovány nebonitními společnosti, tzv. finančními šmejdy, kteří svůj podnikatelský záměr sestaví pouze na oko, aby si tak snadno přišli k penězům, které jim většinou už předtím odmítla půjčit banka. „Před nákupem dluhopisů některých společností odborníci přímo varují. Patří mezi ně například Petlas CZ, Ecosenior nebo EMTC Czech,“ upozorňuje Eliška Skřivanová ze serveru Rizikovedluhopisy.cz, který se snaží proti podobným praktikám bojovat.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Velkoobchodní tržby v USA slabší, než se očekávalo
    Čtení naznačilo omezenou spotřebitelskou aktivitu a slabší sentiment. Pokles příjmů ze snížení zásob může znamenat, že prodejci jsou ochotni více snižovat ceny, aby stimulovali pozorovanou omezenou poptávku, což naznačuje meziměsíční pokles tržeb. Údaje podporují scénář klesající inflace.
  • Velký den pro britskou libru; analýza AUD/USD, AUD/CHF, CAD/CHF
    Britská libra (GBP) má dnes velmi důležitý den, kdy se v průběhu krátkého časového horizontu dozvíme spoustu nových informací. V 13:00...
  • Velký den pro evropské banky: 2x urovnání, 1x žaloba, 1x záchrana
    Těsně před Štědrým dnem se velké úlevy dočkala dvojice evropských bank Deutsche Bank a Credit Suisse. Pokuty a náhrady škod ve výši jednotek miliard eur mají finančním domům pomoci smazat hříchy z období před velkou finanční krizí v roce 2008. K ní zmíněné banky podle amerického ministerstva financí přispěly praktikami při prodeji cenných papírů podložených bezcennými hypotékami. Naopak do problémů se teď dostává další peněžní dům - Barclays, který se s americkými úřady nedohodl. Vzali si ji proto na mušku federální žalobci. A co Monte dei Paschi? V noci na pátek 23. prosince se italská vláda rozhodla, že ji zachrání.
  • Velký kontrakt pro Teslu, pokles velkých techů a další ústup koruny
    Akciovým trhům v Evropě dál kazí bilanci Paříž, která klesá o 0,3 pct, zatímco DAX , FTSE 100 nebo AEX zůstávají mírně v plusu. V zeleném se nacházejí také trhy v zámoří. S&P 500 je v plusu o 0,2 pct, Nasdaq přidává 0,5 procenta.
  • Velkým firmám v Česku rostou zisky v desítkách, ba stovkách procent, na dovolenou si ale lidé musí půjčovat nebo si brát druhou práci, aby na ni vůbec měli. Firmám se prostě podařilo náklady inflace přenést na řadového občana a leckdy na tom ještě vydělat
    Stát vybírá historicky suverénně nejvíce na daních. Alespoň tedy v nominálním vyjádření. Letos v prvním pololetí vybral na daních (bez pojistného na sociální zabezpečení) celkem 644,3 miliardy korun, vyplývá z dat ministerstva financí. To je o přes 36 procent více než v průměru v prvních pololetích let předpandemických a předválečných let 2016 až 2019.
  • Velkým firmám v Česku rostou zisky v desítkách, ba stovkách procent, na dovolenou si ale lidé musí půjčovat nebo si brát druhou práci, aby na ni vůbec měli. Firmám se prostě podařilo náklady inflace přenést na řadového občana a leckdy na tom ještě vydělat
    Stát vybírá historicky suverénně nejvíce na daních. Alespoň tedy v nominálním vyjádření. Letos v prvním pololetí vybral na daních (bez pojistného na sociální zabezpečení) celkem 644,3 miliardy korun, vyplývá z dat ministerstva financí. To je o přes 36 procent více než v průměru v prvních pololetích let předpandemických a předválečných let 2016 až 2019.
  • Velkým lákadlem zisku je těžba kryptoměn
    Kryptoměny nabízí mnoho způsobů, jak si vydělat. Jedním z těchto způsobů je i dobývání nových mincí, tzv.těžba. Podobně jako u zlata nebo uhlí jde o energeticky náročný proces. Rozdíl od dobývání surovin je ten, že digitální mince můžeme těžit v teoreticky domácích podmínkách.
  • Velký monetární třesk ve Velké Británii?
    Mark Carney stanul na počátku tohoto týdne v čele Bank of England. Bude mít na starost širokou škálu regulační činnost...
  • Velký posun od kovů k energiím pokračuje
    Hedgeové fondy minulý týden zvýšily býčí sázky na komodity na tříměsíční maximum. Přetrvávající poptávka po energetických futures, zejména zemním plynu, a výrazné krytí krátkých pozic obilí více než vyvažuje všeobecný odprodej kovů, hlavně mědi HG.
  • Velký přehled finančních novinek pro rok 2024. Dominuje zajištění na penzi
    Zákonodárci se v závěru loňského roku činili a od 1. ledna platí, nebo v průběhu roku platit začne řada změn. Týká se to hlavně spoření na penzi a vzniku dlouhodobého investičního produktu (DIP), ale i hypoték, povinného ručení nebo stavebního spoření. Podívejme se přehledně na jednotlivé změny společně s expertem na legislativu a compliance Janem Pivodou z Broker Trustu.
  • Veľký výpredaj na EURJPY
    Ekonomické dáta z eurozóny tento týždeň zahŕňajú augustovú priemyselnú výrobu (utorok) a septembrový index spotrebiteľských cien (štvrtok)...
  • Velký zájem o lithium tlačí na další otevírání nových dolů
    V Mexiku se bude těžit lithium pro automobilku Tesla pod taktovkou společnosti Bacanora Minerals, která současně získala poloviční podíl v těžbě lithia v německé části Krušných hor. Významná ložiska lithia v České republice bude těžit australská firma European Metals.
  • Velký zájem o předplatné se zahrnutím reklam podporuje cenu akcií společnosti Netflix
    Akcie Netlix (NFLX.US) na začátku dnešní seance na Wall Street posilují o více než 4 % poté, co společnost oznámila, že díky nové verzi platformy, která podporuje externí reklamu, překonala hranici 5 milionů aktivních uživatelů. Společnost loni v listopadu představila možnost zvolit si předplatné za 7 USD měsíčně s reklamou jako alternativu k tarifům bez reklam, které začínají na 10 USD měsíčně. V tuto chvíli je služba dostupná v sedmi zemích.
  • Velmi divoká ropa a slabší akcie
    Akcie si dnes vybírají jeden ze slabších dní. V jeho průběhu na tom byly i hůře, ale k večeru se přece jen situace zlepšuje. Hlavní indexy v Evropě jsou lehce v plusu a v zámoří aspoň omezují ztráty. Americké dluhopisy mezitím lehce získávají, ale evropské jsou prakticky plošně pod tlakem, ačkoli někde jsou ztráty pouze drobné. Eurodolar se pokouší odlepit, ale růst se mu dnes nedaří a zůstává u 1,0875.
  • Velmi dobré jednání s Čínou a pokrok u brexitu. Trhy jsou v pátek v dobré náladě
    Začátek evropského obchodování pozitivně ovlivňují zprávy týkající se hlavních rizikových témat. Včerejší jednání mezi vysokými představiteli USA a Číny asi dopadlo dobře, jak lze soudit z úsměvů čínského vicepremiéra nebo slov amerického prezidenta o velmi dobrém jednání. Oba se v návaznosti na to mají dnes setkat a trhy proto žijí vidinou možné, aspoň částečné, dohody.
  • Velmi negativní začátek týdne se v Americe začíná trochu lámat. Eurodolar přerušuje pokles
    Vstup do nového týdne byl hlavně kvůli Číně silně negativní. Se zpožděním se projevil efekt vyšších amerických výnosů a možná také obavy z obchodních válek. Nezabralo snížení požadavku na povinné minimální rezervy ze strany čínské centrální banky, které naopak jakoby upozornilo na problém a dostalo pod větší tlak jüan.
  • Velmi pozvolné oživování průmyslové produkce
    „Po lednové stagnaci se v březnu česká průmyslová výroba mírně zvýšila. Průmyslová produkce v únoru meziročně vzrostla o 0,7 % a potvrdila tak, že v letošním roce můžeme počítat s jejím velmi pozvolným oživením. Navíc i za tímto mírným růstem stojí především sektor výroby automobilů, který rostl do jisté míry i díky nižší srovnávací základně z loňského února. Bohužel se opět potvrdilo, že s dlouhodobými problémy se naopak potýká české strojírenství. Dřívější výkladní skříň českého průmyslu se změnila v odvětví, které ho spíše táhne dolů. V únoru mělo totiž strojírenství nejvyšší záporný příspěvek k vývoji průmyslové produkce. Vývoj nových zakázek přinesl v únoru na první pohled pozitivní zprávy. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 8,8 %. I nové zakázky však stejně jako únorovou průmyslovou produkci nejvíce ovlivnila výroba automobilů. Také zde musíme vzít v potaz nízkou srovnávací základnu z loňského roku,“ uvádí Petr Kymlička, partner poradenské skupiny Moore Czech Republic.
  • Velmi pravděpodobný obrat ceny akcií Verizon nahoru
    Cena akcií Verizon (VZ) je v medvědím trendu a vytváří nižší minima a nižší maxima. Po nedávných cenových minimech nicméně nenásledovala nižší minima RSI, což ukazuje na slábnutí klesajícího trendu. Cena akcií VZ má potenciál silného odrazu přinejmenším ke 44 USD. RSI nám poskytuje signály býčí divergence, které by obchodníci neměli ignorovat. Medvědi musí být opatrní a musí si chránit zisky. Obrat od současných úrovní je vysoce pravděpodobný a opodstatněný. Vzorec býčí divergence RSI se vyskytuje velmi často a po několika minimech býčí divergence jsme obvykle svědky obratu trendu. Toto není signál obratu, jen varování.
  • Velmi příznivý začátek roku pro sektor maloobchodu
    Třetí měsíc v řadě reálné tržby maloobchodních prodejců rostou, když v únoru stouply o 1,6 %. Zároveň byl revidován výrazně směrem výše lednový výsledek, a to z 2,4 % na 3,2 %. I z tohoto důvodu v meziměsíčním srovnání tržby poklesly o 0,8 %. Nicméně i přes meziměsíční snížení tržeb lze konstatovat, že spotřeba domácností se odráží ode dna.
  • Velmi smíšené pocity analytiků z Wall Street
    Podle nejnovějšího průzkumu by se investoři do zlata měli v blízké budoucnosti připravit na zvýšenou volatilitu trhu. Názory analytiků z Wall Street jsou velmi smíšené.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding