Sobota 21. prosince 2024 15:32
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Nastroje

Konec výjimečné doby pro komodity versus osmá směna kvantitativního uvolňování

24.05.2013 15:27  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Steen Jakobsen, hlavní ekonom Saxo Bank.

Zrovna jsem na služební cestě v Singapuru. A právě tady se mi vždycky dobře přemýšlí o světových makroekonomických tématech. Tentokrát mě inspirovali tamní vysoce postavení úředníci, kteří upozorňují zejména na dva problémy. Prvním je potřeba reforem v Číně a tím druhým bubliny způsobené kvantitativním uvolňováním, které se rozmohlo na celém světě. A abych to shrnul do jedné věty a také titulku tohoto článku: konec výjimečné doby pro komodity versus osmá směna kvantitativního uvolňování. (Pro ty, co nehrají baseball – zápas má obyčejně devět směn. To znamená, že v osmé části už s výsledkem pohnete jen velmi těžko.)

Nástup deváté směny brzdí Carney

V deváté směně nejsme z jednoho jediného důvodu – Mark Carney zatím nepřevzal otěže britské centrální banky. To se stane až 1. července tohoto roku. Svět se pak v létě ještě dočká poslední dávky měnové drogy, kterou jako první začaly užívat Spojené státy.

Mark Carney je keynesiáncem skrz naskrz. Stojí v čele rady pro finanční stabilitu G20, dříve byl také zaměstnancem Goldman Sachs, pracoval na kanadském ministerstvu financí, až nakonec (prozatím) zakotvil jako guvernér kanadské centrální banky. Má diplomy z Harvardu a Oxfordu a většího keynesiánce byste jen těžko pohledali. Pomalu se tak připravte na britskou verzi nekonečného kola kvantitativního uvolňování. Co se týče britské libry (GBP) ve druhém pololetí tohoto roku, jsme vesměs velmi nedůvěřiví. Naopak doporučujeme počkat na jiný katalyzátor, který pak nastartuje její obchodování.

Úředníci ze Singapuru obhajují reformy

Ale zpátky k mé návštěvě Singapuru – tamní úředníci, které opravdu velmi respektuji, teď dokola obhajují obranné strategie a hlavně potřebu reforem. Na podobné výzvy jsem přitom čekal už pár let. Jakýkoliv problém vás nejprve musí dostat na kolena, a až pak si uvědomíte, jak potřebný je mandát pro změnu.

Singapurský místopředseda vlády a současně ministr financí Tharman Shanmugaratnam v pondělí pronesl velmi příznačnou větu: “Pokud nezačne proces rozpočtové konsolidace a strukturálních reforem, které by zajistily pro příštích 10 let udržitelnější růst, mohla by mít světová ekonomika problém se stagnací.?

K Číně se pak Shanmugaratnam vyjádřil následovně: “Čína se musí pustit do reformy své státní správy, aby vůbec mohla v dlouhodobém horizontu udržet svůj ekonomický růst a aby se vyhnula pádu do tzv. pasti středního příjmu, kdy rostou náklady, ale naopak klesá konkurenceschopnost.? Tady je potřeba poznamenat, že právě Singapur je klíčovým poradcem čínské vlády.

Světová ekonomika podle Shanmugaratnama až příliš spoléhá na centrální banky, aby ji vyvedly z toho nejhoršího. Ovšem zároveň odkládá reformy, které jsou potřeba k tomu, aby se vrátila do svých kolejí a aby rostla.

Shanmugaratnam se vyjadřoval také k evropským (a americkým) politikům. Podle něj mají pořádně naslouchat názorům ostatních: “Všichni víme, jaké změny je potřeba udělat v oblasti daní, na trhu práce, ve zdokonalování lidského kapitálu, k nápravě nerovnováh a konkurenceschopnosti, k tomu, aby se z rozvojových ekonomik staly rozvinuté nebo například jak je třeba reformovat důchodový systém v Číně.?

Nezbývá mi než se singapurským ministrem souhlasit. Cesta, jak ze současného prostředí nízkého růstu a produktivity ven, je následující: zvýšit pobídky a nastavit odpovídající daňové schéma, zajistit si tu nejlepší a nejpružnější pracovní sílu a současně podpořit každý start-up nebo rozvjíjející se průmysl, který má poteciál a stojí za riziko. Tohle všechno se týká nabídkové stránky a mikroekonomiky, která (jak rád a často tvrdím) tvoří 80 až 85 procent ekonomiky. A nezapomínejte ani na konpcept bermudského trojúhelníku ekonomiky, který se týká zákeřnosti a všech možných účinků nafukování bubliny v oblasti makroekonomiky.

Stav běžného účtu vám řekne všechno

Konec komoditního “supercyklu? přinese Číně nižší ekonomický růst. Klíčové prvky pro znovunastartování tamní ekonomiky najdete na obrázku níže.

china bad growth Konec výjimečné doby pro komodity versus osmá směna kvantitativního uvolňování

Nižší potenciál k růstu je částečně způsoben klesající konkurenceschopností, což lze jasně vyčíst z dat k běžnému účtu asijských zemí. Ve svých nejlepších letech měly asijské exportní velmoci a země skupiny BRIC (Brazílie, Rusko, Indie a Čína) na běžných účtěch přebytky ve výši 5 až 7 procent HDP. Teď jsou běžné účty zemí BRIC stěží v plusu a v rámci celého asijského regionu jsou na minus dvou procentech. Navíc data popisující běžný účet nikdy nelžou. Na tento ukazatel se podíváte ze všeho nejdříve, když hledáte hodnocení něčí konkurenceschopnosti.

Pro Čínu znamenají nižší přebytky na běžném účtu i nižší domácí poptávku. To má pak vliv na pomalejší růst komoditních měn a také Asie jako celku. Když se na to ale podíváme z té lepší stránky, světová ekononomika je teď ve větší rovnováze než v roce 2006 nebo 2007. Tehdy byl rozdíl mezi asijskými přebytky a evropskými deficity nejmarkantnější. Vyrovnat tyto světové nerovnosti byl vždycky problém. Nakonec bychom se mohli dočkat i toho, že všechno bohatství by se nahromadilo v Asii, zatímco ve zkrachovalých Spojených státech a Evropě by už nebyli žádní zákazníci.

procenta hdp Konec výjimečné doby pro komodity versus osmá směna kvantitativního uvolňování

Výjimečná doba pro komodity ustává

Zatímco jsou vlády Spojených států a evropských zemí neustále na pokraji bankrotu, soukromý sektor se opět probouzí k životu.

Bývalý hlavní investiční ředitel společnosti Government of Singapore Investment (GSIC) Ng Kok Song na 66. ročníku konference Institutu CFA moc hezky vystihl celý čínský problém: “V minulých letech se Čína dostala do situace, kdy začala měnit směr světové ekonomiky. Nyní je však otázkou, jestli to zvládne i nadále a jaké to bude mít pro nás investory důsledky.?

Tzv. supercyklus komodit si buď vybírá pauzu, a nebo dokonce končí. A to dramaticky mění naše doporučení. Dokazuje to i současný trend u běžného účtu a zároveň i extrémní výprodej v Austrálii. Další komoditní měny by pak měly tento vývoj následovat. (O nejčastěji obchodovaných komoditních měnách se dočtete více v tomto článku: Konec supercyklu komodit dopadne nejvíce na následující měny). Takzvaným “odborníkům? přitom zabralo zhruba dva roky na to zjistit, že vrcholem indexu CRB byl rok 2011 (což byla dokonce nižší úroveň než v roce 2008!). A tipuju, že podobně to bude fungovat také u nekonečného kvantitativního uvolňování.

konec super cyklus Konec výjimečné doby pro komodity versus osmá směna kvantitativního uvolňování

Když Singapur začne mluvit, pozorně naslouchejte

Podle nového investičního ředitele GSIC Lim Chow Kiata nás u dluhopisů a akcií čekají v nadcházejících deseti letech nižší výnosy.

Průměrné roční výnosy u dluhopisů se v rámci nejrůznějších modelových portfolií mají v příští dekádě pohybovat kolem 1,9 procenta, zatímco u akcií se střední reálný výnos dostane na 1,6 procenta. “Stále více a více investorů se honí za výnosy a bere na sebe vyšší riziko, takže na zmírnění případných problémů nezbývá dost prostoru,? dodává Kiat.

Každopádně je milé být v zemi, která má takto pragmatické postoje, otevřeně čelí výzvám a uvažuje v dlouhodobější perspektivě. Když Singapur začne mluvit, raději pozorně naslouchám. Oproti tomu, co jsem viděl během 100 dní v roce na cestách, nabízí Singapur příjemnou změnu: neslibuje (ale naopak připravuje) reformy a následné oživení “už? za dalších šest měsíců. Zbytek světa by si měl vzít ze Singapuru příklad.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Konec týdne koruně bere předchozí skromné zisky
    Koruna během posledního dne tohoto týdne postupně odevzdávala zisky, které si držela z předchozích dní. Před...
  • Konec týdne korunu zbavil většiny včerejších ztrát
    Koruně se dnes podařilo korigovat značnou část včerejšího oslabení. Včera měna reagovala na agresivnější rétoriku ČNB...
  • Konec týdne na trzích: Masivní nákupy se zatím nekonají, spekulanti mohou vyprodávat pozice
    Závěr týdne zatím přináší opatrný obrat vzhůru na akciových trzích, když po propadu Asie už Evropa otevřela směrem nahoru a taktéž americké futures naznačují slušný růst trhů. Během dopoledne ale prvotní zisky trochu vyprchávají a s napětím tak čekáme, jestli se trh už dokáže stabilizovat. Masivní nákupy se zatím nekonají a za současné obrovské nejistoty valná část spekulantů nebude chtít držet pozice přes víkend. Situace se totiž dokáže měnit příliš rychle.
  • Konec týdne pozitivní pro evropské akcie, v čele tentokrát Praha
    Závěr týdne přináší stále poměrně slušné zisky evropským akciím, kde sledujeme na hlavních indexech růst zhruba o 0,5 procenta. Na Wall Street roste ještě vyšším tempem Nasdaq , zatímco S&P 500 je nyní jen těsně v plusu. Výrazně se dnes dařilo pražské burze, za jejímž 2,3procentním ziskem stojí nákupní zájem napříč hlavními tituly.
  • Konec týdne přináší koruně posílení, eurodolar na americká čísla skoro nereaguje
    Koruna zakončuje týden posílením k euru na 25,72. Stejně jako v minulých dnech se jí daří lépe než okolním měnám...
  • Konec týdne rozproudila data, negativní efekt však znovu vyprchává
    Na závěr týdne jsme dostali další důležitá data ze zámoří a také tentokrát přišlo překvapení, i když opačným směrem než v případě ISM. Trh práce za listopad vykázal překvapivou sílu - nabírání zaměstnanců jede stále na vysoké obrátky, nezaměstnanost stagnuje a mzdy nečekaně zrychlují. Přesvědčení o příznivějším postupu Fedu na poli sazeb tak dostává trhliny, ovšem nezdá se, že by se tím nechávali investoři příliš vyvést z míry.
  • Konec týdne s nejistým směrem. Zásah dostaly polovodiče i dolar
    Situace na hlavních finančních trzích je i koncem týdne hodně proměnlivá. Například evropské akcie do pátečního obchodování vstupovaly růstově, následně se zanořily do červeného a později se svých ztrát znovu zbavují. Americké akcie po negativním úvodu obracejí vzhůru.
  • Konec týdne ve znamení rozpaků z viru i smíšených čísel
    Závěr týdne je na hlavních trzích poněkud rozpačitý. Akciové indexy nemají společný směr a jejich změny oproti včerejšku nejsou velké. U dluhopisů převládají kupci, a to hlavně v zámoří, kde desetiletý výnos klesá o 4 bazické body. Zlato se dnes také kupuje. Eurodolar dnes možná po několika dnech přeruší svůj pokles. Kurz se posouvá mírně vzhůru na 1,0850.
  • Konec týdne zůstává na trzích pozitivní i po amerických datech
    Během odpoledne na hlavních finančních trzích dochází k lehkému ochlazení optimismu, ten však převládá i tak. Na solidní růst evropských akciových indexů navazuje Amerika. Naproti tomu dluhopisy zejména v USA jsou pod tlakem, přestože ten v posledních hodinách trochu ustoupil.
  • Konec ukrajinsko-ruské obilné dohody znamená problém pro české zemědělce. Výkupní ceny jejich produkce mohou kvůli zaplavení trhu spadnout neudržitelně nízko
    Export obilí a dalších zemědělských plodin z Ukrajiny se ztíží. Rusko dnes takřka přesně po roce platnosti vypovědělo takzvanou obilnou dohodu. Ta exportérům ukrajinských zemědělských plodin zaručovala v Černém moři bezpečnost. Nyní hrozí, že většina těchto exportních toků bude muset být přesměrována. Ukrajina by tak mohla ještě větší objem svého obilí a dalších plodin vyvážet i skrze země východní části EU, včetně Česka.
  • Konec zvyšování sazeb – začátek jejich poklesu?
    Na svém posledním měnovém zasedání 2. května bankovní rada ČNB jednomyslně rozhodla o zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 2 %. Tím se aktuální cyklus zpřísňování měnové politiky v Česku s největší pravděpodobností završil. Základní úroková sazba stačila vystoupat na 2 %, což je stále výrazně pod úrovní neutrální sazby, kterou ČNB odhaduje zhruba o procento výše. I přesto, že ve svém komentáři ČNB zmiňuje možnost budoucího pohybu sazeb oběma směry, podle našeho názoru k dalšímu zvýšení již nedojde. Naopak, v příštím roce očekáváme postupné snižování úroků.
  • Konečná data UoM mírně nad prognózami. USDIDX získává 0,7 % 🗽
    Údaje z Michiganu vyšly celkově pro dolar, vidíme minimální nárůst dlouhodobých inflačních očekávání (2,9 % vs. 2,8 % dříve) a vyšší očekávání sentimentu, stejně jako konečné, s mírným poklesem současného hodnocení. Kontrakty amerického dolarového indexu (USDIDX) rostou, také poté, co data NFP dominovala prodeji „holubičích pozic“ odhadujících vyšší šance na snížení úrokových sazeb Fedu, na nadcházejícím zasedání 20. března, byl jedním z kroků, které následovaly po zveřejnění pozitivních údaje o zaměstnání. Nyní trh odhaduje vyšší šanci na květnový pokles, přičemž Bank of America také posunula svou předpověď z března na květen (včera). Prezident Biden komentoval dnešní čtení NFP a dodal, že zdůrazňuje sílu americké ekonomiky.
  • Konečná fáze amerických voleb v polovině období
    Dnes budou Američané volit, aby si vybrali své kandidáty do Kongresu a místních úřadů. Nejintenzivnější boj bude samozřejmě o Senát a v tuto chvíli to vypadá, že republikáni mají šanci ovládnout obě komory. Zatímco se zdá, že demokraté ze své potratové agendy těží, jiné klíčové problémy hrají proti nim, a to inflace, nepopulární prezident, rostoucí počet imigrantů a samotné statistiky. V nejoptimističtějším scénáři pro demokraty převezme jejich rival Sněmovnu tím, že si zajistí 15 křesel. V případě Senátu se v Gruzii uskuteční druhé kolo, které rozhodne o tom, která strana bude mít v horní komoře moc.
  • Konečné CPI z Německa v souladu s očekáváním
    Konečné údaje o inflaci z Německa trhy nepřekvapily, hodnoty HICP i CPI byly v souladu s očekáváním i předchozími údaji.
  • Konečně dobrá data z Číny, roste tam inflace; analýza NZD/USD
    Čínská inflace měřená indexem spotřebitelských cen (CPI) vzrostla v únoru meziročně o 2,3 procenta a o 0,5 procenta, tak překonala odhad. O půl procenta...
  • Konečné hodnoty PMI v USA jsou v souladu s očekáváním
    Hlavní ekonom Standard&Poor's Williamson poukázal na to, že data PMI za září potvrzují ochlazení americké ekonomiky po oživení růstu začátkem letošního léta. Mezitím inflační tlaky v sektoru služeb zůstávají nehybné.
  • Konečně jsme se dočkali dne, který bude patřit ECB - naplní Trichet očekávání?
    07.04.2011, Autor: Andrew Robinson, FX Analyst, Saxo Capital Markets, http://www...
  • Konečné PMI potvrzují recesi ve výrobním sektoru v Evropě
    Ekonomickému kalendáři dnešního dopoledního obchodování v Evropě dominovaly zveřejněné výrobní indexy PMI ze starého kontinentu. V řadě z nich se však jednalo o revize červencových údajů, a proto se neočekávalo, že by vyvolaly nějaké výraznější pohyby na trhu.
  • Konečné údaje o PMI v sektoru služeb ve Spojeném království překonaly očekávání
    Konečné údaje PMI pro sektor služeb Spojeného království za duben. V současné době: 55,0; očekává se: 54,9; předchozí hodnota: 53,1.
  • Konečné údaje o PMI z eurozóny, Spojeného království a Číny vykazují známky zlepšení
    Údaje PMI ve službách hlavních světových ekonomik dopadly většinou lépe, než naznačovaly odhady. Přestože situace v evropských zemích je stále napjatá, ekonomická dynamika se podle údajů z průzkumu zlepšuje. Ze zveřejněných údajů překvapilo pouze Španělsko, a to směrem dolů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
RebelsFunding