Buffett krizi v americkém bankovním sektoru předvídal
Nejenom, že Buffett v pořadu řekl, že ho dění kolem amerických bank nepřekvapuje, ale jeho Berkshire Hathaway se navíc dlouhodobě zbavil většiny bankovních akcií s výjimkou Bank of America, která je poslední z velkých zámořských bankovních domů v jeho portfoliu. Tyto akcie si v něm prozatím drží druhou pozici s váhou 11,1 %, není ovšem jisté, že si ji udrží i nadále. Buffett je totiž velice skeptický vůči celému bankovnímu sektoru.
Vývoj akcií Berkshire Hathaway od začátku roku:
Problém pádu banky SVB je pouze marginální a vázaný na rychlé utahování měnové politiky americkým Fedem. Riziko nediverzifikovaného portfolia amerických dluhopisů přivedlo SVB ke krachu. To je riziko podnikání. Další rány pro bankovní sektor přijdou z realitního trhu, který trpí zvýšenými sazbami. Zde jsou banky viníky hlavně proto, že stanovovat hypotéky na 30 let je ekonomický nesmysl. V dnešním světě, který se rychle mění, a kde nikdo neví, jaké budou úrokové sazby za tři měsíce, je hypoteční půjčka na 30 let bez fixace pro banky extrémním rizikem. Právě z tohoto směru v podobě nesplacených úvěrů by měla přijít do bankovního sektoru v USA další krize.
Problém beztrestnosti vedení
Buffett nezůstal v analýze problému jen u dílčích příčin. Celý bankovní sektor má již od roku 2008 máslo na hlavě. I přes závažnost tehdejší krize nebyl ani jeden vysoce postavený bankovní manažer majetkově nebo právně shledán zodpovědným. Většinou spíše ještě odešli se zlatým padákem a dál se v bankovním sektoru pohybují. Buffett navrhuje, aby šéfové bank, kteří je přivedli ke krachu, ztratili právo na důchod. V jiných oborech je normální, že člověk, který udělá profesní chybu, za ni nese následky a někdy musí dokonce zcela změnit obor. Právě beztrestnost vede k neuváženým krokům ze strany manažerů a kvůli tomu pak bankovní sektor periodicky zažívá krize. Ty, jak Buffett doufá, by nás měly donutit k tomu, abychom pro banky hledali novou a stabilní vizi.
Matěj Široký