„Neodpustitelné“ obchodní hříchy
1) Obchodování bez plánu
Obchodní plán bývá jednou z nejdůležitějších součásti profitabilního tradingu. Většina začínajících obchodníků však důležitost obchodního plánu často podceňuje, jelikož se mylně domnívají, že to co jim doopravdy zajistí pravidelnou ziskovost, je pouze a jedině dobrá obchodní strategie.
Možná se nyní ptáte, jaký je rozdíl mezi obchodním plánem a strategií? Je zásadní!
Obchodní strategie se týká pouze realizace obchodu (podmínky, za kterých dojde ke vstupu do pozice, kde se umístí SL/TP, podmínky, za kterých dojde k ukončení pozice, …).
Obchodní plán je na druhou stranu celkovým postupem od začátku do konce. Obsahuje v sobě tedy nejen zmíněnou obchodní strategii, ale také výběr vhodného brokera, obchodních instrumentů, a tak dále. V jednoduchosti by obchodní plán měl v sobě zahrnovat odpovědi, takřka na všechny důležité otázky (jakého brokera obchodník zvolil, které instrumenty se budou obchodovat, jaká strategie bude použita, samozřejmě i podmínky strategie, dále kolik je například obchodník ochoten obětovat, než dojde k přehodnocení zvolené strategie, atd.).
2) Otevírání dalších pozic k eliminaci ztráty
V případě, že se otevřená obchodní pozice nevyvíjí zrovna slibně a zvolená obchodní strategie nezahrnuje víceúrovňové obchodování, pak tím nejhorší hříchem, kterého se často nezkušení obchodníci dopouští, bývá otevírání dalších pozic, aby tím nakonec eliminovali svou ztrátu. Bohužel tento přístup často funguje jen krátkodobě, protože časem téměř vždy nastane situace, kdy se trhy nevrátí na potřebnou cenovou hladinu a ztráta tak zasáhne obchodní účet mnohonásobně více, než kdyby došlo k výstupu hned na Stop-Lossu první pozice.
3) Obchodování neúměrných objemů
Velkým a často likvidačním hříchem je obchodování objemů, na které obchodní účet nestačí. Správná volba obchodního objemu, bývá další alfou a omegou, jak nehazardovat, ale investovat a obchodovat. Ano vypadá to skvěle, když obchodník vidí, že zhodnotil svůj vklad za pár dní o desítky procent. Bohužel to funguje jen do chvíle, kdy dojde ke špatnému vstupu, který nakonec pošle celý obchodní účet na onen svět.
4) Natahování zisků
Když se vše vyvíjí jak má, tak člověk bývá plný pozitivní energie, která může u mnohých vyvolávat až iracionální chování. Jedním takovým může být například přenastavování Take-Profitů jen na základě osobního pocitu („to tam dojde“). V mnohých případech pak může takovéto jednání skončit buď, vymazáním daného zisku, nebo v horším případě ještě navíc ztrátou.
5) Změna strategie během aktivního obchodování
Někdy si hold okolnosti a vyšší síly žádají přehodnocení a změnu obchodní strategie. Není to nic, s čím by snad každý obchodník nepřišel do styku. Bohužel, častým problémem v těchto situacích bývá změna strategie ve chvíli, kdy ještě nedošlo k ukončení obchodních pozic staré obchodní strategie. Ve výsledku pak může dojít ke zcela neočekávaným situacím, kterým je však lepší se předem vyvarovat.
Pokud máte zájem vyzkoušet si trading na vlastní kůži s prvotřídními obchodními podmínkami a profesionálním forex brokerem, pak neváhejte vyzkoušet náš demo účet, který je možné založit na našich stránkách zcela zdarma a bez rizika zde: www.purple-trading.com/cs
Přejeme mnoho ziskových obchodů!
Tým Purple Trading
info@purple-trading.com
+420 228 882 352 Po-Pá, 8-16h (CET)
Adresa kanceláře vázaného zástupce: Vinohradská 2828/151, Praha 3, Flora
www.purple-trading.com/cs
CFD jsou komplexními nástroji a nesou vysoké riziko rychlé ztráty veškerého Vašeho kapitálu v důsledku páky. 70,5 % retailových investorů přichází o svůj kapitál během obchodování se CFD s tímto providerem.
(tento počet byl určen v rámci období od 1. dubna 2018 po 31. března 2019). Měli byste pečlivě zvážit, jestli rozumíte fungování CFD nástrojů a můžete-li si dovolit podstoupit tak vysoká rizika ztráty Vašeho kapitálu.
Obchodování na devizovém trhu s marží obnáší velkou míru rizika a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s vysokou pákou může fungovat jak ve Váš prospěch, tak i proti Vám. Předtím, než se rozhodnete obchodovat na devizovém trhu, pečlivě zvažte své investiční cíle, úroveň zkušeností a ochotu podstoupit rizika. Existuje možnost, že utrpíte ztrátu části nebo celé výchozí investice, a proto není vhodné investovat peníze, které si nemůžete dovolit ztratit. V případě jakýchkoliv pochybností vyhledejte radu nezávislého finančního poradce.
Všechny názory, novinky, výzkumy, analýzy, ceny nebo jiné informace obsažené v tomto materiálu, jsou poskytovány jako obecný komentář k trhu a nepředstavují investiční poradenství. L.F. Investment Limited nenese žádnou odpovědnost za ztrátu nebo škodu, zahrnující mimo jiné ušlý zisk, která může vzejít přímo nebo nepřímo z použití nebo spoléhání se na takové informace.
Purple Trading je obchodní značka, vlastněná a provozována společností L.F. Investment Limited, licencovanou Kyperskou investiční společností, regulovanou CySEC, č. lic. 271/15.