Začátky měl jako obvykle těžké a na zisky se pořádně namaká i dnes. Křivka kumulativních zisků nemá jednoznačně rostoucí trend. K tomu jistě přispívá omezující časově náročné zaměstnání. Za zkoumané období od počátku listopadu se mu však podařilo vydělat 160 tisíc korun.
Charakteristika obchodování
Trader se na zkoumaném účtu soustředil na měnové páry a akciové indexy. Z komoditních trhů si vyzkoušel pouze zlato. Nejvíce obchodů proběhlo na měnovém páru GBP/USD, bylo jich více než třetina ze všech. O něco méně intenzivně se trader věnoval AUD/USD a USD/JPY.
Podíl jednotlivých instrumentů na realizovaných obchodech:
V objemech se trader při zemi nedržel. Nejmenší pozice byly o velikosti jednoho lotu, v některých případech však zabrousil až na pětinásobek. Ze 118 pozic skončilo ve ztrátě 46 z nich. Jejich úspěšnost tak dosáhla na 61 %.
Průměrný výnos ze ziskových pozicí se vyšplhal na 7600 korun. Medián byl pouze o patnáct set korun níže. Nejvyšší ztráta dosáhla na 22 tisíc korun a průměr byl v překvapivé shodě s mediánem na úrovni 8600 korun. Obchodníkovi tak ztráty neunikaly příliš daleko.
Trader držel pozice nejčastěji desítky minut až několik hodin. Ve výjimečných případech trvaly jeho pozice desítky hodin. Pozitivní je, že ani výrazně delší pozice nepřinesly vysoké ztráty, jak se často stává u méně zkušených obchodníků. Medián délky obchodů dosáhl jedné hodiny.
K uzavírání pozic byly často použity příkazy „take-profit“ a „stop-loss“. Vzhledem k časové zaneprázdněnosti klienta je nastavování těchto příkazů více než žádoucí. Některé obchody byly otevírány také v nočních hodinách.
Vysoká volatilita převažovala
Průběh obchodování nebyl tentokrát jednotvárný. Křivka kumulativního zisku se několikrát dostala do záporu. Výrazného nárůstu se obchodník dočkal až v poslední třetině sledovaného období.
Nejlepší obchod vybočoval z řady svoji délkou pouhých 9 minut, během kterých se obchodníkovi podařilo získat celkem 52 tisíc korun. Dosáhl toho s 5 loty instrumentu EUR/USD v průběhu tiskové konference Evropské centrální banky, která vyzněla pro euro pozitivně.
Vývoj kumulativního zisku na účtu obchodníka (118 obchodů):
Zhodnocení
Trader se soustředil na čtyři hlavní měnové páry a zároveň méně intenzivně zkoušel další instrumenty. Na některých se obchodníkovi vyloženě nedařilo (DAX), na GBP/USD byly výsledky sporné, přestože se jednalo o nejvíce obchodovaný instrument.
Otázkou je také výše objemů, které se v případě neúspěchu projevují hlubokými zářezy na křivce kumulativních výnosů. Doporučili bychom se soustředit na méně vybraných instrumentů a objemy zvyšovat až se vzrůstající úspěšností obchodů
Pozitivně hodnotíme, že neexistuje přímý vztah mezi délkou a ztrátovostí obchodů, což je jeden z častých prohřešků traderů. Přesto průměrné ztráty převyšují průměrné zisky.
Podle svých slov se obchodník snaží zavést do svého obchodování koncepci a řád. To je příslibem dlouhodobé profitability. Pomohla by sada pevně stanovených pravidel, mít přichystanou odpověď na každou možnou tržní situaci. Jestliže se podaří dobudovat pevné základy obchodního systému, jen tak něco ho nesrazí. Zatím však obchodník k tomuto stavu nedospěl.
Interview
1. V minulosti jste se potýkal se ztrátami. Ty se Vám však daří v poslední době eliminovat. Co stálo za změnou ve Vašich výsledcích?
Jako hlavní příčinu všech ztrát musím označit můj přístup k obchodování. K tomu jsem přistupoval jako ke koníčku, sice nákladnému, ale s minimem pravidel. Myslím, že k základní změně přispěl především edukační cyklus XTB.
2. Jaké byly Vaše začátky?
Na jaře jsem začal obchodovat na účtu Professional. Přes zcela nekoncepční přístup jsem během 3 měsíců dosáhl 150 % navýšení účtu. O to krutější byl 4. měsíc. Několik neuvážených pěti lotových pozic bez stop-losu a málem bylo po účtu. Jako další příčinu špatných výsledků vidím dnes v „okouzlení“ indikátory a grafickými systémy s častým střídáním strategií.
3. Obchodujete zároveň měny, komodity i akciové indexy. Máte speciální strategie na jednotlivé instrumenty?
Většinou obchoduji měny, z komodit zlato a z indexů DAX. Základem mého obchodování je diskréční přístup formou čekajících pokynů na proražení. V případě některých obchodů si vypomáhám také automatickým obchodním systémem.
4. Jste dnes profesionálním traderem, nebo obchodujete při zaměstnání? Kolik času věnujete obchodování denně?
Obchoduji ve volných chvílích přibližně 2 – 3 hodiny denně. Bohužel bez pevného rozvrhu kvůli časově náročné práci.
5. Sedí Vám více intradenní nebo poziční obchodování?
V pozičním obchodování vidím příležitost pro zisk. Intradenní obchodování dělám spíše pro radost.
6. Některé obchody necháváte otevřené i několik dnů, většinu však uzavíráte během několika málo hodin. Co rozhoduje o délce Vašich obchodů?
Snažím se dosáhnout plánovaný profit. Pokud vidím nějakou šanci v další růst, případně v obrat negativního trendu, pozici nezavírám. Někdy tato strategie vychází, jindy se ztráta ještě prohloubí.
7. Řídíte se technickou analýzou, fundamenty, nebo intuicí?
Ideální by byla kombinace technické analýzy, fundamentů i intuice. Třetí položka je podle mne závislá na zkušenosti obchodníka, tu bohužel zatím nemám.
8. Jste spokojen se vzděláváním XTB?
Zde je na místě veliká jednička. Přiznávám, že jsem přešel od „konkurence“, hlavním motivem bylo právě vzdělávání. Mým osobním Account Managerem je pan Martin Toman k plné mojí spokojenosti.
9. Obchodujete na účtu Professional, kde platíte komise, ale zároveň nižší spready. Mohl byste shrnout výhody, které Vám tento typ účtu nabízí?
Při objemech několika set lotů měsíčně je pro mne tento typ účtu výhodný v mnoha ohledech. Vypíchnul bych opravdu dobré exekuce a možnost úročení účtu.
10. Velikost Vašich pozic je minimálně 1 lot, často ale také 5 lotů. Jak se s těmito objemy vyrovnává Váš Money Management?
V současné době se snažím udržet riziko jednotlivého obchodu do 5 % velikosti účtu.
11. Chcete něco poradit dalších obchodníkům? Na co klást hlavní důraz?
Necítím se být kompetentní někomu radit, snad jen poučení z chyb: 1. Stop-loss; 2. Money Management; 3. Věrnost strategii; 4. Méně je vždy více; 5. Učit se, učit se, učit se.
Přehled obchodů uzavřených v období 1. 11. 2013 - 6. 12. 2013 (tabulku lze rozkliknout):
Do Obchodníka měsíce vybíráme různorodé tradery, jejichž styl či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o trading. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které by z realizovaných obchodů mohly vyplývat. Veškeré údaje zveřejňujeme se souhlasem tohoto klienta.
Kolektiv autorů X-Trade Brokers - XTB.cz