S několika přestávkami, které vyplňoval tréninkem na demo účtech, se dostal do hlubokých ztrát. Poslední měsíc se mu ale zadařilo, když jeho zisky přesáhly 4 600 euro. Postupně se tak obchodník zvedá ze země. Jsme ale na pochybách, jestli svoji snahu nakonec dokáže přetavit do dlouhodobé profitability.
Charakteristika obchodování
V průběhu dvouletého sledovaného období září 2011 - začátek října 2013 obchodník uzavřel celkem 182 pozic. Na začátku svého obchodování volil nejčastěji objemy do velikosti 1 lotu. Postupně se však nebál ani pozic na úrovni 10 lotů. Trader se zaměřuje hlavně na Forex. Jeho nejoblíbenějším měnovým párem je EUR/USD, ale v jeho portfoliu můžeme najít také několik realizovaných obchodů na komoditním a akciovém trhu.
Graf 1: Podíl obchodovaných instrumentů na realizovaných obchodech:
Délka obchodů se pohybovala v řádech sekund až stovek hodin. Přičemž ten nejdelší obchod byl uzavřen po dvou týdnech a přinesl ztrátu ve výši 97 euro. Naopak nejkratší pozice byla záležitostí několika vteřin. Medián délky všech obchodů dosáhl na jednu hodinu.
Průměrná ziskovost na obchod byla 70 euro, medián se však dostal pouze na polovinu této částky. Přestože ziskových pozic bylo téměř 80%, ztráty je výrazně převálcovaly. Průměrná ztráta se vyšplhala k částce 278 euro, medián představoval třetinu dané částky. Nejztrátovější i nejziskovější obchod proběhl na oblíbeném eurodolaru.
Zhodnocení
K tomuto reálnému účtu nás přilákaly hlavně vynikající výsledky z minulého měsíce. Rozhodli jsme se však zveřejnit celý příběh, který už nevypadá tak růžově. Obchodník si uvědomuje důležitost psychiky, a to stojí pravděpodobně za poslední "vítěznou" šňůrou obchodů. Chválíme také soustředění pozornosti na jeden hlavní instrument.
Obchodník má sklon "vysedávat" pozice, což dokazují statistiky na obchodním účtu a obchodník se k němu přiznává také v interview. Je důležité najít správnou míru mezi vysedáváním pozic a jejich zbrklým uzavíráním v případě zaváhání trhu. Vysoké ztráty vzhledem k velikosti účtu jsou důkazem toho prvního. Trh se může vrátit dávno po ztrátě solventnosti, případně se nemusí vrátit vůbec. I o tom se obchodník přesvědčil.
Velký problém vidíme v nárůstu objemů, které popírají dlouhodobě udržitelný Money Management. Vysoké objemy sice stojí za rychlým snížením ztrát, ale i jeden nepovedený obchod může znamenat dlouhou vertikální propast na křivce kumulativního zisku. Nebudeme si mazat med kolem pusy. Obchodník stále není podle našeho názoru na cestě k dlouhodobě ziskovému tradingu. Blíže se ke svému obchodnímu stylu trader vyjádřil v interview.
Graf 2: Vývoj kumulativního zisku na účtu obchodníka (182 obchodů):
Interview
1. Účet u XTB máte od roku 2011 a obchodování jste několikrát přerušil. Co Vás žene to zkoušet znovu a znovu?
Svůj první reálný účet jsem otevřel ze zajímavosti po zkoušce na demo verzi, kde vzešla myšlenka výdělku jako vedlejšího příjmu k současné práci. Několikrát jsem selhal, ale věděl jsem, že se na tom dá vydělat. Prošel jsem asi 10 demo účtů a učil se postupnými kroky k dosažení výdělku.
2. Po vysokých ztrátách se Vám konečně začalo dařit. Co děláte jinak?
Vysoké ztráty byly hlavně kvůli mé psychice. Když jsem si už myslel, že obchod půjde níž a níž, tak jsem to raději prodal a přesně poté se trh otočil. Kdybych byl na demo verzi, nechal bych to tak, dokud by se pozice nevrátila do zisku. Na demu člověk nepociťuje stres, ale při reálném účtu jde spíše o tu psychiku a je třeba obchodovat, když je trh klidný a stanovit si TP bez SL, alespoň u mě.
3. Nebýt několika vysokých ztrát, křivka profitability by měla o poznání pozitivnější průběh. Jak těžké je pro Vás uzavření ztrátových pozic?
Snažím se obchodovat, když je trh spíše klidný a nejsou na blízku důležité zprávy, protože to znamená nižší riziko ztrát. Já ale už slovo ztráta ani neznám, snažím se jen vydělávat. :-) Nezapomínejte: špatná psychika = ztráta!
4. Nejvyšší ztráta z výpisu se vyšplhala na 3 331 euro v obchodu s deseti loty eurodolaru. Co se stalo špatně?
Jak už jsem řekl: špatná psychika = ztráta Při obchodování na reálném účtu je třeba mít nastavený TP a nečekat, že trh ještě půjde nahoru a já navýším zisky. SL nepreferuji, ale kdybych to měl takto nastavené a podíval bych se na můj účet další den, tak bych ten zmíněný ztrátový obchod měl uzavřený v plusu.
5. Od půlky září jste v podstatě nepoznal ztrátový obchod a celkový zisk překonal 4000 euro. Co děláte proto, abyste Vaše zisky dále navyšoval?
Snažím se pochopit trh s eurodolarem a sledovat, jak reaguje na konkrétní zprávy. Také si stanovuji svůj denní cíl. Například s 10 loty na eurodolaru mi stačí pár bodů k dosažení slušného zisku.
6. Z výpisu je patrné, že občas zkoušíte také obchodování jiných instrumentů než eurodolaru, ale časem je zase zavrhnete. Nesplňují očekávání, nebo jen "nezávazně" zkoušíte další trhy?
Jiné instrumenty jsou pro mě spíše hazard. Neznám trh a nemám až takové zkušenosti jako v případě eurodolaru. Zaujalo mě ještě zlato, kde vidím větší riziko i možný zisk. Na to se ale pořádně podívám až někdy v budoucnu
7. Jakým směrem byste se chtěl posunout v obchodování do budoucna? Jaké máte v této oblasti cíle?
Chtěl bych mít pravidelný příjem a cestovat po světě, protože obchodovat můžu kdekoliv přes mobil a snažit se neznat ztrátu v obchodech a do budoucna se více naučit o obchodování zlata.
8. Chcete něco poradit dalších obchodníkům?
Největší chyba začátečníků je, že čekají od trhu zlatý důl. Takový styl nikdy nevyjde, to je spíš hazard. Je třeba si každý den říct, kolik bodů chci udělat, ale nemůžete čekat, že za den vyděláte s 500 eurovým účtem 500 eur. Držím Vám palce.
„Do Obchodníka měsíce vybíráme různorodé tradery, jejichž styl či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o trading. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které by z realizovaných obchodů mohly vyplývat. Veškeré údaje zveřejňujeme se souhlasem tohoto klienta.“
Kolektiv autorů X-Trade Brokers - XTB.cz