Charakteristika obchodování
Pro své obchodování volí trader nejčastěji instrumenty, jak sám říká, "živějšího trhu", konkrétně německý DAX (73 %) a zlato (20 %). Úplnou výjimkou však nebyly ani měnové páry a další instrumenty obchodované na zkoušku.
Podíl obchodovaných instrumentů na realizovaných obchodech:
Téměř 50 % pozic bylo obchodováno s objemem do 1 lotu. Nejvyšší objemy dosahovaly 5 lotů. Obchody této velikosti byly realizovány na zlatě.
Obchodník se snažil uzavírat nejvíce pozic do jedné hodiny (83 %). Postupně však s vidinou vyšších zisků přecházel na delší časové úseky. Ke konci sledovaného období tak můžeme najít i nejdelší obchod trvající 20 hodin se ziskem 3 877 korun. Medián délky všech obchodů ale činil pouhých 14 minut.
Z celkem 572 realizovaných pozic se do ztráty dostala každá čtvrtá. Svou velikostí dokázaly zisk výrazně ořezat. Průměrná ztrátová pozice dosahovala téměř 8 tisíc. Naopak průměrný zisk se vyšplhal jen na polovinu. S mediánem to bylo podobné. Ten ztrátový se zastavil na 4 tisících a medián zisku dosáhl poloviny.
Jak již bylo naznačeno v úvodu, křivka kumulativního zisku nevykazuje hladký průběh. Několikrát se účet také pohyboval v červených číslech. Největší ztrátu trader realizoval v druhé polovině března na oblíbeném DAXu. Dosáhla na téměř 100 tisíc korun! Proč k tomuto došlo a co se odehrávalo v traderově hlavě se dočtete v interview.
Vývoj kumulativního zisku na účtu obchodníka (572 obchodů):
Zhodnocení
Při pohledu na obchodní účet a nahlédnutí do mysli obchodníka prostřednictvím interview se nabízí otázka: Proč není zisk na účtu ještě vyšší? K vidění nejsou vidět žádné zásadní chyby, které by obchodníka srážely.
Obchodník klade důraz na velmi důležitý Money Management. Na účtu si neudržuje dlouhodobé kostlivce s tím, že se trh otočí. Zároveň průměrné ztráty nejsou mnohonásobky průměrných zisků, i když zrovna v této oblasti je určitě prostor ke zlepšení.
Obchodník nemá jasná a pevná pravidla, i když se mu daří dodržovat "řád". Právě zde ale vidíme prostor ke zlepšení. Uvolněná pravidla nejvíce prospívají zkušeným traderům, na kterých obchodování nezanechává psychické stopy. Čím více se trading zakusuje do psychiky obchodníka, tím je větší potřeba pevných pravidel a omezení ad-hoc rozhodnutí. Pravidla pomohou odbourat negativní vliv euforie i skepse z různých výsledků obchodů a vyslat obchodníka do oblasti konzistentní profitability.
Interview
1. Jak byste popsal svůj obchodní systém?
V případě trendu se snažím obchodovat pullbacky. Pokud jde trh do strany, obchoduji odrazy od hladin, které se snažím najít. Někdy se zaměřím na určitou range, záleží jak je veliká na různých timeframe. Nemám žádný sofistikovaný systém.
2. Proč necháváte ztráty zajít dále než zisky?
Jde o obligátní a tolik omílanou psychiku. Věřím, že se mi trh vrátí tam, kde očekávám. Občas to nechám zajít příliš daleko. Naopak zisky jsem nenechal narůst tak, jak by mohly. Toto se snažím změnit. V březnu to vypadalo lépe, snažím se tento vývoj udržet.
3. Zajímají Vás fundamenty, technika, nebo obchodujete čistý graf – Price Action?
Snaží se najít zajímavé hladiny. Používám k tomu fibo od roku až po den, hledám trendové čáry, trojúhelníky, návraty na polovinu range a podobně. Patří sem i pivot high a pivot low. Sleduji různé timeframe od jedné minuty až po den. Používám kombinaci všeho. U fundamentů mě nezajímá zpráva, ale pouze čas vyhlašování fundamentu, i když jsem někdy fundamenty nechal být, pokud když jsem předtím vyhodnotil, že by pro mě mohly být přínosem. Spíše se snažím v čase vyhlašování nebýt v trhu. Používám tedy technickou analýzu i prvky Price Action. Nejvíce používám VWAP na futures trzích.
4. V druhé polovině března jste zaznamenal ztrátu téměř 100 tisíc korun na německém DAXu. Můžete obchod blíže popsat?
Tento obchod byl jednoznačně špatným vstupem a špatně vyhodnoceným průběhem. Přiznávám, že jsem očekával návrat k mému vstupu a pokračování v mém směru, ale to se stalo až mnohem později. Tuto ztrátu sem nechal narůst i pod vlivem mého zisku v předchozích dnech. Podobný přístup jsem v minulosti občas zopakoval. Snažím se to odbourat.
5. Máte stanoven pevný plán ještě před vstupem do obchodu, nebo pozici upravujete podle aktuálního vývoje?
Naprosto pevný plán nemám. Záleží na tom, jak se trh chová. Před vstupem do obchodu se snažím trh nějakou dobu sledovat. Podle toho zvolím velikost pozice a občas dle vývoje přikoupím nebo prodám. Jinak platí, co jsem již uvedl. Potřebuji vidět, jakým způsobem k dané hladině trh přijde a co se tam dále odehrává.
6. Nejvíce obchodů realizujete na německém DAXu? V čem Vám tento instrument vyhovuje?
Nejvíce obchoduji zlato a DAX, jsou to grafy, které sleduji neustále. Občas mám otevřené pozice na obou trzích. Vyhovují mi spíše živější trhy, kde mohu sledovat pohyb.
7. Vaše nejdelší pozice od ledna nepřesáhla 20 hodin. Máte pevně stanovená pravidla pro délku pozice?
Snažil jsem se být v trhu do jedné hodiny, nyní se snažím přejít na vyšší timeframy a nechat zisky růst.
8. Několikrát jste obchodoval také měnové páry. Zkoušíte nové trhy, nebo je berete jako doplněk k hlavním instrumentům?
Snažím se moc nepřecházet, neboť se nechci věnovat spoustě trhů. Ale poznat jeden dva trhy. Jednalo se spíše o zvědavost. Myslím, že v tomto případě byla na mých trzích velmi nízká volatilita.
9. Jakým směrem byste se chtěl posunout v obchodování do budoucna?
Musím nejvíce zapracovat na psychice a to tak, že musím zvýšit svůj práh bolesti ke ztrátám. Rád bych se dostal k obchodování na vyšších timeframe. Rovněž bych rád snížil průměrnou ztrátu a zvýšil průměrný zisk na obchod.
10. Chcete něco poradit dalších obchodníkům, případně se podělit o další své zkušenosti?
Nevím, jestli jsem správná osoba k tomu, abych někomu radil. Snad jenom to, aby obchodníci opravdu brali vážně veškeré věci týkající se Money Managementu a nepodceňovali dostatečnou kapitalizaci účtu (jako úplné minimum považuji sto tisíc Kč).
Mezi mé chyby patřilo příliš časté obchodování, nedodržování Money Managementu. Za důležité považuji obchodování na reálném účtu, protože na demu nezjistíte, co bude dělat Vaše psychika. K tomu si lze vybrat klidné trhy a minimální pozice. Určitě to neberte jako fráze, které jsou omílány neustále dokola. Je lepší se poučit z cizích chyb než z vlastních. To je vždy velmi drahé. Na druhou stranu trhy zde budou stále, neboť lidé chyby stále opakují.
Přehled obchodů uzavřených v období 3. 1. 2014 - 2. 4. 2014 (tabulku lze rozkliknout):
„Do Obchodníka měsíce vybíráme různorodé tradery, jejichž styl či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o trading. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které by z realizovaných obchodů mohly vyplývat. Veškeré údaje zveřejňujeme se souhlasem tohoto klienta.“
Kolektiv autorů X-Trade Brokers - XTB.cz