Během uplynulých let zažil mnoho bezesných nocí a cesta k ziskům nebyla zpočátku vůbec jednoduchá. Jak sám přiznává, jeho zlomovým okamžikem byla změna myšlení - pravdu má trh, nikoliv trader. V posledních měsících stabilizoval obchodní systém, který v současnosti jede v ziskovém módu. Jeho účet nabobtnal od počátku července o necelého půl milionu korun. Své zkušenosti a tipy trader shrnul v interview.
Charakteristika obchodování
V průběhu hodnoceného období červenec 2013 - říjen 2013 obchodník zrealizoval celkem 822 pozic. Jeho portfoliu vládne s přehledem forex v čele s eurodolarem, na kterém proběhlo 90 % všech obchodů. Obchodník se ale nebojí ani komoditního trhu. Nejvíce ho zaujalo zlato, kde zkouší se střídavými úspěchy breakout strategie. Velikost pozice byla nastavena nejčastěji o objemu 0,5 lotu. S postupným navyšováním účtu se trader směle vrhnul na celé loty.
Graf 1: Podíl obchodovaných instrumentů na realizovaných obchodech:
Délka obchodů se pohybovala v řádech sekund až několika desítek hodin. Jak trader přiznává v interview, snaží se pozice realizovat v rámci jedné seance. Jen když vidí potenciál zisku, nechá je otevřené delší dobu. I ten nejdelší obchod se však vešel do jednoho týdne. Medián délky všech obchodů dosáhl na pouhých 50 minut.
Průměrná ziskovost na obchod činila 1 164 Kč. Ta však byla ovlivněna několika vysokými zisky na zlatě. Medián totiž dosáhl jen na polovinu této částky. Průměrná ztráta se vyšplhala k patnácti stům korun. Medián lehce překročil polovinu zmíněné hodnoty. Zisky a ztráty jsou tak v tomto případě vzácně vyrovnány.
Nejvyššího zhodnocení trader dosahoval na konci zkoumaného období. V minulém měsíci své zisky ztrojnásobil ve srovnání s červencem. To dokazuje křivka kumulativního zisku. Na křivce jsou patrné také zářezy ztrát říjnových obchodů se zlatem, které však byly vzápětí korigovány ještě vyššími zisky na tomto instrumentu.
Graf 2: Vývoj kumulativního zisku na účtu obchodníka (822 obchodů):
Zhodnocení
Na čtyřměsíčních datech vidíme stabilizovaný růst křivky kumulativního zisku. Tento fakt je pro obchodníka bezesporu důležitější, než celková výše zisku. Okamžitého přírůstku na účtu může s realizací několika pozic dosáhnout každý, jeho stabilní navyšování je ale jiným, daleko složitějším příběhem a trader je v této "disciplíně" úspěšný.
Růst křivky je z velké míry důsledkem zvládnutého Money Managementu, což je vidět na relativně nízkých ztrátách. V obchodníkův prospěch hraje také příznivý poměr zisků a ztrát (643:179). Z rozhovoru s obchodníkem bylo patrné, že se intenzivně věnuje analýze trhu z technického i fundamentálního pohledu a "ví, o čem mluví".
Trader jde cestou pomalého zkoumání dalších instrumentů, na které v jeho případě dozrál čas. To je spolu s dalším vzděláváním příslibem jeho dalšího rozvoje. Obchodník je na dobré cestě stát se dlouhodobě ziskovým. Trading se může stát jeho hlavní pracovní náplní a nikdy nekončící výzvou.
Interview
1. Účet u XTB máte od roku 2008, ale cesta k profitabilitě nebyla přímočará. Co bylo tím nejdůležitějším, co jste se během vašeho obchodování naučil?
Myslím, že nejdůležitější byla změna myšlení, že pravdu má trh a ne já - bohužel.
2. Pomohlo Vám ve vzdělávání XTB? Chodíte na konzultace a zúčastňujete se našeho vzdělávání?
Na konzultaci jsem byl zatím jednou a domluvili jsme se na dalším termínu. Musím i pochválit Live Tradingy, které jsou podle mě velmi dobré, ale bohužel ne všechny stíhám. Občas si pustím i nějaké starší webináře z profilu investora.
3. Během zkoumaného období jste se vypracoval k téměř půlmilionovému zisku. Jednoduchá otázka: "Jak se Vám to podařilo?"
Dal jsem si denní a týdenní cíle, které se snažím dodržovat. Samozřejmě ne vždy se to dá dodržet. A především, a to bylo hodně těžké se naučit, uzavírám ztrátové pozice, u kterých nevidím potenciál na obrat. Někdy obrat i přijde, ale já jsem bez stresu a mám "čistý" stůl. Dříve jsem klasicky čekal "ono se to jednou otočí". Otočilo, ale bohužel beze mne. Další co jsem se naučil, bylo čekat na příležitosti a nebrat hned "alespoň" nějaký zisk a počkat si na svůj target. Někdy tam trh nedojde, tak ukončuji dříve podle situace.
4. Z výpisu je patrné, že obchodujete v průběhu celého dne. Je trading Vaši hlavní pracovní náplní?
Zatím ne, ale pokud si uděláte pravidelné návyky, je jednodušší vše stíhat.
5. Vaše křivka kumulativního zisku za poslední 4 měsíce je pěkně vyhlazená, bez velkých skoků. To je znakem kvalitního Money Managementu. Můžete nám popsat Vaše pravidla?
Na pravidlech ještě musím zapracovat. Ale používám stop loss i profit target, které pak občas ladím podle vývoje. Naučil jsem se dělat pravidelnou týdenní i denní přípravu a sledovat, jak trh reaguje na přicházející důležitá data v průběhu dne.
6. Naprosto zásadní ztráty jste realizoval na zlatě, přestože více než 90 % obchodů probíhá na EUR/USD. Podle výpisu stále zlato obchodujete. Co se Vám na zlatě tak líbí?
Zlato je z mého pohledu velkou dobu v nějakém pásmu a pak vystřelí. Snažím se tyto breakouty obchodovat. Výše zmíněná ztráta byla v rámci dne eliminována dalšími obchody na zlatě.
7. Ve Vašem výpisu jsme našli také několik jednotek obchodů na dalších instrumentech (např. EUR/JPY). Co Vás vedlo k otevření těchto obchodů?
Ano, jsou to pokusy s malými objemy. Snažím se opravdu v posledním měsíci "rozkoukávat" a hledat jiné instrumenty a zkoumat, jak se chovají a zapojovat automatické obchodní systémy. Nicméně celkový počet instrumentů, který je podle mne možné sledovat smysluplně, se dá spočítat na prstech jedné ruky.
8. Vaše obchody trvají v průměru několik jednotek hodin, ale výjimky na obě strany nejsou vzácností. Co rozhoduje o délce Vašich obchodů?
Většinou se snažím mít vše uzavřené v rámci dne, maximálně týdne. Jsou i výjimky, kde, jak jsem psal, vidím potenciál na zisk.
9. Nejčastěji střídáte objem 0,5 lotu a 1 lot. Na základě čeho se rozhodujete, s jakým objemem vstoupíte do pozice?
Záleží na velikosti účtu. S 0,5 jsem začínal a nyní v podstatě navyšuji kontrakty.
10. Co rozhoduje a Vašich vstupech a výstupech z obchodů?
Používám pivoty, klouzavé průměry a trendové čáry. A hlavně "intermarket" analýzu. To znamená, že pokud trh nedělá to, co jsem předpokládal, přestože je tam "signál", prostě neobchoduji.
11. Chcete něco poradit dalším obchodníkům? Máte nějaké tipy pro začátečníky?
Rozhodně se necítím jako profesionál, ale prošel jsem si dnem včetně bezesných nocí a "protrpěných" víkendů, kdy člověk počítá kolik hodin je do otevření a doufá, že to nepůjde proti němu. To opravdu již nechci zažít. Pokud mohu doporučit, tak musíte být v pohodě psychicky a věřit svému úsudku. Není dobré se "zamilovat" do pozice a opravdu se naučit čekat, ať již na signál na vstup tak i na větší profity. Prostě nebrat vše.
Přehled obchodů uzavřených v období 1. 7. 2013 - 30. 10. 2013 (tabulku lze rozkliknout):
„Do Obchodníka měsíce vybíráme různorodé tradery, jejichž styl či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o trading. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které by z realizovaných obchodů mohly vyplývat. Veškeré údaje zveřejňujeme se souhlasem tohoto klienta.“
Kolektiv autorů X-Trade Brokers - XTB.cz