Tentokrát se jedná o znalého tradera z Moravy se zkušeností u XTB od roku 2007, který obchodoval na novém účtu Professional se spready mezibankovního trhu. Nevzdal obtížné začátky a v průběhu let se začal vypracovávat do zisků, i když, jak sám přiznává v interview, nejsou vždy jednoznačně konzistentní, a ne vždy se daří tak, jak by se mohlo ze zkoumaného výpisu zdát.
Obchodník se soustředí také na opce a má aktivní STP účet. Na účtu Professional nás zaujala řada konzistentních profitů s minimem ztrát, a tedy vyhlazená křivka kumulativních zisků mířící vzhůru. V čase sběru dat byl navíc obchodník v mírném zisku také v otevřených pozicích.
Snažíme se vybírat různorodé tradery, jejichž styl či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o trading. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které by z realizovaných obchodů mohly vyplývat.
Jako obvykle zveřejňujeme plný výpis obchodů za minulý měsíc spolu s interview, kde jsme se snažili vypíchnout zkušenosti intradenního profesionála. Vzhledem k datu založení účtu na konci března ukazujeme pouze 3 seance, ve kterých však bylo realizováno 174 obchodů. Veškeré údaje zveřejňujeme se souhlasem tohoto klienta. Nezveřejňujeme však jeho jméno.
Charakteristika obchodování
Trader se na zkoumaném účtu soustředil pouze na EUR/USD a německý DAX. Na eurodolaru proběhly tři čtvrtiny ze všech realizovaných obchodů. V objemech byl věrný nejnižší možné hodnotě 0.1 lotu. Ze 174 obchodů skončilo ve ztrátě pouze 7 z nich. Ostatních 167 pak skončilo ve větším či menším zisku. Průměrný výnos ze ziskových pozicí se vyšplhal na 160 korun, ovšem medián se blížil jen stokoruně. Nejvyšší ztráta dosáhla pouze na 370 korun.
Obchody byly realizovány často během několika minut, ve výjimečných případech však trvaly až 30 hodin. Dlouhé obchody končily často v zisku a „vysedávání“ pozic nebylo hlavním problémem. Velký nepoměr mezi délkou jednotlivých obchodů vyplývá z mediánu a průměru. Zatímco medián se vyšplhal pouze k deseti minutám, tak průměr vyrostl na více než tři a půl hodiny.
K uzavírání pozic byl v některých případech použit příkaz „Take Profit“. Naopak nebyl zaznamenán „Stop Loss“. Jak vyplynulo z interview s obchodníkem, příkaz k zastavení ztrát zadává předem pouze v případě držení pozice přes noc, nebo pokud se musí vzdálit na delší dobu od platformy.
Stabilní nárůst zisku
Průběh obchodování byl tentokrát jednotvárný. Stabilní nárůst zisku zastavila až krátká série ztrát ke konci zkoumaného období. Celkový zisk na účtu tak nakonec dosáhl téměř 26 tisíc korun.
Nejlepší obchod vybočoval z řady svojí délkou 27 hodin, nicméně dosáhl „pouze“ na standardní zisk v řádu stokorun. Byl realizován na měnovém páru EUR/USD se standardním objemem 0,1 lotu. Za Celkovým ziskem 737 korun stál pohyb vzhůru o 38 pips.
Obchod se první seanci držel pouze ve ztrátě, když od okamžiku otevření pozice pokračoval downtrend. Ztráta se v nočních hodinách postupně zmenšovala, ovšem dopoledne přišel opět propad pozice. Růst o 75 pips v průběhu několika hodin po třinácté hodině a následné uzavření pozice dostalo obchodníka do zisku.
graf: Vývoj kumulativního zisku na účtu obchodníka (174 obchodů)
Zhodnocení
Trader se na zkoumaném účtu soustředí pouze na dva instrumenty a netříští svoji pozornost na příliš mnoho trhů. Jako velké plus vidíme dodržování obchodního plánu na úrovni zisků a ztrát, kdy obchodník na jednu stranu „nevysedává“ ztrátové pozice, naopak je však také schopný řídit ziskové pozice.
Délka trvání obchodů je zajímavější. Ztrátové obchody jsou nadprůměrně dlouhé, vzhledem k jejich mizivému počtu se však nejedná o zásadní problém. Také pevně stanovený objem hovoří o smyslu pro dodržování stanovených pravidel. Za účelem zvýšení ziskovosti bychom doporučili stanovit maximální délku obchodu, přes kterou, jak se říká, nejede vlak. Samozřejmě na základě backtestu historických dat. Z výpisu není vidět žádný další zásadní problém, který by bránil konzistentním ziskům, a za účelem zlepšení výsledků bychom doporučili se zaměřit na psychologii obchodování.
Interview:
1. U XTB obchodujete už od roku 2007. Můžete nám popsat Vaše začátky a vývoj Vašeho obchodování?
Začátky plné ztrát, za pochodu jsem poznával hloubku trhu, co to znamená jít proti trhu a spoustu dalších nebezpečných situací, na které mě sice upozorňovali lidé z XTB, přesto jsem si je ochotně vyzkoušel a byla to dobrá škola. Ač to zní zvláštně, chováme se riskantně téměř všichni, a to i v běžném životě, jako by se nás tato nebezpečí netýkala. Ale asi to jinak nejde. Pokud si obchodník neprojde těžkými obdobími, asi se nemůže stát dlouhodobě ziskovým.
2. Založil jste si nový účet Professional. Přitom už obchodujete na STP účtu a také klasickém účtu FIX. Můžete popsat, jaké výhody Vám nový účet přináší?
Nový účet Professional je lepší jen v detailech, už i dřívější účty byly vlastně výborné, s nízkým spreadem. Poplatky se příliš nezměnily (proti starší verzi STP). Přibyly, ale nové instrumenty, které dříve obchodovat nešlo, tj. komodity jako ropa WTI, akciové indexy. V době vysoké volatility na trhu může spread klesnout až k nule, ale tato situace nenastává nijak často. Ocenit lze asi taky hloubku trhu, ale osobně jí příliš nevyužívám.
3. Na konci března jste za tři dny od založení účtu stihl zobchodovat 174 obchodů, někdy dokonce jste otevřel i více obchodů za minutu. Vždy máte velikost pozice 0,1 lotu. Pomáhá Vám automat?
Neobchoduji přes automat, pokyny zadávám klasicky. Styl obchodování, který je vidět na přehledu účtu, byl spontánní a asi se nedá příliš doporučit. Při troše smůly to mohlo dopadnout i opačně.
4. Ve výpisu Vašich obchodů nebyl ani jeden z obchodů ukončen na Stop Lossu. Vůbec je nepoužíváte, nebo se Vám pouze tak dařilo?
Stop lossy si dávám až u pozic, které neuzavřu v daný obchodní den, nebo pokud musím od platformy odejít. V ostatních případech mi stačí mentální stop loss. Take Profit taky zadávám spíše, pokud nejsem u počítače a hlavně teda v případě delších obchodů.
5. Co ovlivňuje délku Vašich obchodů?
Tak samozřejmě přiměřený zisk, posouzení různých úrovní, kde by se mohla cena otáčet a nemá už cenu dál pozici držet. Jinak se snažím obchody držet krátkou dobu, v řádu maximálně desítek minut. Ve výjimečných případech je držím i déle, pokud jsem nedosáhl „přiměřené“ ziskovosti nebo je naopak obchod v menší ztrátě a já cítím, že by se pozice mohla lehce přehoupnout do zisku.
6. Na výpisu účtu máte velmi nevyrovnaný poměr Buy a Sell obchodů. Vyplývalo to z aktuální situace na trzích, nebo se soustředíte na nákupy?
Ano vyplývalo to z aktuální situace na trhu. V některých dnech jsou trhy nastaveny bullish a nemá žádný smysl něco zkoušet proti převládajícímu trendu. V jiných dnech se tak klidně mohlo stát, že by se poměr mezi buy a sell otočil.
7. Máte pevně stanovená pravidla pro vstup a výstup z obchodů?
Nemám a je to moje velká nevýhoda. Dám spíše na pocity a aktuální signály trhů. Asi to souvisí s psychikou. Vím, že pevná pravidla by mi pomohla, ale ani po těch letech jsem se k nim nedopracoval.
8. Chcete něco poradit dalších obchodníkům? Máte nějaké tipy pro začátečníky?
Pouze bych varoval, že obchodování na páku je velmi riskantní business a nemá si asi cenu hrát na to, že se někdo dokáže všem ztrátám vyhnout. Je dobré zauvažovat, co mohou ztráty udělat s Vaší psychikou. Zrádné jsou také velké zisky, po kterých se obchodník cítí na trzích „nesmrtelný“ a má tendenci více riskovat a rychle o ně opět přijít. Psychika je v obchodování určitě to nejdůležitější a kdo ji nemá v pořádku, ať radši vůbec neobchoduje.
Přehled obchodů uzavřených v období 26. 3. 2013 - 29. 3. 2013:
X-Trade Brokers, XTB.cz