Obchodník měsíce července využívá služeb XTB již od roku 2010. K tradingu ho přivedl jeho vlastní syn a obchodování ho podle jeho vlastních slov baví čím dál více. Své úspěchy i neúspěchy vnímá jako cenné zkušenosti, které mu pomohou v dalším rozvoji dovedností. Ve svých obchodech se spoléhá na technickou analýzu. Intuici nevěří a s fundamenty nemá zkušenosti. Jeho celkový zisk za sledované tříměsíční období se i přes počáteční peripetie vyšplhal na 16 607 korun.
Charakteristika obchodování
V průběhu sledovaného období květen - červenec obchodník realizoval více než 900 pozic. Jejich objem byl nejčastěji stanoven na 0,1 lotu a více rizika přijímal trader jen výjimečně. Nejvíce se soustředil na forex a po nabytí více zkušeností, jak sám komentuje v interview, se začal soustředit také na zlato. Nejoblíbenějším měnovým párem byl eurodolar, na kterém bylo realizováno 73 % obchodů. Naopak na zlatě bylo uzavřeno pouze několik pozic v závěru sledovaného období. Tyto obchody se však staly nejziskovějšími z celého výpisu uzavřených pozic.
Graf 1 - Podíl obchodovaných instrumentů na realizovaných obchodech:
Téměř 90 % obchodů bylo uzavřeno v profitu. Průměrná ziskovost dosáhla na relativně nízkých 132 Kč a medián se dostal pouze na polovinu uvedené částky. Přestože celkový počet ztrátových obchodů nedosáhl deseti procent, řádně se do zisku zakously. Průměrná ztráta se totiž vyšplhala na 961 Kč a medián byl pouze o málo přívětivější.
Délka obchodů se pohybovala v řadách sekund až stovek hodin. Ten nejdelší z nich trval 187 hodin. Mezi nejdelšími obchody můžeme najít i nejvíce ztrátový ve výši 4 851 Kč, který byl uzavřen až po pěti dnech. Naopak nejkratší obchod byl otázkou několika vteřin a účtu přispěl ziskem ve výši 431 Kč. Tyto obchody značně vybočují z řady, neboť medián délky všech obchodů byl přesně 27 minut.
V prvních týdnech hodnoceného období obchodník kumuloval ztráty, které vrcholily jen těsně pod 16 tisíci korunami. Ponor do červených čísel trader vysvětluje špatně umisťovanými stop lossy, které velmi rád používá. S jejich nastavením je to však složitější. Svůj díl viny nese také nesprávný odhad nastupujícího trendu. Blíže se o své strategii trader zmiňuje v interview.
Graf 2 - Vývoj kumulativního zisku na účtu obchodníka (923 obchodů):
Zhodnocení
Velký počet uzavřených pozic je základní charakteristikou zkoumaného účtu. Průměrný denní příděl se pohybuje kolem 15 obchodů. Ty sice obvykle trvají jen desítky minut, i tak si však tento styl žádá maximální pozornost. Trader alespoň kompenzuje nároky obchodováním jen několika málo instrumentů. Nejvíce ztrátové pozice se zároveň řadí mezi nejdelší. Výše absolutních ztrát je však stále přijatelná. Dalším problémem je nízká úroveň zisku na obchod, což hovoří o příliš utaženém stop lossu. Větší volnost pozic by mohla pomoci. Přesné nastavení stop lossu však musí vycházet z backtestu dat. Největší devizou tradera je, že dokáže držet ztráty v přijatelných mezích. Na dobrých základech se dá stavět. Schází však vyšší zisky. Let Your Profits Run!
Interview
1. Účet u XTB máte už od roku 2010. Vaše obchodování ale nebylo vždy tak intenzivní jako v současnosti. Jaká byla Vaše cesta k tradingu?
K tradingu mě přivedl můj syn, který se na vysoké škole účastnil řady různých klubů investorů a chodil na přednášky úspěšných obchodníků. Také mě odkázal na server o tradingu, kde jsem se seznámil s prvními základy obchodování.
2. Během posledních tří měsíců máte na svém kontu téměř tisíc realizovaných obchodů. Nebojíte se “přeobchodování??
Mám obavy z přeobchodování. Ale trading zatím nepovažuji za příjem. Obchodování mě neskutečně baví a proto stále hledám nebo vylepšuji nové strategie. Pokud dojde i k neúspěchu, nepovažuji to za prohru, ale za získání zkušeností.
3. Křivka kumulativního zisku je podobná sinusoidě. První týdny jste se propadal do ztrát a pak až přišel obrat. Dokázal byste popsat, co bylo špatně? Proč se Vám nedařilo? (zkoumané období: květen – červenec)
Moje obchodní strategie je trendová. Propady byly způsobeny nesprávným odhadem nastupujícího trendu nebo nedostatečnou výškou stop lossu, který nestačil pokrýt korekce trendu.
4. Řídíte se technickou analýzou, fundamenty, nebo intuicí?
Výhradně technickou analýzou. Na fundamenty nemám zkušenosti a na intuici nevěřím.
5. Vaše nejvyšší ztráta dosáhla necelých pěti tisíc korun. Ztráty tedy držíte při zemi. Jaké máte zásady Money Managementu?
Maximální povolené ztráty na denním obchodování si určím předem dle stavu účtu v daném dni.
6. Z výpisu vyplývá, že si jdete často pouze pro zisky v řádu desítek korun. Je to dáno Vaším obchodním systémem, anebo se Vám ho naopak nedaří dodržet vždy do puntíku?
Není účelem mých obchodů je zavírat pouze se ziskem v desítkách korun. Je to důsledek používání malého stop lossu, takže řada obchodů je uzavřena v korekcích trendu.
7. Z výpisu je vidět, že často používáte stop loss. Naopak take profit nepatří do Vašeho arzenálu. Víte už před vstupem do pozice pro jaký zisk si jdete?
Při vstupu do obchodu mám představu o zisku, ale stále porovnávám lepší výsledek z uzavření obchodu stop lossem nebo profitem. Porovnání jsem zkoušel i v testech automatického obchodního systému v programu MetaTrader a vyšel mi lépe stop loss. Jako další podmínku pro využití profitu považuji výši konta pro zvýšení stop lossu, který si určuji jako maximálně přípustný, abych mohl ve stop lossu pokrýt korekce trendu.
8. Soustředíte se pouze na měnové páry a zlato. Zkoušel jste obchodovat i jiné instrumenty?
Pokračuji postupně, nejdřív jsem začal s měnovými páry, po získání zkušeností jsem přidal zlato. Po dalších zkušenostech se chci zajímat i o jiné instrumenty.
9. Jaké používáte signály pro vstup a výstup z pozice? Máte pevně stanovená pravidla?
Pro vstup do pozice využívám technickou analýzu pomocí několika trendových ukazatelů a pro výstup zatím z většiny stop loss, takže kam mě trh pustí.
10. Chcete něco poradit dalších obchodníkům? Máte nějaké tipy pro začátečníky?
Většina mých známých, které jsem s tradingem seznámil, skončila už po prvotních neúspěších. Mému obchodování předcházelo mnoho neúspěchů jak na demo tak reálném účtu. Stát se úspěšným obchodníkem je mnoho učení a úspěchy se nedostaví hned. Je třeba vytrvat, stále zkoušet nové strategie, pamatovat si neúspěchy předchozích. Za jeden z největších předpokladů úspěšného obchodu považuji velkou psychickou odolnost, disciplínu a potlačení přirozené lidské chamtivosti. Většina mých neúspěchů na trzích je z důvodu nedostatečné koncentrace a disciplíny při vstupu do pozice. Přes svůj momentální úspěch jsem, ale stále na začátku. Pro trvalý a stabilní úspěch na trzích mě čeká ještě spousta práce.
Přehled obchodů uzavřených v období 7. 5. 2013 - 1. 8. 2013:
„Do Obchodníka měsíce vybíráme různorodé tradery, jejichž styl či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o trading. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které by z realizovaných obchodů mohly vyplývat. Veškeré údaje zveřejňujeme se souhlasem tohoto klienta.“
Kolektiv autorů X-Trade Brokers - XTB.cz