Charakteristika obchodování
V průběhu května obchodník uzavřel celkem 310 pozic. Svoji pozornost rovnoměrně rozprostřel mezi spekulace na růst i pokles. Objemy se pohybovaly převážně v řádu minilotů, v některých případech však zabrousil i výše. Trader měl ve svém portfoliu pouze 3 instrumenty - EUR/USD, zlato a ropu, naprostá většina obchodů však proběhla na eurodolaru prostřednictvím AOS.
Průměrný zisk se vyšplhal na 1 282 Kč. Ten však ovlivnilo několik extrémních zisků, protože medián dosáhl pouhé třetiny této částky. Na velmi podobné hodnoty, ovšem s opačným znaménkem, dosáhly ztráty. Zde se pozitivně projevilo odbourání prvků psychologie, protože průměrná ztráta obchodníků bez AOS se často pohybuje v násobcích průměrného zisku.
Délka obchodů se na výpisu obchodního účtu pohybovala v řadách minut až několika hodin. Nejdelší obchod trval 51 hodin, nejkratší pak byl otázkou sekund. Oba tyto obchody značně vybočují z řady, neboť medián délky všech obchodů byl přesně 3 hodiny a 22 minut.
Většina obchodů skončila v zisku
Průběh obchodování se odvíjel převážně od nastavení AOS. Systém zvládl uzavřít 60% obchodů v zisku. Obohatil tak tradingový účet o 15 tisíc korun. Automat však přinesl i nejztrátovější obchod ve výši téměř 31 tisíc korun, který byl součástí série ztrát jasně viditelných na křivce kumulativního zisku přibližně v třetině všech realizovaných obchodů. Propad zisku přesáhl 100 tisíc korun!
Graf: Vývoj kumulativního zisku na účtu obchodníka (310 obchodů)
Trader nezanevřel také na klasické obchodování. A dobře udělal, protože právě na těchto obchodech se mu podařilo dosáhnout nejvyšších zisků. Velice zajímavé obchody zrealizoval na zlatě. Šlo o velmi krátké pozice, které patřily mezi nejvíce ziskové v celém měsíci. Nejlepší obchod dosáhl profitu 17 295 Kč a celkově všechny obchody na zlatě obchodníkovi přinesly 47 tisíc.
Zhodnocení
Při pohledu na historická data obchodníkův AOS profituje, i když volatilita výsledků je velkou výzvou pro další úpravy systému. Jeho výhodou je časová nenáročnost vlastního obchodování, o to více je však třeba se věnovat úpravě parametrů. Žádný automat nebude fungovat bez úprav věčně a právě v přizpůsobování systému vidíme největší slabinu a riziko do budoucna.Mnohaměsíční profit může být bez citlivého nastavení vymazán během velmi krátké doby.
Obchodník však není na systému závislý a umí využít situace na trhu i bez něj. To ostatně dokázal na sérii několika obchodů se zlatem. AOS je pouze pomůckou a pokud se tak k němu bude přistupovat, může být dlouhodobě ziskový. Tíha odpovědnosti je však stále na samotném traderovi a soudě podle výsledků si jí je v tomto případě zatím plně vědom.
Interview
1. Jaká byla Vaše cesta k tradingu?
Počátky mého obchodování na burze se datují do roku 1996, kdy jsem oslovil jednu makléřskou kancelář ve Švýcarsku a udělal s nimi pár obchodů na burze v New Yorku, konkrétně to byla komodita měď. V té době jsme komunikovali výhradně telefonicky a faxem. Dopadlo to nezdarem, cca 10 tisíc mých USD vydělal někdo jiný.
Účet u XTB však máte teprve od února....
V posledních třech letech mám více času, tak jsem si řekl, že se opět podívám na obchodování na burze, avšak tentokrát prostřednictvím internetu. Rok a půl jsem si „hrál“ na obchodních platformách. Současně jsem lovil různé zkušenosti ostatních obchodníků na internetu. Výsledky mého DEMO obchodování byly stále lepší, tak jsem se rozhodl pro obchodování se skutečnými penězi.
2. Ve výpisu Vašeho účtu je zřetelné, že používáte AOS. Zkoušel jste i jiné automaty a jak systém upravujete?
Zkusil jsem dva systémy. Oba jsou zaměřeny na FOREX. Rozhodl jsem se však pouze pro jeden, na kterém je možné obchodovat současně i více párů a na více účtech. U systému provádím týdně úpravu nastavení parametrů.
3. V dlouhodobějším horizontu se Váš AOS jeví jako profitabilní. Na křivce kumulativního zisku však můžeme vidět výrazný propad, který připadá na 10. 5., kdy jste v 17:15 uzavřel 8 obchodů s výraznou ztrátou. Co se stalo?
Obchodování se rozjelo prostřednictvím AOS velmi slušně, avšak jak určitě všichni co obchodují se svými penězi „na ostro“ vědí, že rozhodování o přijetí různého rozsahu a váhy rizik podléhá více rozumu, než intuici, byť ovlivněné znalostmi. A tak to také dopadlo. Po otevření 7 obchodů dne 9. 5. došlo k výraznému poklesu páru EUR/USD. Na to jsem reagoval nikoli intuitivně, ale více méně rozumově, čímž jsem chybně nastavil rozsah rizika. Intuice mi říkala, nastav maximální ztrátu na 150 pips, avšak rozum říkal, stačí nastavit 110 (to byla právě výše dosaženého zisku). K obratu, tedy k růstu, došlo v bodu, který by byl pokryt ztrátou 127 pips. To již však bylo po uzavření obchodů v pozici ztráty 110.
4. Nabudila Vás tato situace k zobchodování velmi krátkých a výdělečných obchodů mimo AOS, které můžeme ve Vašem výpisu vidět? Ty nejziskovější jste realizoval právě na zlatě mimo AOS.
Ano, tato situace mne nakopla tak, že jsem se rozhodl, po analýze vývoje trhu u komodit ropa, zemní plyn a zlato, uzavřít další krátké obchody (mimo AOS) a to konkrétně na zlatě, které vykazuje denní kolísání v zajímavých hodnotách. Podařilo se. Dne 23. 5. odpoledne jsem dosáhl zisk na 7 krátkých obchodech téměř 50 tisíc korun.
5. Chtěl byste něco poradit dalším obchodníkům? Máte nějaké tipy pro začátečníky nebo ty, kteří uvažují o využití automatu?
Přesto, že se ve svém podnikání již více než 25 let věnuji téměř výhradně poradenství a to v různých oblastech ekonomiky, nedovolím si radit komukoli v oblasti obchodování s komoditami a měnovými páry. Snad jen tolik: používejte více intuice podložené znalostmi a zkušenostmi, než rozumový kalkul.
Výpis reálného účtu obchodníka za měsíc květen:
„Jako Obchodníka měsíce vybíráme různorodé tradery, jejichž styl či zvolené strategie jsou něčím výjimečné a mohou se stát inspirací a pozitivním nebo negativním vzorem pro všechny zájemce o trading. Účelem není navádět k žádnému obchodnímu stylu ani strategiím, které by z realizovaných obchodů mohly vyplývat. Veškeré údaje zveřejňujeme se souhlasem tohoto klienta.“
Kolektiv autorů X-Trade Brokers - XTB.cz