Sobota 21. prosince 2024 20:00
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple webinář Ve vaší režii
reklama
eightcap zlato
reklama
eightcap trade smarter

Buffett investorům: odprodej Applu, strach z AI a příležitosti v Kanadě

Napsal:   Sekce: Analytický blog

Na začátku měsíce se v Omaze opět konalo tradiční setkání akcionářů společnosti Berkshire Hathaway v čele s legendárním investorem Warrenem Buffettem. Tomuto setkání se také neformálně říká „Woodstock pro kapitalisty" a letos bylo plné Buffettových zajímavých názorů na svět a investování. Co Věštec z Omahy, jak se Buffettovi obvykle přezdívá, předpověděl tentokrát?



Buffett prodává Apple

Pravděpodobně nejzajímavějším momentem celého setkání byla informace o prodeji přibližně 13 % akcií společnosti Apple. Na jednu stranu to vypadá jako poměrně výrazné snížení pozice, ale na druhou stranu Apple tvořil zhruba polovinu investičního portfolia Berkshire, což je pro Berkshire historicky opravdu velký extrém. Po snížení pozice by však Apple měl stále tvořit zhruba 43-44 % portfolia a stále je jednoznačně největší pozicí. Druhá je Bank of America s 10 % a třetí American Express s 8,2 %. Na setkání akcionářů Buffett naznačil, že za prodejem stojí daňové důvody, protože má z akcií vysoký zisk a očekává, že v budoucnu dojde ke zvýšení daně ze zisku kvůli rostoucímu deficitu v USA. Podle Buffetta je také velmi pravděpodobné, že největší pozice zůstane společnosti Apple, a dodal, že Apple je podle něj ještě lepší podnik než American Express a Coca-Cola. Kompletní základ v portfoliu se dozvíme v polovině tohoto týdne.

Znamená rekordní množství hotovosti, že Buffett očekává krizi?

Velká debata se vede také o stavu hotovosti po odprodeji zmíněných akcií společnosti Apple. Objem hotovosti společnosti Berkshire totiž vzrostl na 189 miliard dolarů a podle Buffetta se na konci současného čtvrtletí bude pravděpodobně pohybovat kolem 200 miliard dolarů. V absolutním vyjádření jde o rekord, ale nemělo by se zapomínat, že spolu s objemem hotovosti roste i velikost společnosti a hodnota aktiv. Pokud se podíváme na vývoj hotovosti, tržní kapitalizace a aktiv za posledních 20 let, zjistíme, že objem hotovosti roste přibližně stejným tempem jako ostatní dva údaje. V tomto kontextu se tedy nejedná o příliš extrémní hodnotu. Společnost chce mít vždy několik desítek miliard USD jako rezervu a také potřebuje mít několik desítek miliard kvůli svým pojišťovacím operacím. Hotovost Berkshire samozřejmě také neleží jen tak ladem a firma ji má zainvestovanou v krátkodobých dluhopisech s výnosem kolem 5 % ročně. Jen v posledním čtvrtletí Berkshire tímto způsobem vydělala zhruba 2 miliardy dolarů, takže Buffet pěkně využívá období prudkého růstu úrokových sazeb.

Pokud i Vy chcete využít úročení hotovosti při aktuálních úrokových sazbách, XTB nyní úročí nezainvestované vklady až 6 % pro CZK, 5 % pro USD a 4,2 % pro EUR. Více informací naleznete na: https://www.xtb.com/cz/uroceni-hotovosti

Umělá inteligence je stejně nebezpečná jako jaderné zbraně

Dalším zajímavým výrokem je, že podle Buffetta může být umělá inteligence stejně riziková jako jaderné zbraně. Podvody s umělou inteligencí mohou být dalším velkým růstovým odvětvím, které může být velmi nebezpečné. Buffett dodal, že o AI obecně nic neví, ale před časem viděl, jak tato technologie byla schopna vygenerovat jeho samotného. Buffett uvedl několik příkladů, jak by díky AI mohlo docházet i k finančním podvodům – například replikace rodinných příslušníků, kteří žádají příbuzné o peníze, nebo žádost známého, že potřebuje peníze na operaci po autonehodě. Buffett říká, že jsme džina vypustili z láhve, když jsme vyvinuli jaderné zbraně, a tento džin v poslední době dělá hrozné věci a nikdo neví, jak ho dostat do láhve zpět. Umělá inteligence se mu v tomto ohledu začíná podobat.

Společnost Berkshire hledá příležitosti také v Kanadě

Dlouhodobě je velkým tématem také velikost Berkshire a její investiční příležitosti. Společnost je totiž tak obrovská a má tolik hotovosti, že je velmi obtížné najít zajímavou investiční příležitost, která by mohla výrazně ovlivnit výkonnost Berkshire. Buffett dlouhodobě prohlašuje, že nevidí mnoho příležitostí a už vůbec ne mimo USA. Poslední velkou sázkou byly investice v Japonsku a nyní Buffett říká, že vidí potenciál i v Kanadě. Tamní ekonomika sice není tak velká jako americká, ale podle jeho slov funguje velmi dobře a Berkshire se v současné době poohlíží po jedné kanadské společnosti. Buffett však neupřesnil, o jakou společnost se jedná.

Jereme Powell a Fed dělají svou práci dobře

Proběhla také diskuse o současném stavu měnové politiky USA a předsedovi Fedu Jerome Powellovi. Buffett Powella během setkání akcionářů pochválil a označil ho nejen za dobrého, ale i velmi moudrého člověka. Dodal však, že Fed potřebuje pomoc zákonodárců, aby se mu podařilo zkrotit rostoucí deficit USA, kterému by měl věnovat více pozornosti. Buffett tak zřejmě nepřímo naznačil, že kroky, které Fed podniká, jsou správné, a k fungování Fedu se vyjádřil již v minulosti. V roce 2020 po příchodu pandemie začala na trzích panika a akcie klesaly, což byla pro Buffetta historicky dobrá příležitost, ale Fed tehdy podle něj jednal rychle a dobře a akcie se zotavily, i když dodal, že neznáme dlouhodobé důsledky takových kroků. Každopádně se zdá, že Buffett Powellovu práci z dlouhodobého hlediska oceňuje.

Více informací naleznete také ve videu Tomáše Vranky na YouTube kanálu XTB: https://youtu.be/WG1nIm-uFSo

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Bude zemní plyn? A proč zdražuje? Shrnutí a vyhlídky
    Zemní plyn je v současné době velmi skloňovaným tématem, a to především kvůli současné situaci na Ukrajině a blížící se zimě. Ačkoliv je toto téma velmi aktuální, je poměrně složité se v celé věci zorientovat.
  • Bude znovu omluva, nebo se dočká Michael Burry velkého krachu?
    Michael Burryho předpovědi letošního roku získávají více mediální pozornosti než kdy dříve, ačkoliv se zatím nesplnily. Burry je známý jako skeptik a dvakrát ročně zkusí předpovědět finální krach. Jelikož je však sám investor, své slova podporuje konkrétními kroky. Nedávným nákupem prodejních opcí proti Invesco QQQ ETF a SPDR S&P 500 ETF Trust o objemu 1,62 miliardy dolarů (téměř 93 % volných prostředků Scion Asset Management) způsobil v létě rozruch na trhu.
  • Budoucnost evropských automobilových výrobců podle analytiků UBS
    Dnes ráno švýcarská banka UBS se rozhodla změnit investiční doporučení u evropských výrobců automobilů Volkswagen a Renault z neutrálního na prodej. Avšak jedná se o obecný problém evropských automobilových firem, které zaspaly ve vývoji elektromobilů. Klasické automobilky budou mít značné obtíže konkurovat čínským výrobcům nejen v technologickém vývoji, ale také v cenové politice. Jak se tedy vyvíjejí akcie těchto automobilových výrobců?
  • Budoucnost polských akcií: opravdu se stává náš severní soused ekonomickou velmocí?
    Polsko bylo v českých očích po dlouhou dobu spojeno především s nekvalitními potravinami. Časy se však mění a z otloukánka centrální Evropy se pomalu stává vážný ekonomický hráč na poli našeho kontinentu. Jak se ale bude našemu sousedovi dařit dál? XTB na tento čtvrtek 26. 10. od 18:00 pořádá živé vysílání, kde Jaroslav Brychta a Tomáš Cverna společně s Petrem Horáčkem proberou vše, co potřebujete vědět.
  • Budoucnost ropy mají ve svých rukou Spojené státy a potažmo Rusko
    Několik turbulentních týdnů máme za sebou na trhu s ropou. Ropa WTI od konce dubna do včerejšího close ztratila přes 15 dolarů a opět se opakuje scénář z konce minulého roku, kdy se investoři obávali přebytku ropy a zpomalení růstu globální ekonomiky. Nejistota kolem vývoje obchodních vyjednávání mezi USA a Čínou by mohla poslat ropu až na 45 dolarů za barel. Za dva týdny proběhne ve Vídni klíčové setkání OPEC+, kde se bude jednat o produkční politice na dalších 6 měsíců.
  • Budování psychické pohody – léto je vhodné k tréninku a backtestování
    Léto lze kromě vodních radovánek využít také k optimalizaci vlastního tradingu. Jak v ní postupovat, si povíme v tomto článku.
  • Buďte chytří - obchodujte swapy
    Teoretických článků o způsobu fungování swapů (tedy poplatků za držení pozice přes noc) bylo napsáno bezpočet. Dnes se proto podíváme na swapy z více praktického hlediska. Na to, na jakých měnách existují díky swapům možnosti dosáhnutí potenciálních zisků a zda toho jde docílit na každodenní bázi.
  • Budúcnosť eura - nová svetová mena číslo 1?
    V súvislosti s bojom proti kríze spôsobenej ekonomickým útlmom v čase pandémie prišla Európska Komisia s myšlienkou získať peniaze na kapitálových trhoch a pomôcť tak európskym firmám, čo najrýchlejšie sa zotaviť. Aj pomocou nasledovných opatrení chce povzbudiť investície do ekonomiky a umožniť bankám financovať zotavujúcu sa ekonomiku vo väčšej miere. Aký to môže mať dlhodobý vplyv na euro?
  • Budúcnosť Twitteru
    Nebojte sa, Elona spomeniem už iba raz. Tento článok bude to o jedného dňa možno skutočnej transformácii Twitteru a jeho zdrojov príjmov.
  • Budú pokračovať trendy ktoré začali pri vypuknutí korony?
    V tomto pravidelnom tradingovom výhľade poukážem na minulý vývoj menový párov a pomocou technickej analýzy urobím predikciu na budúce dianie. Pozrime sa teda na AUD/NZD, EUR/JPY a EUR/GBP z daily grafov a kam môžu najbližšie dni či týždne smerovať.
  • Buffett očekává, že bankovní krize bude pokračovat
    Ikonický investor Warren Buffett měl velmi dlouhý, a pro investory jistě na informace bohatý rozhovor na americké televizní stanici CNBC. Na přetřes přišla všechna témata od japonských investic, přes bankovní krizi, měnovou politiku amerického Fedu až po bitcoin, jehož Buffett zůstává zavilým odpůrcem, považuje ho za moderní formu žetonu v kasinu. Nejzajímavější část interview však byla věnovaná bankovní krizi.
  • Buffettova sázka na polovodiče
    Warren Buffett je žijící legendou investičního světa. Jeho fanoušci každé čtvrtletí netrpělivě očekávají zveřejnění pohybu v Berkshire Hathaway. I když Buffett již neprovádí všechny nákupy a prodeje sám a menší pozice svěřuje svým pomocníkům, na rozhodování o větších investicích má stále rozhodující vliv. Největší investici za třetí čtvrtletí byl nákup 60 milionů akcií Taiwan Semiconductor.
  • Buffettov indikátor na maximálnych hodnotách: Je to dôvod na obavy?
    V roku 2001 Warren Buffett slávne opísal pomer kapitalizácie akciového trhu k HDP ako „najlepšie jednotlivé meradlo situácie v akomkoľvek danom okamihu.“
  • Bulls a Bears indikátory – když chcete vědět, která strana má navrch
    V dnešním článku se můžete dočíst nejen o tom, proč je vhodné používat Bulls a Bears současně, ale také navíc o možných způsobech, jak s nimi lze obchodovat a samozřejmě nechybí ani praktické ukázky, díky kterým budete moci okamžitě po přečtení, začít sami na vlastní kůži testovat jejich unikátní vlastnosti.
  • Buridanův paradox aneb neschopnost se rozhodnout
    Deterministická teorie praví, že je-li člověk postaven před dvě stejně lákavé možnosti výběru, snaží si zvolit to větší dobro. Ale co je ve skutečnosti tím větším dobrem?
  • Burza Nasdaq je pod prísnym dozorom ženy, ktorá dokázala transformovať svet financií
    S viac ako 20 rokmi odbornej kariéry a významného vedenia v oblasti finančných trhov, Adena Friedman prevzala v roku 2017 pozíciu prezidentky a generálnej riaditeľky spoločnosti Nasdaq, a stala sa hybnou silou transformácie spoločnosti na poprednú globálnu entitu v oblasti obchodovania a technologických riešení. Svoje skúsenosti a vedúcu úlohu uplatnila nielen v Nasdaq, ale aj v iných renomovaných inštitúciách. Tento článok sa zameriava na pozoruhodnú kariéru a významné prínosy Adeny Friedman v oblasti finančného sektora a transformácie Nasdaq na svetového lídra.
  • Burzovní grafy: Akcie jsou zatím vůči rizikům imunní, pokles nespustily ani Tomahawky
    Nelze říci, že by se v týdnu nic nedělo – data z amerického trhu práce byla slabá, Donald Trump jednal se Si Ťin-pchingem a Spojené státy poslaly pár tuctů Tomahawků na syrskou leteckou základnu. Americké akciové indexy ale za týden odepsaly jen do půl procenta, index S&P 500 konkrétně 0,3 %.
  • Burzovní grafy: Akcie se vydaly na jih a stojí před důležitými supporty. Katastrofa ale vypadá jinak
    Americké akciové trhy mají za sebou druhý ztrátový týden v řadě. Nic hrozného se zatím neděje, index S&P 500 odepsal 0,96 % a zastavil se nad důležitými hladinami podpory, útok na nová maxima se ale zatím odkládá.
  • Burzovní grafy: Akciové indexy opět posouvaly historická maxima
    Ve zkráceném obchodním týdnu americké akciové indexy opět posouvaly historická maxima, S&P 500 uzavřel silnější o 0,58 %.
  • Burzovní grafy: Akciové indexy v uplynulém týdnu předvedly nezvyklý obrázek
    Americké akciové indexy v uplynulém týdnu předvedly na poslední dobu nezvyklý obrázek. Akcie firem jako Alphabet, Amazon nebo Facebook ztrácely, ale i tak index S&P 500 výrazně posílil.
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Investingfox Nastroje