Ba naopak depreciaci měny pro podporu ekonomiky vítají a válčí tak mezi sebou o co nejslabší kurz. Nejvíce probíraným tématem je v tomto ohledu v poslední době Japonsko, které svou silně agresivní monetární politikou potopilo japonský jen na čtyřletá minima.
Vývoj inflace v USA (červeně), eurozóně (modře) a Velké Británii (zeleně) v %:
Méně diskutovaným je víceméně podobný přístup americké centrální banky (Fed), která svým programem kvantitativního uvolňování (QE) nenápadně chrlí každý měsíc na trh 85 miliard nových dolarů. Byť zde již delší dobu poukazujeme na zdraví amerického dolaru z fundamentálního hlediska a jeho potenciál posílení v důsledku silnější ekonomiky a postupně utahující se měnové politiky, jsou aktuálně karty rozdány v neprospěch dolaru.
S postupným vypršením programu LTRO, ve kterém Evropská centrální banka (ECB) poskytovala stovky nových miliard euro evropským bankám, je přísun dolarů na trh díky QE mnohem rychlejší. Procenta v grafu uvádějí, o kolik roste rozvaha ECB rychleji než Fedu a jak se v návaznosti na tento rozdíl pohybuje měnový pár EUR/USD. Aktuálně vidíme, že Fed uvolňuje asi o 30 % rychleji, což by implikovalo mnohem slabší dolar.
Vývoj měnového páru EUR/USD (převráceně) a jeho korelace s relativním růstem rozvahy ECB vůči Fedu:
Dolarů je na trhu zkrátka příliš moc, za což může i šetrnější utrácení americké federální vlády. Předpokládá se, že Obamova administrativa ve fiskálním roce, který končí letos v září, sníží deficit rozpočtu na 642 mld. USD z loňských 1100 mld. USD. Při aktuálním tempu QE nakoupí Fed takřka celý nově vydaný americký dluh a zahraniční subjekty tak své dolary nemají za co utrácet, a pokud chtějí mít své peníze uložené v bezpečných AAA dluhopisech, musejí se vydat za nákupy do Evropy.
Následující graf přesně vystihuje tento krátkodobý trend. Zatímco v době hlubokých vládních deficitů zahraniční subjekty ukládaly své volné dolary do amerického dluhu a USA tak nasávaly zahraniční kapitál, v posledních několika měsících čelí největší světová ekonomika odlivu kapitálu, což působí negativně na dolar. Vše ale nasvědčuje tomu, že se s rostoucí poptávkou po dluhu ze strany amerických domácností a podniků tento trend obrátí a příliv kapitálu do USA bude v druhé polovině roku opět pozitivní.
Vývoj čistých nákupů dlouhodobých amerických cenných papírů zahraničím (měsíčně v mld. USD):
Vývoj následujících týdnů a měsíců bude nejvíce ovlivňovat Fed, který se může i nemusí rozhodnout svůj program kvantitativního uvolňování omezit či během letošního roku úplně zrušit. Rozvahy Fedu i ECB by tak stagnovaly a při vyšších (dlouhodobých) úrokových sazbách v Americe už by nic nebránilo posílení USD. Z technického hlediska se navíc eurodolar blíží horní hranici trendového kanálu, od které by se měl odrazit dolů.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Zdroj: MT4, FRED, ForexFactory, Hadrian Research
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz