Tento pátek však můžeme čekat částečné probuzení z této letargie. Budou totiž zveřejněny údaje z amerického trhu práce, které by měly výrazně ovlivnit rozhodování o nastavení úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed) v prosinci.
Vývoj prodejů aut v USA (mil. ks, v celoročním přepočtu):
A současná data vypadají pro USA slibně. Prudké zlepšení spotřebitelské důvěry potvrdily i silné prodeje automobilů (viz graf), které by ve Spojených státech měly letos růst rekordním šestým rokem v řadě. Pokud přidáme oba „měkké“ indexy ISM z průmyslu i ze služeb, které překonaly očekávání, je až z podivem, že z těchto dat nedokázal americký dolar na páru s eurem vytěžit více. Je pravda, že oproti ostatním hlavním měnám (JPY, GBP) sbírá zajímavé zisky, euro je až překvapivě rezistentní.
Vývoj nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti v USA:
Podle mého názoru můžeme zítra čekat překonání očekávaného přírůstku 171 tisíc pracovních míst, které by mělo pomoci dolaru využít veškerou nahromaděnou energii z posledních dnů a posílit. Indikátorů hovořících pro silný pracovní trh je více – nové žádostí o dávky v nezaměstnanosti se drží blízko 42letých minim (viz graf) a v rámci ISM reportů nám také slušně narostly subindexy zaměstnanosti. Proti hovoří pouze středeční ADP report, ten ale nedokázal naplnit očekávání trhů jen mírně.
Pravděpodobnost pro vyšší úrokové sazby v prosinci již vzrostla na 60 %, což je také signál pro Fed, že trh by se z případného utažení měnové politiky nijak nezhroutil. Pozitivní reakce dolaru nám však stále chybí, což je z velké části důsledek nejistoty ohledně amerických prezidentských voleb, které nás čekají již za 33 dní. Riziko zvolení Donalda Trumpa nejmocnějším mužem planety totiž trhy vnímají jako riziko i pro americký dolar.
O přímém dopadu amerických voleb na měnový pár EUR/USD si řekneme po další prezidentské debatě, která je v plánu už tuto neděli.
Vývoj měnového páru EUR/USD (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Investing.com, FRED, Reuters