Průmyslová produkce se v lednu snížila meziměsíčně o 0,3 % a meziročně stagnovala. Zelená nula je sice lepší výsledek než pokles během roku 2016, vzhledem k rychlému restartu těžby břidličné ropy a nadšených průmyslníků se však čekal postupný růst blížící se standardu let 2011-2014, kdy průmysl přidával 2-3 % ročně (viz graf).
Vývoj meziročního růstu průmyslové produkce ve Spojených státech:
Není náhodou, že Amerika si začátek 10. let pamatuje jako období slabého dolaru, kdy se exportům dařilo, výroba mohla růst i bez výrazné podpory domácích spotřebitelů a obchodní bilance se držela v udržitelných mezích. Silný dolar jde jednoznačně proti strategii prezidenta Trumpa, který plánuje vrátit průmyslovou bázi zpět do USA a sám se již vyslovil pro oslabení dolaru.
Vývoj exportů ze Spojených států (v mld. USD):
Na druhou stranu i přes silnou měnu začíná ve Spojených státech růst inflace, která se již přehoupla přes cílová 2 procenta a v lednu dosáhla na meziročních 2,5 %. Tento výkyv sice nejspíš bude dočasný kvůli nízké loňské srovnávací základně, ale ceny rostou rychleji, než se předpokládalo, takže šance na poměrně blízké zvýšení úrokových sazeb tu je.
Výhled do druhé půlky roku pro americkou ekonomiku příliš růžový není - stagnující průmyslová produkce, růst úrokových sazeb a vyšší inflace, která snižuje reálný růst mezd pracujících do záporu.
A dopad na hodnotu dolaru? Negativní. Situace stále více připomíná roky 2004-06, kdy sice v USA svižně rostly úrokové sazby, ale dolar oslaboval, protože průmysl nebyl konkurenceschopný. Když k tomu přidáme rétoriku Donalda Trumpa o měnových manipulacích ze strany největších obchodních partnerů USA, neměl by nás slabší dolar v následujících měsících překvapit.
Vývoj reálného amerického dolarového indexu za posledních 40 let:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: Zero Hedge, FRED, Bloomberg