Celá idea Robinhoodu spočívá v tom, že svět zdánlivě otevřený pouze bohatým a mocným se přibližuje každodennímu kmitu. Proto bylo pro uživatele velkým překvapením, když na konci minulého týdne aplikace přerušila obchodování nejoblíbenějších akcií jako je GME, AMC a NOKIA.
Přirozeně se vyrojila řada otázek. Proč nelze nakupovat GME? Spolčil se Robinhood s Wall Street? Je pohodlí bankéřů opravdu tak nedotknutelné?
Vír děje zbortil pověst oblíbené platformy pro trading
Všechny výše uvedené otázky dávají na první pohled smysl a jsou prvoplánovou odpovědí na to, proč musel Robinhood, a ostatně i další brokeři, zastavit obchodování nejoblíbenějších aktiv.
Ve skutečnosti je to ale složitější, jak po dlouhém mlčení samotný Robinhood vysvětluje v blogovém příspěvku. Aplikace se po šílenství s GME ocitla pod takovým náporem, že jednoduše nemohla fungovat dál. A zbortila se.
Přemýšlejme o Robinhoodu jako o software. Jednoduchém nástroji pro správu investic či trading. Nicméně za tímto software se skrývá poměrně složitá síť různých bank, fondů a převodů - hardware. A pokud software počítače přetížíme…
Robinhood se najednou ocitl v situaci, kdy nedokázal pokrýt miliardový objem, který se za konfetami a herně střiženém uživatelském rozhrání skrýval. Musel pozastavit a následně výrazně omezit obchodování nejoblíbenějších akcií, aby mohl skutečný proces nákupu a prodeje akcií financovat.
Zborcení pověsti a konec jedné ságy?
Zamilovaný pár mileniálů a aplikace se rozešel. Na App Store se hodnocení propadlo z nejoblíbenější finanční aplikace na jednu hvězdičku. To samé na Google Play. Robinhood jednoduše neměl dostatečnou infrastrukturu a doplatil na to, co na něm bylo unikátní. Během pár minut mohl obchodovat každý.
Co bude dál?
Robinhood samozřejmě bude existovat dál. Co jsem se dočetl, všechny dosavadní žaloby by měly být pokryté podmínkami užívání aplikace. Otázkou je spíše zda a jak se zamezí tomu, aby se podobná věc opakovala. Konec konců jde o nepříjemný zásah do trhu a celé choulostivé situace se chytá jak mladá AOC tak Ted Cruz. A ti k sobě mají blízko asi jako Lubomír Volný a Dominik Feri.
Robinhood je po Coinbase první finanční aplikací, která v obchodech zářila. Coinbase sice ve chvílích velkého objemu padala taky, avšak tam šlo o kryptoměny, které přirozeně nikoho nezajímají. Robinhood je tak první, kdo se dostal do seriózních potíží i s úřady.
Odnést si z toho tedy lze dvě věci:
Zaprvé, nové technologie budou muset přinést nová pravidla. A ty nastaví buď vláda nebo samotní poskytovatelé platforem pro uskutečňování obchodů. Dostáváme se tak do libertariánské noční můry, ve které trh reguluje buď vláda nebo společnosti samé. Je potřeba vyřešit mnoho otázek. Například jaké budou rezervy, jak budou fungovat nouzové mechanismy nebo jestli vznikne nová vrstva pojistek pro případ extrémní volatility.
Zadruhé, finanční systém je dnes dokonale propojený. Neexistuje jeden článek, na který lze ukázat prstem a označit ho za viníka takového fiaska. Nakonec draví obchodníci burzu shodili svými požadavky úplně sami, protože ji brali jako dokonalý nástroj, který během sekundy zvládne složité peněžní operace.
Co přijde dál? Budou existovat podobné aplikace od bank? Přijdou regulace na spekulaci s aktivy? To ukáže jen čas. Co si myslíte vy?
Jiří Makovský