U akciových indexů ještě nelze mluvit o konečném očekávaném obratu, ale propady z posledních 6 dní jsou opravdu výrazné a rychlé. Denní svíce na americkém Dow Jones indexu o velikosti přes 500 ale i více než 1000 bodů jsou ohromující.
Definitivní obrat akciových indexů nepotvrzuje intradenní vývoj, kdy jsou stále evidentní snahy důležitých Market moving institucí obrovské vnitrodenní propady zvrátit či alespoň výrazně korigovat.
Na druhé straně, o možném obratu dolů či jeho blízkosti napovídají reakce trhu na zprávy v posledních dnech. Data vycházejí v poslední době v USA opravdu velmi dobrá, výsledky společností také, převratná daňová reforma reálně realizovaná, přesto indexy započaly výrazné oslabování.
Prvním a jedním z hlavních spouštěčů propadu bylo překročení úrovně 2,70 % pro výnosy amerických 10letých dluhopisů v prvním únorovém týdnu. K tomu analytici nyní nabalují důvody typu další zvyšování úrokových sazeb, nízká inflace apod., tedy faktory známé již mnoho kvartálů. O extrémní fundamentální a technické nadhodnocenosti a nezdravém nízkovolatilním vývoji akciových trhů v předchozím období se však nikterak nezmiňují.
Propady jsme v týdnu viděli i na měnovém páru EUR/USD. Přeprodaný dolar spolu s vysokou volatilitou a poklesy kapitálových trhů alespoň na čas k většině měn posiluje. Jednou z výjimek je japonský jen, považovaný za bezpečný přístav právě pro podobné situace, která na trzích aktuálně panuje.
EUR/USD v týdnu oslabil o 250 pipů a dostal se tím do prvního pásma pro možné swing i poziční nákupy EUR optimistů. První pozice tedy dle plánu nakoupeny.
Dolarový index disponuje ještě malým prostorem (cca necelé 1 %) pro posílení k první důležité technické rezistenci, což na eurodolaru odpovídá oblasti 1,2100 +/-. Tam je další vhodná úroveň pro nákupy další části long pozice na tomto páru.
Kromě indexů či eurodolaru výrazněji dolů směřuje v poslední dny i ropa. Ropu dolů poslalo několik věcí. Opět tradičně zcela přesně načasované navýšení cílové ceny (82 USD pro Brent) od Goldman Sachs, posílení dolaru, zprávy o rekordní americké břidlicové produkci, propady akciových indexů.
Nejdůležitější ropné fundamenty pro příští kvartály se nemění, naopak poslední dny nám opět narůstá geopolitické napětí (Sýrie, Irán vs. Izrael, Turecko vs. Sýrie) a nadále mohou na ceny ropy pozitivně působit problémy či možné sankce na významné producenty (Venezuela, Irán).
Ropu WTI postupně do pozičních portfolií nakupuji a očekávám během dalších měsíců minimálně test nedávných maxim nad 66 USD.
Přeji úspěšné obchodování!
Josef Lukáč