Vyspělé akciové trhy, především tedy americké, již nejsou hlavně o individuálních investorech a jejich „spoření na důchod“ ale jsou regulérním nástrojem řízení vývoje ekonomiky dané země s přesahem i do globální úrovně.
Rostoucí akciové trhy přináší lepší náladu spotřebitelů, kteří se cítí bohatší a tím pádem více utrácejí, což zvyšuje tržby a zisky korporací. To se následně odráží ve vyšší zaměstnanosti jak v průmyslu, tak ve službách. Majetek v akciových portfoliích mají v USA také města, různé státní, zdravotní a školské organizace a instituce apod., a jeho rychlé propady o desítky % by způsobily poměrně velké škody ve fungování daných institucí a organizací.
Z těchto důvodů očekávám brzký nástup nějaké formy podpory akciových trhů (administrativa, aktivita centrálních bank - další větší nákupy akcií) k zabránění dalšího prudkého výprodeje a náznakům vzniku případné finanční krize.
Technicky se Dow Jones index přiblížil důležité konfluenční support oblasti a dokončuje také druhou ekvivalentní nohu pohybu dolů, vše podpořené býčí divergencí. Akumulace menších indexových long pozic by měla v dalších dnech a týdnech přinést velmi pravděpodobně zajímavé zisky.
Měnový pár EUR/USD, podobně jako indexy, také dokončuje druhou ekvivalentní nohu pohybu dolů, na momentu dostáváme býčí divergenci. Korekci nahoru také aktuálně podporuje býčí Engulfing svíce na denním grafu.
Přes týden se nám zhoršily zprávy i výhled pro euro, když Evropská komise vrátila Itálii návrh rozpočtu na rok 2019. K tomu byla zveřejněna i horší než očekávaná euroekonomická data. Na EUR/USD páru tedy dále pokračuje obchodně nervóznější vývoj, fundamentálně skoro vše zůstává stále jasně pro dolar, na druhé straně však postačí jedna nějaká pozitivnější zpráva k euru (dohody u Itálie či brexitu, úroky apod.) a euro vystřelí klidně o 200-300 pipů nahoru během 1-2 dnů.
Přeji úspěšné obchodování!
Josef Lukáč