Lehká korekce přišla včera, ovšem neměla dlouhého trvání a dnes se opět eurodolar obchoduje vysoko nad 1,1700 a i nad dřívější dvouletou rezistencí. Ani dnešní dobrá americká makrodata = 2Q HDP dolaru ani v nejmenším nepomohla. Dále se tak potvrzují indikace o dalším směřování tohoto měnového páru. A výrazný pokles to velmi pravděpodobně nebude.
Opouštím tedy veškeré short pozice a nabírám první long pozice pro případ, že by EUR/USD nechtěl již vůbec korigovat níže. Novým střednědobým cílem je nyní oblast 1,2200-1,2500. Případný pokles k 1,1600 +/- budu nyní hlídat k navýšení long pozic na platném signálu. Úroveň 1,1500 budu sledovat jako alarm úroveň pro možný obrat rostoucího trendu a na základě aktuálních zpráv, fundamentu a techniky budu zvažovat buď ponížení long pozice či její ukončení.
Obchodování breakoutů důležitých střednědobých úrovní, jako nyní vidíme na EUR/USD či USD/CAD je poměrně složité. Obchodník se musí rozhodovat, zda jde o prolomení platné (a tedy vzít obchod do breakout trendu) či neplatné (medvědí/býčí past, falešný breakout).
Je mnoho různých návodů a pouček, jak se k prolomení stavět, co se považuje za platný breakout a co ne. Nelze jednoznačně určit, který přístup je správný a který ne. Správný je jednoduše ten, který si obchodník sám vysleduje, otestuje, má logiku a jasná pravidla, věří mu a současně ale počítá s tím, že i přesto nebude ve všech případech úspěšný.
Já u swing obchodů a pozičních obchodů analyzuji pouze denní grafy a platnost breakoutů důležitých obchodních úrovních řeším následovně (pro přehlednost řešeny jen breakouty nahoru, pro breakdowny platí stejná pravidla, jen obráceně)
1. První denní svíce, která uzavře nad důležitou úrovní je inicializační, její minimum je dobrou úrovní pro případné opuštění breakout obchodu (stop-loss).
2. Druhá denní svíce je konfirmační. Ta buď potvrdí breakout (uzavře také nad dřívější důležitou prolomenou úrovní nebo breakout nepotvrdí (uzavře pod prolomenou úrovní). I u ní je důležitou úrovní minimum.
3. Třetí svíce je obchodní. Pokud druhá svíce (konfirmační) potvrdila breakout, lze na open otevřít obchod do směru breakoutu. Nejbližší logický stop-loss je nižší minimum z inicializační či konfirmační svíce.
Pokud konfirmační svíce nepotvrdila breakout, čekáme až na close (uzavření) třetí svíce. Pokud uzavře nad dřívější prolomenou důležitou technickou úrovní, otevíráme obchod do směru breakoutu, stop-loss je stejný jako výše.
Pokud obchodní svíce nedokáže uzavřít nad prolomenou oblastí, jde o další odmítnutí, breakout je neplatný, neotvíráme žádný obchod. Naznačíme však maximum z těchto 3 sledovaných svící a po jeho prolomení kolečko inicializační, konfirmační a obchodní svící opakujeme.
D1 graf EUR/USD – vypadá to na platný breakout:
D1 graf USD/CAD – prolomení nejednoznačné. Inicializační i obchodní svíce uzavírají v podstatě na prolamované úrovni. Žádný obchod, čekáme na pondělní svíci.
Přeji úspěšné obchodování!
Josef Lukáč