FED ve středu sazby opravdu zvýšil a současně potvrdil 4 zvýšení v tomto roce (i když k tomu nakonec nedojde). ECB oznámila plán ukončení QE do konce roku, ovšem nešťastně okomentovala svůj výhled možného zvýšení sazeb, když jako nejdřívější termín oznámila až léto 2019… To znamená ještě přibližně rok trvání velké úrokové diference USD vs. EUR… Euro poté nemohlo udělat prostě nic jiného než oslabit.
Pravdou je, že včerejší oslabení bylo tak nějak hodně veliké. Dnes zatím vidíme menší korekci a velmi těžko předvídat další vývoj. Fundamentální faktory jsou samozřejmě stále pro dolar, dříve či později se ale trh začne poohlížet za potencionálními vyššími výnosy v budoucnu na euru.
Short obchody nebudu na současných úrovních plánovat, o střednědobějších long obchodech budu přemýšlet až po návratu nad 1,1850.
Měnový pár EUR/CZK zatím příliš neposlouchá očekávání ČNB a dále pokračuje ve volatilním vývoji, který způsobil výprodej měn emerging markets v souvislosti s událostmi v Turecku, Argentině ale i Itálii.
Po krátkodobém zklidnění situace na trzích se eurokoruna pomaličku vrací do pásma 25,50-25,60, aby následně na dalších známkách nervozity na emerging měnách tento měnový pár opět posiloval. Tento vývoj se začíná zásadně rozcházet s prognózou ČNB, která očekávala postupný a pozvolný růst koruny někam k cílové roční hodnotě pod 25,00 CZK za EUR.
V posledních dvou týdnech byla zveřejněna silná důležitá ekonomická data jako inflace či mzdy, které ČNB indikují, že je vhodné zvýšit sazby co nejdříve. Se zvýšením českých úrokových sazeb se dosud počítalo v prosinci 2018. Slovní intervence i možnost prodeje velkých eurových zásob ČNB by mělo nakonec posunout eurokorunu dolů, i když to nemusí být až pod 25,00…
Nadále považuji obchod na posílení koruny (oslabení EUR/CZK) za velmi dobrou, ne-li nejlepší příležitostí pro tento rok.
Přeji úspěšné obchodování!
Josef Lukáč