Fincentrum
Index českého investora CII750: Podílové fondy si letos drží kladnou výkonnost
11.04.2023 Podle Indexu českého investora CII750 od začátku roku zhodnotily podílové fondy průměrnému investorovi prostředky o 2,9 %. „V lednu se fondům zadařilo, když zaznamenaly výkonnost 3,84 %. V únoru část svých výnosů odepsaly, když klesly o 1,23 %. Za měsíc březen se pak fondy udržely na víceméně stejných úrovních, když lehce zhodnotily o 0,3 %. Navzdory horším výsledkům v minulém roce a stále výrazným výkyvům ve vývoji na finančních trzích dosahuje průměrný investor ke konci března za poslední tři roky zisk 5 % ročně. V případě akciových fondů se jedná o zhruba 11 % ročně,“ uvedl Richard Bechník, hlavní analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select, která sestavuje Index českého investora CII750.
Hypotéky opět zdražují, jsou skoro nejdražší od počátku milénia. Nemovitosti tedy jsou stále nic moc investice, a to i kvůli zamýšlenému zvýšení daně
06.04.2023 V Německu nyní poprvé od roku 2009 ceny rezidenčních nemovitostí klesají. Ve Švédsku dochází ke splasknutí pandemické realitní bubliny, neboť předlužené domácnosti jsou lapeny v pasti náhle zvýšených úroků. Centrální banky na celém Západě se samy lapily do pasti své závadné měnové politiky posledních více než deseti let. Vyťukávaly do klávesnic svých počítačů miliardy a biliony dolarů, eur i korun, za něž v zajetí pomýlených teorií skupovaly devizy, vládní dluh či další cenné papíry. Pumpovaly tím do mezibankovního systému nové peníze, které umožnily stlačit úrok třeba i na hypotékách.
Akcie bank: panika o konci světa je zbytečná
29.03.2023 V březnu zaplavily trhy poměrně negativní zprávy z bankovního sektoru USA i Evropy. Diskuze ohledně zdraví bankovních domů stále neutichají a staví většinu investorů i běžných uživatelů bankovních produktů před otázku, v jaké situaci se skutečně nacházíme. „V tuto chvíli v evropském bankovním sektoru vidíme spíše strach živený nejistotou investorů než reálnými ekonomickými problémy. Ty začínají až ve chvíli, kdy lidé v nedůvěře spouští vlnu vybírání svých vkladů. Tomu jsme prozatím vzdáleni,“ říká ve svém komentáři Richard Bechník, hlavní analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Index českého investora CII750: Podílové fondy vstoupily do nového roku v kladných číslech
07.03.2023 Podle Indexu českého investora CII750 se od začátku roku průměrnému investorovi zhodnotily vklady v podílových fondech o 2,56 %. V lednu jsme byli svědky silnějšího růstu o 3,84 %. V únoru však investice rostoucí trend neudržely a klesly o 1,23 %. „Navzdory propadům z minulého roku má ke konci února podle našeho indexu průměrný český fondový investor zisk za poslední tři roky ve výši 8,3 %,“ uvedl Richard Bechník, hlavní analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select, která sestavuje Index českého investora CII750.
Fond Fidelity International získal ocenění Investice roku 2022
28.02.2023 Fond Fidelity Funds – America vyhrál první místo v kategorii Akciových fondů ankety Investice roku 2022, kterou pořádala společnost Fincentrum & Swiss Life Select. Ocenění převzala minulý týden obchodní ředitelka Fidelity International pro Českou republiku a Slovensko Ivana Laňová.
Čas na dluhopisy?
14.02.2023 Součástí investičního portfolia jsou vedle akcií či podílových fondů většinou i dluhopisy – nebo chcete-li obligace. V poslední době se jim však nedařilo, a to vinou růstu inflace a utahování měnových politik centrálních bank napříč vyspělými ekonomikami. Zaslouží si nyní opět pozornost investorů?
Hypotéky jsou v Česku nejdražší za posledních více než 20 let. Letos ale nezlevní, protože inflace bude rychlejší, než se čekalo
08.02.2023 Průměrná sazba hypoték v ČR vzrostla začátkem letošního února na 6,37 procenta, vyplývá ze statistiky Fincentrum Hypoindex. To je historicky nejvyšší hodnota touto statistikou vykázaná. Daná časová řada přitom zahrnuje měsíční údaje nepřetržitě za celé období od ledna 2003. Hypotéky jsou tedy nyní v ČR nejdražší za posledních více než dvacet let, od roku 2002.
Hypotéky jsou v Česku nejdražší za posledních dvacet let, s nákupem nemovitosti se vyplatí počkat. Hypoteční drahota žene lidi do nájmů, ty tak značně zdražují též
09.11.2022 Hypotéky v České republice v listopadu vykázaly nejvyšší průměrnou úrokovou sazbu za celé období od roku 2002, a to 6,31 procenta. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat Fincentrum Hypoindexu. Od července však sazby hypoték vzrostly jen velmi mírně, spíše jen oscilují pod a nyní tedy už i nad úrovní 6,3 procenta. Česká národní banka totiž v červnu ukončila politiku razantního zvyšování svých sazeb, čímž i hypotéky ztratily klíčový impuls k dalšímu zdražování.
Nový Hypoindex: Průměrná sazba hypoték poprvé od května 2021 klesla
07.09.2022 Průměrná úroková sazba hypoték počátkem srpna činila 6,23 procenta a za poslední měsíc klesla o 0,05 procentního bodu. Je to první pokles od května 2021. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Od jara je zpracováván podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
Nejisté energie tlačí na inflaci i korunu
24.08.2022 „České domácnosti prochází velmi těžkou dobou. V prvním kvartále sice mzdy meziročně rostly zhruba o 7 %, ale tato dynamika bude spíše polevovat. Zatímco inflace drtí rodinné rozpočty na výdajové straně v nevídaném míře,“ říká ve svém komentáři Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
Vyplatí se počkat, hypotéky začnou během několika měsíců zlevňovat. Postará se o to i nová bankovní rada ČNB
12.08.2022 Česká národní banka dnes zveřejnila zápis z měnověpolitického jednání své bankovní rady minulý týden. Podle očekávání z něj plyne, že pro růst základní úrokové sazby, a to z úrovně sedmi na osm procent, zvedli ruku viceguvernér Marek Mora a radní Tomáš Holub. Oba ale nabízeli kompromis. Byli ochotni přistoupit na zvýšení v menším rozsahu než o jeden procentní bod. I tento kompromis ale zbylá pětice radních, včetně guvernéra Aleše Michla, odmítla.
Nový Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v srpnu stoupla na 6,28 pct
09.08.2022 Průměrná úroková sazba hypoték počátkem srpna činila 6,28 procenta a za poslední měsíc stoupla o 0,04 procentního bodu. Tempo růstu tak výrazně zpomalilo. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Od jara je zpracováván podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
Nový Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v červenci stoupla na 6,24 pct
12.07.2022 Průměrná úroková sazba hypoték počátkem července činila 6,24 procenta a za poslední měsíc stoupla o 0,53 procentního bodu. Tempo růstu zrychlilo. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Ten je od jara zpracováván podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
Index českého investora CII750: Pravidelné investice ochránily investory přes většími propady
07.07.2022 Sledování covidových ukazatelů a jejich dopadů na investice je už z dnešní perspektivy vzdálenou minulostí. Finanční trhy se nyní téměř výhradně soustředí na vliv inflace a vývoj na Ukrajině. To má citelný dopad na výkonnost podílových fondů. Od roku 2018, kdy začalo monitorování trhu podílových fondů Indexem českého investora CII750, si průměrný investor stále drží zisk 5,2 %. V důsledku aktuálního dění se ale jednoznačně snížil.
Lehký akciový nádech potěšil trhy
29.06.2022 Americké i evropské akcie si poprvé od konce května připsaly minulý týden zisky. Samotný začátek června přitom nevypadal nijak růžově. Akcie poslalo dolů očekávání, že po pozitivních údajích z trhu práce bude americká centrální banka s větší pravděpodobností pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. „Nejvýraznější propad pocítily akcie sektorů financí, technologií a nemovitostí. Dále negativní sentiment podpořila vysoká inflační čísla. V týdnu od 13.–17. 6. 2022 dokonce index S&P 500 vykázal nejhlubší týdenní propad od března 2020,“ říká ve svém komentáři Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
Inflace nekončí…
15.06.2022 Příběh vysoké inflace v Česku nekončí. Poslední údaje za květen ukazují spíše opak. Meziroční zdražení průměrného spotřebního koše dosáhlo hodnoty šestnáct procent a překonalo tak i očekávání ČNB, která vyhlížela inflaci patnáctiprocentní. „Před novou bankovní radou bude stát nelehký úkol. Pokud sazby přestanou zvyšovat, je možné, že inflace nadále poroste. Pokud by ve zvyšování pokračovali, je možné, že dostanou českou ekonomiku do recese. Přejme jim šťastnou ruku v rozhodování o naší budoucnosti,“ říká ve svém komentáři Jan Macek, produktový manažer společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.
Jak sankce ovlivňují Rusko?
01.06.2022 Stále se hledá odpověď na zásadní otázku, jak citelně zasáhnou sankce ruskou ekonomiku. „Jde především o politický boj a demonstraci síly a jednoty pro jakékoliv budoucí podobné konflikty. Cílem západních zemí je tedy i odstrašit potenciální budoucí agresory, kteří by snad chtěli vykročit stejným směrem a uplatnit podobnou agresivní regionální politiku. To se týká především Číny,“ říká ve svém komentáři Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
Padá Bitcoin, něco si přej
17.05.2022 Kryptoměny, s jejím největším a nejznámějším zástupcem Bitcoinem v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože se nejedná o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to podívat se, co se na trhu kryptoměn děje. „Hlavním hybatelem vývoje této nové ekonomiky byl a zůstává vývoj té takzvaně staré. O co více má Bitcoin a další nové měny ambici fungovat jako systémy zcela nezávislé na státech a ekonomikách, o to více se ukazuje, že opak je pravdou,“ říká ve svém komentáři Jan Macek, produktový manažer společnosti Fincentrum & Swiss Life Select
České sazby se možná blíží k vrcholu
03.05.2022 Máme před sebou další zasedání České národní banky. „Očekáváme mírnější růst úrokových sazeb, a to o půl procenta. Hlavním důvodem je změna názorů v jestřábí pětici členů rady. Tomu napovídají především vyjádření Mory a Niedetzkého. Podle druhého jmenovaného už úrokové sazby proti inflaci působí a je třeba být jen trpělivý a půjde, v případě změny úrokové politiky, spíše už jen o mírné ladění.
Index českého investora CII750: Průměrný český investor za první tři měsíce letošního roku odepsal téměř 5 %
13.04.2022 Finanční trhy výrazně pocítily v prvním čtvrtletí 2022 dopady globálně se zpřísňující měnové politiky a válečného konfliktu na Ukrajině. Podle Indexu českého investora CII750 podílové fondy ve výsledku odepsaly téměř 5 %. Průměrný český investor tak ztratil velkou část dosažených zisků z předchozího roku, když si z roku 2021 odnesl 7% zhodnocení.
Nový Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v dubnu stoupla na 4,88 pct.
06.04.2022 Průměrná úroková sazba hypoték počátkem dubna činila 4,88 procenta. Za poslední měsíc sazba stoupla o 0,26 procentního bodu a od konce loňského roku o více než jeden procentní bod. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Ten je zpracováván podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
Kapitálové trhy na válečné houpačce
24.03.2022 Ruská invaze na Ukrajinu zůstává i nadále světovým geopolitickým tématem číslo jedna. I přesto, že konflikt se v posledních dnech zásadním způsobem neposunul a konec je bohužel stále v nedohlednu, ovlivňuje i nadále válka dění na světových akciových, dluhopisových, měnových i komoditních trzích. „Z pohledu investorů platí zůstávat obezřetný, ale zároveň nepropadat zbytečné panice.
Průměrná nabídková sazba hypoték v březnu stoupla na 4,62 procenta
09.03.2022 Průměrná úroková sazba hypoték k 7. březnu činila 4,62 procenta ročně. Za poslední měsíc tak sazba stoupla o 0,1 procentního bodu a od ledna o zhruba 0,5 procentního bodu. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Ten je nově zpracováván podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.
Ekonomické dopady válečného konfliktu
09.03.2022 „Pokud jde o dopady válečného konfliktu na českou ekonomiku, tak velkým rizikem není přímý vliv na zahraniční obchod. Přímo do Ruska směřují 2 % z celkového českého vývozu, zatímco 3 % z celkových českých dovozů z Ruska do Česka. To představuje nízkých 1,6 % HDP v případě vývozu a 2,4 % v případě dovozu.
Dopady války na Ukrajině na kapitálové trhy a investice klientů
07.03.2022 Probíhající válečný konflikt má pochopitelně i svůj ekonomický rozměr. Zcela zásadně se dotýká především Ruska, které začíná pociťovat vliv sankcí. Rubl je rekordně oslaben, ruské banky jsou nebo v nejbližších dnech budou odstřiženy od západních kapitálových trhů a do značné míry i od možností provádět zahraniční transakce. Ruská burza je uzavřena a akcie ruských podniků na Londýnské či jiných evropských burzách oslabují o desítky procent, některé až na hodnoty blízké nule.
Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v lednu rekordně stoupla
16.02.2022 Průměrná úroková sazba hypoték v lednu stoupla na 3,43 procenta z prosincových 2,99 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu, podle kterého byl nárůst nejvyšší od roku 2003, tedy od doby fungování ukazatele. Hypoindex se sestavuje podle jiné metodiky než Hypomonitor, který Česká bankovní asociace zveřejnila minulý týden v pátek.
Hypotéka za 7 %? Nejspíše ještě letos. Hypotéky v Česku rekordně rychle zdražují
16.02.2022 Mezi prosincem 2021 a lednem 2022 zdražily hypotéky v ČR v průměru nejvýrazněji za posledních takřka dvacet let. Jedná se totiž o nejrapidnější meziměsíční růst průměrné úrokové sazby hypoték od roku 2003, od kdy daná časová řada Fincentrum Hypoindex existuje. Nutno však říci, že i lednová průměrná sazba hypoték v ČR, 3,43 procenta, navýšená oproti prosinci o celých 44 bazických bodů, je už dnes dávno minulostí.
Čekání na akciový odraz
09.02.2022 Investoři by měli mít s akciovým trhem trpělivost. Podle Richarda Bechníka, hlavního analytika Fincentrum & Swiss Life Select, není ještě zdaleka jednoznačně rozhodnuto, zda si sáhl na své dno. „Na potvrzení odrazového trendu si ještě budeme muset počkat. Do budoucna tak můžeme očekávat zvýšenou volatilitu s postupně převažujícím růstovým trendem. Bude to ale vyžadovat trpělivost. Zvlášť důležité je dodržování staré známé pravdy, že by investor měl v době proměnlivého prostředí zvolit spíše pravidelnou investici. Pro tento rok bychom měli volit alespoň pět měsíců,“ doporučuje ve svém komentáři Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
Akciové korekce příležitostí pro nákup?
27.01.2022 „Aktuální vývoj na finančních trzích prochází turbulentním obdobím, což se promítá jak do zvýšené volatility, tak i podoby letošních ztrát převážné části investic. To platí pro akciové i dluhopisové trhy. Americké akcie (index S&P 500) za uplynulý týden klesly o téměř 5,7 % a ztráta od začátku roku se nyní velice proměnlivě pohybuje v intervalu -7 % až -11 %. Uvidíme, jakým směrem se sentiment na trzích vydá,“ říká ve svém komentáři Richard Bechník hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
Hypotéky v ČR zdražují nejrychleji v historii. Nemovitosti však kvůli tomu nezlevní
19.01.2022 Průměrná sazba hypoték v ČR stoupla v prosinci na 2,99 procenta, a to z listopadové úrovně 2,7 procenta. Nárůst o 0,29 procentního bodu představuje nejvýraznější meziměsíční vzestup v celé historii sledování od roku 2003, vyplývá z dat Fincentrum Hypoindex.
Výzvy nové vlády
13.01.2022 „Nová vláda nemá v nadcházejícím období jednoduchou úlohu. Na jedné straně není žádným tajemstvím, že inflace citelně rozděluje společnost. Tento fakt pak umocňuje hlavně energetický a potravinový cenový růst, který má dopad především na relativně chudší část populace. To však pro vládu znamená hned zpočátku i zvýšení státních výdajů v rámci podpory těmto sociálním skupinám. Současně ale nový kabinet jasně naznačuje, že se vydá cestou hledání úspor,“ říká ve svém komentáři Richard Bechník hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
Index českého investora CII750: Průměrný český investor za rok 2021 zhodnotil své investice o více jak 7 %
05.01.2022 Poslední čtvrtletí roku 2021 se na finančních trzích nesl v duchu prudších změn. Přesto fondy vyrostly podle Indexu českého investora CII750, který sestavuje společnost Fincentrum & Swiss Life Select, o 1,5 %. V konečné bilanci tak fondy dosáhly podle Indexu českého investora CII750 celoročního čistého kladného zisku přesahujícího 7 %.
Výběr hlavních ekonomických událostí v roce 2021
31.12.2021 1. - Automobilku Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) v Kolíně plánovaně převzala Toyota. Kolínský závod byl přejmenován na Toyota Motor Manufacturing Czech Republic. Jde o osmý závod Toyoty v Evropské unii.
Co přinesl rok 2021 pro naše peněženky?
29.12.2021 Rok 2021 byl, stejně jako ten loňský, poznamenaný probíhající globální pandemií onemocnění Covid-19. Od roušek jsme se posunuli k vakcínám a počáteční paniku vystřídala spíše únava z čekání na definitivní konec. I přesto, že ten je stále v nedohlednu, vypadá to, že svět může a bude fungovat dál. „Důkazem je globální ekonomika, která je sice v různých svých částech vychýlena či poškozena, ale minimálně pokud jde o tempo růstu, je již nyní na předpandemických hodnotách,“ řekl Jan Macek, vedoucí analytického oddělení, Fincentrum & Swiss Life Select.
Do čeho nyní investovat? Příležitosti ke zhodnocení peněz jsou
15.12.2021 Řada z nás nyní přemýšlí, kam s penězi, aby neležely ladem, neukusovala z nich inflace a vydělávaly nám. Do čeho by měl investor alokovat své finanční prostředky? Na finančních trzích jsou jistá „želízka“, která umožňují každému diverzifikovat své rezervy a současně zvýšit potenciál zisku.
Analýza finančního a realitního trhu
03.12.2021 V posledních měsících jsme svědky výrazného růstu míry inflace. A to dokonce takového, že se jak v České republice, tak v Eurozóně i v USA dostává na víceletá maxima. Přímým důsledkem inflačního boomu je to, že Česká národní banka (ČNB) velmi rychle zvyšuje úrokové sazby. A to má nemalý dopad na trh s nemovitostmi.
Dopady inflace a jak chránit úspory
16.11.2021 Jak uchránit úspory před znehodnocováním? Jak se daří akciím v proinflačním prostředí? Odpověď hledá Fincentrum & Swiss Life Select ve svém komentáři.
Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v říjnu stoupla poosmé v řadě
15.11.2021 Průměrná úroková sazba hypoték v říjnu stoupla na 2,54 procenta ze zářijových 2,43 procenta. Sazba vzrostla poosmé v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Zájem o hypotéky nepolevuje, v říjnu banky sjednaly 10.065 hypotečních úvěrů za 32,07 miliardy korun.
Hypoindex: Průměrná sazba hypoték v září stoupla posedmé v řadě
20.10.2021 Průměrná úroková sazba hypoték v září stoupla na 2,43 procenta ze srpnových 2,32 procenta. Sazba vzrostla posedmé v řadě. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Banky v září sjednaly 9602 hypotečních úvěrů za 30,57 miliardy korun. Jde opět o meziroční nárůst, ve srovnání s předchozím měsícem ale počet i objem nově sjednaných hypoték klesl.
Hypotéky v Česku rapidně zdraží, česká vláda čelí nejvyššímu úroku na svém dluhu od roku 2012
20.10.2021 Hypotéky v Česku zdražují nejvýraznějším tempem od konce roku 2018. V září jejich průměrná úroková sazba stoupla z 2,32 na 2,43 procenta, vyplývá z dnes zveřejněných údajů Fincentrum Hypoindex. Z měsíce na měsíc tak průměrná sazba poskočila hned o 0,11 procentního bodu. Rapidněji meziměsíčně stoupala naposledy v prosinci 2018. Jde však stále jen o „zahřívací kolo“. Hypotéky budou dále a ještě rychleji zdražovat v příštích měsících. Kdo tedy potřebuje v nejbližším roce až dvou letech hypotéku, neměl by otálet a vyčkávat, ale naopak si ji okamžitě sjednat.
Hlavní příčiny vysokých cen energií
19.10.2021 Cenový dopad energií pociťují všichni – spotřebitelé, zaměstnanci, firmy či investoři. „Zpolitizování celého tématu ale bohužel vede ke zjednodušování. Zavádějícím způsobem je celá vina kladena pouze na bedra zelené energetické transformace. Nebudeme si nalhávat, že na tom nemá svůj obří podíl. Současně by ale ani nebylo korektní hledat jednoho obětního beránka, který je příčinou všeho zla,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select. Kde jsou kořeny současných problémů? A jaký je dopad na české domácnosti? Odpověď hledá Fincentrum & Swiss Life Select ve svém komentáři.
Index českého investora CII750: Průměrný český investor za uplynulých devět měsíců zhodnotil své investice o 5,43 %
11.10.2021 Třetí čtvrtletí se na finančních trzích neslo v duchu prudších změn. Zatímco v průběhu července a srpna podle Indexu českého investora CII750, který sestavuje Fincentrum & Swiss Life Select, posílily fondové investice zhruba o 1,5 %, v září naopak celý dosažený zisk následně „odevzdaly“. Průměrný český investor se tak nyní pohybuje na podobných úrovních zhodnocení svého portfolia jako před třemi měsíci. „Vyššího zhodnocení dosahují progresivnější fondy, a to jak za třetí čtvrtletí, tak optikou celkové letošní výkonnosti. Za uplynulé tři kvartály akciové fondy přinesly investorovi podle Indexu českého investora CII750 zisk v podobě 12,04 %. Naopak horší výkonností si prošly dluhopisové fondy. I v rámci této skupiny však lze najít slušné výsledky – například fondy zaměřené na rizikovější korporátní dluhopisy,“ komentuje vývoj Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
Evergrande tíží trhy, co čekat?
29.09.2021 Společnost Evergrande, druhý největší čínský developer s více než 1300 projekty ve 280 městech, upadla do velkých finančních problémů. Mimo vlastního developmentu společnost také řadu nemovitostí přímo spravuje, přesně řečeno se jedná o více než 2800 projektů v 310 městech. „Akcie Evergrande kótované na burze v Hongkongu výrazně propadaly. Obavy v předchozím týdnu stáhly dolů i evropské akcie. Hlavní index německé burzy DAX jenom za pondělí ztratil 2,3 % a francouzský CAC 40 klesl o 1,7 %. Spolu s evropskými trhy oslabily následně také hlavní akciové indexy ve Spojených státech, které odepsaly kolem 2 %. Index Nasdaq Composite uzavřel nejníže zhruba za měsíc. Ve zbytku týdne se ale trhy uklidnily. Například Index S&P 500 nakonec za týden přidal 0,51 %,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
Americká centrální banka uklidňuje trhy
31.08.2021 Šéf americké centrální banky ve svém pátečním projevu potvrdil pokračující ekonomické zotavování. „Současně ale spíše uklidňoval trhy tvrzením, že zpřísnění měnové politiky není na pořadu dne. V pátek pak podrobně informoval o tom, proč považuje nárůst inflace jako dočasný. Mimo jiné je způsobena časově omezeným nabouráním odběratelsko-dodavatelských řetězců,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select. Centrální banka tak údajně zůstane i nadále zdrženlivá ohledně případného zvyšování úrokových sazeb.
Asijské akcie stále vyčkávají
17.08.2021 Stále více se rozevírají nůžky mezi akciovými trhy USA a Evropy na jedné straně a asijskými na té druhé. Americké akciové indexy Dow Jones a S&P 500 uzavřely pondělní obchodování na nových rekordních maximech. „Náladu na akciovém trhu nadále podpořily například příznivé čtvrtletní výsledky amerických podniků. Zdá se, že zatímco některé akciové trhy dobývají nová maxima, asijské trhy za nimi stále více zaostávají,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
Je ropa stále zajímavou investicí?
20.07.2021 „Ropa si nyní prochází většími cenovými propady. Podílí se na tom nejen výsledek zasedání skupiny OPEC, který však byl v určité míře očekáván, ale především šíření covidové varianty Delta. Poklesy můžeme vidět na ropných termínovaných kontraktech,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select. Evropská ropa Brent se v pondělí usadila na 68,62 USD za barel, což znamená jednodenní propad o 6,8 %. Americké ropné kontrakty na srpnové dodávky ropy dosedly na hodnotu 66,42 USD, což je pokles o 7,5 %. Zářijový americký ropný kontrakt se snížil na 66,35 USD.
Index českého investora CII750: Průměrný český investor dosáhl za první pololetí zhodnocení 5,51 %
12.07.2021 Podle Indexu českého investora CII750 fondy českému investorovi dodaly za půl roku velice slušný zisk 5,51 %. Výrazně se ale rozevřely nůžky mezi jednotlivými typy fondů, přičemž ty akciové se vezly na pozitivní vlně dosahování dalších nových rekordů na mnoha burzách. V porovnání s prvním pololetím předchozího roku se investice českých investorů letos vyvíjí stabilněji. Před rokem se podle Indexu českého investora CII750, který sestavuje Fincentrum & Swiss Life Select, navíc investor po šesti měsících stále nacházel ve ztrátě -3,3 %. „Vyššího zhodnocení dosahuje letos dynamický český investor držící v portfoliu akciové podílové fondy. Ty mu za uplynulé dva kvartály přinesly podle Indexu českého investora CII750 zisk v podobě 11,34 %. Naopak horší výkonnosti čelí konzervativní investor, když jsou dluhopisové fondy po půl roce de facto na stejné výchozí úrovni,“ komentuje vývoj Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
Finanční sektor na vzestupu?
30.06.2021 Aktuálním tématem kapitálových trhů jsou dopady proinflačního prostředí na jednotlivé akciové sektory. Pod tlakem se nachází především růstové akcie, zejména technologické firmy. Peníze investorů tak proudí do nových odvětví, a to do oblastí financí, energetiky a základních surovin. Ty totiž nejvíce trpěly uzavřením ekonomiky kvůli pandemii COVID-19. „Pro banky je navíc obecně slibným faktorem probíhající hospodářské oživení. Finanční tituly totiž mají tendenci překonávat průměr trhu v době, kdy se obnovuje aktivita v průmyslu, rostou sazby, výnosová křivka je strmější a rostou inflační očekávání,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
Hypotéky zdražují a dále zdraží. Česká národní banka totiž zvýší své úroky už zřejmě příští týden, těsnou většinou hlasů členů bankovní rady
16.06.2021 Bankovní rada České národní banky už za týden rozhodne o úrokových sazbách, ve hře je i první zvýšení úroků od loňského propuknutí pandemie. To by kromě jiného vytvořilo tlak na další růst hypotečních úroků. Průměrná sazba hypoték se podle dnešních dat Fincentrum Hypoindex vrátila už v květnu nad úroveň dvou procent, kde byla naposledy byla loni v říjnu. Doba ultralevných levných hypoték je definitivně pryč.
Maraton inflačních čísel
15.06.2021 Pokračující růst spotřebitelských cen u nás i ve světě vyvolává dohady, zda je současný stav jen přechodnou záležitostí, nebo naopak začátkem dlouhodobého trendu. Americká inflace vystoupala v meziročním srovnání na 5 %, což představuje třináctileté maximum. Míra inflace v Německu v květnu vystoupila na 2,5 % z dubnové hodnoty 2 %. Inflace v Česku se vrátila pod horní hranici tolerančního pásma, tedy pod 3 % na 2,9 %. Ještě před měsícem však dosahovala 3,1 %. „Ať už bude inflace krátkodobá či dlouhodobá, každý investor a střadatel by se měl zamyslet nad podobou svých finančních rezerv. Jedinou efektivní obranou, jak své finance vhodným způsobem ochránit před inflací, je odvážně se rozhlédnout po vhodných finančních nástrojích,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
ČNB, růst úroků a ceny bytů
28.05.2021 Česká národní banka (ČNB) připravuje trhy na růst základní úrokové míry. Jejího zvýšení z 0,25 % na 0,50 % bychom se měli dočkat v létě a nemusí jít o poslední letošní úrokový „hike“. Dopad na kurz koruny je zřejmý. Vzhledem k tomu, že Evropská centrální banka žádné podobné kroky letos neplánuje, koruna vůči euru posiluje. Právě v očekávání lepšího úročení v Česku oproti eurozóně klesnul měnový pár EUR/CZK letos o 80 haléřů na 25,45.
Jakým směrem se USA vydají? Dopad na finanční trh
25.05.2021 Na americké politické scéně se rozjíždí boj o podobu fiskálního balíku na podporu americké ekonomiky. Prezident Joe Biden se snaží prosadit především své velké investiční plány do infrastruktury a do podpory rodin za více než čtyři biliony dolarů. Další nemalou položkou jsou projekty na čistou energii. S takto ambiciózní podporou jsou spojeny i nemalé náklady. S tímto se však budou v následujících letech potýkat vlády v globálním měřítku. „V případě americké vlády se hledání financí postupně vykresluje v možných daňových změnách, a to jak na straně zdanění kapitálových zisků, tak v podobě růstu korporátních daní. Cílem bude naplnění státní kasy, ale současně i snaha částečného přerozdělení bohatství ve společnosti,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
Index českého investora CII750: Průměrný český investor dosáhl za první čtvrtletí zhodnocení 3,38 %
22.04.2021 Loni se podílové fondy v České republice dokázaly poměrně rychle zotavit z jarních propadů, když nakonec dosáhly podle Indexu českého investora CII750 na průměrné zhodnocení 5,86 %. Do roku 2021 fondy vstoupily také s velmi slušnou výkonností. Optimistický vývoj se však již v závěru ledna lehce vytratil, když Index českého investora CII750 zakončil daný měsíc ve ztrátě -0,27 %. „Českému investorovi se však následně podařilo v krátkém čase drobnou ztrátu umazat. Po zbytek kvartálu pak fondy zhodnotily v únoru o 1,73 % a v březnu o 1,90 %. Pro konečný kladný výsledek prvních tří měsíců letošního roku se jako stěžejní ukázal růst akciových a smíšených fondů,“ komentuje vývoj Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
Dopad ruské politiky na světové trhy a českou ekonomiku
20.04.2021 Ruská politická scéna sklízí hořké plody minulých aktivit, přičemž nyní musí vysvětlovat své vojenské aktivity v blízkosti ukrajinských hranic a obvinění z přímé spojitosti s explozí v muničním skladu ve Vrběticích. „Rostoucí diplomatické napětí mezi Českem a Ruskem by nemělo výrazněji zasáhnout českou ekonomiku. V poslední dekádě dál klesal podíl českých vývozů do Ruska, a to ze zhruba 4 % v roce 2012 na necelá 2 % celkových vývozů dnes. Pokud by z jakéhokoliv důvodu došlo k výraznému poklesu poptávky Ruska po českém a evropském zboží (stejnému jako v roce 2009), byly by dopady rozpoznatelné pouze v nejexponovanějších odvětvích – na prvním místě u strojařů, výrobců kovů a v automotive,“ uvádí ve svém komentáři Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
Naděje pro dluhopisy?
13.04.2021 Růst úrokových sazeb, které stlačují ceny bezpečných dluhopisů, je téma, které hýbe kapitálovým trhem. Samotná kategorie státních dluhopisů může do budoucna nabídnout, v závislosti na regionu, výrazně odlišný vývoj. Když budeme brát v potaz dvě největší ekonomiky, tak lze očekávat, že čínské státní dluhopisy mohou výkonnostně předstihnout dluhopisy z USA. „Čínská ekonomika může postupně ztrácet na dynamice růstu oproti obecnému očekávání, zatímco USA svůj ekonomický výhled stále navyšují. Tomuto vývoji se tak přizpůsobují i měnové politiky. Případné zvedání úrokových sazeb by nadále snižovalo cenu dluhopisů. Stabilizace úrokové politiky by v případě Číny mohla dluhopisy udržet na uzdě,“ uvádí ve svém komentáři Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
Fenomén, který překvapil analytiky i guvernéra ČNB
10.03.2021 Rok 2020 byl z hlediska objemu sjednaných úvěrů na bydlení rekordní, dosáhl výše 254,023 miliard korun. To čekal málokdo, nejméně pak analytici, kteří na jaře loňského roku, při prvním lockdownu, predikovali zcela jiný vývoj. Překvapení nad vývojem hypotéčního trhu v roce 2020 potvrdil i Jiří Rusnok, guvernér České národní banky. Vnímá ho jako neočekávaný fenomén. Otázka ale zní: Bude se letos rekord opakovat?
Doba ultralevných hypoték končí, jejich největší český poskytovatel chystá zdražení
03.03.2021 Od pondělí 8. března zdraží své hypotéky jejich největší poskytovatel v České republice, skupina ČSOB. Symbolicky tím končí takřka roční období zlevňování hypoték. Češi se teď musí připravit na jejich zdražování, které může trvat i léta. Zejména, pokud se v nadcházející době projeví inflace citelně, půjdou poměrně rychle nahoru také úrokové sazby, včetně těch hypotečních. Forwardoví obchodníci nyní sázejí na to, že Česká národní banka zvýší svoji základní sazbu hned čtyřikrát během následujícího půldruhého roku. Takový vývoj by se projevil také právě znatelným zdražením hypoték.
Češi nevědí, co s penězi, takže je rvou je do hypoték a nemovitostí. Hypotéky jsou na svém úrokovém dně, letos už budou převážně zdražovat
17.02.2021 Hypotéky v Česku jsou nejlevnější za poslední čtyři roky. V lednu průměrná úroková sazba hypoték – měřená ukazatelem Fincentrum Hypoindex – klesla na 1,94 procenta, a to z prosincové úrovně 1,96 procenta. Hodnota 1,94 procenta je nejnižší za celé období od února 2017. Zájem o hypotéky je tak stále překvapivě silný. Letos v lednu si na hypotékách napůjčovali 24,94 miliardy korun. To je o více než deset miliard korun více, než kolik si na hypotékách půjčovali v průměru v lednových měsících let 2015 až 2020 (lednový průměr za tato léta činí 14,12 miliardy korun). Jinými slovy, Češi si v období pandemické krize, kdy se vláda rekordně zadlužuje, aby zachránila zaměstnanost a ekonomiku, půjčují na bydlení jako diví. Přesněji si půjčují o takřka 77 procent více než průměrně v letech prosperity 2015 až 2020.
Češi rvou bankéřům hypotéky z rukou, na hypotékách si půjčují historicky rekordní sumu. Úrok na hypotékách klesá hlouběji pod dvě procenta, avšak třeba na Slovensku jsou hypotéky stále levnější
20.01.2021 Koronavirus sráží úroky na hypotékách. Ty tak byly loni v prosinci nejlevnější od března 2017. Jejich průměrná úroková míra spadla hlouběji pod úroveň dvou procent, konkrétně na hodnotu 1,96 procenta, jak vyplývá z dnes zveřejněných údajů Fincentrum Hypoindex.
Češi rvou bankéřům hypotéky z rukou, letos si na hypotékách půjčí historicky rekordní sumu. Úrok na hypotékách spadl po letech pod úroveň dvou procent, avšak třeba na Slovensku jsou hypotéky stále levnější
16.12.2020 Koronavirus sráží úroky na hypotékách. Ty tak byly letos v listopadu nejlevnější od března 2017. Poprvé od té doby totiž jejich průměrná úroková míra spadla pod úroveň dvou procent, konkrétně na hodnotu 1,98 procenta, jak vyplývá z dnes zveřejněných údajů Fincentrum Hypoindex. V evropském měřítku však i tak patří české hypotéky k těm spíše dražším, neboť například průměrná sazba hypoték se splatností nad deset let činila v eurozóně v říjnu – podle nejnovějších dostupných dat Evropské centrální banky – pouze 1,36 procenta (viz graf níže). Na Slovensku jsou hypotéky nad deset let k mání pouze za 1,24 procenta, vyplývá také z dat Evropské centrální banky.
Češi lační po hypotékách, banky jsou jejich zájmem zavaleny jako nikdy v minulosti. Hypotéky přitom ještě zlevní
18.11.2020 Největší tuzemská banka dle velikosti bilanční sumy, ČSOB, začátkem října zlevnila své hypotéky, načež na ní navázaly další banky, včetně České spořitelny a Raiffeisenbank. Další vlna zlevňování hypoték je tím pádem tu.
Analytici: Koruně i českým akciím pomůže spíše výhra Bidena
02.11.2020 Ke zpevnění české měny a posílení tuzemských akcií by v nadcházejících amerických prezidentských volbách přispělo spíše vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena. Shodli se na tom analytici oslovení dnes ČTK. Důvodem je podle nich Bidenův umírněnější postoj v mezinárodních obchodních vztazích a plánované vyšší zdanění amerických firem.
Index: Průměrný český investor do fondů letos prodělal 0,9 pct.
26.10.2020 Průměrný český investor do fondů za letošní tři čtvrtletí prodělal 0,94 procenta. V samotném třetím čtvrtletí dosáhl ale kladného zhodnocení 2,45 procenta. Téměř se mu tak podařilo umazat zbývající část ztrát z prvního kvartálu. Vyplývá to z Indexu českého investora (CII750) společnosti Fincentrum & Swiss Life Select a agentury Thomson Reuters, který má ČTK k dispozici. Index sleduje výkonnost 750 investičních fondů působících na českém kapitálovém trhu.
Zájem Čechů o hypotéky láme rekordy, lidé si půjčují o několik miliard více než běžně. Může za to citelné zlevňování hypoték a vládní podpora ekonomiky na dluh
21.10.2020 Hypotéky v ČR zažily rekordní září v historii. Na hypotékách si lidé v ČR napůjčovali 22,5 miliardy korun. Přitom zářijový průměr let 2016 až 2019 činí 18,1 miliardy korun. Lidé si tedy půjčovali ještě o 4,4 miliardy korun více než v uplynulých letech prosperity. Celkově je letošní září pátým nejúspěšnějším měsícem v historii. Rekord drží listopad 2016, kdy si lidé napůjčovali na hypotékách 29,7 miliardy korun.
Největší česká banka od dneška zlevňuje hypotéky. Koronavirus činí bydlení na úvěr dostupnější
05.10.2020 Největší tuzemská banka dle velikosti bilanční sumy, ČSOB, ode dneška zlevňuje své hypotéky. Společně s ní jde s úroky dolů také Hypoteční banka, která pod křídla ČSOB patří. Obě banky snožují úrok na jedno-, tří-, i pětileté fixaci na 2,09 procenta. Doba zlevňujících hypoték tedy ještě neskončila.
Zlevňování hypoték dochází dech. Přesto nelze vyloučit, že dále znatelně zlevní, a to zejména v případě závažnějšího průběhu druhé vlny pandemie
16.09.2020 Několikaměsíčnímu zlevňování hypoték v ČR dochází dech. Letos v srpnu sice hypotéky nadále zlevňovaly, ale nejpomalejším tempem za posledního takřka půl roku. Znamená to, že prostor pro zlevňování, jejž vytvořila první vlna šíření koronavirové krize a opatření pro boj s ním, se pro tuto chvílí uzavírá.
Hypoindex: Průměrná sazba hypoték klesla popáté v řadě
16.09.2020 Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu klesla na 2,11 procenta z červencových 2,15 procenta. Sazba se snížila již pátý měsíc v řadě, přičemž tak nízko byla naposledy v říjnu 2017. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Zájem o hypotéky byl v srpnu opět rekordní.
České banky přestaly zlevňovat hypotéky, úroky v srpnu snížila už jen jediná. Bojí se podzimního růstu nezaměstnanosti a nesplácených úvěrů
02.09.2020 Tuzemské banky takřka úplně přestaly se zlevňováním hypoték. V srpna snížila své úroky jediná, a to Sberbank. Zlevňování hypoték zvolňovalo už v červenci. V květnu a červnu přitom docházelo k plošnému zlevňování hypoték.
V Česku je rekordní zájem o hypotéky, lidé si půjčují o miliardy více než běžně. Může za to citelné zlevňování hypoték a vládní podpora ekonomiky na dluh
19.08.2020 Hypotéky v ČR zažily rekordní červenec v historii. O prázdninách zpravidla dochází k útlumu v poskytování hypoték, neboť lidé dávají přednost dovoleným a vyřízení hypotéky nechávají až na září. Letošek je však výjimkou. Na hypotékách si lidé v ČR napůjčovali 21,6 miliardy korun. Přitom červencový průměr let 2016 až 2019 činí 15,2 miliardy korun. Lidé si tedy půjčovali ještě o 6,4 miliardy korun více než v uplynulých letech prosperity.
České banky přestávají zlevňovat hypotéky. Bojí se podzimního růstu nezaměstnanosti a nesplácených úvěrů
04.08.2020 Tuzemské banky brzdí se zlevňováním hypoték. V červenci sice některé nadále své hypoteční sazby snižovaly, avšak prozatím končí plošná podoba zlevňování hypoték, patrná v květnu a červnu.
Hypotéky v ČR budou dále zlevňovat. Tak levné jako na Slovensku ale jen tak nebudou
19.07.2020 Hypotéky nezlevní, to spíše zdraží. V době jarní koronavirové uzavírky ekonomiky se taková prognóza médii linula takřka jednohlasně. Realitní makléři ji pronášeli v obavě z trvalejšího zamrznutí hypotečního trhu. Strachovali se, že lidé začnou vyčkávat na nižší sazby, takže raději přispěchali s tvrzením, že k něčemu takovému rozhodně nedojde. Někteří ekonomové pak – už podloženěji – argumentovali, že hypotéky nezlevní, neboť banky budou přičítat vyšší rizikovou marži.
Hypotéky prudce zlevňují, jsou nejníže od roku 2017. Kdo nemovitost nutně nepotřebuje hned teď, dočká se celkem brzy nejen ještě levnějších hypoték, ale i nemovitostí
16.07.2020 Koronavirová krize nepřináší jen samé špatné zprávy. A nejde jen o levné pohonné hmoty. Hypotéky v červnu zlevnily nejníže od roku 2017. Průměrná sazba hypotéky dle ukazatele Fincentrum Hypoindex činila totiž 2,21 procenta.
Banky v květnu poskytly nejméně hypoték za 10 let. V příštím roce nastane pro řadu lidí generační příležitost ke koupi nemovitosti
17.06.2020 Hypotéční trh v květnu zamrzl. Banky poskytly nejméně hypoték za uplynulých deset let, a sice 6203. Posledním ještě slabším květnem z hlediska počtu poskytnutých hypoték byl ten z roku 2010.
Pandemie v Češích překvapivě povzbudila zájem o hypotéky, během měsíců nouzového stavu si napůjčovali o 25 procent více než loni. Hypotéky letos ještě dále zlevní
20.05.2020 Je to poměrně nečekaný výsledek, leč počet i objem nově poskytnutých hypoték byl letos v měsících březnu a dubnu vyšší než loni ve stejnou dobu roku. A to navzdory tomu, že od 12. března platil v ČR nouzový stav z důvodu boje s nákazou koronaviru.
Úrok na českých dluhopisech dnes klesl nejníže od loňského srpna. Vládě zlevňuje obsluha dluhu, rostou šance, že banky nakonec půjdou s úroky hypoték citelně dolů
12.05.2020 Výnos desetiletých vládních dluhopisů ČR dnes klesl nejníže od konce loňského srpna. Přechodně totiž vykazoval hodnotu 1,032 procenta, která je nejnižší nejen za celý letošní rok, ale právě také za všechny loňské dny následující po 28. srpnu.
Hypotéky budou citelně zlevňovat, otázkou je kdy. Záleží na tom, zda koronakrize bude mít podobu písmene „V“, „U“, „W“, nebo „L“
22.04.2020 Průměrná sazba hypotečních úvěrů v ČR – měřená ukazatelem Fincentrum Hypoindex – v březnu nepatrně vzrostla, z únorové hodnoty 2,42 na 2,45 procenta. Spojila se setrvačnost vývoje z prvních měsíců roku, kdy hypotéky zdražovaly a hypotečnímu trhu jako celku se dařilo, s březnovým vyčkáváním, zejména ze strany velkých bank.
Přichází pád hypotečních úroků. Kdo si v nadcházející recesi v ČR udrží zaměstnání, bude mít hypotéku i nemovitost výrazně dostupnější než dnes, počkat se vyplatí
18.03.2020 Hypoteční bankéři si letos v únoru mnuli ruce blahem. Podařilo se jim „udat“ o skoro 71 procent větší objem hypoték než loni v únoru, vyplývá z dnes zveřejněných dat Fincentrum Hypoindex. Byl to pro ně z tohoto hlediska druhý nejúspěšnější únor v historii. Vzhledem k recesi, která na Česko co nevidět udeří, lze konstatovat, že to byly poslední opravdové „bankéřské hody“ před delší dobou hypoteční diety, ba půstu.
Se zlevňováním hypoték v ČR je definitivně konec, levnější než teď už letos patrně nebudou. Letos navíc ČNB zřejmě zpřísní podmínky jejich poskytování, takže v Praze bude běžně třeba „dát na dřevo“ ze svého až dva miliony korun
22.01.2020 Hypotéky v Česku v prosinci dále zlevnily, i když jen mírně. Levnější už ale nebudou, naopak – jejich průměrná sazba teď poroste. V prosinci se průměrná sazba hypoték – Fincentrum Hypoindex – snížila tak jako mezi říjnem a listopadem o jedinou desetinku procentního bodu, z úrovně 2,35 procenta na 2,34 procenta. Levnější byly hypotéky naposledy v lednu 2018. Loni od srpna do prosince pak průměrná sazba hypoték klesla o více než čtvrtinu procentního bodu, tedy poměrně výrazně.
Se zlevňováním hypoték v ČR je konec, příští rok navíc ČNB zřejmě zpřísní podmínky jejich poskytování. V Praze bude běžně třeba „dát na dřevo“ ze svého až dva miliony korun
18.12.2019 Hypotéky v Česku v listopadu dále zlevnily, i když jen mírně. Levnější už ale jen tak nebudou. V listopadu se průměrná sazba hypoték – Fincentrum Hypoindex – propadla z říjnové úrovně 2,36 procenta na 2,35 procenta. Levnější byly hypotéky naposledy v lednu 2018. Letos od srpna do listopadu pak průměrná sazba hypoték klesla o více než čtvrtinu procentního bodu, tedy poměrně výrazně.
5 aktivně řízených ETF portfolií od Swiss Life Select nemusí uspokojit každého
08.11.2019 Portfoliem složeným výhradně z burzovně obchodovaných fondů (zkratka ETF) se v Česku může pochlubit jen zlomek drobných investorů. Vybrat z několika tisíc indexových fondů různých správců ty nejvhodnější a složit z nich rozumné investiční portfolio vyžaduje především čas, analytické schopnosti a zkušenosti. Zajímavé investiční řešení představila v březnu letošního roku finančně-poradenská společnost Swiss Life Select Česká republika (pozn. dnes je tato společnost součástí společnosti Fincentrum), která chce zpřístupnit nízkonákladové burzovně obchodované fondy co nejširší skupině českých retailových investorů. Řečí čísel: do konce letošního roku si dala za cíl vybrat od investorů minimálně jednu miliardu korun.
Hypotéky v Česku dále zlevňují. ČNB přitom zítra základní sazbu nezvýší, takže hypotéky v dohledné době nezdraží
05.11.2019 S hypotékami v Česku je to momentálně nadále jako s lehce prošlým jogurtem. Banky je zlevňují, přesto o ně mezi Čechy není kdovíjaký zájem. Bankéři by rádi půjčovali víc, protože hypotéka je pro ně zlatý důl, avšak naráží na neochotu Čechů kupovat drahé, dost možná předražené a cenově nafouknuté nemovitosti. A naráží také na regulace České národní banky, které jim znemožňují půjčovat rizikovější klientele.
Hypotéky v Česku jsou jako prošlý jogurt. Výrazně zlevňují – nejvíce za osm let –, ale není o ně zájem
16.10.2019 S hypotékami v Česku je to momentálně jako s lehce prošlým jogurtem. Banky je zlevňují, seč mohou, přesto o ně mezi Čechy není kdovíjaký zájem. Bankéři by rádi půjčovali víc, protože hypotéka je pro ně zlatý důl, avšak naráží na neochotu Čechů kupovat drahé, dost možná předražené a cenově nafouknuté nemovitosti. A naráží také na regulace České národní banky, které jim znemožňují půjčovat rizikovější klientele.
Skupina ARX koupila TES Vsetín
15.10.2019 Investiční skupina ARX Equity Partners koupila strojírenskou společnost TES Vsetín vyrábějící elektromotory za stamiliony korun. Investiční skupina ARX Equity Partners koupila od americké gigantické společnosti s názvem Advent International strojírenskou společnost TES Vsetín, která vyrábí elektromotory. Podle informací vyplývajících z trhu se hodnota transakce pohybuje ve středních stovkách milionů korun. Skupina ARX Equity Partners tuto akvizici uskutečnila ze svého čtvrtého fondu soukromého kapitálu.
V květnu činily hypotéky na bydlení přes 15 miliard korun
19.06.2019 Úroková sazba hypoték klesla na 2,8 %. Objem sjednaných úvěrů poprvé letos překonal částku 15 miliard korun. Příznivým faktorem je vývoj úrokových sazeb, které přestaly růst a začaly klesat.
Kdy splaskne bublina na nemovitostech?
04.01.2018 V jak velké bublině se aktuálně trh nachází? Ve srovnání s předkrizovými lety 2007-08 by dnes ještě nemuselo být tak špatně. Před 10 lety totiž výnos z nájemného nepokryl ani úroky z hypotéky, které se pohybovaly mezi 5 a 6 % (viz graf). Volné prostředky se tehdy daly lépe zhodnotit nákupem bezpečných vládních dluhopisů a kupující nemovitostí v podstatě pouze spekulovali na další růst cen, což byl jasný znak rozpáleného bublinového trhu.
Průměrný úrok na hypotékách je meziročně o pětinu vyšší, zájem o ně ale neupadá
20.12.2017 Průměrná úroková sazba hypoték v listopadu stoupla na 2,15 procenta z říjnových 2,10 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Loni v listopadu a prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. Loni v prosinci začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb. Letos začala zdvihat sazby také Česká národní banka.
Související klíčová slova:
FXstreet | Bitcoin | Intervence | Kvantitativní uvolňování | Brexit | Řecko | Čína | Japonsko | Finance | Peníze | Stříbro | Akciové indexy | Akciový index | Moody's | Korelace | Equity | Inflace | Deflace | OECD | Nasdaq | Dow Jones | Mario Draghi | Světová banka | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Británie | OPEC | Koruna | Ruský rubl | HDP | Devizové rezervy | Bezpečný přístav | Monetární politika | Měnová politika | Austrálie | Německo | Francie | Pražská burza | Česká měna | Polsko | Turecko | Španělsko | Apple | Středoevropské měny | Polský zlotý | Evropské akcie | Analytik | Spekulace | Ropa Brent | Česká koruna | Americké akcie | ETF | Investiční fondy | Podílové fondy | Dluhopisový trh | Dividendy | Poptávka | Ratingové agentury | Recese | Lehman Brothers | Daně | Podpora ekonomiky | Rizika | Politika | Export | Import | Průmyslová výroba | Ekonomové | Akciové trhy | Zahraniční obchod | Maloobchodní tržby | EUR/CZK | Míra nezaměstnanosti | Swiss Life | Cenné papíry | Hospodářství | Kapitál | Sazby | Akcie | Akcionář | Akciové fondy | Akciový fond | Akciový trh | Aktiva | Akvizice | Alokace | Analýza | Zhodnocení | Asset management | Transakce | Bank of Japan | Bankovní rada | Bazický bod | Behaviorální | Valná hromada | Bloomberg | Bod | Bond | Dluhopisové fondy | Broker | Burza | Cap | Cash flow | Cenný papír | Centrální banka | Centrální banky | Stock | Garance | Konsolidace | DAX | Depreciace | Distribuce | Diverzifikace | Dluhopis | ECB | Ekonomika | Emerging markets | Emise | Euro | Evropská centrální banka | Evropská komise (EK) | Expanzivní politika | Fed | Finanční trh | Finanční trhy | Finančník | Fiskální politika | Globální fondy | Komoditní fondy | Fondy peněžního trhu | Forward | Hedging | High | High Yield | Index PX | Index spotřebitelských cen | Indikátor | Investice | Investiční fond | Investiční společnost | Investor | Investování | Japonský jen | Kapitálový trh | Komodity | Korekce | Koš | Kurz | Likvidita | Low | MMF | Marže | Momentum | Měna | Měnový pár | Měny | Nabídka | Nástroj | Nástroje peněžního trhu | Obchodní bilance | Obligace | Fondy kvalifikovaných investorů | P/E | PRIBOR | Peněžní trh | Platební bilance | Podílník | Poplatek | Portfolio | Pákový efekt | Rating | Repo sazba | Rezistence | Platina | Riziko | Ropa | Russell 2000 | S&P 500 | SICAV | Schodek rozpočtu | Sentiment | Short | Short Term | Splatnost | Stagflace | Státní dluhopis | Swap | Swiss | Tištění peněz | Trader | Trading | Trend | Tržní kapitalizace | Ukazatel | Výkonnost | Výnos | Výnosnost | Wall Street | YTD | Yield | Zlato | ČNB | Česká národní banka | Úroková míra | Úrokové sazby | Úrokový diferenciál | Analytici | Deriváty | Banky | Doporučení | EUR | USD | UBS | Citibank | Barclays | Dluhopisy | CHF | ČEZ | Obchodování | Obchodování na forexu | JPMorgan | Morgan Stanley | Goldman Sachs | Regulátor | Evropa | Asijské akcie | Index MSCI | Finanční krize | Citigroup | Cena ropy | Komerční banka | Bank of America | Indexy | Úroková sazba | Americká lehká ropa | Globální ekonomika | Čínské akcie | Investoři | Produkce ropy | Fond | Trh s nemovitostmi | EU | Finanční sektor | Vývoj ceny | Ekonom | Byznys | Business | Pravděpodobnost | BNP Paribas | Výnosy dluhopisů | Makroekonomická data | Zisk | Dluhopisové trhy | Sázka | Ceny komodit | Kurz koruny | Obchodování na finančních trzích | Zkušenosti | Panika | Optimismus | Výsledky | Strach | Emoce | Trpělivost | Arbitráže | Bohatství | Credit Suisse | Vývoj dolaru | Intervenovat | ČSOB | Partners | Investiční produkty | Gold | CAC 40 | Deutsche Bank | Investiční banka | Analytický tým | Regulace | Financování | Investiční společnosti | Investovat | Daňové ráje | Nasdaq Composite | Makro | Český statistický úřad | Makrodata | Conseq | Facebook | Akcenta | Lukáš Kovanda | Burzy | Mezinárodní měnový fond | Penzijní fondy | Obchodníci | Vzdělávání | Praxe | Raiffeisenbank | Aktivum | Delta | Index | Investiční strategie | Likvidní | Odpor | Podpora | Přenos | Vnitřní hodnota | Daniel Gladiš | Vltava Fund | Zlatý důl | Likvidita trhu | Americká centrální banka | Americká centrální banka FED | Analytika | Analýzy | Banka | Fio banka | Bankovní rada ČNB | Běžný účet | Brent | Broker Consulting | Cena | Cena akcií | Cena komodit | Ceny zlata | Čínská ekonomika | CZK | Česká ekonomika | Česká spořitelna | České akcie | České koruny | Členské země eurozóny | Dolar | Dolar vůči koruně | Dolary | Ekonomický růst | Ekonomický výhled | Elektřina | Emisní povolenky | ETF fondy | Eura | Evropská banka | Finanční prostředky | Finanční služby | Fio | Fondy | Forexu | FXstreet.cz | Graf | Guvernér české národní banky | Guvernér ČNB | HSBC | Index Nasdaq | Index S&P 500 | Investice do fondů | Investiční | Investiční nástroje | Investiční nemovitosti | Investiční portfolio | Investování do nemovitostí | Irsko | J&T | Jádrová inflace | Jiří Rusnok | Kapitálové trhy | Komoditní | Korporátní dluhopisy | Kurzy | Libra | Makléři | Management | Market | Markets | Měnové kurzy | Meziroční inflace | Míra inflace | Největší světové ekonomiky | Nemovitosti | Oslabování koruny | Pád rublu | Portfolia | Pro investory | Prognóza | Pšenice | Reuters | Ropy | Rubl | Ruská ekonomika | Růst HDP | Sázky | Signály | Société Générale | Státní dluh | Státní dluhopisy | Státní rozpočet | Stoxx | Stoxx Europe 600 | SWIFT | Švýcarské banky | Trh nemovitostí | Trh | Tržní podíl | Úrokové swapy | Úrokový swap | Volatility | Volkswagen | Vývoj inflace | Vývoj rublu | Země EU | Země eurozóny | Zemní plyn | Zhodnocení peněz | Zlato a stříbro | Zpráva | Zprávy | Předpověď | Zisky | BreakEven | ING | Benzín | Andrej Babiš | CEPS | Daniel Beneš | Dluhopisový index | Elon Musk | Indie | Měď | Ministerstvo financí | P.A. | Petr Kellner | Redukce | ROCE | Vláda ČR | Itálie | Spojené státy | Konzervativní investor | P/E Ratio | Převis | Repo operace | M2 | Tržby | Zaměstnanost | Úvěr | Světové ekonomiky | Miliardář | eBook | Investiční analytik | Komise | Kontrakt | Velcí hráči | Poradenská společnost | 1 milion | Burze | Slušný zisk | Unicredit | Jackson Hole | Microsoft | Bankovní sektor | MSCI | UniCredit Bank | Česká bankovní asociace | Home Credit | ANZ | Macquarie | Standard Chartered | Barclays Capital | Zvyšování sazeb | Snižování sazeb | Ceny nemovitostí | Thomson Reuters | Expanzivní měnová politika | Průmyslová produkce | Pokles úrokových sazeb | Finanční systém | Podnikání | Kurz české měny | Ministr financí | Creditas | Evropské banky | Zvyšování úrokových sazeb | Snižování úrokových sazeb | Výnosová křivka | Energie | Rada ČNB | Podnikatelé | KBC | BlackRock | Přehled | Klid | Kč/EUR | Kč/USD | Moneta Money Bank | Sázet | Bankovnictví | Swapy | Fidelity International | Posilování koruny | Miliardáři | Forbes | Vývoj měn | Bezpečné investice | Americké firmy | Pozornost investorů | Základní úrokové sazby | Firmy | Aktuální vývoj | Kapitálové rezervy | Britské akcie | Economic | Zasedání České národní banky | Inflační tlaky | Akcie bank | Ekonomické dopady | Globální finanční krize | Cenné kovy | JPMorgan Chase | Realitní trh | Velké banky | Daňové příjmy | Americký akciový index | Americké akciové indexy | Panické výprodeje | Globální ekonomiky | Biliony dolarů | Miliardy dolarů | Vládní dluhopisy | Rizikovější aktiva | Nervozita | Utahování měnové politiky | Propad | Bělorusko | Kryptoměny | Země OPEC | Citi | S&P | Hodnocení úvěrové spolehlivosti | Guvernér | Bezpečné dluhopisy | Akcie na pražské burze | Ztráty | Zvýšení úrokových sazeb | Farmaceutické společnosti | Oslabení dolaru | Posílení koruny | Pokles výnosů | Americké indexy | Evropský trh | Nejistota | Finanční tituly | Erste | Světové finanční krize | Saúdská Arábie | Stagnace | Tempo růstu | Akcionáři | Daně z příjmů | Zajištění | Komoditní sektor | Ethereum | Tesla | Dluhové krize | Kapitalizace | Výhled | Hlavní úroková sazba | Bankéři | Bankéř | Poplatky | Mzdy | Dobré výsledky | Francouzský CAC 40 | Predikce | Bankovní domy | Průzkum | Bankovní systém | Krize | Investiční rozhodnutí | Inflace v Německu | Analytický tým FXstreet.cz | Světové trhy | Inflace v Česku | Výnosy | Česká vláda | Akcie finančních titulů | Odliv kapitálu | Investiční plány | Příjmy | Alphabet | ČTK | Aktuální cena | Růst ekonomiky | Belgie | Bilance Fedu | Vývoj úrokových sazeb | Hlavní ekonom | Inflační čísla | Očekávání | Burzovně obchodované fondy | Bitfinex | Globtrex | Devizy | Purple Trading | Forwardový kurz | J.P. Morgan | Ruské akcie | Skupina PPF | Swiss Life Select | Index německé burzy | Index německé burzy DAX | Hlavní index německé burzy | Silicon Valley Bank | Daňové změny | Globtrex.com | Aleš Michl | Návratnost investic | Palladium | Jan Dvořák | Měnové zajištění | Invesco | Fincentrum Hypoindex | Bublina na nemovitostech | Hypoindex | Štěpán Hájek | Robinhood | Investiční skupiny | Výkonnost fondů | ARX Equity Partners | ARX | VUES | Tržní očekávání | Asijské trhy | Emerging Market Bond Index | Vzácné kovy | Drobní investoři | Výnosy desetiletých dluhopisů | Kryptoměnové burzy | Portfolio manažeři | Index Russell 2000 | Geopolitická rizika | Index českého investora | Index českého investora (CII750) | CII750 | Obchodní války | Zonky | Asociace pro kapitálový trh ČR | Očekávání investorů | Růstové akcie | OPEC+ | Obchodní válka | Vývoj na finančních trzích | Podniky | Evropské akciové trhy | Inflace v eurozóně | Akcie společnosti | Geopolitické napětí | Americká investiční banka | Výplaty dividend | Fond kvalifikovaných investorů | Czech Fund | Nové peníze | Růst výnosů dluhopisů | Spotřebitelská inflace | I-Trader | Úrokový hike | Výsledky firem | Finanční skupina | Reakce trhu | Ruská centrální banka | Investiční chování | Dodávky ropy | Cena plynu | Propad cen ropy | Roční výnos | Růst úrokových sazeb | MSCI All Country World | Starteepo | Daňové reformy | EK | Prezident Trump | Evropská komise | Základní úroková sazba | Obchodované fondy | Český miliardář | Zadluženost | Refinitiv | Inflační vývoj | Zpřísňování měnové politiky | Růst cen komodit | Úrokové sazby ČNB | Majetek | Analytici společnosti | Mezinárodní dluhopisy | Oživení trhu | Sazby ČNB | Zpomalení světové ekonomiky | Dolarová aktiva | Evropské dluhopisy | Behaviorální vzorce | Ceny zemního plynu | Mezinárodní investoři | Zvýšení sazeb | čnBlog | Inflace v ČR | Makroekonomická situace | Kvartální výsledky | Statistický úřad | Inflační očekávání | Ruský akciový trh | Pokles sazeb | Ceny pohonných hmot | Odhad růstu ekonomiky | Oživení světové ekonomiky | Americké společnosti | Snížení sazeb | Zhodnocení finančních prostředků | Gazprom | Digitální daň | Capital Partners | Vývoj na trzích | Výnosové křivky | Raiffeisen Bank International | Kurz české koruny | Produkce zemního plynu | Pohonné hmoty | Výnosy amerických státních dluhopisů | Broker Consulting Index | Růst mezd | KB | Nové měny | PPF | Očekávání trhu | Poptávka po ropě | Finanční situace | Měnověpolitické zasedání | AKAT | Asociace pro kapitálový trh | Dolarové likvidity | iShares | Tuzemské banky | Kurzarbeit | ESG | Nízká nezaměstnanost | Očekávaný růst | Hypotéky v Česku | Cena akcie | Tým FXstreet.cz | Banka Goldman Sachs | Trinity Bank | Výše investice | Investice do fondu | Digitalizace | Automobilky | Rozpočet | Deficit | Majoritní akcionář | Rozhodnutí americké centrální banky | Mediální společnosti | Investiční skupina | Trinity | ČNB Jiří Rusnok | Objem | Data z USA | Bílý dům | Obchod | Zájem o investice | Trh práce | Vyšší sazby | Swiss Life Select ETF Constellation | Fond Shop | Řízené investiční strategie | Čínský export | Skupina ČEZ | Růst spotřebitelských cen | Inflace v USA | Ceny pohonných hmot v ČR | ČSÚ | Předseda představenstva | Recese v Evropě | Firma | Technologický index Nasdaq | Technologický index | Reálné ekonomiky | TradingEconomics | Růst cen | Studie | Vysoké riziko | Bilance | Index DOW | Ekonomický vývoj | Negativní sentiment | Ekologie | Avast | Skupina Home Credit | Generální ředitel | Skupina OPEC+ | Statistici | Ukrajina | Amazon | Nálada spotřebitelů | Důvěra v českou ekonomiku | Nadhodnocení | Úrok | Miliardy | EBRD | Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) | Evropská banka pro obnovu a rozvoj | Sdružení automobilového průmyslu | Vicepremiér | Macquarie Asset Management | 5G | Bankovní tituly | Růst české ekonomiky | Domácí poptávka | Hlavní ekonomka | Ekonomka | Globální trh | Velká krize | Financovat | Statistika | Předpovědi | Technologický sektor | Průmysl | Společnost ČEZ | Na burze | Impuls | Rozvoj | Zdražování | Ceny zboží | Inflace v listopadu | Sociální sítě | Problémy | Růstový impuls | NAFTA | Vládní výdaje | Tomáš Holub | Pojišťovny | Total | Prognózy | Nejistoty | Soukromý sektor | Výhled do budoucna | Plyn | Nálada | Kontrakty | Prohlášení | Čínské vlády | Moskva | PKN Orlen | Časopis Forbes | Centrální banky USA | Nord Stream | Nord Stream 2 | Události roku | Czech Media Invest | Škoda Auto | Penta Real Estate | Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) | ÚOHS | Míra | Premiér Babiš | Energetický a průmyslový holding | Médea | České aerolinie (ČSA) | Řetězec Makro | Jaderné elektrárny | Daniel Křetínský | Jaderná elektrárna | Temelín | Levnější ropa | Ceny zemědělských výrobců | Úroky | Konec roku | Měnové politiky | Zasedání bankovní rady | Bankovní rada České národní banky | Hypotéky | Nižší úrokové sazby | Hypoteční trh | Smartwings | Důchod | Předseda | Americké centrální banky | Vojtěch Benda | Automobil | Ředitelka | Ministr hospodářství | Americké vlády | Bydlení | Martin Novák | Česká zbrojovka | Ztráta | NERV | Počet investorů | Propad akciových trhů | Hlavní akciové indexy | Miliardy korun | Výnosy státních dluhopisů | Koruna posílila | Průmyslové podniky | Peking | Americký index | Schodek státního rozpočtu | Ceny dluhopisů | Hospodaření | Růst poptávky | Pracovní trh | Američané | Návratnost | Netflix | O2 | Miliardy eur | Írán | Irák | Budoucnost | Zemědělství | Negativní zprávy | Výsledky hospodaření | Vliv na investice | Spotřební koš | Současné trhy | Podnik | Česká inflace | Proinflační | Zpřísnění měnové politiky | Vyšší inflace | Veřejné finance | Ukazatele | Zvýšení úrokových sazeb ČNB | Cenové tlaky | Dobré zprávy | Spotřebitel | Nájemné v Česku | Nájemné | Nájmy | Ceny energií | Vyplácení dividend | Cyklus růstu | Ptačí chřipka | Měnový pár EUR/CZK | Krach | HN | Trump | Prezident | Koronavirus | Pokles sazeb hypoték | Objem hypotečních úvěrů | Průměrná úroková sazba | Firma Avast | Google | 100 miliard dolarů | Obchodní vztahy | Nákaza koronavirem | Trhy | Index hypotéčních úvěrů | Broker Consulting index hypotéčních úvěrů | Pražské burzy | Šíření koronaviru | Většinový podíl | Jüan | Negativní dopad | Eva Zamrazilová | Pokles | Situace | Zdražovat | České měny | Pravidelné investice | Odhad letošního růstu | Finanční ředitel | Meziroční růst | Zdravotní pojištění | Růst inflace | Pandemie koronaviru | Pandemie | Vysoká inflace | Boeing | Vstupy | Antivirové společnosti | Akcie antivirové společnosti | Zpomalení růstu | Pravděpodobnost ztráty | Pochybnosti | Zlepšení | Dovednosti | Úsilí | Růst v eurozóně | Obchody | Výdaje | Daň z příjmu | Aktivita v průmyslu | Tenza | Zrychlení růstu | Rekordní hodnoty | Rozhodování | Americké ekonomiky | Americké banky | Průměrná cena | Zveřejňování výsledků | Zveřejňování výsledků hospodaření | Organizace zemí vyvážejících ropu | Americká inflace | Růst sazeb | Marek Mora | Politika centrálních bank | COVID-19 | Expanzivní fiskální politika | Zvyšující se inflace | Ekonomické aktivity | Správci aktiv | Směřování trhů | Investice do realit | České banky | Ekonomické recese | Šíření koronavirové nákazy | Cestovní kanceláře | Tržní úrokové sazby | Stabilita | Automobilka Toyota | Toyota | Vývoj | Nižší sazby | Vyhlášení nouzového stavu | Šok | Vládní opatření | Výkyvy | Cenová válka | Rozpočtový balíček | Sazby hypoték | Restrikce | Nouzový stav | Indické akcie | Mince | Tencent | MSCI China | Opatření vlády | Vládní představitelé | Další vývoj | Íránská ropa | Oldřich Dědek | Fiskální politiky | Útlum ekonomiky | Kabinet | Energetické společnosti | Zrychlení inflace | Vyšší úrok | Antivirové firmy | TPCA | Kolínská automobilka | Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) | Toyota Peugeot Citroën Automobile | Stimul | Hypoteční bankéři | Spotřebitelé | Automobilka | Dopady pandemie | Historie | Čerpací stanice | Snížení základní úrokové sazby | Onemocnění COVID-19 | Onemocnění | Ekologické organizace | Zásobníky | Další pokles | Valné hromady | Koronavirová krize | MPO | MF | Náhrady mezd | OSVČ | Automobilka Volkswagen | Škoda | Manufacturing | Komerční banky | Demokraté | Návrh zákona | Domácnosti | Asociace | Investiční banka Goldman Sachs | KDU-ČSL | Marian Jurečka | Alena Schillerová | Ministryně financí | Ukazatel zdraví | Enormní zájem | Tomáš Raputa | mBank | Politická rozhodnutí | České státní dluhopisy | Další růst | Růst | Koronavirové krize | Ministr vnitra | Státní rozpočty | Biliony | Potenciál | Bankovní asociace | ČBA | Česká bankovní asociace (ČBA) | Platební neschopnosti | Dopady pandemie na ekonomiku | Boj s koronavirem | České vlády | Allianz | Ministryně financí Alena Schillerová | Křetínský | Ceny elektřiny | Šíření nákazy | Ekonomické ukazatele | Air Bank | Equa Bank | Sberbank | MALL | Ekonomiky | Nigérie | Alžírsko | VW | Akciový index S&P 500 | Slovensko | Globální dluhopisový index | Války | Schodek | Poradce | Organizace | Realitní bubliny | Poskytování hypoték | LTV | Letecká společnost | Práce | Výraznější pokles | Koronakrize | Údaje | Skupina OPEC | DPH | Karel Komárek | Marek Dospiva | Chřipka | Národní ekonomická rada vlády | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Životní styl | Cena benzínu | Dluh Ruska | Více peněz | Valná hromada ČEZ | Dodavatelské řetězce | Majitel | Úspory | Hospodářské oživení | Statistiky | Růst daní | Investiční manažer | Poradenské společnosti | USD za barel | Purple Trading Štěpán Hájek | Nabídka ropy | Nizozemsko | Zbyněk Stanjura | ODS | Premiér Andrej Babiš | Průměrná sazba hypotečních úvěrů | Sazba hypotečních úvěrů | Sazba hypotečních úvěrů v ČR | Průměrná sazba hypotečních úvěrů v ČR | Mimořádná situace | Celosvětová poptávka po ropě | Reddit | Posílení | Amundi | Joe Biden | Automobilka Škoda Auto | Automobilka Škoda | Lucembursko | Zrušení daně z nabytí | Cestování | Čtvrtletní výsledky | 737 MAX | Liberty Ostrava | Německé ministerstvo hospodářství | Ministerstvo hospodářství | Náklady na financování | Sazka Group | Maloobchod | Zaměstnanci | Dopravci | Růst výnosů | Soudní dvůr EU | Soudní dvůr | Soud | Koncern Volkswagen | Dovoz | Vývoz | Zdražení ropy | Potenciál zisku | Soudní dvůr Evropské unie | Historicky nejnižší | Zadlužení | Bezpečnost | Patrik Tkáč | O2 CR | Výnos desetiletých vládních dluhopisů | Úrok na českých dluhopisech | Dluhy | Toyota Motor | Průmyslové kovy | Členské země | ONE | RBI | Hypoteční banka | PPF Telecom Group | Auta | Konsorcium | Sektor služeb | Spekulovat | Zboží z Číny | Moderna | Svaz dovozců automobilů | Manažeři | Zájem o hypotéky | Zrušení daně z nabytí nemovitosti | Lesy ČR | Kupci | Biotechnologická společnost | Pomoc lidem | Australská vláda | Fischer | Spoluzakladatel | Ztráty zaměstnání | Technologické centrum | OKD | JDE | Unie | ČR | Pokles investic | Koronavirové pandemie | Inflace v Německu v květnu | Podíl českých potravin | Dluhy českých domácností | Zadlužení firem | Česká zbrojovka Group SE | Česká zbrojovka Group | CZG | Dušan Jilčík | Starteepo Dušan Jilčík | Zbrojovka | Sentiment na trzích | Špatné zprávy | Čínská internetová firma | Internetová firma | Bohemia Interactive | Ondřej Vlček | Vedení společnosti | CVC Capital | Antivirus | Zvyšování mezd | Rozhodnutí soudu | Nejlevnější hypotéky | Banka Creditas | Neočekávaná událost | Výhled Světové banky | Index Nasdaq Composite | Květnová inflace | Národní rozpočtová rada | EPH | Energetický a průmyslový holding (EPH) | Globální poptávka | Český investor | Proticyklické kapitálové rezervy | Rostoucí trend | Covid | Druhá vlna pandemie | Technologické firmy | Chování americké centrální banky | Infekce Covid | Zahraniční kapitál | Vyšší daně | Restrukturalizace | Druhá vlna | Analytik Purple Trading | DSTI | Vrcholoví manažeři | Skupina Smartwings | Ziskové marže | Dostupnost bydlení | Situace na trhu práce | Novavax | MAM | Výrazný propad | E.ON | Ceny emisních povolenek | Oberbank | Silicon Valley | Vysoké ocenění | Ocenění | Šance | Peugeot | Citroën | Ceny | Praha | Kolaps | Květnový růst | Reálná hodnota | Zotavení ekonomik | Životní úroveň | Celkový výsledek | Insolvence | Nikl | Důvěra | Odhad vývoje ekonomiky | Cenové hladiny | Lepší výsledky | Koupěschopnost | Ekonomické zotavování | Čas na nákup | VHM | Hypotéky v ČR | Úroky na hypotékách | Nový stavební zákon | Stavební zákon | Zvýšení daní | Zrušení superhrubé mzdy | Průměrné mzdy | Klimatické změny | Odborníci | Zdanění | Američtí investoři | Sazba hypoték | Průměrná sazba hypoték | Zlevňování hypoték | Slabší kurz | Program Antivirus | Cena elektřiny | Elektromobily | Očekávání ČNB | Majetek ve fondech | Politici | Objemy peněz | Diverzifikovat | Ministr životního prostředí | Biden | Softwarová společnost | Americká softwarová společnost | CZG - Česká zbrojovka Group | Česká zbrojovka Group SE (CZG) | Skupina CZG | Největší česká banka | Česká republika | Antimonopolní úřad | Bloomberg Barclays | Index Bloomberg Barclays | Energetický sektor | Měnový fond | Allegro | Společnost Allegro | Ceny bytů | Výrobce letecké techniky | Žebříček nejbohatších Čechů | Žebříček nejbohatších | Koncern | Množství peněz | Protiepidemická opatření | JPM | Průměrný český investor | Bidenovo vítězství | Moneta | Vlny koronaviru | Pandemie v Česku | Zveřejnění výsledků | Odklad splátek | Fond Fidelity | Ruské společnosti | Vítězství Bidena | Výhra Bidena | Pád cen | Producent ropy | Stock Spirits | Index STOXX Europe | Index STOXX Europe 600 | Vzorce chování | AQUA | CELO | Siemens | Vakcinace | Změny úrokových sazeb | Očkování | Antigenní testování | Zadlužování | Finanční společnost | PX Pražské burzy | EC Investments | Refinitiv Eikon | Boeing 737 Max | Stock Spirits Group | Dow Jones a S&P 500 | Indexy Dow Jones a S&P 500 | Počasí | Utažení měnové politiky | Růst ceny | SOLEK | Západní ekonomiky | Holdingové společnosti | Zdravotní péče | Salutem | Salutem Fund | Nemovitosti v Česku | Evropské centrální banky | MJ | Situace na trhu | VTB | Polská společnost | Očkování proti covidu | Přerozdělení bohatství | Express | Tržní ceny | Tencent Holding | Rekordní rok | Colt | Prezident Joe Biden | Fosilní paliva | Sentiment v ekonomice | Raiffeisen Bank International (RBI) | Akcenta CZ | CETIN | Porušení zákona | Malá likvidita | Air | Celosvětová poptávka | Míra inflace v Německu | Rohlik Group | PPF Telecom | Terra | Nárůst výnosů | Intervenovat na devizovém trhu | Silný růst | Pandemie covidu-19 | ČSA | Fidelity | Průzkum analytiků | Toyota Motor Manufacturing Czech Republic | Toyota Motor Manufacturing | Nárůst sazeb | Discovery | Ladislav Bartoníček | Nejvyšší růst | EDF | Realitní fondy | Konkrétní akcie | Richard Bechník | Fincentrum & Swiss Life Select | GE Renewable Energy | Ochrana proti inflaci | Zátěžové testy | AA | Kurz ruského rublu | Cigarety | Ruská politická scéna | Politická scéna | Jihokorejská společnost | Plán firmy | Odhad letošního růstu ekonomiky | Vysoká cena | Rostoucí ceny | Směřování trhu | Cena emisních povolenek | Nárůst objemů | Benxy | Akcionáři Avastu | Obavy z růstu inflace | Panasonic | Francouzská společnost | Inflace v České republice | Meziroční růst cen | Plán obnovy | Ceny realit | Turów | Dopad na finanční trh | Renáta Kellnerová | Oslabení | Růst úroků | Hypoteční sazby | Růst cen nemovitostí | Realitní horečka | Prodejní ceny | Výnosy 10letých dluhopisů | Ruský ministr | Ruský ministr hospodářství | Země OECD | Spotřeba domácností | Proinflační faktory | Planeo Elektro | Rockaway Capital | FAST | Cíle | Příležitosti | Průměrný roční výnos | Penta Investments Group Limited | Penta Investments Group | Makro Cash & Carry | Dodávky plynu | Penta | Primark | Gigafactory | Konkurence | Prodej | Zvyšování daní | Akcionáři Monety | Nové prognózy | Gepard Finance | Regulační úřad | ČD-Telematika | České dráhy | CO2 | Den daňové svobody | Malajsie | David Eim | Cenové stability | Technologie | Spojené arabské emiráty | Hliník | Eurohold | Společnost Eurohold | Energetický regulátor | Index českého investora CII750 | Index CII750 | Výroční zprávy | Zvýšení produkce | J&T Capital Partners | Tkáč | J&T Patrik Tkáč | NortonLifeLock | Základní úrokové sazby ČNB | Odvětví | Divize | Načasování | Bulharská finanční společnost | Energetická skupina | Energetická skupina ČEZ | Rekord | Beneteau | Groupe Beneteau | Společný podnik | Bilion | Kryptoměnový svět | Letiště Praha | Thomas Schäfer | Dřevo | Chování | Předseda správní rady | Epidemie nemoci | Epidemie nemoci covid-19 | CVC Capital Partners | CVC | Delta varianta | Zvýšení základní sazby | Základní sazby | Drahota | Objem peněz | Index Russell | Společnost CVC | Investiční společnost CVC | Zahraniční společnosti | Byty | Medián | Očekávaná inflace | Pořízení vlastního bydlení | Renfe | Leo Express | Renfe Operadora | Nedostatek čipů | Společnosti | Opatření | Dna | Prazdroj | Evergrande | Výběr daní | Rychlý růst | ANO | Uhlí | Velkoobchodní ceny elektřiny | Ceny plynu | ZSSK | Železničná spoločnosť Slovensko | Reakce centrální banky | Etherea | Uhrazení závazků | České aerolinie | Inskol | Dopady epidemie | Corporate Governance | Akcie Evergrande | Chuej Kcha Jüan | Česká pošta | Jan Hamáček | ČSSD | Kompenzace | BNP | Investice do těžby | Jaroslav Haščák | Samou | Telecom | Problémy v dodavatelských řetězcích | Reorganizační plán | TTF | Úročení | Zvýšení základní úrokové sazby | Kellnerová | Hospodářské soutěže | České sazby | Nová vláda | Chování lidí | Výkonnost YTD | HSBC GIF Indian Equity AC USD | Franklin India A (acc) USD | Schroder ISF Indian Equity A Acc | Schroder ISF Global Energy A Acc | Fidelity Funds - China Consumer A-ACC-USD | Templeton China A (acc) USD | AS SICAV I - All China Equity A Acc USD | Schroder ISF China Opportunities A Acc USD | BGF World Gold A2 USD | Češi | Bohemia Energy | Energetické krize | Zvýšení dodávek plynu | Rychlý růst cen | Vysoké ceny | Rekordní ceny | Kolibřík Energie | GIC | CETIN Group | Strategický partner | České Radiokomunikace | Nedostatek polovodičů | Reakce ČNB | Zdravotnictví | Obilí | Pozornost | Euroclear | Společnost PPF Telecom | Společnost PPF Telecom Group | Telenor Montenegro | 4iG | Telenor | Objem poskytnutých úvěrů | Česká národní banka (ČNB) | WeDo | Společnost | Inflace ve Spojených státech | Dopady inflace | Jak chránit úspory | Lockdowny | TIM | Pozemky | Ruský trh | Společnost innogy | Innogy | Omikron | Úrokové diferenciály | Nová varianta omikron | Varianta omikron | 3М | Výhled české ekonomiky | Nejvýraznější propad | Vietnam | Zlotý | Daňové zatížení | Postavení na trhu | SOTIO | Dopad na realitní trh | Reakce České národní banky | Úvěr na bydlení | Rozšíření | Rostoucí inflace | Developeři | Vyjádření České národní banky | Evernym | Příležitosti ke zhodnocení peněz | Dynamická strategie | Fondy kapitálového trhu | Defenzivní strategie | Letadlo | Úpis nových akcií | Sekyra Group | Základní sazba | Dluhopisy rozvíjejících se zemí | Focus | Těžební společnost | Jan Macek | Společnost Smartwings | Nepokoje v Kazachstánu | Hypomonitor | Cena hypoték | Cena hypoték v ČR | Instituce | Spotřební zboží | Základní úrok | Invaze na Ukrajinu | Ruské invaze na Ukrajinu | Anexe Krymu | Sankce | Konflikt na Ukrajině | Ruská invaze na Ukrajinu | Ruská invaze | Ruské banky | Export do Ruska | Akcie ruských společností | Invaze | Východní Evropa | Řetězce | APP | Opatření v Číně | Utahování měnových politik | Ruský Gazprom | Rosbank | Situace na akciovém trhu | Rostoucí ceny energií | Jan Frait | Znehodnocení | Nová bankovní rada | Nový Hypoindex | Zvýšení úroků | Úsporný tarif | Rodinné rozpočty | Udržitelnost | Zvýšení daně | Vyšší daň | CZ | Sazba ČNB | Vládní dluh | Tom Kadeřábek | Nákup nemovitosti | Válka | Fidelity Funds | Fidelity Funds - Global Technology | BNP Paribas US Growth Classic | Franklin Technology | Allianz Europe Equity Growth Select | Allianz Gl Artificial Intelligence | Schroder ISF Indian Equity | JPM India | BGF World Healthscience | PineBridge India Equity | Franklin India | Allianz Gl Artificial Intelligence AT (H2-CZK) | Allianz Europe Equity Growth Select AT (H2-CZK) | Franklin Technology A (acc) USD | BNP Paribas US Growth Classic H CZK Cap | Fidelity Funds - Global Technology A-EUR | JPM India A Acc USD | BGF World Healthscience A2 USD | PineBridge India Equity A USD
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | Obchodování | ČTK | Růst | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot