Sobota 21. prosince 2024 17:13
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Investingfox Partner
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new

Padá Bitcoin, něco si přej

17.05.2022 11:16  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Kryptoměny, s jejím největším a nejznámějším zástupcem Bitcoinem v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože se nejedná o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to podívat se, co se na trhu kryptoměn děje. „Hlavním hybatelem vývoje této nové ekonomiky byl a zůstává vývoj té takzvaně staré. O co více má Bitcoin a další nové měny ambici fungovat jako systémy zcela nezávislé na státech a ekonomikách, o to více se ukazuje, že opak je pravdou,“ říká ve svém komentáři Jan Macek, produktový manažer společnosti Fincentrum & Swiss Life Select

Miliardy dolarů jsou pryč

Jeden Bitcoin se aktuálně prodává za cenu těsně pod 30 tisíci dolary. To je úctyhodná cena. Dokud ale pohledem do zpětného zrcátka nezjistíme, že na začátku roku byla jeho cena 47 tisíc dolarů a v listopadu loňského roku dosáhl Bitcoin rekordní hodnoty 69 tisíc dolarů. Aktuální cena tak představuje ztrátu přes 50 %. Z celého Bitcoinového trhu se tak během několika málo měsíců vypařilo téměř tři čtvrtě bilionu dolarů. Nutno říct, že v této sumě jsou ze značné míry zahrnuty i nemalé úspory drobných neprofesionálních investorů a spekulantů, kteří svěřili Bitcoinu svoji finanční budoucnost. Bitcoinoví investoři fandové jsou sice známí svým neutuchajícím odhodláním držet své pozici za každých podmínek, reálně se však ukazuje, že ustát ztrátu poloviny zainvestovaných peněz není jednoduché a každý na to nemá dostatečně pevné nervy.

Bitcoin je výkladní skříní kryptoměnového trhu, představuje jeho celou jednu třetinu, a je tak nejvíce vidět. Druhou největší měnou je Ethereum, jehož majitelé ale aktuálně také moc neslaví. Jejich ztráta od listopadového vrcholu je ještě o něco větší než u majitelů Bitcoinu, a to sice necelých 60 %.

Majitelům Bitcoinu i Etherea však mohou slepě závidět investoři do dvojice kryptoměn s názvy Terra a Luna. Na jejich vzájemné provázanosti stál ambiciózní projekt stablecoinu, kryptoměny, která si měla udržovat svoji hodnotu navázanou na vývoj dolaru, tedy s minimálním kolísáním. S ohledem na totální krach, v podstatě stoprocentní ztrátu, ke které došlo v uplynulých dnech, je zřejmé, že projekt nevyšel. Nešlo přitom o žádnou drobnost, v těchto měnách bylo zainvestováno na 60 miliard dolarů, ze kterých nezbylo prakticky nic.

Pád projektu Terra / Luna byl tak určitě jedním z důvodů poklesů celého kryptoměnového trhu, pro nějž to byl zásah v podobě oslabení důvěryhodnosti. Nebyla to však tato rána, která stojí za aktuálními ztrátami Bitcoinu a Etherea. S podobnými problémy se totiž kryptoměnový svět umí vyrovnat. Koneckonců není snad měsíce, kdy by nedošlo k nějakému menšímu či většímu krachu či vykradení kryptoměnové burzy.

Hezkým příkladem bylo nedávné zadržení dvojice podvodníků, kterým se v roce 2016 podařilo z burzy Bitfinex ukrást 120 tisíc Bitcoinů (majetek v miliardách dolarů). Jejich odhalení a zatčení při neúspěšném pokusu tento zlatý důl vyprat mimochodem ukázalo, jak slavné je to s tak často vzývanou anonymitou Bitcoinu.

Za vším hledej sazby

Hlavním hybatelem vývoje této nové ekonomiky byl a zůstává vývoj té takzvaně staré. O co více má Bitcoin a další nové měny ambici fungovat jako systémy zcela nezávislé na státech a ekonomikách, o to více se ukazuje, že opak je pravdou. Kryptoměny jsou investory po celém světě vnímány jako jedno z mnoha rizikových alternativních aktiv. Pokud jsou podmínky příznivé, investoři je nakupují, jakmile se situace obrátí, zbavují se jich.

Tuto výhybku aktuálně představuje dlouho očekávané zvyšování úrokových sazeb americké centrální banky. Obecně řečeno dochází nyní na postupné utahování rozjeté monetární politiky, která v podobě „tištění“ obrovského množství peněz přestavovala náplast na kovidový šok mnoha vyspělých i rozvíjejících se ekonomik. Američtí investoři (a nejen oni) si nyní nejsou jistí, zda jejich ekonomika nemíří do recese. Pokud k tomu přičteme geopolitické napětí dané ruskou agresí na Ukrajině, se všemi ekonomickými a energetickými dopady, je zřejmé, že nervozita, obavy a strach jsou nyní převládající emoce napříč kapitálovými trhy.

A co akcie?

Výše uvedené je tedy ten klíčový důvod propadů kryptoměn. A nejen jich, situace na akciovém trhu není také bůhvíjak růžová. Na rozdíl od kryptoměn však mají akciové trhy dvě velké výhody, resp. důvody, proč nepanikařit a nelámat nad nimi hůl. Tím prvním jsou staletí historie a zkušeností s tržní ekonomikou postavenou na fungování akciových společností. Tím druhým, zásadním, je vnitřní hodnota. Akcie vždy budou, na rozdíl od Bitcoinu, představoval podíl na něčem skutečném, hmotném, co generuje zisk a představuje hodnotu v reálném světě. Bitcoin nadále zůstává postaven pouze na víře, že mnou držené mince někdy v budoucnu někdo jiný ode mne koupí za vyšší hodnotu, než činila moje investice.

Jan Macek, produktový manažer, Fincentrum & Swiss Life Select

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • O2 loni zvýšila zisk o desetinu na 6,5 miliardy korun
    Největší tuzemský telekomunikační operátor O2 loni zvýšil konsolidovaný čistý zisk o desetinu na 6,5 miliardy korun. Celkové konsolidované výnosy skupiny, která působí v ČR a na Slovensku, vzrostly o 2,4 procenta na 40,7 miliardy Kč. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.
  • O2 loni zvýšila zisk o 7,1 procenta na 5,85 miliardy Kč
    Operátor O2 loni zvýšil konsolidovaný čistý zisk o 7,1 procenta na 5,85 miliardy korun. Výnosy stouply o 2,6 procenta na 39,77 miliardy. Růstu zisku firma dosáhla díky snížení provozních i běžných investičních výdajů. Výnosy vzrostly díky vyššímu využívání fixní sítě a růstu v oblasti ICT. O2 to oznámila v tiskové zprávě.
  • O2 loni zvýšila zisk před zdaněním o pětinu na 7,6 miliardy Kč
    Telekomunikační firma O2 loni zvýšila konsolidovaný zisk před zdaněním o 19,6 procenta na 7,6 miliardy Kč. Výnosy operátora vzrostly o tři procenta na 34,22 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.
  • O2 za tři čtvrtletí zvýšila zisk o osm procent na čtyři miliardy
    Operátor O2 zvýšil od ledna do konce září čistý zisk o osm procent na čtyři miliardy korun. Konsolidované výnosy 27,8 miliardy Kč byly na úrovni loňského roku. Za celý letošní rok firma očekává čistý zisk mezi 5,1 a 5,4 miliardy korun. Uvedla to dnes v tiskové zprávě.
  • O2 zvedla zisk. Investorům chce vyplatit 21 korun na akcii
    Tuzemský telekomunikační operátor O2, jehož akcie jsou obchodovány na pražské burze, za celý rok 2016 zvýšil čistý zisk o 3,6 procenta na 5,26 miliardy korun při růstu provozního zisku a stabilních tržbách. Akcionářům chce vedení firmy vyplatit dividendu 17 korun na akcii a další 4 koruny z rozdělení emisního ážia.
  • O2 zvýšila v pololetí výnosy o 1,8 % a čistý zisk o 2,8 %
    Telekomunikační společnost O2 vykázala v letošním prvním pololetí konsolidované provozní výnosy 19,326 miliardy korun, což je o 1,8 procenta meziročně více. Ve druhém čtvrtletí výnosy kvůli koronaviru stagnovaly. Pandemie covid-19 měla ve druhém čtvrtletí negativní vliv na výnosy z roamingu a prodeje telefonů, což znamenalo pokles příjmů v mobilním segmentu. Čistý zisk za první pololetí vzrostl o 2,8 procenta na 2,675 miliardy Kč. Operátor to dnes uvedl v tiskové zprávě.
  • O2 zvýšila za tři čtvrtletí zisk o 12,9 % na 4,89 miliardy Kč
    Operátor O2 zvýšil letos za tři čtvrtletí čistý zisk meziročně o 12,9 procenta na 4,89 miliardy korun. Provozní výnosy stouply o 2,9 procenta na 30,08 miliardy korun. Hlavními zdroji růstu byly výnosy z O2 TV, mobilních dat, informačních a komunikačních technologií a růst výnosů na Slovensku. Firma to dnes oznámila v tiskové zprávě. Majoritním vlastníkem O2 je investiční skupina PPF, která ovládá přes 90 procent akcií.
  • O 200 miliard dolarů vyšší hodnota během okamžiku, vstup podniku Saudi Aramco na burzu nemohl dopadnout lépe. V Rijádu se dnes píšou dějiny burzovního obchodování
    Dnes se píše další kapitola historie burzovního obchodování. A zatím zlatým písmem. Začíná se obchodovat s akciemi ropného podniku Saudi Aramco. Jedná se o největší primární úpis akcií dějin. A vypadá to s ním znamenitě. Akcie podniku dnes na rijádské burze rychle poskočily o deset procent, čímž dosáhly denního limitu. Tržní hodnota podniku tím pádem vzrostla na 1,88 bilionu dolarů, přičemž nelze vyloučit, že již zítra docílí psychologické úrovně dvou bilionů dolarů. Tím by podnik pokořil další metu dějin burzovního obchodování, neboť takovou hodnotu nikdy žádná burzovně obchodovaná společnost neměla.
  • Pablo de Cos: začátek uvolňování politiky závisí na datech
    Evropská centrální banka (ECB) nejspíš nebude první centrální bankou, která v roce 2024 začne snižovat úrokové sazby. Za prvé, hlavní úroková sazba ECB je nižší než sazba Bank of England nebo Federálního rezervního systému. Za druhé, inflace v Evropské unii je nižší než ve Spojených státech nebo ve Spojeném království. Tyto dvě skutečnosti ukazují, že ECB nemusí se snižováním hlavní úrokové sazby spěchat. Nižší inflace by mohla centrální banku tlačit k měkčí měnové politice, ale žádný z ředitelů ani manažerů nemá jistotu, že index spotřebitelských cen v zimě a na jaře 2024 znovu neporoste. Proto patrně nebude riskovat. ECB pravděpodobně nejdřív zajistí, aby inflace klesla na dostatečnou úroveň a ustálila se kolem 2 %, a teprve pak provede kroky k uvolnění politiky.
  • PacWest Bancorp roste o 15 % díky stabilizaci depozit
    PacWest Bancorp (PACW.US), americká banka střední velikosti, je dnes jednou z nejvýkonnějších amerických akcií. Obchoduje se přibližně o 15 % výše. Stalo se tak poté, co společnost včera zveřejnila zisky za 1. čtvrtletí 2023 a ujistila investory, že toky vkladů se stabilizovaly poté, co banku zasáhl únik vkladů uprostřed nedávných bankovních turbulencí v USA.
  • Padají ceny elektřiny či potravin, brambory jsou nejlevnější za čtyři roky. Inflace přestává být postrachem
    Míra inflace v měsíci říjnu podle očekávání klesla na 2,9 procenta v meziročním vyjádření, a to ze zářijové úrovně 3,2 procenta. Poprvé od letošního května se tak míra inflace dostává pod úroveň tří procent, a tím pádem tedy do tolerančního pásma inflačního cílování České národní banky. V následujících měsících už by se míra inflace měla pohybovat výhradně v tomto pásmu.
  • Padající ceny plynu vyvíjí tlak na Equinor
    Norský Equinor (EQNR.NO) je jednou z největších energetických společností v Evropě. Společnost je provozovatelem zdrojů z obnovitelné energie, zemního plynu nebo ropy.
  • Padající dolar, problém prezidenta Trumpa?
    Prezident Donald Trump rád vyzdvihuje rekordní výsledky akcií U.S.   Akciový trh dosáhl dalšího vrcholu v pozitiv...
  • Pád akcií technologických obrů s sebou stahuje také segment ESG investování
    Akcie technologických obrů jsou letos obřím propadákem. Propadákem, který trvá. I příští rok se jeví jako pořádně perný. Klíčovým důvodem bude pokračování jestřábí měnové politiky americké centrální banky. Fed zkrátka své měnověpolitické šrouby jen tak povolit nemíní. Inflaci totiž stále ani zdaleka nezkrotil, jak by si představoval.
  • Pád Asadova režimu v Sýrii může Čechům zdražit pohonné hmoty. Pokud tedy teď Trump o to razantněji udeří na Írán
    Nečekaně rychlý pád syrského režimu Bašára Asada může vést k růstu cen ropy na světových trzích, a to v rozsahu až deset dolarů na barel. Nestane se tak však přímo a bezprostředně, neboť syrská ropná naleziště už delší dobu kontrolují kurdské síly a americká vojska, na čemž se po dnešku nic nemění.
  • Pád bitcoinu nahrává zlatu. Drahý kov citelně zdražuje i kvůli obavám z inflace, slabému dolaru a šíření nákazy covid-19 v Asii
    Zlato od počátku letošního dubna zdražilo skoro o deset procent. Včera překročilo cenu 1875 dolarů za troyskou unci, takže je nejdražší od konce letošního ledna. Drahému kovu svědčí probíhající či vyhlížené citelné zrychlení inflace, k němuž dochází na řadě míst světa. Obchodníci s opčními a termínovými kontrakty dokonce sází na to, že cena drahého kovu by se v příštím roce mohla přehoupnout přes úroveň 2500 dolarů za unci.
  • Pád bitcoinu – príležitosť alebo pasca?
    Kryptomeny sú čoraz dôležitejšou triedou aktív, ktorej popularita za posledných niekoľko mesiacov výrazne vzrástla. Obavy z inflácie či stále výraznejšie kroky centrálnych bánk prispeli k hľadaniu alternatívnych spôsobov, ako zabezpečiť hodnotu svojich portfólií. Kryptomeny a najmä Bitcoin sú pre väčšinu z nás stále novinkou a ich vysoká volatilita môže stále odrádzať. Najmä keď vidíme také drastické poklesy, aké sme videli počas uplynulého prvého decembrového víkendu. Sú takéto obrovské poklesy kapituláciou býkov? Alebo je to len dočasná zastávka predtým, ako trhy pôjdu opäť hore?
  • Pád cen plynu v EU je stále závažnější problém. Obchodníci mohou totiž plyn v zásobnících plošněji zadržovat, aby neprodělali, čímž opětovně vyšponují jeho cenu
    Cena plynu v EU klesla od konce srpna dramaticky, o více než 60 procent. Na první poslech příznivá zpráva ovšem představuje také zásadní potíž. Znamená totiž, že obchodníci s plynem budou mít v řadě případů značné ztráty, pokud by surovinu ze zásobníků uvolnili nyní. Mohou tedy přistoupit k tomu, že plyn budou v zásobnících zadržovat a vyčkávat, než se opětovně vyšponuje jeho cena. A pak tedy teprve plyn prodávat. Je totiž fakt, že mnozí plyn nakupovali třeba v letních měsících, kdy byl výrazně dražší než nyní.
  • Pád cen pohonných hmot snižuje inflaci, někdy až moc. Polsko, Maďarsko i Slovensko už jejímu dalšímu poklesu proto raději brání zákazem dovozu ukrajinského obilí
    Nafta v Česku je nejlevnější za rok a půl a dále zlevňuje. Rozevírají se sice nůžky mezi cenou benzínu a právě nafty, ale i tak výrazné meziroční celkové zlevnění pohonných hmot zásadně pomáhá snižovat obecnou inflaci. Pokles inflace a související tlak na zlevnění tak nakonec může být až tak citelný, že se stane spíše bolehlavem než vítanou záležitostí. Vyprávět už mohou třeba polští, maďarští nebo slovenští zemědělci. Ty musí vlády příslušných zemí „chránit“ před konkurencí v podobě levného dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny. Takže vlastně tyto vlády brání dalšímu snížení inflace. Udržují uměle ceny výše, než kde by mohly být…
  • Pád cen v zemědělství nezpomaluje
    Po šesti měsících meziměsíčních poklesů tentokrát ceny průmyslových výrobců stouply o 0,2 %. V meziročním srovnání ceny rostly o 1,8 %. Srpnový výsledek tak předčil naší i tržní prognózu, přesto se jedná o výrazné uklidnění cenových tlaků na straně nabídky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
Purple ebook obchodování ropy