Sobota 21. prosince 2024 17:49
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new
reklama
eightcap krypto
reklama
Fintokei StartTrader

Evergrande tíží trhy, co čekat?

29.09.2021 13:13  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Společnost Evergrande, druhý největší čínský developer s více než 1300 projekty ve 280 městech, upadla do velkých finančních problémů. Mimo vlastního developmentu společnost také řadu nemovitostí přímo spravuje, přesně řečeno se jedná o více než 2800 projektů v 310 městech. „Akcie Evergrande kótované na burze v Hongkongu výrazně propadaly. Obavy v předchozím týdnu stáhly dolů i evropské akcie. Hlavní index německé burzy DAX jenom za pondělí ztratil 2,3 % a francouzský CAC 40 klesl o 1,7 %. Spolu s evropskými trhy oslabily následně také hlavní akciové indexy ve Spojených státech, které odepsaly kolem 2 %. Index Nasdaq Composite uzavřel nejníže zhruba za měsíc. Ve zbytku týdne se ale trhy uklidnily. Například Index S&P 500 nakonec za týden přidal 0,51 %,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

V business modelu zradil společnost pákový efekt financování projektů kvůli výpadku v cash flow. V dnešní době Evergrande není schopna dostát aktuálním závazkům převyšujícím 300 miliard dolarů. Závazky firmy se týkají minimálně 128 bank a více než 120 nebankovních institucí. Samotná čínská realitní společnost Evergrande věří, že se z nynějších finančních problémů dostane a závazkům dostojí. V dopise zaměstnancům to podle čínských médií napsal předseda správní rady Chuej Kcha Jüan.

Podle Barclays Capital i CITI se nynější problém svým potenciálním negativním dopadem zdaleka neblíží situaci s Lehman Brothers. Dále pak, i když ke konci roku 2020 bylo přibližně 41 % aktiv čínského bankovního systému přímo nebo nepřímo spojeno se sektorem nemovitostí, podle BNP PARIBAS z 300 miliard USD dluhu Evergrande je pouze méně než 50 miliard USD financováno bankovními půjčkami. Čínský bankovní sektor by tak měl mít dostatečnou rezervu k absorbování potenciálních nedobytných pohledávek. „Další otázkou by byl dopad do realitního sektoru, kde jsou ale zároveň slyšet názory, že místní samospráva a jiné státní subjekty jsou případně připraveny vytvořit poptávku po uvolněných nemovitostech. Velkou neznámou je přístup samotné vlády. Čínští politici prozatím vyzvali velké věřitele, aby společnosti Evergrande poskytli na uhrazení závazků více času,“ komentuje Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Jak se projeví vyšší daně?

V některých vyspělých zemích se pomalu začíná realizovat tolik diskutované téma potřeby zvyšování daní.  Vzhledem k bezprecedentní nárůst dluhu v době COVIDu se z toho stává téměř nevyhnutelná cesta. Globální zadluženost, včetně vládního, domácího a podnikového a bankovního dluhu, dosahuje rekordních téměř 300 bilionů dolarů, přičemž ve druhém čtvrtletí roku 2021 přibylo 4,8 bilionu dolarů. Podle studie Januse Hendersona se dluh v roce 2020 zvýšil o 9,3 bilionu dolarů, což je více než osm předchozích let půjček dohromady.

Růst daní se v poslední době dostal do titulků především díky Británii, jednomu z hlavních dlužníků loňského roku, měřeno poměrem k hrubému domácímu produktu (HDP). „I když samotné zdaněné subjekty tuto změnu mnohdy nepřijímají pozitivně, trhy na tento vývoj nahlíží jinak. Skutečnost, že existuje zjevně nějaký plán na řešení obrovského nárůstu dluhu, který Británie za poslední rok a půl nakupila, je dobrá věc. Snahy začít splácet dluh byly uvedeny jako důvod pro zlepšení britského ratingu AA, konkrétně stabilizaci negativního výhledu. To představuje stimul pro poptávku po britských státních dluhopisech,“ upozorňuje Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Záleží ovšem region od regionu podle podoby daňové reformy. Jiné dopady to pak může mít například na akciové trhy. Přesto většina investorů a ekonomů působí klidně a někteří dokonce tvrdí, že cílené zvyšování daní, které snižují narůstající nerovnost, bude trhům v dlouhodobém horizontu prospěšné. Investoři současně poznamenávají, že zatím úsilí o zvýšení daní ve velkých západních ekonomikách bylo skromné a nemusí nutně narušit ekonomický růst a akciové trhy.

Minulý rok ukázal, jak efektivní mohou být cílené výdaje. Programy pandemické pomoci snížily míru chudoby v USA téměř na polovinu ve srovnání s úrovněmi roku 2018, zjistila studie Urban Institute. Krize na druhou stranu také poukazuje na mezeru v bohatství. Údaje hovoří o tom, že světoví miliardáři od března do prosince 2020 zbohatli o 3,9 bilionu dolarů. Podle MMF by daňové přerozdělování mělo podpořit ekonomiky a následně i akciové trhy.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Evans (FED)
    Formula "predĺžený čas" týkajúca sa nízkych úrokových sadzieb sa ešte dlho nestratí pri výrokoch FED...
  • Evans (FED)
    "Potrebujeme urobiť oveľa viacej pri menovej politike"... &qu...
  • Evans (FED)
    Jeden z najsilnejších holubov vo FEDe Ch. Evans (prezident chicagského FEDu) naznačil,...
  • Evans (FED)
    " riziko dvojitého dna recesie US ekonomiky je aktuálne pravdepodobnejšie ako p...
  • Evans (FED)
    "FED môže sľúbiť nízke úrokov&am...
  • Evans (FED)
    "US spotrebiteľ nebude už motorom rastu ekonomiky pre pretrvávajúcu vysokú nezamestna...
  • Evans (Fed): Pro podporu americké ekonomiky je třeba udělat víc
    Nejen na přelomu července a srpna zněly v americké centrální bance hlasy pro brz...
  • Evans podporuje pozici dolaru
    Nižší než očekávaná inflace v USA zapříčinila výprodej na dolaru. Zdá se však, že dnešní data nemusí nikterak změnit postoj Fedu. Člen Fedu Evans, který je známý pro svůj holubičí postoj, ve svém prohlášení uvedl, že vidí úroveň úrokových sazeb v tomto roce v rozmezí 3,25-3,5 %. V příštím roce by dle Evanse měly sazby dosáhnout 3,75 - 4,00 %. Tyto prognózy naznačují, že Fed je stále daleko od zpomalování inflace.
  • Evergrande je opět na pokraji bankrotu
    Akciové indexy NASDAQ a S&P500 v pondělí mírně vzrostly, ale zatím zůstávají v rámci korekce. Index Dow Jones však za poslední tři dny vzrostl poměrně výrazně. Obecně lze říci, že americký akciový trh příliš nerozhodily slabé Non-farms, které vyšly v pátek, ani zprávy týkající se čínského developera Evergrande, který v sobotu oznámil, že má nové problémy s likviditou při splácení úroků za 260 mil. USD.
  • Evergrande nejsou Lehmani, ale binec po nich taky zůstane
    Čínský realitní gigant Evergrande se již několik týdnů zmítá v problémech. Společnost čelí platební neschopnosti. Dle dosavadních vyjádření nemá ani na nejbližší splátky úroků. Až 1,5 milionu čínských domácností se pravděpodobně nedočká svého zaplaceného bytu. Hlavní otázkou zůstává, jak se k problému postaví čínské politburo. To ovlivní, jak moc se problémy Evergrande nakonec podepíší na globálních finančních trzích.
  • Everybody Is Waiting For Janet Yellen's Speech
    A positive atmosphere remains in the market for the second day in a row. Investors are still continuing to build their...
  • Evoluce placení – kde se vzaly peníze?
    Dnešní život se točí jen kolem nich. I když se čím dál tím více stávají virtuálními, stále je nosíme v peněžence, sledujeme kurzovní lístky a ovlivňují nás po všech stránkách našeho bytí. Jak se vyvíjela historie peněz? Čtěte více o evoluci placení v našem článku.
  • Evropa americké nadšení nesdílí. Investoři dnes preferují dluhopisy, eurodolar se vrací
    Do svátečního málo likvidního obchodování letos trhy vlétly patřičně nervózní a podle toho to vypadá. Akcie si prošly dlouhou sérií velkých propadů, načež v USA následoval velmi strmý růst. Dnes se v úvodu snažila přidat Evropa, ale její posun vzhůru byl o poznání vlažnější a nevydržel. O nějakém růstu můžeme hovořit už leda v případě pařížské burzy.
  • Evropa a Spojené státy vykazují známky zlepšení, Japonsko zaostává
    Statistiky zveřejněné 13. srpna ukázaly, že maloobchodní prodeje v USA stouply v červenci o 0,2 %, a to po čtyřech...
  • Evropa čeká na HDP a inflaci, Amerika na Fed a volby
    Na globálních trzích tento týden nejprve přitáhnou pozornost čísla z eurozóny. Dnes čekáme, že HDP za třetí kvartál skončí relativně slušným výsledkem - eurozóna by měla dál růst tempem 0,3 % mezikvartálně a meziročně jen kosmeticky zpomalit na 1,5 %. To by se mělo Evropské centrální bance líbit. A podobně tomu bude i s prvním odhadem inflace za říjen - počítáme s nárůstem na 0,6 %. To by měla být nejvyšší hodnota od dubna 2014, kdy právě pod vlivem rostoucí inflace zažily velice nepříjemné výprodeje eurové dluhopisy. V tuto chvíli budou trhy primárně čekat na to, zda dobrá čísla nakonec povedou ECB k oznámení ústupu od politiky QE. I když čísla tento týden budou dobrá, nebudou natolik silná, aby dala jednoznačný signál ohledně prosincového zasedání ECB. Škraloupem na jinak dobrém výsledku zůstane podle nás přetrvávající nízká jádrová inflace.
  • Evropa čelí „velkému úderu“
    Společnosti Eni SpA tvrdí, že se bude muset Evropa v příštím roce spolehnout na ropu z USA, aby dokázala nahradit ztrátu dodávek z Ruska.
  • Evropa dále snižuje spotřebu plynu
    Evropa se ve snaze omezit závislost na ruských energiích opravdu snaží. Tedy, abychom byli přesnější, extrémní nárůst cen energií v čele právě s plynem, nutí evropské spotřebitele výrazně šetřit. Přesně to totiž naznačují předběžná čísla o spotřebě plynu v EU za listopad, která oproti pětiletému průměru ukazují na pokles spotřeby asi o čtvrtinu.
  • Evropa dál v červeném, zatímco Ameriku vede vzhůru Apple. Výnosy obrátily dolů
    Pro evropské akcie byl závěr týdne nejprve ve znamení nabírání ztrát, načež došlo ke stabilizaci, ke které následně přispělo americké obchodování. Stále však v Evropě sledujeme většinou výrazné poklesy. Zámoří začalo také dolů, ale následně se hlavní indexy zvedají. S&P 500 je v plusu o necelé procento, Nasdaq už o 1,6 pct.
  • Evropa dnes opět ztrácela, do čela zisků PX se vrátil ČEZ
    Dnešní obchodní seance pokračovala v podobném duchu jako ta včerejší. Jediným evropským indexem, který nezaznamenal pokles byl italský FTSE MIB (ITA40). Zatímco německý blue chip benchmark DAX (DE30) odepsal 1,22 % a uzavřel obchodování na 13 028 bodech. Nejvýraznější pokles si dnes připsal britský FTSE 100 (UK100), jež přišel o téměř 1,5 %. Index pražské burzy PX (CZKCASH) uzavřel s 0,56% ztrátou na 1234,16 bodech.
  • 📈 Evropa dnes předvádí solidní zisky 🚀
    Evropské indexy začaly dnešní obchodování opět na pozitivní vlně. Dobré náladě na trzích pomohly lepší výsledky výrobního indexu ISM, který byl zveřejněn včera. Indexům se podařilo zisky ještě navýšit po otevření standardní obchodní seance po deváté hodině. Německý index DE30 a francouzský FRA40 se obchodují v zisku okolo 1,3 %. Obchodníci čekají na výsledky ADP reportu z trhu práce, který bude zveřejněn ve 14:15. Tato data by mohla napovědět, jak dopadnou páteční oficiální statistiky NFP reportu z pera amerického statistického úřadu BLS.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster