Některé cíle makroekonomické politiky jsou ekonomy téměř všeobecně přijímány:
1. stabilní a silné tempo ekonomického růstu;
2. Nízká nezaměstnanost;
3. Stabilní a nízká inflace.
Možná méně všeobecně přijímané jsou:
4. Zvládnutelný deficit běžného účtu platební bilance; a
5. Strukturální saldo fiskálního rozpočtu a nízká (nebo nulová) úroveň dluhu.
Určité klíčové indikátory se používají k hodnocení zdraví ekonomiky a k hodnocení politiky vlády nebo centrální banky z hlediska jejich schopnosti dosáhnout těchto cílů.
Stabilní a silné tempo ekonomického růstu
Ekonomický růst znamená rozšíření produktivního potenciálu společnosti. Obvykle se měří roční procentní změnou reálného hrubého domácího produktu (HDP).
Reálný HDP je měřítkem hodnoty produkce veškerého zboží a služeb vyrobených v dané zemi po odstranění účinků inflace.
Pokud je letos ekonomický růst například 3%, bylo letos vyrobeno o 3% více zboží a služeb než v předchozím roce.
Reálný HDP a ekonomický růst nejsou dokonalým měřítkem toho, co se děje s blahobytem společnosti. Více pracovních míst, vyšší životní úroveň a zajištění nejvíce znevýhodněných osob však závisí na vysoké míře růstu.
Nízká nezaměstnanost
Nezaměstnanost nejvíce přispívá k chudobě. Vysoká nezaměstnanost také představuje plýtvání ekonomickými zdroji, protože pokud se pracovníci plně nevyužívají, produkuje se méně (nižší HDP).
S vysokou nezaměstnaností jsou spojeny další náklady, včetně ztráty osobní sebeúcty, ztráty dovedností, nákladů na rekvalifikaci a sociálních problémů. Vlády také čelí následkům, jako je potřeba přerozdělit omezené výnosy ze zdanění z produktivních projektů na platby sociálního zabezpečení, stejně jako neoblíbenost politiků, často spojená s vysokou nezaměstnaností.
Míra nezaměstnanosti je procento pracovní síly, která je nezaměstnaná. Pracovní síla je součet zaměstnaných a nezaměstnaných. Abyste mohli být klasifikováni jako nezaměstnaní, musíte být připraveni nastoupit do práce a aktivně si hledat práci v posledních čtyřech týdnech před průzkumem.
I když je důležitým cílem snížit míru nezaměstnanosti, je snížení příliš úspěšné nebo příliš rychlé, tak to může být problém, protože to lze interpretovat jako důkaz možného zvýšení inflace. V ekonomickém žargonu nesmí nezaměstnanost klesnout příliš blízko „přirozené míry nezaměstnanosti“.
Stabilní a nízká inflace
Míra inflace je procentuální nárůst obecné cenové hladiny v ekonomice z jednoho roku na druhý.
Nejběžnějším měřítkem obecné cenové hladiny je index spotřebitelských cen (CPI). Ačkoli jeho měření a interpretace podléhá mnoha výhradám, je stále obecně uznáván jako dobrý ukazatel životních nákladů průměrné domácnosti.
Pokud index vzroste například ze 120 na 122, pak je míra inflace 100 * (122-120) / 120 = 1,7%.
Aby neklesla životní úroveň, musely by platy a platby sociálního zabezpečení vzrůst o 1,7%.
Strukturální saldo fiskálního rozpočtu a nízká (nebo nulová) úroveň dluhu
Pokud jsou výdaje vlády vyšší než její příjmy, vede to k rozpočtovému deficitu. Rozpočtové deficity přispívají k vládnímu dluhu.
Je všeobecně přijímáno, že skutečný vládní rozpočet bude (a měl by) kolísat mezi deficitem a přebytkem během poklesu, respektive vzestupu ekonomiky.
Na rozdíl od skutečného salda rozpočtu je strukturální saldo v zásadě rozpočtovým deficitem nebo přebytkem po zohlednění cyklických pohybů v ekonomice - saldo za normálních nebo průměrných podmínek.
Další makroekonomické ukazatele
Výše uvedené oblasti mohou být tradičními indikátory zdraví ekonomiky, přesto však říkají jen málo o základních procesech, které je vedou k jejich vzniku.
Například ekonomický růst se může zvýšit a nezaměstnanost se může snížit pouze tím, že firmy zvýší produkci a pracovní místa a investují do nových projektů. Proto je tak důležitá obchodní důvěra.
Pro tyto účely se v mnoha zemích měří index podnikatelské důvěry. Typicky jde o průzkum ve firmách. Od těchto firem se požaduje, aby hodnotily svá očekávání od řady faktorů, jako jsou zaměstnanost a obchodní zisky. Indexy se počítají na základě rozdílu mezi procentem respondentů, kteří hodnotili podmínky jako dobré nebo velmi dobré, nebo růstové, a těmi, kteří hodnotili podmínky jako špatné nebo velmi špatné, nebo poklesové. Index podnikatelské důvěry je průměrem těchto jednotlivých indexů.
Je nepravděpodobné, že by podniky expandovaly, pokud si nemyslí, že spotřebitelé utratí, a právě zde je důležitá důvěra spotřebitelů.
Podobně jako index podnikatelské důvěry se měří i index spotřebitelské důvěry. Tyto indexy jsou typicky založeny na průzkumech mezi domácnostmi ohledně jejich očekávání klíčových ekonomických proměnných, které na ně mají vliv, jako jsou rodinné finance. Na základě toho, zda se očekává, že se jejich podmínky zlepší nebo zhorší, jsou domácnosti klasifikovány jako optimisté nebo pesimisté. Pokud optimisté převažují nad pesimisty, pak index přesáhne 100 a očividně čím vyšší je index, tím vyšší je v průměru spotřebitelská důvěra.
Závěr
Tyto hlavní makroekonomické ukazatele na Forexu jsou využívány k vyhodnocení stavu jednotlivých ekonomik. Takzvaní fundamentální obchodníci využívají tyto indikátory, aby jim dohromady poskytli skóre pro jednu zemi/ekonomický blok. Poté srovnávají skóre 2 zemí/ekonomických bloků, které tvoří měnový pár a podle toho, co jim skóre fundamentálního pohledu na ekonomiku sděluje, rozhodují o otevření/zavření svých pozic.
Tým RoboMarkets
info@robomarkets.cz
+420 800 088 482
www.robomarkets.cz
Upozornění na rizika:
1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.