Pondělí 23. prosince 2024 20:07
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
eightcap krypto
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Evoluce placení – kde se vzaly peníze?

10.10.2019 08:58  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnešní život se točí jen kolem nich. I když se čím dál tím více stávají virtuálními, stále je nosíme v peněžence, sledujeme kurzovní lístky a ovlivňují nás po všech stránkách našeho bytí. Jak se vyvíjela historie peněz? Čtěte více o evoluci placení v našem článku.



Barterový obchod

V počátcích lidstva se za zboží nebo službu platilo jiným zbožím. Obchodníkům se odevzdávaly zejména přírodniny, třeba mušle, drahé kovy, dobytek, kožešiny, sůl nebo kousky plátna (odtud dokonce pochází i české slovo „platit“). Kurzovní lístky ani pevné ceny tehdy neexistovaly, a tak byl nákup založen zejména na smlouvání. Postupně byla naturální směna nahrazena prvními platidly, která byla trvanlivá, cenná a žádoucí pro všechny kupce za každé situace. Nakonec se při směně prosadily hodnotné kovy, které se snadno dělily, nezabíraly tolik místa a vynikaly trvanlivostí – platit se s nimi začalo asi před sedmi tisíci lety.

Cinkající mince

Předchůdci mincí byly původně státem normované kousky drahých kovů, aby je nebylo potřeba dále vážit a obchody se tak urychlily. Již v době kolem 1800 př. n. l. existovala stříbrná zrnka, která se u obchodníků nevážila, ale počítala na kusy.

První opravdové mince známe z Malé Asie, kde se v letech 600–700 př. n. l. na kousky směsi zlata se stříbrem razily značky města nebo panovníka. Právě podíl a ryzost cenného kovu určovaly hodnotu rychle se rozšiřujících mincí. Toho však začali využívat šejdíři a aby se zamezilo snižování vzácných kovů v platidle, řečtí a římští císaři ustanovili zákonem jejich obsah v každém typu peněz. Už v této době jsou také patrné snahy o sjednocení měny pro celou jižní Evropu.

Zajímavost: První doložená půjčka proběhla v 18. století př. n. l. v Babylónské říši.

Středověký úpadek hodnoty peněz

Během středověku se lidstvo téměř vrátilo k počátečnímu směnnému obchodu – každý panovník si razil vlastní mince, které obsahovaly méně a méně drahého kovu a jejich význam se tak snižoval. Vznikly však také první banky a kurzovní lístky, díky kterým bylo snazší směňovat různé typy měn a mezinárodní obchod se tak zjednodušil.

Později postupně zesilovala pozice nehmotného charakteru platidla. Lidstvo tak začalo používat mince z běžných kovů a papírové bankovky, jejichž hodnota nezávisela na materiálu, ze kterého byly vyrobené, ale na hodnotě určené společností. Vzájemná důvěra, pravidla a normy daly základ ekonomice, jak ji známe dnes.

Šustění bankovek

Bankovky se zrodily z papírových směnek, které určovaly výši dluhu a v bance za ně dostal doručitel smluvený obnos mincí s obsahem vzácného kovu. O prvních „nevzácných“ platidlech v podobě bankovek víme z Číny, kde jejich historie sahá až do 11. století. Evropa v tomto trochu zaostávala, první bankovky s pevně danou hodnotou se tu objevily až v 17. století. Směna za drahý kov fungovala v bankách až do 19. století, poté již byly papírové bankovky i mince vnímány jako platidlo bez toho, aby na ně byla vázána hodnota v podobě cenného kovu.

Virtuální peníze hýbou ekonomikou

Nyní finance existují i virtuálně – velká část rezerv prostředků se vyskytuje v podobě abstraktních peněz na bankovních účtech, v dluhopisech, akciích a podobně. Hodnotu měny určují kurzovní lístky, které pružně reagují na ekonomické změny a výkyvy stability. Peníze jsou tak dnes již jen pojmem, jehož hodnotu si určilo lidstvo samo. Kdyby se lidé rozhodli neuznávat hodnotu papírků a kousků kovu, zhroutil by se celý měnový systém – proto je jeho dodržování vymáháno zákony.

Jak to bude s podobou peněz (a lidstva) dál?

Budoucnost financí nejspíše bude vyloženě virtuální, jak dokazuje vzestup platebních karet, převodů z účtu na účet a kryptoměny. Mnoho lidí si však stále své peníze fyzicky střeží a neustále na ně myslí. Vnímejte peníze spíše jako hodnotu, kterou určilo lidstvo. Je to ale opravdová hodnota, když nás nutí kvůli vyšší částce v bankovním přehledu obětovat drahocenný čas, nervy a často i zdraví?

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Evans (FED)
    " riziko dvojitého dna recesie US ekonomiky je aktuálne pravdepodobnejšie ako p...
  • Evans (FED)
    "FED môže sľúbiť nízke úrokov&am...
  • Evans (FED)
    "US spotrebiteľ nebude už motorom rastu ekonomiky pre pretrvávajúcu vysokú nezamestna...
  • Evans (FED)
    Formula "predĺžený čas" týkajúca sa nízkych úrokových sadzieb sa ešte dlho nestratí pri výrokoch FED...
  • Evans (Fed): Pro podporu americké ekonomiky je třeba udělat víc
    Nejen na přelomu července a srpna zněly v americké centrální bance hlasy pro brz...
  • Evans podporuje pozici dolaru
    Nižší než očekávaná inflace v USA zapříčinila výprodej na dolaru. Zdá se však, že dnešní data nemusí nikterak změnit postoj Fedu. Člen Fedu Evans, který je známý pro svůj holubičí postoj, ve svém prohlášení uvedl, že vidí úroveň úrokových sazeb v tomto roce v rozmezí 3,25-3,5 %. V příštím roce by dle Evanse měly sazby dosáhnout 3,75 - 4,00 %. Tyto prognózy naznačují, že Fed je stále daleko od zpomalování inflace.
  • Evergrande je opět na pokraji bankrotu
    Akciové indexy NASDAQ a S&P500 v pondělí mírně vzrostly, ale zatím zůstávají v rámci korekce. Index Dow Jones však za poslední tři dny vzrostl poměrně výrazně. Obecně lze říci, že americký akciový trh příliš nerozhodily slabé Non-farms, které vyšly v pátek, ani zprávy týkající se čínského developera Evergrande, který v sobotu oznámil, že má nové problémy s likviditou při splácení úroků za 260 mil. USD.
  • Evergrande nejsou Lehmani, ale binec po nich taky zůstane
    Čínský realitní gigant Evergrande se již několik týdnů zmítá v problémech. Společnost čelí platební neschopnosti. Dle dosavadních vyjádření nemá ani na nejbližší splátky úroků. Až 1,5 milionu čínských domácností se pravděpodobně nedočká svého zaplaceného bytu. Hlavní otázkou zůstává, jak se k problému postaví čínské politburo. To ovlivní, jak moc se problémy Evergrande nakonec podepíší na globálních finančních trzích.
  • Evergrande tíží trhy, co čekat?
    Společnost Evergrande, druhý největší čínský developer s více než 1300 projekty ve 280 městech, upadla do velkých finančních problémů. Mimo vlastního developmentu společnost také řadu nemovitostí přímo spravuje, přesně řečeno se jedná o více než 2800 projektů v 310 městech. „Akcie Evergrande kótované na burze v Hongkongu výrazně propadaly. Obavy v předchozím týdnu stáhly dolů i evropské akcie. Hlavní index německé burzy DAX jenom za pondělí ztratil 2,3 % a francouzský CAC 40 klesl o 1,7 %. Spolu s evropskými trhy oslabily následně také hlavní akciové indexy ve Spojených státech, které odepsaly kolem 2 %. Index Nasdaq Composite uzavřel nejníže zhruba za měsíc. Ve zbytku týdne se ale trhy uklidnily. Například Index S&P 500 nakonec za týden přidal 0,51 %,“ řekl Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select.
  • Everybody Is Waiting For Janet Yellen's Speech
    A positive atmosphere remains in the market for the second day in a row. Investors are still continuing to build their...
  • Evropa americké nadšení nesdílí. Investoři dnes preferují dluhopisy, eurodolar se vrací
    Do svátečního málo likvidního obchodování letos trhy vlétly patřičně nervózní a podle toho to vypadá. Akcie si prošly dlouhou sérií velkých propadů, načež v USA následoval velmi strmý růst. Dnes se v úvodu snažila přidat Evropa, ale její posun vzhůru byl o poznání vlažnější a nevydržel. O nějakém růstu můžeme hovořit už leda v případě pařížské burzy.
  • Evropa a Spojené státy vykazují známky zlepšení, Japonsko zaostává
    Statistiky zveřejněné 13. srpna ukázaly, že maloobchodní prodeje v USA stouply v červenci o 0,2 %, a to po čtyřech...
  • Evropa čeká na HDP a inflaci, Amerika na Fed a volby
    Na globálních trzích tento týden nejprve přitáhnou pozornost čísla z eurozóny. Dnes čekáme, že HDP za třetí kvartál skončí relativně slušným výsledkem - eurozóna by měla dál růst tempem 0,3 % mezikvartálně a meziročně jen kosmeticky zpomalit na 1,5 %. To by se mělo Evropské centrální bance líbit. A podobně tomu bude i s prvním odhadem inflace za říjen - počítáme s nárůstem na 0,6 %. To by měla být nejvyšší hodnota od dubna 2014, kdy právě pod vlivem rostoucí inflace zažily velice nepříjemné výprodeje eurové dluhopisy. V tuto chvíli budou trhy primárně čekat na to, zda dobrá čísla nakonec povedou ECB k oznámení ústupu od politiky QE. I když čísla tento týden budou dobrá, nebudou natolik silná, aby dala jednoznačný signál ohledně prosincového zasedání ECB. Škraloupem na jinak dobrém výsledku zůstane podle nás přetrvávající nízká jádrová inflace.
  • Evropa čelí „velkému úderu“
    Společnosti Eni SpA tvrdí, že se bude muset Evropa v příštím roce spolehnout na ropu z USA, aby dokázala nahradit ztrátu dodávek z Ruska.
  • Evropa dále snižuje spotřebu plynu
    Evropa se ve snaze omezit závislost na ruských energiích opravdu snaží. Tedy, abychom byli přesnější, extrémní nárůst cen energií v čele právě s plynem, nutí evropské spotřebitele výrazně šetřit. Přesně to totiž naznačují předběžná čísla o spotřebě plynu v EU za listopad, která oproti pětiletému průměru ukazují na pokles spotřeby asi o čtvrtinu.
  • Evropa dál v červeném, zatímco Ameriku vede vzhůru Apple. Výnosy obrátily dolů
    Pro evropské akcie byl závěr týdne nejprve ve znamení nabírání ztrát, načež došlo ke stabilizaci, ke které následně přispělo americké obchodování. Stále však v Evropě sledujeme většinou výrazné poklesy. Zámoří začalo také dolů, ale následně se hlavní indexy zvedají. S&P 500 je v plusu o necelé procento, Nasdaq už o 1,6 pct.
  • Evropa dnes opět ztrácela, do čela zisků PX se vrátil ČEZ
    Dnešní obchodní seance pokračovala v podobném duchu jako ta včerejší. Jediným evropským indexem, který nezaznamenal pokles byl italský FTSE MIB (ITA40). Zatímco německý blue chip benchmark DAX (DE30) odepsal 1,22 % a uzavřel obchodování na 13 028 bodech. Nejvýraznější pokles si dnes připsal britský FTSE 100 (UK100), jež přišel o téměř 1,5 %. Index pražské burzy PX (CZKCASH) uzavřel s 0,56% ztrátou na 1234,16 bodech.
  • 📈 Evropa dnes předvádí solidní zisky 🚀
    Evropské indexy začaly dnešní obchodování opět na pozitivní vlně. Dobré náladě na trzích pomohly lepší výsledky výrobního indexu ISM, který byl zveřejněn včera. Indexům se podařilo zisky ještě navýšit po otevření standardní obchodní seance po deváté hodině. Německý index DE30 a francouzský FRA40 se obchodují v zisku okolo 1,3 %. Obchodníci čekají na výsledky ADP reportu z trhu práce, který bude zveřejněn ve 14:15. Tato data by mohla napovědět, jak dopadnou páteční oficiální statistiky NFP reportu z pera amerického statistického úřadu BLS.
  • Evropa dnes přinesla špatná ekonomická data
    Průmyslové objednávky v Německu v listopadu klesly více, než očekával většinový konsensus ekonomů...
  • Evropa dnes roste, Amerika slaví
    Většina zástupců Fedu naznačuje, že přichází čas na pomalejší zvedání sazeb, nejen v komentářích, ale myslela si to už při zasedání na začátku měsíce. Zápis nepřinesl jestřábí překvapení, naopak naznačil slušnou shodu na tom, že další zvýšení už nebude o 75 bazických bodů, ale méně. Tímto směrem se mezitím posunula i tržní očekávání, takže nejde o novou věc. Určitě se ale investorům hodí, když jsou ve svém názoru ujištěni.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
InstaForex rijen 2024