Pondělí 04. listopadu 2024 20:15
reklama
Purple trading AI
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
eightcap forex

Evropa dnes přinesla špatná ekonomická data

08.01.2013 14:28  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Německé průmyslové objednávky si pohoršily

Průmyslové objednávky v Německu v listopadu klesly více, než očekával většinový konsensus ekonomů. Mohla za to hlavně slábnoucí zahraniční poptávka. Objednávky ze zahraničí v listopadu meziměsíčně klesly o 4,1 procenta, zatímco domácí objednávky stouply o 1,3 procenta.

Německé objednávky se oproti říjnu (+3.8 %) v listopadu propadly o 1,8 procenta, ekonomové očekávali  pokles objednávek v průmyslu jen o 1,4 procenta. Německá ekonomika dnešním údajem z průmyslu negativně překvapila, protože v posledních týdnech vykazovala znaky stabilizace. I přes stále nepříznivou situaci v ostatních ekonomikách eurozóny, přinášela dobrá data. Nezaměstnanost se nezvýšila (míra nezaměstnanosti v Německu je 5,4 procent) a důvěra obchodníků vzrostla již druhý měsíc po sobě. Na druhé straně německé ministerstvo hospodářství potvrdilo, že poptávka po průmyslových objednávkách se zjevně stabilizuje.

Nezaměstnanost eurozóny

Míra nezaměstnanosti v eurozóně vzrostla v listopadu na rekordních 11,8 procent. Růst je dán hlavně fiskální krizí a tvrdšími úspornými opatřeními, která prohloubila ekonomické problémy. Nezaměstnanost v 17 zemích eurozóny vzrostla v listopadu o 0,1 procenta v meziměsíčním měření. Data zveřejněná Evropským statistickým úřadem potvrdila, že jde o nejvyšší nezaměstnanost, která postihla eurozónu od roku 1995, kdy se s měřením začalo. V eurozóně se nyní nachází 18,8 miliónu lidí bez zaměstnání. Počet nezaměstnaných lidí tak vzrostl o 113 000 oproti říjnovým číslům. Největší míra nezaměstnanosti je ve Španělsku a to 26,6 procent. Řecká nezaměstnanost v září, za nějž jsou údaje naposledy k dispozici, dosáhla 26,0 procenta. V Německu je to 5,4 procent, ve Francii 10,5 procent a nejlepší výsledek je z Rakouska, kde je nezaměstnanost pouhých 4,5 procenta.

Maloobchodní tržby

Maloobchodní tržby eurozóny vzrostly v listopadu o 0,1 procenta v meziměsíčním měření. V celé Evropské unii pak o 0,2 procenta. V meziročním měření si tržby v eurozóně pohoršily o 2,6 procenta. V listopadu si tržby za jídlo, pití a tabák pohoršily o 0,3 procenta a nepotravinářské tržby vzrostly o 0,2 procenta.

Eurodolar se dnes zatím nedočkal žádných výraznějších pohybů. Podíváme-li se na 4hodinový graf, tak uvidíme cenu stagnovat u rezistence 1,3115. Po výprodeji z minulého týdne by cena mohla pokračovat ještě o něco níž. Na Stochastiku je vidět krásná medvědí divergence.

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Everybody Is Waiting For Janet Yellen's Speech
      A positive atmosphere remains in the market for the second day in a row. Investors are still continuing to build their...
    • Evoluce placení – kde se vzaly peníze?
      Dnešní život se točí jen kolem nich. I když se čím dál tím více stávají virtuálními, stále je nosíme v peněžence, sledujeme kurzovní lístky a ovlivňují nás po všech stránkách našeho bytí. Jak se vyvíjela historie peněz? Čtěte více o evoluci placení v našem článku.
    • Evropa americké nadšení nesdílí. Investoři dnes preferují dluhopisy, eurodolar se vrací
      Do svátečního málo likvidního obchodování letos trhy vlétly patřičně nervózní a podle toho to vypadá. Akcie si prošly dlouhou sérií velkých propadů, načež v USA následoval velmi strmý růst. Dnes se v úvodu snažila přidat Evropa, ale její posun vzhůru byl o poznání vlažnější a nevydržel. O nějakém růstu můžeme hovořit už leda v případě pařížské burzy.
    • Evropa a Spojené státy vykazují známky zlepšení, Japonsko zaostává
      Statistiky zveřejněné 13. srpna ukázaly, že maloobchodní prodeje v USA stouply v červenci o 0,2 %, a to po čtyřech...
    • Evropa čeká na HDP a inflaci, Amerika na Fed a volby
      Na globálních trzích tento týden nejprve přitáhnou pozornost čísla z eurozóny. Dnes čekáme, že HDP za třetí kvartál skončí relativně slušným výsledkem - eurozóna by měla dál růst tempem 0,3 % mezikvartálně a meziročně jen kosmeticky zpomalit na 1,5 %. To by se mělo Evropské centrální bance líbit. A podobně tomu bude i s prvním odhadem inflace za říjen - počítáme s nárůstem na 0,6 %. To by měla být nejvyšší hodnota od dubna 2014, kdy právě pod vlivem rostoucí inflace zažily velice nepříjemné výprodeje eurové dluhopisy. V tuto chvíli budou trhy primárně čekat na to, zda dobrá čísla nakonec povedou ECB k oznámení ústupu od politiky QE. I když čísla tento týden budou dobrá, nebudou natolik silná, aby dala jednoznačný signál ohledně prosincového zasedání ECB. Škraloupem na jinak dobrém výsledku zůstane podle nás přetrvávající nízká jádrová inflace.
    • Evropa čelí „velkému úderu“
      Společnosti Eni SpA tvrdí, že se bude muset Evropa v příštím roce spolehnout na ropu z USA, aby dokázala nahradit ztrátu dodávek z Ruska.
    • Evropa dále snižuje spotřebu plynu
      Evropa se ve snaze omezit závislost na ruských energiích opravdu snaží. Tedy, abychom byli přesnější, extrémní nárůst cen energií v čele právě s plynem, nutí evropské spotřebitele výrazně šetřit. Přesně to totiž naznačují předběžná čísla o spotřebě plynu v EU za listopad, která oproti pětiletému průměru ukazují na pokles spotřeby asi o čtvrtinu.
    • Evropa dál v červeném, zatímco Ameriku vede vzhůru Apple. Výnosy obrátily dolů
      Pro evropské akcie byl závěr týdne nejprve ve znamení nabírání ztrát, načež došlo ke stabilizaci, ke které následně přispělo americké obchodování. Stále však v Evropě sledujeme většinou výrazné poklesy. Zámoří začalo také dolů, ale následně se hlavní indexy zvedají. S&P 500 je v plusu o necelé procento, Nasdaq už o 1,6 pct.
    • Evropa dnes opět ztrácela, do čela zisků PX se vrátil ČEZ
      Dnešní obchodní seance pokračovala v podobném duchu jako ta včerejší. Jediným evropským indexem, který nezaznamenal pokles byl italský FTSE MIB (ITA40). Zatímco německý blue chip benchmark DAX (DE30) odepsal 1,22 % a uzavřel obchodování na 13 028 bodech. Nejvýraznější pokles si dnes připsal britský FTSE 100 (UK100), jež přišel o téměř 1,5 %. Index pražské burzy PX (CZKCASH) uzavřel s 0,56% ztrátou na 1234,16 bodech.
    • 📈 Evropa dnes předvádí solidní zisky 🚀
      Evropské indexy začaly dnešní obchodování opět na pozitivní vlně. Dobré náladě na trzích pomohly lepší výsledky výrobního indexu ISM, který byl zveřejněn včera. Indexům se podařilo zisky ještě navýšit po otevření standardní obchodní seance po deváté hodině. Německý index DE30 a francouzský FRA40 se obchodují v zisku okolo 1,3 %. Obchodníci čekají na výsledky ADP reportu z trhu práce, který bude zveřejněn ve 14:15. Tato data by mohla napovědět, jak dopadnou páteční oficiální statistiky NFP reportu z pera amerického statistického úřadu BLS.
    • Evropa dnes roste, Amerika slaví
      Většina zástupců Fedu naznačuje, že přichází čas na pomalejší zvedání sazeb, nejen v komentářích, ale myslela si to už při zasedání na začátku měsíce. Zápis nepřinesl jestřábí překvapení, naopak naznačil slušnou shodu na tom, že další zvýšení už nebude o 75 bazických bodů, ale méně. Tímto směrem se mezitím posunula i tržní očekávání, takže nejde o novou věc. Určitě se ale investorům hodí, když jsou ve svém názoru ujištěni.
    • Evropa druhý kvartál ustála, ale inflace dál roste a výnosy s ní
      Závěr týdne přináší sérii dat o inflaci a výkonu ekonomik eurozóny, kterou zastřeší statistiky za celý blok. HDP v druhém kvartálu pozitivně překvapilo ve Francii, Španělsku a Itálii, zatímco stagnující Německo za odhady mírně zaostalo. Celkově to vypadá na poměrně dobrý výkon, aspoň ve srovnání s tím, čeho jsme obávali v souvislosti s inflačním tlakem na spotřebu a dopadem cen energií. Bohužel výhled vyostření energetické krize se však stále upevňuje spolu s přibývajícími signály, že Rusko bude držet dodávky plynu na minimu.
    • Evropa hlásí další rekordy, USA mají už přes 8 milionů nakažených
      V Německu za poslední den přibylo 7334 nově nakažených koronavirem, což je nejvíce od začátku pandemie. Přírůstek případů nákazy na Slovensku ve čtvrtek poprvé překonal hranici 2000. Rekordní denní nárůsty nakažených ohlásily také Rusko, Ukrajina či Polsko. Počet dosud zaznamenaných případů nákazy v USA překonal hranici osmi milionů, mrtvých je přes 217.000.
    • Evropa i americké futures korigují předešlé poklesy. KB a VIG v Praze přidávají přes 2 %
      Evropské burzy na závěr týdne korigovaly poklesy po oznámení o zpřísňování monetární politiky jak v USA, tak i v Evropě, když švýcarská centrální banka ve čtvrtek zvedla sazby o 0,50 %. Cílem tohoto překvapivého kroku od SNB je podle guvernéra mít silný frank.
    • Evropa i bez Wall Street slušně roste, eurodolar beze směru
      Růst hlavních akciových trhů během dne postupně nabral na velikosti. Nyní už si německý DAX připisuje přes 2,5 procenta a také další evropské indexy jsou na tom velmi dobře, ačkoli za ním zaostávají. Pražská burza však stoupá pouze o půl procenta, když vedle solidních zisků většiny titulů Erste klesá a ČEZ pouze stagnuje. Wall Street a Londýn se tentokrát neúčastní kvůli svátku.
    • Evropa i euro na vlně optimismu
      Včera odpoledne dostal americký prezident Donald Trump na stůl zprávu o možném dopadu cel na dovoz automobilů a k tomu doporučení, zda k tomuto kroku vůbec přistoupit. Hrozit přitom může až 25 % clo. Prezident má nyní 90 dní na konkrétní rozhodnutí. Evropská komise již připravuje případná protiopatření, na jejichž seznamu se prý nacházejí například elektromobily, což by mohlo ovlivnit americkou Teslu.
    • Evropa i přes korekci zůstala v červeném; Veolia (+8 %) potvrdila dividendu
      Obavy z dalšího vývoje na Ukrajině dnes dostaly pod tlak evropské akciové trhy, které tak oslabily již druhým dnem v ř...
    • Evropa i výnosy nahoře, kauza Archegos ztratila na síle
      Kauza Archegos s finančními trhy nakonec až tolik neotřásla. Vliv na vyprodávané akcie či na bankovní sektor byl samozřejmě velký, ale jde o to, že nesledujeme přelévání nervozity plošně na trhy. I okruh zainteresovaných bank, které na krachu investiční firmy utrpěly velké ztráty, bude nakonec také poměrně úzký. Díky tomu, díky širší účinnosti vakcín proti koronaviru i díky trvajícímu optimismu o oživení se dnes v úvodu daří evropským akciím růst.
    • Evropa jako sázka na cyklus, eurodolar míří vzhůru
      Zatímco včera trhy ještě brzdily v rozletu obavy z inflace, dnes se už pozornost přesouvá o něco více k cyklickému oživení. Americkým akciovým trhům se tak nepodařilo dostat ze záporu, ale evropské indexy už rostou. DAX je +0,3 pct, nizozemský AEX roste o 0,7 procenta. Výnosy dluhopisů na hlavních trzích vykazují minimální změny.
    • Evropa je nejatraktivnějším regionem pro budoucí podnikání, ukazuje nová zpráva HSBC
      Na pozadí rostoucí vlny protekcionismu a geopolitické nejistoty se Evropa stane ještě atraktivnější obchodní destinací pro podniky po celém světě. Podle nové zprávy HSBC Navigator plánují dvě pětiny z nich v příštích 3–5 letech do Evropy expandovat a více než polovina evropských firem se chystá v rámci regionu zvýšit svou podnikatelskou aktivitu.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    reklama
    InstaForex rijen 2024