Neděle 22. prosince 2024 02:26
reklama
Dukascopy new
reklama
Investingfox Partner
reklama
Swissquote Bank
reklama
Investingfox Nastroje

Výkon české ekonomiky ve druhém čtvrtletí: Růst nic moc, inflace až moc

31.08.2021 09:40  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Tuzemští statistici dnes zpřesnili odhad výkonu české ekonomiky v letošním druhém čtvrtletí. Příliš nenadchnul. Ač totiž někteří experti vyhlíželi až desetiprocentní růst, realita je méně růžová. I když se jedná o stále nejvýraznější meziroční růst ekonomiky v celé české historii, skákat radostí z něj nelze. Vydatnému růstu totiž nahrává znatelně ponížená srovnávací základna loňského druhého čtvrtletí. Právě proto, že byla ponížená extrémně, čekal se extrémní růst – extrémnější, než jaký přinesla realita.  

Za očekáváním zaostávající růst české ekonomiky představuje tím méně příznivou zprávu, čím výraznější je další zásadní makroekonomický ukazatel – inflace. Ta bohužel naopak očekávání překonává. Letos koncem roku by mohla vystoupat až ke čtyřem procentům, nebo dokonce nad tuto úroveň, takže Češi by pocítili největší drahotu od roku 2008.  

Inflace se pro své letošní nečekaně rapidní zrychlování stala už i předvolebním tématem. Opozice vládě vytýká, že rázně přilila oleje do inflačního ohně. K přilití bezpochyby došlo. Vždyť rozmáchlé fiskální výdaje, provozní i investiční, podporují výdaje domácností, firem a samozřejmě, z „definice“ i státu, takže působí inflačně. Na enormně rostoucí dluh si kupujeme inflaci. No, neber to. Nahrávka na smeč opozici jak vyšitá.  

Jenže to byla část opozice, konkrétně ODS, která loni na sklonku roku zvedla ruku pro takzvané zrušení superhrubé mzdy. Fakticky se zaměstnancům snížila daň ze mzdy. Mají více peněz v kapse. A část z nich utratí. Což je ale tedy opět inflační.  

Hlavně je však třeba rozpomenout se na dění letošního února či března. To byl na spadnutí totální lockdown průmyslu. Pamatujeme? Na vládě tehdy chybělo málo, aby k němu došlo. Volala po něm třeba ČSSD, ale také odbory a mnozí vládní kritici. I když by šlo jen o uzavření podniků, které nejsou klíčové pro chod státu, paralyzovalo by to celou ekonomiku a růst ve druhém čtvrtletí by byl ještě znatelně slabší než nyní. Nějaký čas by totiž trvalo, než by po lockdownu průmysl znovu naběhl. 

Podstatné je ale právě to, že totální lockdown se „vznášel ve vzduchu“. Kdyby nastal, bylo by vládní fiskální podpory zatraceně třeba. Už jen proto, bez této podpory by dnes kritici vládě vytýkali zase to, že ji při lockdownu nedostatečně pomohla a paralýzu tak prohloubila.  

Povaha fiskální podpory je jiná než povaha podpory monetární, kterou má v gesci centrální banka. Setrvačnost v oblasti fiskální, tedy rozpočtové je mnohem vyšší než v oblasti měnověpolitické. Vždyť zatímco centrální banka může svoji základní úrokovou sazbu srazit ze dne na den – stačí, když pro to zvedne ruku čtvero osob, na někdy i méně –, státní rozpočet se bolestivě a dlouhé měsíce sestavuje na celý následující rok, nikoli jen na měsíce či týdny. EU dokonce uplatňuje sedmiletý základní rozpočtový rámec. 

Jestliže nyní tedy kritici „pálí“ do české vlády s tím, že ekonomiku přehřála, hovoří z nich politika, nikoli věcnost. Vždyť pandemická situace se viditelně zlepšuje teprve snad od května. Ještě v prvním letošním čtvrtletí světová média horem dolem propírala fiasko EU s vakcinací. Panovala široká obava, že EU s očkováním za zbytkem ekonomicky vyspělého světa fatálně zaostane, což ji poškodí i ekonomicky. 

Žádná soudná vláda si nevezme ne triko vypnutí fiskální podpory ekonomiky v době, kdy se řeší vakcinační fiasko na úrovni celého kontinentu a kdy i podstatná část vládních ministrů žádá totální lockdown průmyslu. Nyní se zdá, že už jsou tyto děje dávné. Ale je to jen pár měsíců. To je příliš krátká doba, aby se setrvačná fiskální podpora dostatečně omezila. Což samozřejmě není obhajoba dalšího lití peněz do ekonomiky na dluh, jen apel za soudnost.       

Navíc, podstatná část inflace je „importovaná“. V Německu nyní inflace dosahuje takřka čtyř procent. Je ještě výraznější než ta česká. Tak výrazný růst spotřebitelských cen u našeho západního souseda nepamatují od roku 1993. Ze světa si tam dováží nejvíce inflace dokonce od 80. let. Ano, i v Česku je rapidní růst cen z velké části výsledkem vývoje v zahraničí. Za uzavírky v čínských přístavech, ze globální „čipový hladomor“ nebo za kritický nedostatek kontejnerů pro námořní přepravu těžko může vláda v Berlíně nebo v Praze.  

 Vraťme se na začátek, k horšímu než očekávanému ekonomickému růstu, který potvrzují i dnešní čísla ČSÚ. Bez vládní fiskální podpory by tento růst byl zřejmě ještě slabší. Nelze si tedy dost dobře stěžovat na to, že ekonomika roste příliš pomalu, a zároveň hořekovat nad rapidní inflací způsobenou vládními finančními injekcemi. Bez fiskální podpory, o níž si můžeme myslet cokoli, a která jistě svým dílem k inflaci přispívá, by růst byl velmi pravděpodobně ještě slabší.       

Lukáš Kovanda, hlavní ekonom, Trinity Bank, člen Národní ekonomické rady vlády

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Vyjádření k rozhodnutí bankovní rady ČNB
    „Rozhodnutí ČNB o udržení úrokových sazeb na sedmi procentech jsem očekával. Inflace sice klesá pomaleji, než ČNB předpokládala, zvýšené sazby by se už nemusely do dalšího snížení promítnout. Naopak mohly by vyvíjet možná zbytečně velký tlak na ekonomiku a potenciálně ještě více zpomalit ekonomický růst,“ komentuje dnešní rozhodnutí bankovní rady ČNB Martin Novák hlavní analytik společnosti Broker Consulting.
  • Vyjádření předsedy Fedu v Kongresu uškodilo americkému dolaru
    Předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell včera zákonodárcům řekl, že americká centrální banka se snižováním úrokových sazeb nijak nepospíchá a ponechá je na současné úrovni, dokud si nebudou tvůrci politiky jisti, že bylo dosaženo vítězství nad inflací. Trhy však na tato prohlášení příliš nereagovaly. Vzhledem k posledním fundamentálním údajům se objevuje stále více faktorů, které naznačují možné změny měnové politiky do letošního léta.
  • Vyjádření US Markets Analyst eToro Callie Cox k CPI
    Callie Cox v bodech ke včerejším číslům indexu spotřebitelských cen.
  • Vyjádření Yellenové na výročním zasedání Asociace průmyslu cenných papírů a finančních trhů
    Přestože je americká ekonomika stále silná, ministryně financí Janet Yellenová uvedla, že monitoruje "potenciální zranitelnosti" uprostřed vážných protivětrů. Pro ministryni financí je posílení trhu státní pokladny jednou z bezprostředních priorit. "Jsme v důležitém okamžiku pro globální ekonomiku. Ve Spojených státech se zaměřujeme na přechod naší ekonomiky ke stabilnímu a udržitelnému růstu. Americká ekonomika si zachovává významnou sílu. Inflace však zůstává příliš vysoká a my bojujeme s vážnými globálními problémy." řekla Yellenová během svého projevu na pondělním zasedání Asociace průmyslu cenných papírů a finančních trhů.
  • Vyjednávání a Brexit
    Jednání o vystoupení Velké Británie z Evropské unie je v plném proudu. EU zajímá více statut svých občanů ve Velké Británii, hranice Irska a Severního Irska a až pak obchodní dohody. Jde oddalování problému, vyčkávání, nebo to nejlepší na konec? Velká Británie chce řešit paralelně všechna témata, což je z pozice ostražitosti jistě lepší.
  • Vyjednávání mezi USA a Čínou o celních dohodách brzdí akciové trhy v růstu
    Americké akcie včera jako celek ztratily čtvrt procenta a klesly tak potřetí v řadě. 0,9% ztráty farmaceutických a finančních titulů jen částečně kompenzovaly zisky těžařů komodit a informačních technologií (+0,3 %).
  • Vyjednávání o Brexitu uvízla na mrtvém bodě
    Britská libra zaznamenává v pondělí ráno nejvyšší ztráty z měn skupiny G10. Hlavním důvodem je zastavení jednání o Brexitu.
  • Výjimečný křeček obchodující s kryptoměnami zemřel
    „Investiční strategie pana Goxxe byla úspěšná jen v krátkém období, kdy povětšinou narůstala tržní kapitalizace kryptoměn. Určitě není vhodné ji napodobovat,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Vyjma prodeje automobilů je maloobchod v plusu
    Před zavedením vládních restriktivních opatření maloobchod vyjma aut ještě stihnul zvýšit své meziroční tempo růstu o půl procentního bodu na 0,4 %. Na druhé straně výsledek maloobchodu včetně prodeje motorových vozidel přinesl negativní překvapení, když tržby meziročně poklesly o 2,8 %, přičemž trh v průměru počítal s poklesem o 0,6 %. ČSÚ současně revidovalo srpnová data směrem dolů, konkrétně z -2,6 % na -2,9 %, vyjma aut pak z 0,0 % na -0,1 %.
  • Výkon bitcoinu v září 2023 byl jedním z nejsilnějších od roku 2012
    Navzdory poklesu rekordně vysokých úrokových sazeb ve Spojených státech, Evropě a Velké Británii byl Bitcoin v září relativně stabilní a přidal 4,7 %. Tímto tempem mince zaznamenala jeden z nejsilnějších výkonů od roku 2012 a 2016, kdy BTC vzrostl o 23,5 %, resp. 5,7 %.
  • Výkon ekonomiky byl na konci roku slušný
    Česká ekonomika podle dnes zveřejněného předběžného odhadu ČSÚ rostla v posledním kvartále loňského roku mezičtvrtletním tempem o 0,9 %. To bylo jen nepatrně pod naší prognózou, která čekala růst o 1,2 %. Ve srovnání s konsensem trhu, který předpokládal růst pouze o 0,2 %, je však dnešní výsledek pozitivním překvapením. Interval jednotlivých odhadů byl v důsledku zvýšené nejistoty vysoký, když sahal od mezičtvrtletního poklesu o 0,9 % až po růst o 1,2 %.
  • Výkon HDP, 2Q 2020 - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
    Zpřesněné údaje o výkonu HDP za letošní druhé čtvrtletí potvrzují prudký pokles české ekonomiky, tempo meziročního poklesu bylo ale ve zpřesněných datech nepatrně zmírněno.
  • Výkonnost ceny Ethereum (ETH) odrážející trend z roku 2016, který předcházel 12 000% nárůstu
    Ethereum (ETH), druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, letos zaznamenalo výrazný pokles investorů optimismus a zaostává za Bitcoinem. V posledních šesti měsících ETH ztratilo přibližně 35 % své hodnoty.
  • Výkonnost čínské ekonomiky je stále silná
    Mezinárodní měnový fond na konci července zveřejnil obsáhlou zprávu o stavu čínské ekonomiky. Klíčové tvrzení reportu zní následovně: Výkonnost čínské ekonomiky je stále velice silná.
  • Výkonnost globálních finančních trhů byla i přes pandemii fenomenální
    Pokud odhlédneme od pozitivních zpráv z konce roku ohledně vakcín proti koronaviru, fundamentální zprávy ovlivňující globální finanční trhy byly v loňském roce vesměs extrémně negativní. Měli bychom zmínit zejména následující:
  • Výkonný ředitel Berkshire Hathaway snížil svůj podíl o polovinu💡
    Ajit Jain, vedoucí pracovník pojišťovny Berkshire Hathaway (BRKA.US), prodal více než polovinu svého podílu ve společnosti, jak vyplývá z nové zprávy regulační komise SEC.
  • Výkonný ředitel Exxon Mobil získá klíčovou roli v Trumpově administrativě
    Od chvíle, kdy v roce 1911 Nejvyšší soud USA označil společnost Standard Oil Co. Inc. zakladatele Johna D. Rockefellera za ilegální monopol, je americký energetický průmysl na kordy s federální vládou. Nyní by vysocí činitelé energetického průmyslu mohli vládu tvořit. Výkonný ředitel amerického giganta společnosti Exxon Mobil Corp. Rex Tillerson byl navržen na post ministra zahraničí v nově vznikající administrativě zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Rick Perry, bývalý guvernér na ropu bohatého státu Texas, by se měl stát šéfem ministerstva pro energie. Scott Pruitt, příznivec domácího břidlicového průmyslu ve státe Oklahoma a dosavadní zarputilý skeptik v otázkách změny globálního klimatu, by pak měl převzít vůdčí post v Agentuře na ochranu životního prostředí.
  • Výkon světelných zdrojů může zmást
    Ačkoliv se nazývají jako halogeny, nejsou to pravé halogeny. Řeč je o LED halogenech 50W https://www.lightpark.cz/ref...
  • Vykořisťovali zaměstnance a doplatili na to
    „Reputace společnosti se velmi obtížně buduje, ale velmi rychle ztrácí. Toho si jsou vědomi investoři, kteří začali vyprodávat akcie společnosti Boohoo,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček
  • Výkupní cena řady sběrných surovin dramaticky klesá, lidé by si měli s odnosem pospíšit. Papír je ale stále v kursu, citelně zdražuje třeba i ten toaletní
    Ceny prakticky všeho napříč ekonomikou rapidně rostou. Přesto se najdou výjimky. Třeba výkupní ceny sběrných surovin klesají. A to dramaticky. Lidé by si tak s odnosem do sběru měli pospíšit. Za chvíli už nemusí dostat vůbec nic.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
reklama
CapXmaster srovnani