Čtvrtek 21. listopadu 2024 12:21
reklama
Investingfox Nastroje
reklama
Investingfox Partner
reklama
InstaForex rijen 2024
reklama
Purple ebook obchodování ropy

Nejisté energie tlačí na inflaci i korunu

24.08.2022 11:29  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

České domácnosti prochází velmi těžkou dobou. V prvním kvartále sice mzdy meziročně rostly zhruba o 7 %, ale tato dynamika bude spíše polevovat. Zatímco inflace drtí rodinné rozpočty na výdajové straně v nevídaném míře,“ říká ve svém komentáři Richard Bechník, hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select.

Částečnou úlevu pak pociťují důchodci, když se jim díky automatické valorizaci zvýší průměrné penze na víc než osmnáct tisíc. Z dlouhodobého hlediska však žádnou jistotu nemají. Stát totiž stojí před velkým problémem – během deseti let začnou do starobního důchodu hromadně odcházet silné ročníky ze 70. let. Tyto Husákovy děti budou svým postupným opouštěním produktivního věku vytvářet velké deficity a vláda na to bude muset reagovat.

Ceny za bydlení a energie rostou

Samotné ceny nájemného v Praze poskočily meziročně o 25 %. Poptávka po nájemním bydlení se totiž za druhé čtvrtletí zvýšila oproti prvnímu o neuvěřitelných 20 %. Je to logický důsledek nedostupnosti pořízení vlastního bydlení. V Česku trvá dosažení vlastního bydlení nejdéle z celé Evropy, a to 13 ročních hrubých platů, v Praze pak více jak 15. Nabídka je navíc výrazně omezena. Velká část vlastníků se totiž i díky nárůstu turismu opět přeorientovává ke krátkodobému nájmu. Jiní se pak do poskytování pronájmu nevrhají, neboť výnos z nájemného se v Praze velice často nachází pod 3 %.

Asi nejcitelnější nárůst v rodinných nákladech zaznamenává položka energií. Zajímavé je podívat se na burzu v Lipsku, kde se obchodují energetické komodity mimo jiné právě i pro střední Evropu. Elektřina i plyn zde zdražily během roku téměř sedmkrát. Cena plynu na klíčové holandské burze TTF navíc aktuálně pokračuje ve strmém růstu v obavách z možného úplného zastavení ruských dodávek.

Ne náhodou se ceny elektřiny a plynu pohybují ve stejných relacích. Výši ceny elektřiny na burze totiž plyn značně ovlivňuje, a to navzdory skutečnosti, že se u nás vyrábí z plynu zhruba 8 % elektřiny. Cenu elektřiny určuje tzv. závěrná elektrárna, tedy v našem případě elektřina vyrobená z plynu. V ceně se tak odráží skutečnost, že v paroplynové elektrárně padnou dvě megawatthodiny plynu na jednu megawatthodinu elektřiny a k tomu připočtěte třetinu ceny povolenky.

Citelné dopady na rodinné rozpočty

Pozornost se tak upíná k vládě, jakým způsobem domácnostem s náklady energií pomůže. Zásadní bude tzv. „Úsporný tarif“, který by měl mít podobu dotace ze státního rozpočtu směřující přímo k dodavateli energií. Částečně tak sníží účet za elektřinu a plyn pro domácnosti. Prozatím se počítá s částkou až 66 miliard korun.

Pohledem na celý spotřebitelský koš nám lehkou naději nabízí vývoj cen v průmyslu. Ten lehce zpomalil meziroční růst cen na 26,8 % oproti 28,5 % v předchozím měsíci. Tomu napomohly levnější ropné produkty. Ještě výrazněji ale zvolnily cenové tlaky v zemědělství. Zatímco ještě v červnu rostly ceny zemědělských výrobců meziměsíčně o 4,4 %, v červenci došlo k propadu o 3,6 %. Zde jde však částečně o sezónní efekt. Navzdory očekávanému ochlazení dynamiky inflace od příštího roku budou dopady na rodinné rozpočty nadále citelné.

Veškeré indicie pak jasně poukazují na nutnost zaopatřit se do důchodového věku z vlastních prostředků. Tato doba tak jasně varuje, že si musí každý jednoznačně odkládat a zhodnocovat své finance. Dlouhodobě neumí před inflací lépe ochránit žádné jiné aktivum než akcie. Pro domácnosti s nejistým výhledem ohledně nákladů se pak jako dobrá alternativa jeví například Repofond, který nabízí atraktivní zhodnocení při dobré likviditě pro případ neočekávatelných výdajů.

Jak se bude dařit koruně?

Středoevropské měny, včetně koruny, si prochází také horšími časy. Do významného schodku se propadla naše obchodní bilance z důvodů zdražení dovážených energií a problémů v dodavatelských řetězcích brzdících vývoz. To nám v jednoduchosti říká, že se zahraniční obchod, který významně ovlivňuje kurz koruny, nenachází v dobré kondici. Na druhou stranu česká koruna oproti regionálním měnám představuje mnohem větší stabilitu, a to díky velkým devizovým rezervám. Česká národní banka v rámci intervencí na obranu české koruny proti znehodnocování odprodala letos více jak 12 % devizových rezerv. Stále se však jejich výše bude pohybovat někde nad 140 miliardami EUR, zůstávají tak s přehledem nejvyšší ve středoevropském regionu. V našich SICAV fondech nadále preferujeme měnové zajištění, které nám zaručuje lepší forwardový kurz oproti spotovému o 2,7 % vůči dolaru a 5,4 % vůči euru. To představuje zisk či polštář proti měnovému znehodnocení.

Richard Bechník
Hlavní analytik Fincentrum & Swiss Life Select

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nejhorší pokles globální ekonomiky za 100 let. Sazby na nule do 2022
    Nezaměstnanost v US v týdnu do 6. června v souladu s očekáváním. 1,5 mil. nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti splňuje klesající trend, avšak jedná se stále o dvojnásobný počet oproti krizi z let 2008/2009. Pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti se drží po 21 mil.
  • Nejhorší recese v historii EU přichází. Ztráta 20 mil. pracovní míst v USA
    Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA opět zaznamenaly rekordní hodnoty. Přes 3,169 mil. Američanů zažádalo o podporu. Jedná se o pokles oproti předešlému týdnu z 3,846 mil., trh však očekával 3 mil. Další vypovídající hodnotou o dopadech opatření proti koronaviru má statistika počtu pokračujících (trvajících) žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Ta za minulý týden vzostla na 22,647 mil. z 18,011 mil. týden předešlý.
  • Nejhorší start v novém roce za posledních 6 let
    Akcie v zámoří zažily v pátek nejhorší start od roku 2016. Nejhůře na tom byly za celý týden především technologické tituly, které odevzdaly nejvíce. Megacaps jako jsou Apple, Microsoft či Google ztratily od začátku prvního týdne kolem 1,6 % a celý index Nasdaq 100 dokonce procenta čtyři.
  • Nejhorší státní rozpočet v historii České republiky
    „Zatímco soukromý sektor trpí kvůli negativním důsledkům pandemie koronaviru, veřejný sektor neprovádí žádná úsporná opatření. V důsledku tohoto vývoje se výrazně zhoršuje hospodaření státního rozpočtu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Nejhorší týden od světové ekonomické krize
    „Vzhledem k restriktivním opatřením proti šíření koronaviru se celá řada společností dostane do platební neschopnosti. Je vysoce pravděpodobné, že trh s korporátními dluhopisy prožije kolaps. Firmy, které přichází o zakázky, již nebudou schopny splácet dluhy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Nejhorší začátek roku pro dluhopisy za posledních 40 let
    Dluhopisy jako jedna z klíčových tříd investičních aktiv májí za sebou nejhorší start do nového roku za poslední čtyři dekády. Nejširší globální dluhopisový index Bloomberg Barclays Global Aggregate Bond totiž od začátku roku ztratil 8 %, což je na poměry globální dluhopisové třídy aktiv skutečně obrovská rána. Přitom průměrný globální dluhopisový výnos do doby splatnosti dle agentury Bloomberg vzrostl o jeden celý procentní bod na aktuálních 2,3 %.
  • Nejhůře se dařilo forintu, koruna a zlotý stagnovaly
    Česká koruna včera dopoledne oslabila vůči společné evropské měně o 0,2 % ke 25,98 CZK/EUR. V průběhu...
  • Nejhůře se ve středu dařilo maďarskému forintu
    Regionální měny ani včera nezaznamenaly úspěchy. Česká koruna během středečního obchodování vůči euru stagnovala kolem 27,34...
  • Nejinovativnější firmou roku je počtvrté v řadě Apple, skokanem roku je čínský BYD
    Hlavní firemní prioritou letošního roku jsou investice do inovací. Podle průzkumu společnosti Boston Consulting Group (BCG) považuje 79 % společností po celém světě inovace za jednu ze tří největších priorit pro tento rok. Dvě třetiny firem plánují zvýšit své výdaje do inovací, přičemž téměř polovina firem je zvýší o více než 10 % a část i o více než 30 %. Důvodem je mimo jiné fakt, že inovace pomáhají firmám úspěšně překlenout období ekonomické nejistoty, ve kterém se nyní řada z nich nachází.
  • Nejistá americká fiskální strategie je příčinou výkyvů nálady na trhu
    Ekonomická nejistota v USA byla v posledních týdnech příčinou výkyvů sentimentu na trhu. Nálada se zvedala při zveřejnění...
  • Nejistota ano, prodejní tlak zatím ne. Evropské akcie beze směru, Amerika se chystá korigovat ztráty
    Asijské trhy dnes klesají. Průběžným závažím jsou obavy z čínského realitního trhu, na který upozornila S&P svým stanoviskem k Evergrande. Přestože firma rozprodává další aktiva, její bankrot je podle ratingové agentury stále vysoce pravděpodobný. V Asii se navíc dostaly pod tlak technologické firmy, které tak doléhají na indexy.
  • Nejistota kolem brexitu přetrvává, AUD dnes posiluje
    Přestože byly očekávání před včerejším hlasováním malé, výstup z hlasování byl i tak zklamáním. Shoda nakonec panovala nad několika dodatky, ale hlavně dva stojí za pozornost. První se týkal pravomoci parlamentu vyloučit tvrdý brexit a byl parlamentem odmítnut. Druhý se týkal možnosti prodloužit termín, do kterého by měla Británie z EU vystoupit, a byl rovněž odmítnut. Mayová tak dostala druhou šanci na to, aby zahájila jednání s EU, a to hlavně o tématu irské hranice, které je klíčovou překážkou pro velkou část konzervativců, kteří nechtěli podpořit návrh, který v této oblasti britská premiérka vyjednala. Jak už ale uvedl šéf evropské komise Donald Tusk, EU není ochotna jednat o změnách poté, co více než deset měsíců hledala shodu na původní dohodě. Mayová má nyní na jednání s EU dva týdny a i kdyby se jí podařilo alespoň kosmetické změny prosadit, šance na schválení nové dohody v parlamentu zůstávají malé. Libra se včera dostala na páru s dolarem pod tlak, ale dnes ráno část svých ztrát dokázala zlikvidovat.
  • Nejistota kolem druhé vlny. Co k výhledu řeknou bankéři z Fedu?
    Zatímco současná vlna nákazy koronavirem v západním světě jednoznačně ustupuje, postupně roste nervozita z vlny nové. Nákaza se dál velice rychle šíří v Rusku nebo Brazílii, jako nové velké riziko se rýsuje Indie, ale investory znejistěly především zprávy o nových případech z Číny či Koreje, které přibývají po uvolnění restriktivních opatření. Zatím nejde o žádná velká čísla, ovšem vědomí trvajícího rizika nákazy může tlumit poptávku a působit ekonomikám škody teoreticky i bez propuknutí nové vlny.
  • Nejistota kolem obchodní dohody snižuje toleranci
    Nezvykle spokojené trhy se musí vypořádat se všeobecnou nejistotou, ať už jde o americkou obchodní dohodu s Čínou, politické směřování Evropy a ECB, nebo brexit, a tak se mohou ze svých nedávných pozic propadnout pěkně hluboko.
  • Nejistota kolem Řecka dusí trhy, euro i koruna začínají týden slabší
    Koruna začíná týden slabší, když se proti euru obchoduje na 24,45. Negativní vývoj sledujeme ráno ...
  • Nejistota kolem situace na Kypru euru nepomáhá
    Nejistota kolem situace na Kypru euru nepomáhá Euro během včerejšího obchodování vymazalo část svých předešlých...
  • Nejistota kolem situace na Kypru sráží euro
    Euro proti dolaru včera spadlo na čerstvé tříměsíční minimum. Zatímco po celý průběh evropské seance se kurz...
  • Nejistota na krypto trhu
    Nedávné reakce na trhu s kryptoměnami naznačovaly na pravděpodobný odraz, podpořený optimistickými předpovědi od analytiků JP Morgan a zprávami o dalším fondu Andressen&Horotwitz, který hledá příležitosti při poklesu sektoru. Mezitím bitcoin znovu klesl pod 30 000 $, a to kvůli včerejšímu oslabení amerických indexů. Podaří se býkům udržet rally?
  • Nejistota na trzích zatím nevede k úprku do bezpečí
    Negativní tlak, který hlavní trhy pociťovaly dnes dopoledne, se během dne trochu otupil, ale drží se. Téma zůstává jasné: čínsko-americká dohoda o obchodu. Náladu mírně vylepšila zpráva, že Čína zve americké vyjednavače k sobě na jednání. To je asi slibný krok, který naznačuje, že tu je zájem jednat a řešit rozpory. Velké nadšení však nenásleduje.
  • Nejistota na Ukrajině potlačuje trhy.
    Včerejší obchodní den, který otevřel nový obchodní týden, proběhl negativně pro trhy - hlavní akciové indexy uzavřeli ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI