Znovusjednocení země
Emise skleníkových plynů v Německu loni klesly
17.03.2024 Emise skleníkových plynů v Německu loni klesly o deset procent, což je nejhlubší propad od znovusjednocení země roku 1990. Ekonomika oslabila, zatímco výroba ekologické energie vzrostla. Podle Spolkového úřadu pro životní prostředí (UBA) je země na dobré cestě splnit svůj klimatický cíl pro rok 2030, kdy chce snížit emise oproti roku 1990 o 65 procent.
Německo se potýká se stávkami, populisty a horší ekonomikou
13.03.2024 Rekordní neoblíbenost vlády kancléře Olafa Scholze zmítané vnitřními spory, vysoké preference pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD) a neustálé vlny demonstrací a stávek, tak vypadá každodenní realita v Německu. Rozpolcený obraz země doplňují hospodářské potíže, které Německo prozatím nedokázalo překonat.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
02.01.2024 1) Bitcoin dnes poprvé od dubna 2022 vystoupil nad úroveň 45.000 USD (více než jeden milion Kč). Největší světovou kryptoměnu podpořil optimismus související s možným schválením investičních spotových bitcoinových fondů obchodových na burze (ETF), uvedla agentura Reuters. Loni bitcoin posílil o 156 procent, což byl jeho nejlepší výkon od roku 2020.
Zaměstnanost v Německu loni byla nejvyšší od znovusjednocení země
02.01.2024 V Německu loni mělo zaměstnání v průměru 45,9 milionu lidí, což bylo nejvíce od znovusjednocení země v roce 1990. V předběžné bilanci to dnes oznámil Spolkový statistický úřad. V zemi, která má zhruba 84 milionů obyvatel, tak dosáhla zaměstnanost rekordu, meziročně byla vyšší o 333.000. Ve středu Spolkový úřad práce zveřejní zprávu o prosincovém vývoji na německém pracovním trhu s podrobnostmi o nezaměstnanosti.
Německo loni dosáhlo rekordní zaměstnanosti, uvedl statistický úřad
02.01.2023 V loňském roce bylo v třiaosmdesátimilionovém Německu v průměru zaměstnáno 45,6 milionu lidí, což bylo nejvíce od znovusjednocení země v roce 1990. Dnes to na základě předběžných propočtů oznámil Spolkový statistický úřad. Loni podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO) výrazně klesla nezaměstnanost, a to na 2,8 procenta. Statistiky vývoje na německém pracovním trhu vydává také Spolkový úřad práce, který tak činí každý měsíc. Hodnoty za loňský prosince úřad práce zveřejní v úterý.
Němci se letos nejvíce bojí inflace, strach z ní má 67 procent obyvatel
13.10.2022 Na 67 procent Němců má strach z rostoucích nákladů na potraviny a energie, zatímco loni měl takovéto obavy každý druhý. Vyplývá to ze studie, kterou dnes v Berlíně představila pojišťovací společnost R+V Versicherung. Ta zjistila, že z finančních a hospodářských nejistot mají Němci výrazně větší strach než z přírodních katastrof a extrémních výkyvů počasí nebo z celosvětového růstu moci autoritářských režimů.
Banky: Německo bude čelit recesi, když se zastaví dodávky ruského plynu a ropy
04.04.2022 Německá ekonomika závislá na ruských energiích bude čelit hluboké recesi, pokud se zastaví dodávky ruského plynu a ropy. Na svém webu před tím varuje německá bankovní lobby BDB. Podle hlavy BDB a zároveň šéfa Deutsche Bank Christiana Sewinga německé banky letos kvůli válce na Ukrajině očekávají prudké oslabení hospodářského růstu na zhruba dvě procenta.
Zakázky německého průmyslu v srpnu klesly více, než se čekalo
06.10.2021 Zakázky německého průmyslu v srpnu klesly oproti červenci o 7,7 procenta. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad. Po dvouměsíčním silném růstu daném velkými objednávkami je to větší pokles, než se čekalo. Slabší byla poptávka ze zahraničí.
Průmyslová výroba v Německu se v červenci vrátila k růstu
07.09.2021 Průmyslová výroba v Německu se v červenci zvýšila o jedno procento oproti červnu. Vrátila se tak k růstu po předchozích třech meziměsíčních poklesech za sebou. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil spolkový statistický úřad. Údaje podle agentury Reuters signalizují, že německé továrny pomalu překonávají problémy v dodavatelských řetězcích.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
06.09.2021 1) Největší německý akciový index projde zásadní úpravou, která by mohla podpořit jeho růst. Z dosavadních 30 se index DAX rozšíří na 40 podniků. Nově v něm najdeme akcie firem jako Porsche, Puma nebo Siemens Healthineers. Na samotný DAX se přitom hluboká reforma neomezuje. Největší bezprostřední dopad dopad budou sledovat ETF fondy, které tento index sledují, napsal Bloomberg. Ty budou následkem toho muset upravit svoje investice. Rozšíření indexu, které vstoupí v platnost 20. září, je největší úpravou tohoto indexu za posledních 33 let.
Zakázky německého průmyslu se dostaly na nejvyšší úroveň od znovusjednocení země
06.09.2021 Zakázky německého průmyslu v červenci překvapivě vzrostly o 3,4 procenta oproti předchozímu měsíci. Dostaly se tak na nejvyšší úroveň od znovusjednocení země. Vyplývá to z dnešní zprávy spolkového statistického úřadu. Údaje signalizují dobrý vstup německé ekonomiky do druhé poloviny roku, napsala agentura Reuters.
Německá ekonomika ve 2. čtvrtletí po revizi dat vzrostla víc, o 1,6 procenta
24.08.2021 Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 1,6 procenta po dvouprocentním poklesu v prvním kvartálu. Ve své zpřesněné zprávě to dnes oznámil spolkový statistický úřad. Mírně tak upravil svůj odhad z konce července, kdy uváděl růst o 1,5 procenta. Úřad zároveň informoval, že rozpočtový schodek Německa v prvním pololetí podle předběžných výpočtů dosáhl 80,9 miliardy eur (téměř 2,1 bilionu Kč), což je 4,7 procenta HDP. To představuje druhý nejvyšší deficit za první pololetí od znovusjednocení země v roce 1990.
Rozpočtový schodek Německa letos podle vlády vystoupí na devět procent HDP
21.04.2021 Schodek veřejného sektoru Německa se v letošním roce více než zdvojnásobí a vystoupí zhruba na devět procent hrubého domácího produktu (HDP). Uvedlo to dnes německé ministerstvo financí. Za růstem schodku budou stát zvýšené výdaje na zmírnění negativních dopadů pandemie covidu-19. Loni schodek činil 4,2 procenta HDP.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
07.04.2021 1) Obchodování na akciových trzích v Asii a Tichomoří skončilo dnes smíšeně. Indická centrální banka potvrdila nastavení základní úrokové sazby na 4 % a zopakovala, že je připravena držet měnovou politiku ve směru podpory ekonomiky tak dlouho, jak to bude třeba.
Veřejný rozpočet Německa loni skončil poprvé od roku 2013 ve schodku
07.04.2021 Veřejný rozpočet Německa loni vykázal schodek 189,2 miliardy eur (4,9 bilionu Kč), což je nejvíce od znovusjednocení země před 30 lety. V deficitu skončil kvůli koronavirové pandemii poprvé od roku 2013, uvedl dnes statistický úřad.
Altmaier: Německo nepotřebuje další balík stimulačních opatření
12.01.2021 Německo bude muset ještě po určitou dobu uplatňovat přísná koronavirová omezení, nepotřebuje však další balík opatření na podporu ekonomiky. Uvedl to dnes německý ministr hospodářství Peter Altmaier v rozhovoru s listem Die Zeit.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
08.06.2020 1) Akcie v Asii a Tichomoří dnes posilovaly. Trhy se vezly na vlně optimismu díky dobrým pátečním údajům z trhu práce v USA, rostoucím cenám ropy a pokračujícímu oživení světové ekonomiky.
Průmyslová výroba v Německu v dubnu rekordně klesla
08.06.2020 Průmyslová výroba v Německu v dubnu kvůli koronavirové pandemii zaznamenala rekordní propad. Ve srovnání s předchozím měsícem klesla o 17,9 procenta, v meziročním srovnání pak o 25,3 procenta. To je nejvíce od znovusjednocení země, respektive od ledna 1991, kdy se tyto údaje za celou zemi začaly znovu sledovat. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad.
Propady HDP za první čtvrtletí hlásí většina hlavních ekonomik
27.05.2020 Británie - Britská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o dvě procenta. Znamená to nejhlubší propad od konce roku 2008, tedy od globální finanční krize. Britská centrální banka minulý týden uvedla, že ekonomika Spojeného království by letos mohla vykázat nejhlubší propad za více než 300 let. HDP by mohl klesnout o 14 procent, v příštím roce by naopak mohl vykázat až 15procentní růst. Počet lidí uplatňujících nárok na podporu v nezaměstnanosti v Británii v dubnu meziměsíčně vzrostl o rekordních 856.500 na 2,097 milionu osob. To je nejvíce od roku 1996.
Německá ekonomika klesla o 2,2 procenta, je v recesi
25.05.2020 Německá ekonomika v prvním čtvrtletí klesla kvůli koronavirové krizi proti předchozím třem měsícům o 2,2 procenta, nejvíce od globální finanční krize v roce 2009. Ve své konečné zprávě to dnes uvedl spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje. Protože v předchozím čtvrtletí vykázala největší evropská ekonomika pokles o 0,1 procenta, je nyní v recesi, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí ekonomického poklesu za sebou.
Okénko trhu - další ukazatele potvrzují nevídaný propad sentimentu
24.04.2020 Český statistický úřad dnes publikoval údaje o indikátorech důvěry za duben. Celková důvěra v ekonomiku zaznamenala v dubnu bezprecedentní snížení, když jak souhrnný indikátor důvěry, tak i jeho dílčí složky zaznamenaly největší meziměsíční poklesy od počátku sledování. Ukazatel ztratil oproti březnu téměř dvacet bodů a dosáhl hodnoty 74,8. Jen mírně nižší pokles zaznamenal indikátor důvěry podnikatelů, který spadl o 19,3 a zastavil se na 73,8 bodech. V jeho rámci byl podle očekávání nejvíce zasažen sentiment ve službách, který ztratil dokonce 23,7 bodů, zatímco průmysl a stavebnictví si vedly o poznání lépe. Víc než dvacet bodů ztratil i index spotřebitelů, když se jeho hodnota zastavila na 80,1 bodech. Respondenti uváděli, že se výrazně zvýšily jejich obavy ze zhoršení ekonomické situace, finanční situace, největší obavy však pociťují ze ztráty zaměstnání.
Míra nezaměstnanosti v Německu je na novém rekordu
29.03.2019 Míra nezaměstnanosti v Německu se v březnu snížila na 4,9 procenta z únorových pěti procent. Je na novém rekordu a i nadále nejníže od znovusjednocení země v roce 1990. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které dnes zveřejnil spolkový úřad práce.
Nezaměstnanost v Německu se drží nejníže od roku 1990
04.01.2019 Míra nezaměstnanosti v Německu v prosinci zůstala na pěti procentech, a nadále je tak nejníže od znovusjednocení země v roce 1990. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které dnes zveřejnil spolkový úřad práce. Počet nezaměstnaných se proti listopadu snížil zhruba o 14.000 na 2,261 milionu. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali o něco mírnější pokles, zhruba o 11.000 osob.
Nezaměstnanost v Německu se drží nízko
30.10.2018 Míra nezaměstnanosti v Německu v říjnu zůstala na zářijových 5,1 procenta, tedy na nejnižší úrovni od znovusjednocení země v roce 1990. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které dnes zveřejnil spolkový úřad práce.
Počet zaměstnaných v Německu stoupl
17.11.2016 Počet zaměstnaných v Německu v letních měsících díky sektoru služeb dále rostl na nový rekord. Tempo růstu však ve srovnání s předchozími kvartály zpomalilo. Podle spolkového statistického úřadu se počet zaměstnaných ve třetím čtvrtletí zvýšil o 0,9 procenta na 43,7 milionu, což je nejvyšší údaj od znovusjednocení země. K růstu přispěl hlavně sektor služeb.
Situace na východě SRN je nejlepší od sjednocení
18.11.2013 Situace ve východním Německu je nejlepší od znovusjednocení země v říjnu 1990. Vyplývá to z aktuální zprávy o stavu Německa, kterou ve středu kabinetu kancléřky Angely Merkelové předloží ministr vnitra Hans-Peter Friedrich, napsal o víkendu list Bild am Sonntag. Vysídlování východu se zastavilo a výrazně se zlepšila situace na tamním pracovním trhu, ačkoli životní úroveň není v obou částech Německa stále ještě vyrovnána.
Nezaměstnaných v Německu přibylo, euro vůči dolaru stále pod tlakem Sýrie
29.08.2013 Počet nezaměstnaných Němců v srpnu poprvé po třech měsících nečekaně stoupl. Míra nezaměstnanosti nicméně zůstala poblíž nejnižší úrovně od znovusjednocení země. Počet nezaměstnaných po sezonním očištění vzrostl zhruba o 7000 na 2,943 milionu po červencovém poklesu o 7000. Analytici v anketě Bloomberg v průměru čekali snížení počtu nezaměstnaných o 5 tisíc. Míra nezaměstnanosti setrvala v souladu s odhady analytiků beze změny na 6,8 procenta.
Související klíčová slova:
Bitcoin | Intervence | Čína | Finance | Expert | Akciový index | Inflace | Rusko | USA | Nezaměstnanost | Británie | OPEC | Maďarský forint | Koruna | Evropská unie | HDP | Devizové rezervy | Bezpečný přístav | Německo | Francie | Česká měna | Polsko | Španělsko | Polský zlotý | Analytik | Ceny ropy | ETF | Poptávka | Recese | Americká ekonomika | Daně | Rizika | Průmyslová výroba | Ekonomové | Ekonomika eurozóny | EUR/CZK | Obchodní komora | Míra nezaměstnanosti | Rozpočtový deficit | Hospodářství | Sazby | Akcie | Transakce | Bloomberg | Centrální banka | Centrální banky | DAX | ECB | Ekonomika | Emise | Euro | Fed | G10 | Index DAX | Indikátor | Investice | Kurz | MMF | Měna | Měny | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Průmyslové objednávky | Ropa | Sentiment | Trend | Ukazatel | ČNB | Úrokové sazby | Analytici | Banky | EUR | USD | Obchodování | Finanční krize | Hospodářský růst | Německá ekonomika | Evropská ekonomika | Americký prezident | Indexy | Fond | EU | Ekonom | Optimismus | Strach | Deloitte | Deutsche Bank | Financování | CZK/EUR | CZK/USD | USD/EUR | Český statistický úřad | Index strachu | Mezinárodní měnový fond | Financial Times | Vzdělávání | Raiffeisenbank | Index | Podpora | Banka | Čínská ekonomika | CZK | Česká ekonomika | Dolar | Ekonomický růst | Ekonomika USA | ETF fondy | Eura | Evropská měna | Evropské měny | Fondy | Hrubý domácí produkt | Investing | Japonská ekonomika | Míra inflace | Prognóza | Reuters | Ropy | Růst HDP | Španělská ekonomika | Trh | Twitter | Vývoj kurzu | Zpráva | Zprávy | Indie | Ministerstvo financí | ROCE | Itálie | Hrubý domácí produkt (HDP) | Zaměstnanost | Světové ekonomiky | Volby | Burze | Markit | DPA | Institut Ifo | DIHK | Frankfurter Allgemeine Zeitung | Investing.com | Hospodářské vyhlídky | Dovoz ropy | Euro vůči dolaru | Televize ARD | Der Spiegel | Ministr financí | Evropské banky | Energie | Společná evropská měna | Podnikatelská důvěra | Přehled | Agentura Reuters | Základní úrokové sazby | Firmy | Akcie v Asii | IHS | Globální finanční krize | Britská centrální banka | Agentura Bloomberg | Biliony dolarů | Propad | Ztráty | Nejistota | Tempo růstu | Dluhové krize | Výhled | Mzdy | Dnešní zprávy | Britská ekonomika | Hospodářská situace | Průzkum | Krize | Opatření na podporu ekonomiky | Očekávání analytiků | Indikátor důvěry | Obchodování na akciových trzích | Spotřebitelské výdaje | Podnikatelská aktivita | Podnikatelská aktivita v eurozóně | ČTK | Růst ekonomiky | Hlavní ekonom | Očekávání | Nezaměstnanosti v Německu | IHS Markit | Akcie firem | Okénko trhu | Bitcoiny | Německá centrální banka | OPEC+ | Přijetí eura | Podniky | Inflace v eurozóně | Forint | Die Zeit | Konzultační společnosti | Financial Times (FT) | Refinitiv | Odhady analytiků | Německé banky | Statistický úřad | Německé firmy | Oživení světové ekonomiky | Vývoj na trzích | Snížení úroků | Oživení ekonomiky | Hospodářský výhled | Finanční situace | Kurzarbeit | Nízká nezaměstnanost | Obchodní spory | Měny regionu | Digitalizace | Rozpočet | Rozpočtový schodek | Deficit | Německá vláda | Objem | Trh práce | ČSÚ | Růst průmyslové výroby | Německé hospodářství | Studie | BDI | Institut německého hospodářství | IW | Statistici | Nízké úrokové sazby | Indexy nákupních manažerů | Miliardy | Důvěra v ekonomiku | Vyhlídky | Blahobyt | Kalendář událostí | FT | Domácí poptávka | Průmysl | Zakázky německého průmyslu | Na burze | Průmyslová výroba v Německu | Rostoucí náklady | Nezaměstnanost v Česku | Stavebnictví | Zdražování | Problémy | Výzkumný institut | Vládní výdaje | Porsche | Ústavní soud | Míra | Počet zaměstnaných | Americké centrální banky | Německý ministr hospodářství | Ministr hospodářství | Peter Altmaier | Bydlení | SPD | Hospodaření | List Financial Times | Miliardy eur | Produkce německého průmyslu | Produkce energie | Ifo | Zemědělství | Spolkový statistický úřad | Nový rekord | Ukazatele | Hans-Peter Friedrich | Hrubý domácí produkt (HDP) Německa | Růst německé ekonomiky | Ceny energií | Mezinárodní organizace práce (ILO) | Mezinárodní organizace práce | ILO | Prezident | Trhy | Evropské ekonomiky | Souhrnný indikátor | Šíření koronaviru | Pokles | Situace | Odhad letošního růstu | Meziroční růst | Růst inflace | Typ koronaviru | Nový typ koronaviru | Pandemie koronaviru | Pandemie | Vysoká inflace | Raiffeisenbank a.s. | Zpomalení růstu | Obchody | Výdaje | Pesimismus | COVID-19 | Prudký propad | Vývoj | Šok | Snížení těžby | Vysoká rizika | Průmysl a stavebnictví | Poradci | Lufthansa | Program nákupu aktiv | Opatření proti koronaviru | Olaf Scholz | Kabinet | Pokles vývozu | Nemoc COVID-19 | Dopady pandemie | Spiegel | Žádosti o podporu | Šíření nemoci COVID-19 | Šíření nemoci | Koronavirová krize | Domácnosti | Rozpočet Německa | Pandemie nemoci COVID-19 | Pandemie nemoci | Ministryně financí | Úřad práce | Německý akciový index | Růst | Koronavirové krize | Signál | Ministr vnitra | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Biliony | Výroba automobilů | Propad HDP | Unijní země | Ekonomiky | FAZ | Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) | Slovensko | Války | Schodek | Organizace | Růst nezaměstnanosti | Práce | Výraznější pokles | Údaje | Opatření proti šíření koronaviru | Výroba v Německu | Devizové rezervy České národní banky | Rušení objednávek | Dopady koronavirové krize | Hospodářské oživení | Statistiky | Nejvyšší deficit | Poradenské společnosti | Vyjádření ekonomů | Reddit | Soukromá spotřeba | Posílení | Propad sentimentu | Větší pokles | Odhad vývoje HDP | Bitcoin dnes | Tempo růstu spotřebitelských cen | Nezaměstnanost v Německu | Počet lidí bez práce | Počet lidí bez práce v Německu | Soud | Dovoz | Vývoz | Bankhaus Lampe | Uvolňování opatření proti koronaviru | Rekordní propad | Sektor služeb | Spolková vláda | Čínské hospodářství | Německá průmyslová a obchodní komora | Unie | Propady HDP | ČR | Bild am Sonntag | Berlín | Výbor ekonomických poradců | Největší evropská ekonomika | Covid | Slabší ekonomika | ARD | Stimulační program | Šance | Ceny | Růst zaměstnanosti | Počet zaměstnaných v Německu | Zdanění | Snížení emisí | Politici | Snížit emise | Míra nezaměstnanosti v Německu | Měnový fond | Životní prostředí | Siemens | Balík stimulačních opatření | Počasí | Pandemie covidu-19 | Sýrie | Veřejný rozpočet | Veřejný rozpočet Německa | Politická scéna | Emise skleníkových plynů | Rozpočtový schodek Německa | Schodek veřejného sektoru | Schodek veřejného sektoru Německa | Strach z inflace | Objednávky | Německé společnosti | Oslabení | Prudké oslabení | Impulzy | Tax Observatory | EU Tax Observatory | Plány | Zvyšování daní | Zátěžový test | Pojišťovací společnost | Odvětví | Rekord | Náhoda | Dodávky ruského plynu | Deutsche Bahn | Deutsche Bahn (DB) | Nedostatek čipů | Společnosti | Opatření | Puma | Siemens Healthineers | CDU/CSU | FDP | Vysoké ceny | Zdravotnictví | Pozornost | Izraelská centrální banka | Robert Habeck | Společnost | TIM | 3М | Invaze na Ukrajinu | Ruské invaze na Ukrajinu | Boje na Ukrajině | Invaze | Vysoké ceny energií | Poslanec | Dodávky ruského plynu a ropy | Christiana Sewinga | Studie poradenské společnosti | BDB | Německá bankovní lobby BDB | Bankovní lobby BDB | Bankovní lobby | Přijetí | Pokles nezaměstnanosti | Chemický průmysl | Média | DIESEL | Vice | Nejhorší výsledek | Hamás | Lesnictví | Scholzova vláda | ProCent | Kpler | Volby do Evropského parlamentu | Dotace | Emise skleníkových plynů v Německu
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banky | ČTK | Banka | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | FOREX | Cena | Pivot