Úterý 03. prosince 2024 17:54
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei StartTrader
reklama
RebelsFunding

Propady HDP za první čtvrtletí hlásí většina hlavních ekonomik

27.05.2020 07:43  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk


Dopady koronavirové krize na ekonomiky vybraných zemí (země řazeny abecedně):

Británie - Britská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o dvě procenta. Znamená to nejhlubší propad od konce roku 2008, tedy od globální finanční krize. Britská centrální banka minulý týden uvedla, že ekonomika Spojeného království by letos mohla vykázat nejhlubší propad za více než 300 let. HDP by mohl klesnout o 14 procent, v příštím roce by naopak mohl vykázat až 15procentní růst. Počet lidí uplatňujících nárok na podporu v nezaměstnanosti v Británii v dubnu meziměsíčně vzrostl o rekordních 856.500 na 2,097 milionu osob. To je nejvíce od roku 1996.

Čína - Čínské hospodářství se za první čtvrtletí ve srovnání s předchozím rokem propadlo o 6,8 procenta, což byl první ekonomický pokles za poslední dekády. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím se HDP snížil o 9,8 procenta. Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávají, že za celý letošní rok čínská ekonomika vzroste o 2,5 procenta, nejpomaleji za téměř půl století. Mezinárodní měnový fond čeká zvýšení HDP jen o 1,2 procenta. Nezaměstnanost dosahuje podle oficiálních údajů kolem šesti procent, někteří analytici to ale zpochybňují a objevují se i čísla kolem 20 procent.

ČR - Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí klesla podle předběžných údajů ČSÚ meziročně o 2,2 procenta a mezičtvrtletně o 3,6 procenta. Za celý rok počítá méně negativní scénář ČNB s poklesem 10,1 procenta, příští rok by měla ekonomika stoupnout o 3,2 procenta. Nezaměstnanost v Česku se v dubnu zvedla z březnových 3,0 procenta na 3,4 procenta.

Francie - Francie vykázala v prvním čtvrtletí nejvýraznější hospodářský propad ze všech zemí eurozóny. HDP jí proti předchozím třem měsícům klesl o 5,8 procenta. Za celý rok vykáže podle ministerstva financí osmiprocentní propad. Míra nezaměstnanosti ve Francii v prvním čtvrtletí klesla na 7,8 procenta, nejníže za 11 let. Důvodem je ale metodika počítání nezaměstnaných.

Itálie - HDP se v prvním čtvrtletí snížil proti předchozím třem měsícům o 4,7 procenta. Vláda očekává za celý rok propad o osm procent. Nezaměstnanost letos podle odhadů dosáhne témě 13 procent. Před krizí bylo v Itálii 9,8 procenta nezaměstnaných.

Německo - Německá ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti předchozím třem měsícům o 2,2 procenta, nejvíce od globální finanční krize v roce 2009. Protože v předchozím čtvrtletí vykázala největší evropská ekonomika pokles o 0,1 procenta, je nyní v recesi. Propad HDP je zároveň druhý nejprudší od znovusjednocení země v roce 1990. Kabinet koncem dubna předpověděl, že německá ekonomika letos klesne o 6,3 procenta. To by byl nejhlubší propad od druhé světové války. V příštím roce počítá vládní prognóza s růstem HDP o 5,2 procenta. Počet lidí bez práce v Německu v dubnu vzrostl o 308.000 a dostal se na 2,64 milionu. Míra nezaměstnanosti se zvýšila na 5,8 procenta, zatímco v březnu byla na 5,1 procenta.

Polsko - HDP v prvním čtvrtletí klesnul o 0,5 procenta oproti předešlému kvartálu a byl o 1,6 procenta vyšší v meziročním srovnání. Za celý rok by měla podle vládních odhadů klesnout o 3,4 procenta. Nezaměstnanost činila ke konci dubna 5,8 procenta, což je nepatrně více než na začátku roku. Polské úřady práce očekávají prudký růst nezaměstnanosti, a to i kvůli Polákům, kteří léta žili v Británii, Německu, Nizozemsku či Rakousku.

Slovensko - V prvním čtvrtletí klesla slovenská ekonomika proti předchozímu kvartálu o 5,4 procenta, meziročně pak o 3,9 procenta. Za celý rok slovenská ekonomika podle odhadu ministerstva financí klesne o 7,2 procenta. To je více než za globální finanční krize v roce 2009. Loni se HDP zvýšil o 2,3 procenta. Příští rok by se slovenské hospodářství už ale mělo vrátit k silnému růstu, který by mohl dosáhnout 6,8 procenta. Míra nezaměstnanosti na Slovensku v dubnu, tedy už v době pandemie, vystoupila na 6,57 procenta, což je nejvyšší úroveň od léta 2017. V březnu dosáhla 5,19 procenta.

Španělsko - Španělská ekonomika klesla v prvním čtvrtletí kvůli koronaviru meziročně o 4,1 procenta, ve srovnání s předchozím kvartálem klesl HDP o 5,2 procenta. Za celý rok by mohla ekonomika podle centrální banky vykázat pokles o 6,8 až 12 procent. Na příští rok banka odhaduje růst ekonomiky o 5,5 až 8,5 procenta. Míra nezaměstnanosti by se měla letos zvýšit na zhruba 19 procent ze 13,8 procenta, kde byla koncem roku 2019.

USA - Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala nejhlubší propad od globální finanční krize z roku 2009. HDP se snížil o 4,8 procenta, zatímco v posledním čtvrtletí loňského roku ekonomika rostla tempem 2,1 procenta. Podle šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella ekonomika USA by ve druhém čtvrtletí mohla klesnout o více než 30 procent. Mezinárodní měnový fond (MMF) předpovídá, že americká ekonomika letos vykáže propad o 5,9 procenta po loňském růstu o 2,3 procenta. Na příští rok očekává růst HDP o 4,7 procenta. Za pět týdnů od začátku krize přišlo v USA o práci už více než 26 milionů lidí.

Zdroj: Reuters, ČTK

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Propad cen ropy trvá už dva roky za sebou
    Světové ceny ropy se letos znovu výrazně propadly, pokles dosáhl zhruba 35 procent. Na vině je rekordní produkce...
  • Propad Conference Board v USA
    Zhoršující se spotřebitelská důvěra v USA. Růst ceny domů v USA. Dnešní důležité zprávy, které ovlivní finanční trhy.
  • Propad ekonomiky není podle analytiků tragický
    I když propad české ekonomiky ve druhém čtvrtletí byl rekordní, nejde s přihlédnutím k očekáváním trhu a vývoji v dalších zemích postižených pandemií o zcela negativní výsledek. Nejhorší má česká ekonomika za sebou a ve třetím čtvrtletí by měla již vykázat mezičtvrtletní růst. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK.
  • Propad italské ekonomiky byl kvůli viru hlubší, než činily odhady
    Italská ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla kvůli pandemii v porovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 13 procent. Ve své zpřesněné zprávě to dnes oznámil italský statistický úřad ISTAT. Meziročně se pak hrubý domácí produkt (HDP) vlivem plošné karantény snížil o 18 procent. I to je víc, než činily odhady.
  • Propad kyperské ekonomiky se ve 3Q zpomalil na 0,8 %
    Pokles kyperské ekonomiky se ve třetím čtvrtletí zpomalil na mezičtvrtletní tempo 0,8 procenta z propadu...
  • Propad libry po "brexitu" pokračuje mírnějším tempem
    Na globálních finančních trzích v pondělí pokračoval výprodej rizikových aktiv v čele s akciemi a na nová minima padal...
  • Propad německého průmyslu v červnu překonal očekávání
    Produkce německého průmyslu v červnu klesla o 1,5 procenta, propad tak byl zásadně vyšší než očekávaných 0,4 procenta. Důvodem byla slabší produkce meziproduktů a investičního zboží. Vyplývá to z dnešních údajů spolkového statistického úřadu, který současně snížil data za květen, kdy výroba stoupla o 0,1 procenta a ne o dříve hlášených 0,3 procenta.
  • Propad rublu s sebou stahuje další měny
    Kurz ruského rublu dramaticky slábne a situaci nepomohlo stabilizovat ani zvýšení úrokových sazeb z 10,5...
  • Propad řecké ekonomiky se ve 3Q zmírnil
    Propad řecké ekonomiky se ve třetím čtvrtletí nečekaně zmírnil. Hrubý domácí produkt se meziročně snížil...
  • Propad těžby ropy v USA byl v květnu nejvyšší za posledních 40 let
    Koronavirová krize a s ní související propad poptávky po ropě a dalších energetických komoditách se projevil i na produkci světových těžařů. V případě Spojených států došlo v květnu k poklesu těžby o zhruba 2 miliony barelů denně, což byl nejvyšší měsíční pokles zaznamenaný od roku 1980. Letošní květen tak překonal i září 2008, kdy těžbu omezily hurikány Gustav a Ike.
  • Propast mezi Řeckem a EMU se zvětšila
    Výsledek řeckého referenda ještě zvětšil propast mezi Řeckem a ostatními zeměmi eurozóny, uvedl dnes...
  • Pro ponechání sazeb bylo pět členů bankovní rady, dva je chtěli zvýšit
    Pro ponechání základní úrokové sazby na sedmi procentech dnes hlasovalo pět členů bankovní rady České národní banky (ČNB), dva žádali její zvýšení na 7,75 procenta. Novinářům to řekl guvernér ČNB Aleš Michl, podle kterého v bankovní radě převládla snaha zachovat stabilní podmínky pro ekonomiku. Na příštím zasedání bankovní rady se podle Michla rozhodne, zda sazby zůstanou zachovány nebo se zvýší. Guvernér očekává, že v příštím roce se budou úrokové sazby postupně snižovat.
  • Pro ponechání úrokové sazby bylo pět členů rady ČNB, dva chtěli zvýšení
    Pro ponechání základní úrokové sazby na sedmi procentech dnes hlasovalo pět členů bankovní rady České národní banky (ČNB), dva navrhovali zvýšení o půl procentního bodu. Vyplývá to z vyjádření guvernéra ČNB Aleše Michla na tiskové konferenci po jednání rady. Na příštím jednání bankovní rada zváží, zda sazby ponechá na současné úrovni, nebo je zvýší, řekl Michl.
  • Pro ponechání základní úrokové sazby bylo pět ze sedmi členů rady ČNB
    Pro ponechání základní úrokové sazby na sedmi procentech dnes hlasovalo pět ze sedmi členů bankovní rady České národní banky (ČNB). Na příštím jednání bankovní rady v únoru 2023 se rozhodne o tom, zda centrální banka sazby zvýší, nebo je nechá na současné úrovni. Vyplývá to z vyjádření guvernéra ČNB Aleše Michla na tiskové konferenci po jednání rady.
  • Propouštění za koronavirové krize hlásí především letecké firmy
    Boeing - Americký výrobce letecké techniky Boeing hodlá zrušit asi deset procent pracovních míst, což se dotkne zhruba 16.000 zaměstnanců.
  • Prorazí AUD/CAD support trojúhelníku?
    Měnový pár AUD/CAD při pohledu na denní graf aktuálně testuje support dlouhodobého klesajícího trojúhelníku. Dočkáme se průrazu tohoto supportu a následného oslabení? Indikátor Stochastic se ale již nachází v přeprodané oblasti, ke slovu by se tak naopak mohli dostat znovu býci.
  • Prorazí EUR/USD dlouhodobou trendovou čáru?
    Měnový pár EUR/USD v průběhu včerejší obchodní seance nezačal úplně nejlépe a nejprve oslabil k úrovni 1,3200.
  • Prorazí USD/NOK rezistenci klínové formace?
    Měnový pár USD/NOK se při pohledu na 1hodinový graf obchoduje uvnitř klesající klínové formace a aktuálně se nachází v blízkosti její rezistence, která koresponduje s klouzavým průměrem SMA 100. Indikátor Stochastic se nachází v přeprodané oblasti, ale otáčí se směrem vzhůru, ke slovu by se tak mohli postupně dostat býci. Proražení rezistence klínu by následně mohlo vyvolat růst směrem k vyznačené S/R zóně okolo 7,8580. Dočkáme se tohoto scénáře nebo naopak uvidíme pokles tohoto měnového páru?
  • Proražení supportu a slabé uzavření na EURUSD napovídá další propady
    Měnový pár EUR/USD prorazil svůj velmi silný support a pokračuje tak dále v silném medvědím trendu.
  • Pro růst sazeb ČNB hlasoval Hampl a Benda
    Pro zvýšení základní úrokové sazby na 0,75 procenta hlasovali na jednání bankovní rady 21. prosince viceguvernér ČNB Mojmír Hampl a člen bankovní rady Vojtěch Benda. Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady. Rada nakonec ponechala základní úrokovou sazbu na 0,5 procenta, pro to hlasovalo zbylých pět členů rady.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Investingfox Nastroje