Nový typ koronaviru
Podnikatelská aktivita v eurozóně je díky ústupu pandemie nejvyšší za 15 let
23.06.2021 Podnikatelská aktivita v eurozóně je tento měsíc nejvyšší za posledních 15 let. K jejímu růstu přispívá silná poptávka, zejména ve službách, a obecně příznivější podmínky s tím, jak postupuje očkování proti covidu-19 a odeznívá pandemie. Ve své předběžné zprávě to dnes uvedla organizace IHS Markit.
Španělsko kvůli nárůstu počtu případů nemoci covid-19 zhorší výhled ekonomiky
08.04.2021 Španělsko se chystá zhoršit výhled ekonomiky na letošní rok. Ministryně hospodářství Nadia Calviñová uvedla, že nově zavedená protipandemická opatření už nepříznivě ovlivnila vývoj v prvním čtvrtletí, což se promítne i v celoroční bilanci. Ministryně to řekla v rozhovoru s agenturou Bloomberg.
Americká ekonomika ve čtvrtletí zvolnila růst na čtyři procenta
28.01.2021 Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí rostla v přepočtu na celý rok tempem čtyř procent, a výrazně tak zvolnila z předchozího čtvrtletí, kdy hrubý domácí produkt (HDP) vykázal v přepočtu na celý rok vzestup o 33,4 procenta. V prvním rychlém odhadu to dnes oznámilo americké ministerstvo obchodu. Za celý rok, jenž citelně poznamenala pandemie, pak největší ekonomika světa vykázala propad o 3,5 procenta. To je nejvíce za 74 let, respektive od konce druhé světové války.
Lagardeová: Pokud uzávěry do dubna neskončí, bude to problém
13.01.2021 Evropská centrální banka (ECB) zatím kvůli zhoršení pandemie výhled měnit nebude, i nadále počítá na letošní rok v eurozóně s růstem hrubého domácího produktu (HDP) o 3,9 procenta. Na konferenci Reuters Next to dnes řekla prezidentka ECB Christine Lagardeová. Problém ale podle ní nastane, pokud nynější uzávěry neskončí ani v prvním čtvrtletí.
Záznam ČNB: Není bezprostřední důvod měnit nastavení sazeb
13.11.2020 Bankovní rada České národní banky se v diskusi o nastavení měnové politiky shodla, že měnové podmínky lze v současné době hodnotit jako dostatečně uvolněné, a proto není bezprostřední důvod stávající nastavení úrokových sazeb měnit. Vyplývá to ze zveřejněného záznamu z jednání bankovní rady ČNB ve čtvrtek 5. listopadu. Rada tehdy nechala jednomyslně úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba tak zůstala na 0,25 procenta.
Aktivita v čínském průmyslu vzrostla nejvíce za téměř deset let
02.11.2020 Aktivita v čínském průmyslu v říjnu vzrostla nejrychlejším tempem za téměř deset let, především díky domácí spotřebě. Ukázaly to dnes údaje, které zveřejnily soukromé společnosti Caixin a Markit. Druhá největší ekonomika světa se tak dál zotavuje z koronavirové krize. Index nákupních manažerů (PMI) na základě průzkumu Caixin/Markit se zvýšil na 53,6 ze zářijových 53 bodů. Říjnový údaj je tak nejvyšší od roku 2011.
Novozélandská ekonomika kvůli koronaviru rekordně klesla
17.09.2020 Novozélandská ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli přísným protikoronavirovým opatřením klesla o rekordních 12,2 procenta. Poprvé od globální finanční krize je v recesi, která je nejhlubší v zaznamenané historii, respektive od roku 1987, kdy se tato data začala v nynější podobě sledovat. Oznámil to dnes místní statistický úřad. Meziročně hrubý domácí produkt (HDP) klesl o 12,4 procenta, nejvíce od roku 1955.
Žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA citelně ubylo
03.09.2020 Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech se minulý týden snížil výrazněji, než se čekalo. Klesl na 881.000 z více než jednoho milionu v předchozím týdnu. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. Analytici v anketě agentury Reuters čekali, že počet žádostí klesne pouze na 950.000. O podporu však stále žádá mnohem více lidí než před vypuknutím koronavirové pandemie.
Německý regulátor: To nejhorší z koronavirové krize teprve přijde
02.09.2020 To nejhorší z koronavirové krize teprve přijde, ačkoliv žádná bezprostřední hrozba pro finanční stabilitu kvůli pandemii teď nehrozí. Uvedl to dnes německý úřad pro regulaci finančního sektoru BaFin. Chmurné vyhlídky ale globální ekonomice předpovídá také šéf Deutsche Bank, největšího finančního ústavu v Německu.
Německo zlepšilo výhled letošního vývoje ekonomiky
01.09.2020 Německá vláda zlepšila výhled vývoje ekonomiky na letošní rok. Nově odhaduje, že hrubý domácí produkt (HDP) kvůli koronaviru klesne o 5,8 procenta místo dosud očekávaných 6,3 procenta. I tak to bude nejvýraznější propad od konce druhé světové války. V době vrcholu finanční krize před více než deseti lety německá ekonomika klesla o 5,7 procenta. Oživení v příštím roce pak bude slabší, než vláda čekala. Nový odhad dnes představil ministr hospodářství Peter Altmaier.
Švédská ekonomika ve druhém čtvrtletí rekordně klesla
05.08.2020 Švédská ekonomika ve druhém čtvrtletí kvůli dopadům nového koronaviru klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o rekordních 8,6 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil švédský statistický úřad. Země si však vedla lépe než většina ostatních zemí v Evropě. Meziročně se hrubý domácí produkt (HDP) propadl o 8,2 procenta.
Bloomberg: Hvězdný růst akcií výrobců rukavic překonává i Teslu
23.07.2020 Výrobci gumových rukavic v jihovýchodní Asii přitahují zájem investorů mnohem více než elektrická auta Elona Muska. Akcie firmy Top Glove na burze v Kuala Lumpur totiž od začátku roku přidaly asi 428 procent, což je nejvyšší růst z firem v indexu MSCI Asia Pacific. Akcie podobné firmy Supermax pak zpevnily o více než 1200 procent. Ve srovnání s tím akcie Tesly zaznamenaly růst o 259 procent. Píše to agentura Bloomberg.
Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla o 3,2 procenta
16.07.2020 Čínská ekonomika ve druhém čtvrtletí oživila z koronavirového šoku. Hrubý domácí produkt (HDP) se v meziročním srovnání zvýšil o 3,2 procenta, což bylo více, než čekali analytici. V prvním čtvrtletí ekonomika naopak klesla o rekordních 6,8 procenta kvůli omezením, která měla zabránit šíření nemoci covid-19. K oživení přispěla stimulační opatření, jejichž cílem je zmírnit šok z koronavirové krize, uvedla agentura Reuters.
Rekordní pokles ekonomik eurozóny i EU byl nižší než v odhadech
09.06.2020 Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny v prvním čtvrtletí klesl proti předchozím třem měsícům o 3,6 procenta, v celé Evropské unii se pak snížil o 3,2 procenta. V obou případech jde v souvislosti s koronavirovými omezeními o rekordní pokles od začátku měření v roce 1995. Ve své konečné zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat.
Německá ekonomika klesla o 2,2 procenta, je v recesi
25.05.2020 Německá ekonomika v prvním čtvrtletí klesla kvůli koronavirové krizi proti předchozím třem měsícům o 2,2 procenta, nejvíce od globální finanční krize v roce 2009. Ve své konečné zprávě to dnes uvedl spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje. Protože v předchozím čtvrtletí vykázala největší evropská ekonomika pokles o 0,1 procenta, je nyní v recesi, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí ekonomického poklesu za sebou.
Británie oznámila nový celní režim, deset procent na auta platí
19.05.2020 Británie oznámila nový celní režim, který bude po brexitu uplatňovat vůči zbytku světa. Zachová v něm desetiprocentní clo na dovoz aut, sníží ale sazby na dovoz položek za desítky miliard dolarů, které tvoří součást dodavatelských řetězců. Uvedla to agentura Reuters.
Německá ekonomika v prvním čtvrtletí klesla nejvíce od roku 2009
15.05.2020 Německá ekonomika v prvním čtvrtletí klesla proti předchozím třem měsícům o 2,2 procenta. Ve svém rychlém odhadu to dnes oznámil německý statistický úřad. Jde o nejhlubší propad od globální finanční krize v roce 2009. Na vině je šíření koronaviru a s ním spojená omezení, která nařídila vláda. V předchozím čtvrtletí ekonomika vykázala pokles o 0,1 procenta, takže je nyní v recesi.
Průmyslová výroba v EU v březnu kvůli koronaviru prudce klesla
13.05.2020 Průmyslová výroba v Evropské unii v březnu kvůli dopadům koronaviru prudce klesla. V zemích eurozóny propad proti předchozímu měsíci činil rekordních 11,3 procenta, v celé EU pak dosáhl 10,4 procenta. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat.
Lék na covid-19 je tu. Proč se tedy propadly akcie firmy, která jej vyvinula?
03.05.2020 Akcie americké biofarmaceutické společnosti Gilead jako jedny z mála během koronakrize citelně rostou. Od začátku letošního února přidaly více než 26 procent. Vzhůru je pohání zejména sázka investorů, že kalifornská firma, založená v roce 1987, vyvine účinný lék na onemocnění covid-19.
Schodek se kvůli viru zvýší na 300 mld, začne plošné testování
19.04.2020 Schodek státního rozpočtu se kvůli dopadům šíření koronaviru zvýší z předpokládaných 200 miliard na 300 miliard. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to navrhne v pondělí na jednání vlády. Kabinet projedná i možnost dalšího uvolnění cest přes hranice nebo zvýšení plateb za státní pojištěnce. Ve středu by pak mělo na některých místech začít plošné testování, které má zjistit podíl nakažených mezi obyvateli Česka. V zemi je dosud 6657 potvrzených případů nákazy, 1235 lidí se z nemoci vyléčilo, 181 lidí zemřelo.
Čína se snaží oživit ekonomiku, ale spotřebitelé šetří
19.04.2020 Čína, tedy země, odkud se v prosinci začal šířit nový typ koronaviru, jenž způsobil pandemii, se opatrně snaží znovu nastartovat ekonomiku. Není to ale snadné v situaci, kdy se miliony lidí bojí utrácet nebo ani nechtějí chodit ven. Uzavírání továren a obchodů po celém zemi začalo v lednu. Milionům rodin bylo řečeno, aby zůstaly doma a vládnoucí komunistická strana teď tvrdí, že nemoc je pod kontrolou. Dopady na životy lidí i na celou ekonomiku ale přetrvávají.
Akcie v EU zpevňují, pomáhá vývoj kolem léku na covid-19
17.04.2020 Akcie na evropských trzích dnes výrazně zpevňují, k růstu jim pomáhá jednak slibný vývoj kolem léku na covid-19, jednak plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na postupné otevírání americké ekonomiky, dosud paralyzované šířením koronaviru. Téměř žádný vliv pak neměla zpráva o propadu čínské ekonomiky, neboť se špatným výsledkem trh počítal.
Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
03.04.2020 Podnikatelská aktivita v eurozóně v březnu oslabila více, než se předpokládalo. Její souhrnný index v konečném zúčtování klesl na 29,7 bodu z únorové hodnoty 51,6 bodu, oznámila dnes organizace IHS Markit, která aktivitu sleduje. Tvrdou ránu kvůli pandemii způsobené koronavirem dostal zejména dominantní sektor služeb, na který plnou vahou dolehla nařízení vlád mnoha evropských zemí zavřít restaurace a další podniky, kde se hromadí více lidí.
Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce Italové
01.04.2020 Pomozte nám, jako vám pomohli po válce, vyzývají Němce v otevřeném dopise starostové severoitalských měst a zástupce vlády tamního regionu masivně zasaženého epidemií nemoci COVID-19. Text včera vyšel jako inzerce v německém deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Pisatelé připomínají, že jiné státy po druhé světové válce souhlasily, aby se Německu snížil jeho dluh.
Křetínský měl pozitivní test na koronavirus, pracuje v izolaci
30.03.2020 Podnikatel Daniel Křetínský byl 12. března pozitivně testován na nový typ koronaviru. Od té doby je v izolaci, cítí se dobře a své firmy řídí po telefonu. Podnikatel, který je podle loňského žebříčku časopisu Forbes pátým nejbohatším Čechem s odhadovaným majetkem ve výši 66 miliard korun, to řekl v rozhovoru pro dnešní deník E15. Uvedl, že předtím neměl teplotu, kašel ani jiné příznkaky, jen lehkou rýmu a normálně pracoval. U jeho spolupracovníků, rodiny ani dalších lidí, s nimiž přišel do bližšího kontaktu, se onemocnění COVID-19 nepotvrdilo.
Akcie v EU opět posílily, podpořily je kroky centrálních bank
20.03.2020 Akcie na západoevropských trzích druhý den za sebou posílily. Notnou měrou k tomu přispěl optimismus ohledně postupu velkých centrálních bank, které snižují základní úrokové sazby a zavádějí nouzová opatření, aby zmírnily dopady krize kolem šíření koronaviru na ekonomiky jednotlivých zemí.
Akcie v EU zpevňují, podpořily je kroky centrálních bank
20.03.2020 Akcie na západoevropských trzích dnes navázaly na solidní čtvrteční vývoj a vykazují svižný růst. Notnou měrou k němu přispívá optimismus ohledně postupu velkých centrálních bank, které snižují základní úrokové sazby a zavádějí nouzová opatření, aby zmírnily dopady krize kolem šíření koronaviru na ekonomiky jednotlivých zemí.
Politbyro: Globální šíření viru je nová výzva pro ekonomiku Číny
18.03.2020 Globální šíření nového typu koronaviru znamená novou výzvu pro čínskou kontrolu a prevenci nemocí a pro čínský ekonomický rozvoj. Podle agentury Reuters to dnes uvedlo politbyro ústředního výboru Komunistické strany Číny. Čínská ekonomika čelí podle něj kvůli epidemii stále většímu tlaku.
Austrálie kvůli koronaviru povzbudí ekonomiku finanční injekcí
12.03.2020 Austrálie kvůli šíření nového koronaviru povzbudí ekonomiku částkou 17,6 miliardy australských dolarů (zhruba 260 miliard Kč). Chce se tak vyhnout případné recesi ve druhém čtvrtletí, která by nastala poprvé po téměř 30 letech. Na tiskové konferenci to dnes oznámil premiér Scott Morrison. Země rozšiřuje zákazy cestování, možná se dotknou i všech letů do Evropy.
Forex trader Ondřej Hartman a jeho týdenní komentář (9.3.2020)
09.03.2020 V minulém týdnu došlo ke vstupu do pozice podle mého týdenního komentáře, který jsem s předstihem uveřejnil zde. Došlo k prolomení horní vstupní S/R zóny, čímž se aktivoval long obchod, který pokračoval v růstu a byl ukončen v zisku na Profit-Targetu. Pokud jste mého obchodu také využili, tak gratuluji k zisku!
Export z Německa do Číny začátkem roku výrazně klesl
09.03.2020 Objem vývozu z Německa do Číny v lednu meziročně klesl o 6,5 procenta, zatímco dovoz klesl o půl procenta. Oznámil to dnes německý statistický úřad. Propad vývozu ale podle nich ještě nelze vysvětlit dopady šíření koronaviru. Za leden klesl i celkový vývoz.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
06.03.2020 1) Akcie na světových trzích kvůli dopadům šíření nového koronaviru dál výrazně klesají, ztráty mají hlavní asijské trhy a silným poklesem otevřela také Evropa. Investoři většinou za peníze z prodeje akcií nakupují zlato či státní dluhopisy nejbonitnějších zemí. Výnosy klíčových dluhopisů americké vlády proto klesají na stále nová minima s tím, jak v důsledku vyšší poptávky roste jejich cena. Totéž se týká dluhopisů německé vlády.
Akcie dál výrazně klesají, výnosy dluhopisů jsou na minimech
06.03.2020 Akcie na světových trzích kvůli dopadům šíření nového koronaviru dál výrazně klesají, ztráty mají hlavní asijské trhy a silným poklesem otevřela také Evropa. Investoři většinou za peníze z prodeje akcií nakupují zlato či státní dluhopisy nejbonitnějších zemí. Výnosy klíčových dluhopisů americké vlády proto klesají na stále nová minima s tím, jak v důsledku vyšší poptávky roste jejich cena. Totéž se týká dluhopisů německé vlády.
Bloomberg: Globální ekonomiku svírá vzácný dvojitý šok
05.03.2020 Nový typ koronaviru přináší globální ekonomice dvojitou ránu, která ji v příštích měsících bude ničit. Nejenže zasáhl nabídku, protože řada továren v Číně i jinde přerušila výrobu, ohrožuje totiž i poptávku, neboť spotřebitelé nemají chuť nakupovat ani utrácet. Globální ekonomika je tak sevřena ve vzácném dvojitém šoku nabídky a poptávky, poznamenala agentura Bloomberg.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
05.03.2020 1) Asijské akcie dnes pozitivně reagovaly na oznámení Mezinárodního měnového fondu, že kvůli koronaviru dává k dispozici nouzové finanční prostředky v hodnotě 50 miliard dolarů. Nejvíce se dařilo čínským akciím.
Fed: Koronavirus začal ovlivňovat ekonomiku USA
05.03.2020 Nový typ koronaviru začal v některých částech Spojených států ovlivňovat cestovní ruch a narušovat výrobní řetězce. Vyplývá to podle agentury AP z pravidelné zprávy o hospodářském vývoji zvané Béžová kniha, kterou včera zveřejnila americká centrální banka (Fed). Ekonomika USA nicméně podle zprávy v uplynulých týdnech pokračovala v růstu.
Eurozóna je připravena podpořit ekonomiku kvůli koronaviru
04.03.2020 Členské státy eurozóny jsou připraveny společně podpořit ekonomiku v obraně před koronavirem. Po skončení dnešní telekonference to uvedli ministři financí zemí platících eurem.
Země G7 jsou připraveny ekonomiku podpořit, pokud to bude nutné
03.03.2020 Země G7 jsou kvůli dopadům koronaviru připraveny podpořit globální ekonomiku. Jejich zástupci se na tom shodli na dnešním jednání, které se konalo prostřednictvím telekonference. Žádné konkrétní kroky ale zatím v plánu nemají. Finančním trhům se komuniké z jednání očividně nelíbí, čekaly od něj mnohem víc. Futures na americké akcie tak zamířily výrazně dolů a své ranní zisky začaly snižovat rovněž akcie v Evropě.
Akcie v Evropě prudce zpevňují, trh čeká intervenci bank a vlád
03.03.2020 Akcie na evropských trzích dnes výrazně zpevňují, jejich hlavní index přidává kolem tří procent. Trh očekává, že vlády a centrální banky významných zemí se dohodnou na koordinovaných krocích, jak zmírnit dopady epidemie nového typu koronaviru na ekonomiku. Evropské akcie tak navazují na vývoj ve Spojených státech, kde klíčový Dow Jonesův index v pondělí vzrostl o více než pět procent, a zaznamenal tak nejvýraznější vzestup od března 2009.
OECD prudce zhoršila výhled růstu globální ekonomiky
02.03.2020 Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zhoršila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 2,4 procenta, zatímco dosud počítala s růstem o 2,9 procenta. V mimořádné zprávě kvůli dopadům koronaviru dnes OECD také uvedla, že pokud se šíření epidemie nepodaří dostat rychle pod kontrolu, může ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenat i pokles. To by bylo poprvé od světové finanční krize před deseti lety.
Útlum aktivity v průmyslu eurozóny navzdory koronaviru polevil
02.03.2020 Útlum aktivity v průmyslu eurozóny v únoru navzdory obavám z dalšího šíření koronaviru a dopadů na ekonomiku polevil. Konečná hodnota indexu, který aktivitu sleduje, vzrostla na 49,2 z lednových 47,9 bodu, oznámila dnes organizace IHS Markit. Předběžná zpráva, která byla zveřejněna před více než týdnem, stanovila hodnotu indexu o desetinu bodu nižší.
Evropské akcie tento týden klesly nejvíce od roku 2018
28.02.2020 Akcie na evropských trzích dnes prohloubily pokles, jejich hlavní index uzavřel obchodování s poklesem 3,5 procenta a klesl hlouběji v pásmu korekce. Má za sebou největší týdenní propad od globální finanční krize v roce 2008. Investoři se obávají, že narůstající počet nových případů onemocnění způsobeného koronavirem srazí globální ekonomiku do recese.
Evropské akcie hlouběji v korekci, ve víru aerolinky i ropa
28.02.2020 Evropské trhy se dnes posunuly hlouběji do pásma korekce. Stoxx Europe 600 v úvodu seance odepsal 3 %, o více než 4,7 % se propadá německý DAX , o zhruba 4 % hlavní indexy burz v Paříži a v Londýně a o 3,7 % index milánské burzy. Celý týden bude pro evropské akcie pravděpodobně nejhorší od finanční krize roku 2008. Od rekordů z minulého týdne se evropské akcie propadly o 12 % a za celý únor by mohla ztratit 7,7 %.
Evropské akcie prohlubují propad, trh se obává globální recese
28.02.2020 Akcie na evropských trzích prohlubují pokles, jejich hlavní index odepisuje další zhruba tři procenta a je hlouběji v pásmu korekce. Investoři se obávají, že narůstající počet nových případů onemocnění způsobeného koronavirem srazí globální ekonomiku do recese.
Akcie v Evropě kvůli koronaviru opět výrazně oslabily
28.02.2020 Evropské akcie kvůli obavám z hospodářských důsledků nového typu koronaviru včera opět výrazně oslabily. Panevropský akciový index STOXX 600 klesl o 3,75 procenta a obchodování zakončil na 389,46 bodu. To představuje jeho nejnižší závěrečnou hodnotu za více než čtyři měsíce.
Akcie v Evropě kvůli koronaviru obnovily prudký pokles
27.02.2020 Akcie na evropských trzích dnes obnovily prudký pokles, za kterým jsou podle analytiků obavy z rychlého šíření nového typu koronaviru. Nejvíce nakažených zůstává v Itálii, virus už se ale rozšířil do dalších zemí. Největší ztráty proto mají akcie firem spojených s cestováním, jako jsou letecké společnosti nebo hotely. Některé významné firmy už také začínají varovat před negativními dopady koronaviru na své hospodaření.
Noviny v Británii, Německu i Francii se věnují šíření koronaviru
26.02.2020 Šíření koronaviru v Evropě a plány na jeho zastavení dominují dnes titulním stranám britských, německých i francouzských novin. Hlavně bulvární listy v Německu a Británii věnují zvláštní pozornost případu hotelu na španělském ostrově Tenerife, ve kterém je v izolaci tisícovka turistů včetně šesti Čechů. Francouzské deníky upozorňují na titulních stránkách také na dopady šíření nového viru na světové hospodářství.
Expert: Koronavirus může snížit české HDP jako při měnové krizi
26.02.2020 Koronavirus, který postupně zasahuje další státy Evropy, může způsobit pokles české ekonomiky podobný situaci při propuknutí měnové krize v eurozóně v letech 2012 a 2013. ČTK to dnes řekl ekonom a výkonný ředitel finanční skupiny Starteepo František Bostl. Česko je nejvíce ekonomicky závislé na Německu, Francii, Itálii a Británii. Ochromení některé z těchto ekonomik by tak mělo rozsáhlé ekonomické následky nejen pro celou Evropu, ale logicky i na ČR jako její nedílnou součást, uvedl.
Komodity: Ropa kvůli obavám z dopadů koronaviru na poptávku prudce zlevňuje
24.02.2020 Ceny ropy dnes ztrácejí zhruba čtyři procenta. Rostoucí počet případů nákazy novým typem koronaviru v několika zemích mimo Čínu totiž prohlubuje obavy investorů ohledně vývoje globální ekonomiky i poptávky po ropě.
Čína kvůli koronaviru vypustila v únoru o 25 procent méně emisí
19.02.2020 Epidemie virového onemocnění COVID-19, která pozastavila život v řadě čínských měst i továren, přispěla ke snížení emisí skleníkových plynů. S odvoláním na analýzu, kterou dnes zveřejnil odborný server Carbon Brief, o tom informovala agentura AFP. Čína je největším světovým producentem oxidu uhličitého (CO2), emise se však díky novému typu koronaviru v první polovině února snížily až o 25 procent, dokládá studie.
Čínský prezident slíbil nižší daně firmám zasaženým epidemií
12.02.2020 Čínský prezident Si Ťin-pching slíbil snížení daní a další podporu firmám z těch odvětví, která byla nejvíce zasažena epidemií koronaviru. Informují o tom dnes čínská média. Čína se tak snaží mírnit rostoucí ztráty a dopady na ekonomiku. Podniky čelí vysokým ztrátám kvůli nutnosti přerušit činnost v továrnách i kancelářích v důsledku zatím největších krizových opatření, jaká vláda v Pekingu kdy zavedla, uvedla agentura AP.
Koronavirus citelně zlevňuje Čechům benzín i naftu. Naděje na jeho účinnou léčbu však od včerejška ropu zdražuje, nicméně zlevňování pohonných hmot bude ještě pokračovat
06.02.2020 Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu dále zrychlily své zlevňování. Benzín zlevnil o 22 haléřů na litr, nafta o 26, takže se benzín aktuálně prodává za průměrnou cenu 32,04 koruny za litr, zatímco nafta za 31,69 koruny za litr. V obou případech jde o nejnižší cenu od letošního 2. ledna.
Aktivity v Číně omezují další firmy, například Adidas či Airbus
05.02.2020 Na šíření nového typu koronaviru dnes reagují další firmy, své pobočky v Číně zavírá německý výrobce sportovního zboží Adidas, plánovanou odstávku svého čínského montážního závodu pak prodlužuje evropský výrobce letecké techniky Airbus. Neplacené volno svým zaměstnancům nařídily hongkongské aerolinky Cathay Pacific Aiways, informuje list South China Morning Post.
Koruna právě teď posílila na svoji nejsilnější úroveň vůči euru od roku 2012. Za jejím zhodnocením stojí ústup strachu z koronaviru
05.02.2020 Koruna dnes odpoledne středoevropského času během obchodování zhodnotila na svoji nejsilnější úroveň vůči euru od roku 2012. Zhodnotila na úroveň kursu 25,047, což je její absolutně nejsilnější hodnota vůči jednotné evropské měně za celé období od 28. 12. 2012, jak plyne z dat Bloombergu. Za posilováním koruny bezprostředně stojí dnešní optimistické naladění světových trhů, které živí naděje na průlom v boji s nákazou čínského koronaviru. Čínští vědci totiž podali žádost o uznání místního patentu na léčebný prostředek, který by na nový typ koronaviru mohl účinkovat. Optimismus trhů zvyšuje poptávku po rizikovějších aktivech třeba právě typu koruny, zatímco snižuje poptávku po tradičních bezpečných útočištích typu japonského jenu či amerických nebo německých dluhopisů.
Finanční trhy zpevňují po zprávě o průlomu v léčbě koronaviru
05.02.2020 Finanční trhy dnes po celém světě zpevňují, k růstu jim pomohla zpráva, že lékaři mají na dosah účinnou vakcínu na koronavirus. Vzhůru se vydaly akcie v Asii i v Evropě, zdražuje také ropa. Náladu na trhu ale podpořily i dobré výsledky hospodaření některých velkých firem, například německého výrobce čipů Infineon Technologies.
Komodity: Ceny ropy jsou smíšené vlivem koronaviru a plánu OPEC méně těžit
29.01.2020 Ceny ropy se dnes vyvíjejí smíšeně. Snižují je obavy z dopadů šíření nového koronaviru z Číny a zpráva o zvýšení amerických zásob ropy. Vzhůru je tlačí skutečnost, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvažuje prodloužit omezení těžby nejméně do června.
Ekonom: Růst čínské ekonomiky může zpomalit pod pět procent
29.01.2020 Růst čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí kvůli dopadům nového koronaviru zpomalí a mohl by se dostat i pod pět procent. Uvedl to dnes ekonom Čang Ming z Čínské akademie sociálních věd, která je považována za vlivný vládní think-tank. Pokud by ekonomika skutečně tak výrazně zpomalila, byla by vláda podle něj nucena zavést další stimulační opatření. Na konci loňského roku čínská ekonomika rostla šestiprocentním tempem.
Burza v Hongkongu oslabila, jinde v Asii už akcie zpevnily
29.01.2020 Akcie na burze v Hongkongu dnes výrazně oslabily v reakci na obavy kolem šíření nového koronaviru. Trh byl kvůli oslavám nového lunárního roku uzavřen a dnes byla první možnost na obavy zareagovat. Jiné asijské trhy, které byly v minulých dnech otevřené a už stačily oslabit, dnes většinou zpevňovaly. Optimismus čerpaly z úterního vývoje na Wall Street, kde akcie rovněž prudce zpevnily. Burzy v pevninské Číně jsou stále zavřené.
Forex: Dolar kvůli obavám z dopadů koronaviru na ekonomiku roste
28.01.2020 Obavy z dopadů nového koronaviru na ekonomický růst podporují mezi investory na forexovém trhu zájem o bezpečnější měny. Dolarový index tak stoupl nejvýše za dva měsíce a švýcarský frank vůči euru vzrostl na téměř tříleté maximum.
Související klíčová slova:
Objem vývozu z Německa | Vakcinace | Výnosy dluhopisů | WTO | Hlavní ekonom | Španělská centrální banka | Úspěšný systém | Balíčky na povzbuzení ekonomiky | Akcie Tesly | Australská centrální banka | Zkušenosti | Macau | Zpracovatelský sektor | Koronavirové krize | J&T | Spolkový statistický úřad | EUR | Trend | Hlavní index německých akcií DAX | Výhled ekonomiky | Globální šíření nového typu koronaviru | Mezinárodní měnový fond | Podnikatel | Tempo růstu | Londýnské akciové burzy | Burza v Miláně | Las Vegas Sands | Výkyvy | Index akciové burzy | Schodek státního rozpočtu | Evropská komise | Pravděpodobnost | Inflační cíle | Organizace zemí vyvážejících ropu | Index aktivity | Americké dluhopisy | Tempo růstu ekonomiky | Index PX | Letecké společnosti | Dovoz aut | Asijské trhy | Nouzová opatření | Otevírání americké ekonomiky | Agentura AFP | Finanční trhy dnes | Jeffrey Halley | PLN | Lagardeová | Dow Jonesův index | Asijské akcie | Německý DAX | Ministryně hospodářství | Investing | Saúdská Arábie | Pandemie | Německý regulátor | Růst cen | Zpráva | Snížení úrokových sazeb | Dolarový index | Strach | Ekonomika Spojených států | Burza | Index německých akcií DAX | Pohonné hmoty v Česku | Cena zlata | Akcie dnes | Index varšavské burzy WIG | Biofarmaceutické společnosti | Vývoj ceny ropy WTI | Základní úrokové sazby | Nastavení úrokových sazeb | Šok z koronavirové krize | Maloobchod | Úřad pro regulaci finančního sektoru | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Ministr hospodářství | Daniel Křetínský | Opatření proti šíření epidemie | Evropský výrobce letecké techniky | Vývoj ceny ropy Brent | Viceguvernér ČNB | Top Glove | Prudký pokles | Akcie letecké společnosti | CZK | Burza v Budapešti | Výhled | Dnes ČNB | Akcie na burze v Hongkongu | EIA | Covid | Obavy investorů | Dluhopisový guru | Podnikatelská důvěra | Výzkumy | Průmysl | Inflace | Vývoj měnového páru | HUF | Výroba v eurozóně | Cathay Pacific | IHS Markit | Centrální banky | Oanda | Reakce Švédska | Akcie Sands China | Dobré výsledky | Ratingová agentura | Timeframe | Povzbuzení ekonomiky | Larry Hu | Pandemie koronaviru | Czech Fund | Sands China | Premiér Scott Morrison | Futures | Švédský statistický úřad | Novozélandská ekonomika | Akciové trhy | Epidemie SARS | Švédská ekonomika | Cestovní ruch | Lék na COVID-19 | G7 | Ekonom IHS | Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) | Domácnosti | Kasino v Macau | Moody's | List The Guardian | Analytici | Burza v Praze | Šéf Deutsche Bank | Deutsche Bank | Hlavní index londýnské akciové burzy FTSE 100 | E15 | Růst akcií | Washington | Graf | Globální ekonomiky | Obavy společnosti | Odhodlání | NAFTA | Dluhopisy | Velcí producenti | Úspěšné obchodování | Zaměstnanost | Ekonomiky | PLN/EUR | Evropský statistický úřad Eurostat | Hrubý domácí produkt (HDP) | Poptávka | Airbus | Průmyslová produkce | Ekonomické indikátory | Galaxy Securities | Index pražské burzy PX | Peníze | Akcie ve Spojených státech | Brent | Maloobchodní tržby | Politika | HUF/EUR | Moody's Analytics | Očekávání | Daňové úlevy | Expert | Pohonné hmoty | Výrobce letecké techniky | Ekonomika EU | Plošné testování | Konkurent Adidasu | Růst globální ekonomiky | Le Figaro | FAZ | Prodeje akcií | Očkovací program | Americké ministerstvo práce | Výnosy | Lucembursko | Export z Německa | Negativní dopad | Zásoby ropy | Další růst | Prohlášení | CZK/EUR | Lukáš Kovanda | Růst | Nabídka | AFP | Itálie | Americká lehká ropa | Akcie firmy | Světové finanční krize | Nižší daně | Čínský ekonomický rozvoj | Prognóza | Souhrnný index | Long obchod | Nike | Růst cen akcií | Britská centrální banka | Očkování proti covidu-19 | Aktuální kurzy měn | České HDP | Spotřebitel | Pochybnosti | Samsung | Šíření nemoci COVID-19 | Hospodářské recese | Nastavení měnové politiky | Aktivita v čínském průmyslu | Oživit ekonomiku | Vláda v Berlíně | Výhled letošního vývoje ekonomiky | Americká centrální banka | Zpomalení hospodářského růstu | Karanténní opatření | Long | Zisk firmy | Index akciové burzy v Hongkongu | Koruna | SET50 | Národní ekonomická rada vlády | Investice do dlouhodobého majetku | Thyssenkrupp | AUD | Úrokové sazby | Meziroční růst | Oxford Economics | Trh | Barel ropy | Akcie v EU | Ministři financí zemí platících eurem | MSCI | Problémy | Šíření viru | Reserve Bank of Australia | Index japonských akcií | Společnosti | Index | Studie | Znovusjednocení země | Experimentální přípravek | ECB Christine Lagardeová | Konsolidace | MMF | Burzy v Šanghaji | Eura | Komise | Tržní kapitalizace | Ministr zahraničí | Jiří Rusnok | Agentura Reuters | Globální finanční krize | Ministerstvo obchodu | Ministerstvo práce | Americké ministerstvo obchodu | Důvěra investorů | Čínský prezident | Pokles prodeje | Frankfurter Allgemeine Zeitung | Christine Lagardeová | Prezidentka ECB Christine Lagardeová | Ekonomický kalendář | Fundamentální zprávy | Bankovní rada České národní banky | Adidas v Číně | Souhrnný index aktivity | Bank of Canada | Závislost | Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny | Rozpočtová politika | Čínská média | Kartel OPEC | Hang Seng | Rubl | Deficit | Firma | Index Stoxx 600 | TS Lombard | Statistický úřad | Americké biofarmaceutické společnosti | Podnikání | Index pařížské burzy | Virus | Čínská továrna | Sektor služeb | Index Hang Seng | Jeffrey Gundlach | Sean Darby | Peter Altmaier | Aktivity v Číně | Křetínský | Daily Express | Česká koruna | Statistické údaje | Vlna koronaviru | Gilead Sciences | Člen bankovní rady Aleš Michl | Benzín | Podnikatelé | Akciový index | Koronavirová nákaza | Bankéři | Německá průmyslová a obchodní komora | Australské hospodářství | Členské státy | Řešení šoků | Šíření nového koronaviru | Rekordní pokles | Standard Chartered | Burza v Hongkongu | Index nákupních manažerů | Záznam ČNB | Cathay Pacific Airways | Počet žádostí o podporu | Člen bankovní rady | Zahraniční firmy | Druhá největší ekonomika světa | Akcie na pražské burze | Obchodníci | Hlavní ekonomka | Koronavirus | Aiways | Burze | Scott Morrison | Největší ekonomika | Omezení těžby | USA | Ekonomické aktivity | Turecké akcie | DoubleLine | Británie | Pokles cen | Volby | Ropa | Výdaje | West Texas Intermediate (WTI) | Národní ekonomická rada vlády (NERV) | Statistici | Ekonomové | Augustus Tang | Spojené státy | Supermax | Růst HDP | Šíření nemoci | Sázka | Index varšavské burzy | Oslabení kurzu koruny | Oslabení kurzu | Hongkongské aerolinky | Boeing | Pokles ekonomik eurozóny | UK Global Tariff (UKGT) | Vývoj | Pohyby na forexovém trhu | Dopady koronaviru na ekonomiku | Úroková sazba | Masivní propad | Rekordní pokles ekonomik | Účinný lék | Ekonomický balíček | Americké akcie | Společnost Nike | Šéfka ECB | Chris Williamson | EUR/USD | Zemědělství | Obchodní komora | Intervence | Sky News | Světové obchodní organizace | Spotřebitelská důvěra | Další vývoj | West Texas Intermediate | Měnové politiky | Nový obchodní režim | CSI 300 | Onemocnění | Ministryně financí Alena Schillerová | Měnový výbor | Šíření nového typu koronaviru | Index japonských akcií Nikkei | CNY | Kapitálové rezervy | Russ Mould | Průmyslová výroba v EU | Pakt stability | Ústup strachu z koronaviru | Snížení úroků | Vládní výdaje | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA | Daily Star | Celní režim | Ministr financí Steven Mnuchin | Automobilka | Ford Motor | Nákupy dluhopisů | Index milánské burzy | Sazby | Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) | GBP/EUR | České koruny | Pokles ekonomik | Úrok | Investovat | Komoditní | Cena severomořské ropy Brent | Steven Mnuchin | Přípravek remdesivir | Regulátor | Deutsche Bank Christian Sewing | Edward Moya | Firmy | Globální šíření viru | Panika | Obchodní režim | Zájem investorů | Euro dnes | Nový celní režim | Kroky centrálních bank | Export z Německa do Číny | Distribuce | Fed | Euroskupina | Česká vláda | Dílčí index | Si Ťin-pching | Trhy | Bezpečnější měny | Německé akcie | Mezinárodní investoři | FTSE | Hlavní čínské burzy | Rizika | Index tokijské burzy Nikkei 225 | Eurozóna | Fond | Globální trhy | Lék na onemocnění covid-19 | Bulvár | Ekonom IHS Markit | AJ Bell | Schodek 300 miliard | Schodek rozpočtu | Úřad pro energetické informace | Růst ekonomiky | Čínské burzy | Žádosti o podporu | Výsledky hospodaření | Ministerstvo financí | Bilance | Tržní kapitalizace firmy | Ondřej Hartman | Kanadská centrální banka | Španělsko | Christian Sewing | Propuknutí měnové krize | Ekonomický růst | RBNZ | Inflace v USA | Komodity | Druhá vlna | Mzdy | CAD | Odhady analytiků | UK Global Tariff | Aktuální Price Action | Macquarie Capital | Nákaza SARS | Na burze | Dopady krize | Akcionáři | Analytička | Ruský rubl | Evropské trhy | Výhled vývoje ekonomiky | Hospodaření | FXstreet | Reporty | Daily Mirror | Reserve Bank of New Zealand | Obchod | Negativní zprávy | AUD/USD | UKGT | Riziko | Analytik | Emise | JPY | Pražské burzy | Adidas | Citi | Pokles výnosů | SARS | Šéf společnosti | Bank of America | USDX | Šok | United Airlines | GBP | Pokles cen ropy | Index tokijské burzy | Německá ekonomika | Čína | STAR | CZK/USD | MSCI Asia Pacific | Ceny | Recese | Pokles | FTSE 100 | Kasino | Války | Míra nezaměstnanosti v USA | Centrální banka | Předpovědi | DPH | Italové | Akcie na burze | WTI | ČNB Jiří Rusnok | Restriktivní opatření | Největší ekonomika světa | EUR/JPY | Cena severomořské ropy | USD/EUR | Sentix | Stratég | Panevropský akciový index | Americký ministr financí | Morgan Stanley | Výnos | FTSE/MIB | Trhy dnes | Frank | Počet nakažených | Nájmy | Automobilka Ford Motor | Austrálie | Vývoj měnového páru EUR/USD | Měnové krize | Stoxx Europe 600 | Forex trader | Hongkong | S/R zóny | Index CAC 40 | Dopad koronaviru | Výhled růstu globální ekonomiky | Očkování proti covidu | Pracovní místa | Zisk | Koronavirové pandemie | ČNB | Bank of England | EURUSD | Čínské hospodářství | Dovoz | Aktuální kurzy | Nejbohatší | Pozitivní zprávy | České hospodářství | The Guardian | Obchodování | Úroky | Prezident | Eurostat | Růst inflace | Podnikatelská aktivita v eurozóně | Státní rozpočet | Evropa | Zprávy | Ceny ropy | Francie | Předpověď | Údaje | Krize v eurozóně | Italská vláda | Finanční krize | FXstreet.cz | Obchody | Snížení daní | Index CPI | Vyspělé ekonomiky | Japonsko | Ropa typu Brent | Caixin/Markit | Situace | Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti | Miliardy eur | Stagnace | Tržby | Celní úřad | Prodej aut | FOREX | Podnikatelská aktivita | Sazby beze změny | Guvernér | Trader | Peking | Index pražské burzy | HDP | Index DAX burzy | Protekcionismus | Ekonom | Optimismus | Ekonomka | Dolar | Euro | Zdanění | Dopady na ekonomiku | Obchodní bilance | Výprodej | Slovensko | EUR/CHF | ČTK | Odhad letošního růstu | Infineon | Stimuly | Guvernér ČNB | Ztráty | Česká národní banka | Epidemie koronaviru | Obchodní nastavení | Japonský jen | Čínské firmy | Akcie | Panevropský akciový index STOXX 600 | Měnové podmínky | NERV | Nový Zéland | Pražská burza | Základní úroková sazba | Očkování | Podniky | Vývoj ceny | Tým FXstreet.cz | Světová ekonomika | Vývoz | Reuters | OPEC+ | Globální ekonomika | Zasedání měnového výboru | Růst v eurozóně | Price Action | Index PPI | Největší propad | Pokles vývozu | Koronakrize | Prognózy | Globální recese | Kurz | Druhá největší ekonomika | Daně | Růst zisků | Globální růst | Spotřebitelské výdaje | Typ koronaviru | Americká ekonomika | Panevropský index | Intermediate | Snížení těžby | Výsledky | Aerolinky | Druhá vlna koronaviru | Bankovní rada | Gilead | Investice | Skupina G7 | Zákaz cestování | Produkce energie | Kapitalizace | Remdesivir | Lehká ropa WTI | Bod | Die Welt | Obchodování na burzách | Ekonomika eurozóny | Ekonomická aktivita | Zisky | Soukromá spotřeba | Vládnoucí strana | Dluhopisové trhy | Hospodářství | CAC 40 | DIHK | Měny | Ropa WTI | Burzy | Hospodářský růst | CSI300 | Export | Rusko | Vývoj ceny ropy | Italská ekonomika | Forbes | Organizace | Ekonomický rozvoj | BaFin | Toyota | COVID-19 | Béžová kniha | Průmyslová výroba v Evropské unii | Rekordní růst | Nikkei | Ekonomika USA | Evropské akcie | Propouštění | Energie | Objem | Investiční | Americké centrální banky | Příjmy | Ekonomické dopady | Onemocnění COVID-19 | Bloomberg | Akcie v Asii | Evropská unie | Guru | Index pařížské burzy CAC 40 | Alena Schillerová | Akcie v Evropě | Rozvoj | Hlavní indexy | Capital Economics | Vyhlídky | Průmyslová výroba | Finanční trhy | Evropská ekonomika | Míra | Komoditní trhy | Růst poptávky | Korekce | Kvantitativní uvolňování | Panevropský index STOXX 600 | Firemní investice | Stimulační opatření | Průzkumy | Německý výrobce | Hrubý domácí produkt | Přehled | Agentura Bloomberg | Krize | Politbyro | OECD | CHF | Akcie firem | Útlum aktivity | Index nákupních manažerů (PMI) | JDE | Podpora | Ministři financí | MT4 | Starteepo | Snížení těžby ropy | Cena | Vystoupení z EU | Německá vláda | Společnost Gilead | Německo | Makroekonomické ukazatele | Rozpočet | Snížení sazeb | Česká ekonomika | Kurzy | Finanční prostředky | Jefferies | DAX | Infineon Technologies | Erste | Podnik | Kurzy měn | Server CNBC | Zlato | Ekonomika | Měny&Sazby | SEC | Schodek | Indikátory | ČNB Tomáš Nidetzký | Akciové futures | Práce | Centrální banky USA | Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) | Likvidní | Banky | Země G7 | Uzavření továren | Wall Street | Nemoc COVID-19 | Průlom | Ministr financí | Zlepšení | Světové akciové trhy | Tomáš Nidetzký | Burzy v Hongkongu | Rozhodnutí o úrokové sazbě | Program nákupu dluhopisů | Pozice | Čínská ekonomika | Saldo běžného účtu | Švýcarský frank | Vývoj měnového páru USD/JPY | Peníze z prodeje akcií | Las Vegas | Stoxx | Americká lehká ropa WTI | Farmaceutické společnosti | Náklady na úvěry | Uvolňování měnové politiky | Marek Mora | OPEC | Ministryně financí | South China Morning Post | Zhoršení pandemie | Experti | Investoři | Míra nezaměstnanosti | Ceny ropy dnes | Jihokorejská centrální banka | IHS | Spotřebitelé | Německý statistický úřad | Program nákupů dluhopisů | Výkonný ředitel | Investiční ředitel | Čínská vláda | Jeden dolar | Nikkei 225 | Auta | Noviny | Ropy | Guvernér Rusnok | RBA | Macquarie | Vývoj měnového páru EUR/JPY | Hospodářské výsledky | Americké ekonomiky | Obchodní vztahy | USD | Vývoj dolarového indexu | Cestování | Kabinet | Čínské úřady | Investing.com | Statistický úřad Eurostat | Index britských akcií FTSE 100 | Cestovní kanceláře | Prezidentka ECB | Akciové burzy | Americké ministerstvo | Australský dolar | IAG | Propad | Dopady koronaviru | Rakousko | Guvernéři centrálních bank | Měnové krize v eurozóně | Americká společnost | Agentura AP | Čínský statistický úřad | Aleš Michl | Kanada | Nejistota | Rizikové investice | Akcie na evropských trzích | Nejvýraznější pokles | Indexy | Státní dluhopisy | Americký dolar | Evropská centrální banka | Koruna dnes | ECB | Stoxx 600 | Ekonomiky eurozóny | Hospodářská krize | Měnová politika | Doporučení | Růst čínské ekonomiky | Evropské země | ROCE | Index londýnské akciové burzy | EU | Hodnota indexu | Miliardy | Caixin | Zpracovatelský průmysl | Poptávky po ropě | Investor | USD/JPY | Americké vlády | Jerome Powell | Ukazatele | Šíření koronaviru | Banka | Markit | Počet zaměstnaných | Makléřské společnosti | Olaf Scholz | CNBC | Statistika | Index DAX
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Obchodování | Banky | Růst | ČTK | Indikátor | Pokles | Trading | Cena | FOREX | Pivot