Otevírání americké ekonomiky
Rozbřesk: Největší propad ekonomiky v novodobé historii
03.03.2021 Výsledek české ekonomiky za poslední čtvrtletí loňského roku byl, alespoň podle zpřesněného odhadu statistického úřadu, ještě lepší, než naznačoval bleskový odhad. Ve srovnání s ním totiž HDP mezikvartálně rostl dvojnásobným tempem (o 0,6 %), což v časech nouzového stavu a téměř nepřetržitého lockdownu bylo docela překvapivé. Hlavní zásluhu na tom měl export, respektive exportně orientovaný průmysl, který se vezl na vlně rostoucí poptávky nejenom po autech, ale i výrobcích chemického a elektrotechnického průmyslu. Zatímco zahraniční poptávka rostla, ta domácí opět zejména v důsledku restrikcí klesala. Vidět to bylo především na spotřebě domácností, které výrazně omezily především výdaje za služby.
5 událostí, které dnes stojí za pozornost
09.07.2020 1) Asijské indexy během dnešního obchodování navázaly na růsty v USA a posilovaly. Investoři sází zejména na technologické akcie a tomu podobné od kterých očekávají, že ze současné krize vyjdou silnější. Rostoucí optimismus z otevírání americké ekonomiky se promítá na akciových trzích a přebíjí skutečnost, že počet nově nakažených koronavirem na jihu a západu Spojených států stoupá.
Ranní komentář: Strach z dopadů druhé vlny koronaviru zesiluje. Akcie i ropa ztrácejí, USD roste
25.06.2020 Středeční seance na akciové trhy přinesla vlnu výprodejů, ke které výrazně přispěl strach z druhé vlny šíření koronaviru v USA. Florida a Texas mají za sebou další rekordní dny v počtech nových případů nakažení, přičemž výrazně se začínají zvedat statistiky i pro celé Spojené státy. Téma koronaviru tak zůstává na finančních trzích i nadále dominantním a jen tak rychle neodezní. Risk-off sentiment se z akciových trhů přenesl také na ostatní finanční aktiva, když díky němu zpevňoval hlavně americký dolar, zatímco ceny komodit, v čele s ropou, začaly ztrácet.
Ranní komentář: Počty nakažených v některých amerických státech dál výrazně narůstají
18.06.2020 Středeční seance proběhla na trzích bez větších cenových výkyvů. Většina indexů is své ceny podržela, přičemž obchodování na amerických burzách probíhalo na výrazně podprůměrných objemech. Trhy dál vstřebávají zprávy z některých amerických států, kde pokračuje v rychlém růstu počet nových případů nakažených osob koronavirem, zatímco na celonárodní bázi tato čísla prozatím zůstávají relativně stabilizovaná. Negativní zprávy tohoto typu přitom vyvažují informace o pokračujícím otevírání americké ekonomiky, takže si akcie i další riziková aktiva své zvýšené ceny udržují.
Ranní komentář: S&P500 zpět na úrovních ze začátku roku, ropa mírně ztrácí
09.06.2020 Pondělní seance pomohla americkým indexům dostat se do zelených čísel, i když například indexy v Evropě tentokrát ztrácely. Růstové momentum v USA začátkem týdne plynule navázalo na silný páteční růst, který byl živen překvapivě dobrým reportem z trhu práce a pozitivní náladou ohledně postupného otevírání americké ekonomiky. S&P500 se díky tomu vrací na úrovně ze začátku letošního roku a od historického maxima jej dělí už jen něco málo přes čtyři procentní body.
Ranní komentář: Američtí zákonodárci řeší sankce na Čínu kvůli COVID-19, RBNZ navyšuje QE
13.05.2020 Včerejší seance se na finančních trzích nesla v nervózním duchu, díky čemuž se jen v USA indexy dostaly pod prodejní tlak a klesaly o více než 2 %. Ke korekci pomohly komentáře Anthony Faucciho, který varoval před riziky příliš rychlého otevírání americké ekonomiky. Pod tlak ale indexy dostal také návrh nového zákona, který by americkému prezidentovi dal pravomoc zavést nové sankce na Čínu v případě, že země nebude spolupracovat na vyšetřování příčin epidemie v čínském Wuhanu.
Kongres se neshoduje na dalším balíčku na pomoc ekonomice USA
13.05.2020 Demokraté ve Sněmovně reprezentantů odhalili návrh dalšího balíčku na pomoc americké ekonomice, který by dosahoval mamutí částky tří bilionů dolarů (72,92 bilionu korun). Jeho cílem je poskytnout finance státům, podnikům, federální poště a podporu rodinám. Republikáni, kteří ovládají Senát, však hned záhy nato jejich návrh tvrdě odmítli, informovala agentura Reuters.
Ranní komentář: Otevírání americké ekonomiky bude podle Trumpa pokračovat i za cenu šíření nákazy
06.05.2020 Akciové trhy včera pokračovaly v pozvolném růstu a zakončily seanci v zelených číslech. Náladě na trzích dál pomáhá optimismus z postupného otevírání evropské a americké ekonomiky, které bude, minimálně v USA, zdá se za každou cenu pokračovat. Uvedl to v projevu americký prezident Trump, který naznačil, že se ekonomika bude otevírat i za cenu dalšího šíření nákazy.
Akcie v EU zpevňují, pomáhá vývoj kolem léku na covid-19
17.04.2020 Akcie na evropských trzích dnes výrazně zpevňují, k růstu jim pomáhá jednak slibný vývoj kolem léku na covid-19, jednak plány amerického prezidenta Donalda Trumpa na postupné otevírání americké ekonomiky, dosud paralyzované šířením koronaviru. Téměř žádný vliv pak neměla zpráva o propadu čínské ekonomiky, neboť se špatným výsledkem trh počítal.
Další články k tématu Otevírání americké ekonomiky
Ranní komentář: Obchodníci vyhlížejí další otevírání jednotlivých ekonomik, akcie a měny stabilní
12.05.2020 Začátek týdne na finanční trhy větší změny nepřinesl a obchodování probíhalo v docela klidném režimu. Americké indexy zahájily seanci korekcí, ale následně své ztráty dokázaly likvidovat díky informacím o přípravách na postupné otevírání New Yorku a tamní ekonomiky. O otevírání ekonomiky se pak stále více mluví také v Británii a v plném proudu je i nadále v řadě evropských zemí.
Ranní komentář: Koronavirem se nakazilo už 10 mil. lidí, čísla z USA na trzích zvyšují nervozitu
29.06.2020 Akcie za sebou mají nervózní týden a ani v nadcházejících dnech to pravděpodobně nebudou mít jednoduché. Počty nakažených ve světě i v USA totiž dál výrazně narůstají a jejich jednodenní přírůstky se zrychlují. Jen Spojené státy zaznamenaly v pátek rekordní počet 47 tis. nových nakažených, což nutí některé americké státy k zastavení dalšího otevírání ekonomiky (Texas, Arkansas…).
Rychlé shrnutí
12.06.2020 Počet potvrzených případů koronaviru dosahuje 7.6 mil. Počet obětí dosahuje 424 tis., zatímco počet uzdravených osob vzrostl na 3.84 mil. Některé americké státy uvažují o odložení otevírání ekonomiky v případě, že počty nakažených začnou zase zrychlovat.
Ranní komentář: Americké indexy pokračují v růstu, brent zpět pod 30 USD
15.04.2020 Včerejší seance přinesla na akciové trhy další vlnu opatrného optimismu, který pomohl hlavně americkým indexům k výraznému růstu. Ty přidaly kolem tří procent a dál, se tak vzdalují od svého březnového low. Sentimentu pomáhá i nadále stabilizace v každodenních přírůstcích počtu nových nakažených koronavirem, která již probíhá také v USA. Trh pak čeká hlavně na projev amerického prezidenta, který má v nadcházejících dnech oznámit detailnější plán ohledně postupného otevírání americké ekonomiky.
Ranní komentář: Růst akcií a dalších rizikových aktiv pokračuje. Pomohl i komentář Dimona
27.05.2020 Včerejší seance přinesla na americké indexy silné rally, které dostalo index S&P500 až nad hranici 3 tis. dolarů. Akciím hodně pomáhá optimismus ohledně postupného otevírání americké a evropské ekonomiky. Růst S&P500 byl včera tažen ale i akciemi bank, kterým pomohl komentář šéfa JP Morgan Jamie Dimona, podle kterého banky v druhé polovině roku nebudou muset budovat příliš vysoké rezervy ke krytí ztrát spojených s pandemií.
Ranní komentář: Američtí spotřebitelé se vracejí na scénu, akcie si své zvýšené ceny zatím drží
17.06.2020 Nálada na finančních trzích i včera zůstala relativně dobrá, a to navzdory dalším zprávám z USA, kde v některých státech (Florida, Texas) dochází k výraznému nárůstu nových případů koronaviru. Na celonárodní bázi je situace v USA ale i nadále stabilizovaná a americké státy dál pokračují v postupném otevírání ekonomik. Co více, sentiment na trzích včera podpořily i překvapivě dobré výsledky maloobchodních prodejů, které v květnu rostly o rekordních 17,7 %, zatímco trh čekal růst o necelých 8 %.
Ranní komentář: Americká nezaměstnanost je ve skutečnosti vyšší než ukazují data, dnes zasedá Fed
10.06.2020 Včerejší seance přinesla na akciové trhy mírnou korekci dřívějších vysokých zisků. V Evropě přitom indexy ztrácely více než v USA, kde technologický index NASDAQ jako jediný dokonce dokázala zakončit seanci lehce v zelených číslech. Nálada na trzích je stabilizovaná, když obchodníci dál vkládají naděje hlavně do oživení americké a evropské ekonomiky v důsledku jejich postupného otevírání.
Fidelity International: Rychlé otevírání ekonomiky žene inflaci vzhůru
24.05.2021 Spotřebitelské ceny v USA rostou nejrychlejším tempem za posledních 13 let v důsledku nižší srovnávací základny, rostoucích cen energií a opětovného otevírání ekonomiky.
Ranní okénko - Americkému maloobchodu napomohla fiskální podpora a otevírání ekonomiky
14.05.2021 Na závěr týdne nás čeká řada dat z americké ekonomiky a zároveň ČNB zveřejnění zápis jednání z 6. května a platební bilanci ke konci března.
Ranní komentář: WTI zpět pod 20 USD. Trump dnes promluví o plánu na otevření ekonomiky
16.04.2020 Akciové indexy včera zamířily znovu do červených čísel a korigovaly část svých dřívějších ztrát. Sentimentu nepomohly nové fundamenty z USA, v čele s výsledky maloobchodních prodejů, průmyslové produkce a NY Fed indexu výrobní aktivity, které shodně skončily velmi špatně a také pod většinovým konsenzem. Zároveň náladu určitě nezlepšily ani další slabší výsledky amerických bank, když včera svá čísla reportovaly banky Goldman Sachs, Citigroup a Bank of America.
Související klíčová slova:
FOREX | Intervence | Čína | Finance | Nasdaq | Dow Jones | USA | Nezaměstnanost | Koruna | HDP | Polsko | Apple | Analytik | Poptávka | Export | Akciové trhy | Maloobchodní tržby | Sazby | Akcie | Aktiva | Americký dolar | Bank of England | Bloomberg | Burza | Centrální banka | Centrální banky | DAX | ECB | Ekonomika | Fed | Futures | Index DAX | Inflační cíl | Investice | Risk | Momentum | Měny | Obchodní bilance | Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Pozice | Ropa | S&P 500 | Sentiment | ČNB | Úrokové sazby | Analytici | Riziková aktiva | Banky | EUR | USD | NZD | Obchodování | Panevropský index | Finanční krize | Cena ropy | FTSE | Americký prezident | Indexy | Investoři | Fundamenty | Program nákupů dluhopisů | EU | Ceny komodit | Optimismus | Výsledky | Strach | Bohatství | RBNZ | Oanda | CAC 40 | Stoxx 600 | Investiční společnosti | Burzy | Zásoby ropy | ADP report | Centrální bankéři | Index | Akciové burzy | Banka | Cena | Česká ekonomika | Dolar | Index Dow Jones | Investiční | Investing | ISM | Prognóza | Reuters | Ropy | Stoxx | Švýcarská centrální banka | Trh | Výprodej | Zpráva | Zprávy | Obchodní den | ROCE | Tovární objednávky | Itálie | Spojené státy | Tržby | QE | Microsoft | Investing.com | NATO | Dnešní fundamenty | Průmyslová produkce | Finanční aktiva | Podnikatelé | Agentura Reuters | Firmy | Program nákupu dluhopisů | Biliony dolarů | Akcie v EU | Propad | S&P | Ztráty | Farmaceutické společnosti | Americké indexy | Světové finanční krize | Saúdská Arábie | Zasedání Bank of England | Tempo růstu | FTSE 100 | Hlavní index londýnské akciové burzy FTSE 100 | Tesla | Bankéři | Americké akciové trhy | Payrolls | Dobré výsledky | Krize | Opatření na podporu ekonomiky | Světové trhy | Zásoby zemního plynu | ČTK | Pokles ekonomiky | Americké zásoby ropy | Bridgewater | Bridgewater Associates | Zahraniční forex | Jerome Powell | Ray Dalio | Panevropský index STOXX 600 | Technologické akcie | Index Stoxx 600 | Měny v regionu | Prezident Trump | Statistický úřad | Technologický Nasdaq | Americké futures | Situace na trzích | Dění na trzích | Bilance zahraničního obchodu | Obchod | Risk-off | Bilance | Index DOW | Filadelfský Fed index | Filadelfský Fed | Vyšetřování | Největší obchod | Nejbohatší | Miliardy | Američtí zákonodárci | Americká data | Průmysl | ADP | General Motors | Výrazný pokles | Německá obchodní bilance | Nejistoty | Ranní komentář | Londýnské akciové burzy | Airbus | Měnové politiky | Fed index | Americké objednávky | Index londýnské akciové burzy | Washington | Miliardy eur | Přebytek bilance zahraničního obchodu | Negativní zprávy | Přebytek bilance | Federální vláda | Trump | Prezident | Koronavirus | Trhy | Šíření koronaviru | Asijské indexy | Pokles | Situace | SARS | Typ koronaviru | Nový typ koronaviru | Pandemie | Boeing | Výdaje | Americký ADP report | Americký ADP | PMI pro sektor | Německé tovární objednávky | Americké ekonomiky | Zasedání RBNZ | COVID-19 | TS Lombard | Gilead Sciences | Akcie na evropských trzích | Americký Fed | Vývoj | Pomoc ekonomice | Index DAX burzy | Další vývoj | Největší propad | Žádosti o podporu | Šíření nemoci COVID-19 | Šíření nemoci | Texas | Bilion dolarů | Kongres | Republikáni | Demokraté | Domácnosti | Prodejní tlak | Sněmovna reprezentantů | Mitch McConnell | Růst | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti | Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA | Biliony | Německý statistický úřad | Šíření nákazy | Ekonomiky | Práce | Snížení produkce | Otevírání ekonomik | Statistiky | Jeffrey Halley | Experimentální přípravek | Přípravek remdesivir | Remdesivir | Risk-off sentiment | S&P500 | SARS-CoV-2 | Debata | Evropské indexy | Gilead | PMI pro sektor služeb | Maloobchodní tržby v eurozóně | Americký ADP report z pracovního trhu | ADP report z pracovního trhu | Vývoz | Zadlužení | JDE | Počty nových žádostí o podporu | Koronavirové pandemie | Francouzská obchodní bilance | Vývoz z Německa | Strach z druhé vlny | Covid | Zásoby zemního plynu v USA | Nové žádosti o podporu | Nové žádosti o podporu v USA | Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby | Vývoz z Německa v květnu | Propad ekonomiky | Nvidia | NBP | Lael Brainardová | Utažení měnové politiky | Třetí vlna
Nejčastější klíčová slova:
USD | EUR | Pozice | USA | Index | Výhled | Trh | Rezistence | Reuters | Banka | Banky | ČTK | Obchodování | Růst | Indikátor | Trading | Pokles | Cena | FOREX | Pivot