Zaprvé je potřeba vzít v úvahu, že trh je již na tuto skutečnost nastavený. Očekává se postupné snižování o 15 mld. USD měsíčně, čímž by se měly nákupy aktiv tlumit až do července 2022. Argumenty nyní však znějí spíše pro „holubičí taper“, tj. Fed může zpomalovat nákup aktiv pomaleji nebo si nechat otevřená vrátka a nechat si možnost QE (na nižší úrovni) ponechat v závislosti na příchozím makrodatech.
Důvodem může být útlum fiskální podpory. V září vypršely prodloužené benefity v nezaměstnanosti a žádné další šeky pro domácnosti se neplánují. Jednorázová covid podpora tedy končí, což je vidět i na vývoji schodku federální vlády. Schodek za poslední 2 měsíce, ve kterých nejsou žádné mimořádné položky, klesnul z loňských 325 mld. USD na 232 mld. USD. Objem QE tak zhruba odpovídal fiskálnímu schodku.
Vývoj schodku federální vlády USA (v mil. USD měsíčně):
Jádrová inflace sledovaná Fedem je sice vysoko, ale již několik měsíců nezrychluje. Bez fiskální podpory a s aktuálně silnějším dolarem jsou rizika přestřelení inflace v USA nižší. Hlavním důvodem zvýšené jádrové inflace jsou navíc ceny ojetin, které vzrostly během jara o 30 % a jejichž růst se s největší pravděpodobností opakovat nebude.
Vývoj jádrové inflace spotřebitelských výdajů v USA:
Posledním argumentem je i nižší než očekávaný růst HDP ve Spojených státech. Fed ve své poslední prognóze čeká meziroční růst ve čtvrtém čtvrtletí o 5,8-6,0 %. Realita však kvůli slabému létu a problémům v dodávkách bude zhruba o 1 % slabší. Dosažení plné zaměstnanosti, druhého z cílů Fedu, je tak s otazníkem. Míra nezaměstnanosti zůstává na 4,8 % (srovnatelné s říjnem 2016) a po skončení covid podpory může ještě narůst s tím, jak se na trh práce vrátí statisíce Američanů.
Z mého pohledu jsou očekávání směrem k razanci Fedu nastavena relativně vysoko, o čemž svědčí i kurz eurodolaru v blízkosti 15měsíčních minim a také další měnové páry, na kterých dolar v posledních týdnech prudce zhodnocuje (USD/JPY, USD/BRL). Pro impuls k dalšímu posilování dolaru by tedy musel přijít opravdu jestřábí vyznění zasedání, ke kterému se však kvůli výše zmíněným faktorům Fed uchylovat nemusí.
Vývoj měnového páru EUR/USD (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, FRED, Fed