Nejvíce býčím indikátorem ze všech je samotná hodnota indexu S&P 500 a jeho denní graf. I další ukazatele se ale posouvají na optimistické úrovně. Hladina 2 400 je prozatím nezpochybnitelnou podporou. V nejbližší support se ale může změnit i úroveň 2 450, kde byla donedávna rezistence a historické maximum, pokud se potvrdí páteční proražení nad tuto hladinu. Silně nyní působí i support na 2 420, zesílený navíc 50denním klouzavým průměrem. Trh je na rekordu, rezistenci tedy teprve bude hledat. Poměr put a call opcí sice stále vysílá spíše prodejní signál, ale vzhledem k šíři posledního růstu tento pomocný ukazatel slábne.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) během růstu cen akcií klesl pod 10 bodů a je na mimořádně nízké úrovni. Prakticky jakákoli hodnota pod 13 bude nadále vnímána jako pozitivní signál pro americké akcie. Ale pozor, k 13 bodům to má index přes 30 % daleko, a růst o několik desítek procent by znamenal výrazný nárůst nervozity.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Výhled pro americké akcie je býčí. Je otázka, zda index S&P 500 bude schopen dále výrazně posouvat historická maxima, hodnoty nad 2 400 budou ale stále potvrzovat optimistický výhled. Fed podle Janet Yellenové bude se zvyšováním sazeb v době stále nízké inflace postupovat obezřetně a hospodářská čísla firem v prvním týdnu výsledkové sezóny byla silná, byť výhledy bank na další období zůstávají opatrné.
Druhý výsledkový týden nabídne údaje od společností jako Netflix, Bank of America, Goldman Sachs, Johnson & Johnson, IBM, Morgan Stanley, American Express, Visa, Microsoft, General Electric nebo Schlumberger a zisky nad odhady trhu by měly podporovat růst cen akcií. Léto na trzích by tedy mohlo pokračovat v (mírně) pozitivní náladě.
Andrej Rády a Josef Košťál pro portál FXstreet.cz
Zdroj: Investiční web