Index S&P 500 v pondělí atakoval rezistenci na 2 450, tím se ale týdenní příděl optimismu vyčerpal. Nastal obrat, v úterý benchmark nejprve otestoval support na 2 420, ve čtvrtek pak intradenně i 50denní klouzavý průměr a přiblížil se ke 2 400.
Přestože týden byl v porovnání s posledním obdobím nezvykle volatilní, býčí výhled trvá. Pokles se zastavil mírně nad supportem 2 400, ale zavírací cena již byla na 2 420. Ačkoli se na denním grafu začíná formovat sestupný trend, index zůstává v rozpětí, a graf je tedy v býčím nastavení.
Supporty a rezistence se nemění – důležitý support zesílený 50denním klouzavým průměrem je na 2 400 až 2 410, pondělní (další) marný pokus o prolomení rezistence na 2 450 zesiluje její význam.
Vývoj akciového indexu S&P 500 (denní graf – D1):
Když index S&P 500 ve čtvrtek prolomil support 2 420, index volatility VIX (takzvaný index strachu, který měří rozkolísanost trhu) se probral z kómatu a předvedl intradenní nárůst o několik desítek procent. Rychle se ovšem zklidnil a nyní je zpět mírně nad 11. Pro akcie tak nadále vysílá býčí signál.
Vývoj indexu volatility VIX (denní graf – D1):
Závěr
Za první pololetí index S&P 500 posílil o 8,24 %, ve druhém čtvrtletí o 2,57 %. Dosažený půlroční zisk hlavních indexů by znamenal solidní zisk i za celý kalendářní rok. Trh je zatím proti poklesům imunní – dvakrát za uplynulých 6 měsíců otestoval 50denní klouzavý průměr a dvakrát jej dokázal prolomit; jednou uzavíral pod ním dvakrát, jednou dokonce sedmkrát.
Přicházející příznivé ekonomické zprávy nenechaly ceny akcií padnout. Na začátku července (4. 7.) slaví USA Den nezávislosti, obchodní týden proto bude o den kratší. Čekají se další důležité makroekonomické údaje (indexy nákupních manažerů, červnové statistiky z trhu práce), ale období relativně "o ničem", pokud jde o pohyby cen akcií, by mohlo v červenci pokračovat, byť možná za zvýšené denní volatility.
Ing. Josef Košťál pro portál FXstreet.cz