Zdá se, že tradeři berou poslední dobou v úvahu především pro ropu negativní zprávy v čele s útlumem poptávky spojeným s rozšířením koronaviru v Číně a rostoucí těžby přicházející z USA, Brazílie, Norska a nově i Guyany.
Je ale zajímavé, že obrovský pokles těžby států OPEC proběhnul trhy takřka bez povšimnutí. A nejde jen o známé skutečnosti, jako jsou škrty skupiny OPEC+, sankce na Írán nebo imploze venezuelského ropného sektoru, které v posledních 12 měsících odebraly z trhu téměř 3 mil. barelů denně (mbd), což je srovnatelné se spotřebou celého Německa. K této podpoře cen se totiž přidává i Libye, která ještě za prosinec hlásila dodávku na trh ve výši 1,1 mbd (viz tabulka), ale v novém roce kvůli místním nepokojům klesla dle agentury Reuters těžba až na 0,2 mbd.
Vývoj těžby ropy kartelu OPEC (v tis. barelů denně):
Ano, tento libyjský faktor může být jen krátkodobý, podobně jako několikrát v minulosti. Stejně tak rychle ale může odeznít i koronavirus a s ním spojená nízká poptávka po ropě. Pokud bychom jako vodítko použili epidemii SARS z let 2002-03, tak by měl být dopad na spotřebu ropy časově omezený. Tyto dva efekty Libye-koronavirus by se tak vykompenzovaly a k žádnému prudkému pádu cen až pod 50 USD za barel by teoreticky nemělo dojít.
Proto by tradeři shortující ropu měli zpozornit a vybrat své zisky. S takto nízkými cenami se bude zvyšovat ochota členů kartelu i spřízněných zemí OPEC+ uměle zastavit tento pád přiškrcením kohoutů. Světová ekonomika je navíc stále v dobré kondici, cyklická poptávka po ropě tedy bude během léta tlačit ceny vzhůru. Masový nástup elektromobilů, který by výrazně snížil poptávku po benzínu, je ještě několik let před námi.
Vývoj ceny ropy WTI (denní graf – D1):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, Seekingalpha, OPEC, Reuters