Očekávání dluhopisového trhu v nastavení amerických úrokových sazeb v červnu 2023:
Na tento jestřábí komentář reagovaly negativně především akciové trhy. Americký technologický NASDAQ odepsal přes 3 % a obchoduje se v blízkosti 2letých minim. Americký dolar také připsal zisky, ale u měnových párů EUR/USD i USD/JPY už je vidět, že se traderům do rozšiřování dlouhé pozice v dolaru už příliš nechce, protože ECB zřejmě s Fedem bude držet krok a USD již je na mimořádně silných úrovních.
Vývoj amerického akciového indexu Nasdaq (1hodinový graf – H1):
Po čtvrtečním zasedání České národní banky (ČNB) koruna mírně posílila. Měnový pár EUR/CZK se tak obchoduje v nižší části koridoru 24,25-24,75, kde jej od května nákupy korun na trhu uměle drží právě centrální banka. Podle dat zveřejněných v následujících týdnech uvidíme, jestli za pohybem kurzu koruny v reakci na výsledky zasedání ČNB byly „preventivní intervence“ jako tomu bylo v srpnu, nebo ČNB dokázala na základě nové prognózy tržní účastníky přesvědčit k držbě korun.
Očekávaná trajektorie úrokové sazby 3M PRIBOR a měnového kurzu EUR/CZK dle aktuální prognózy ČNB:
Prognóza ČNB totiž hovoří ve svém základním scénáři o stabilitě kurzu pod 25 korunami za euro a také o vyšších úrokových sazbách – průměrný úrok 3M PRIBOR by měl být v roce 2023 na celých 7,0 %. To implikuje vyšší sazby po delší dobu, což by mohlo koruně hrát do karet. Navíc guvernér Michl už kategoricky neodmítá zvýšení úrokových sazeb. Na příštím zasedání očekává, že ČNB po vyhodnocení dat rozhodne, zda „sazby ponechat či zvýšit“.
Bankovní rada ČNB si tím pádem uvědomuje, že s tenčícími se devizovými rezervami a prudkým zvyšováním úrokových sazeb ve Frankfurtu i ve Washingtonu je aktuální silný kurz koruny v ohrožení. Více jestřábí rétorika ČNB i růst dlouhodobých sazeb skrz ujištění, že pokles těch krátkodobých není v plánu, by mohlo kurz udržet na stávající úrovni o několik týdnů či měsíců déle.
Nic to ale nemění na tom, že kvůli výrazně vyšší inflaci i růstu mezd v posledních 3 letech je koruna čím dál více nadhodnocená a bude v přicházejícím prostředí klesající poptávky dělat problémy exportérům, protože dramaticky snižuje konkurenceschopnost a bude muset dříve nebo později oslabit, na ročním horizontu do pásma 25,50-26,50.
Vývoj měnového páru EUR/CZK (4hodinový graf – H4):
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, ČNB