Měnový pár USD/JPY vzrostl i přes první zvýšení úrokových sazeb v Japonsku po 17 letech, konkrétně ze záporných 0,10 % na kladných 0,10 %. Trh reagoval ve stylu „buy the rumour, sell the news“, kdy tradeři od začátku března s vyhlídkou opuštění negativním sazeb nakupovali jen. Po rozhodnutí Bank of Japan však začali japonskou měnu prodávat, USD/JPY tak nakonec prorazil i hranici 150 jenů za dolar a obchoduje se nejvýše od roku 1990. Důvodem nebylo vyznění zasedání Fedu, který oproti očekávání nebyl příliš jestřábí. Motivaci k dalším prodejům japonského jenu dala Bank of Japan prodloužením programu kvantitativního uvolňování, kterého se prozatím nevzdala.
Vývoj měnového páru USD/JPY (hodinový graf – H1):
Největším překvapením bylo nečekané zvýšení úroků z 45 % na 50 % v Turecku. Tento jestřábí krok byl zapotřebí, aby byla země schopna zkrotit velmi vysokou inflaci a nemusela přicházet o devizové rezervy intervencemi na devizovém trhu. Měnový pár USD/TRY v reakci mírně zpevnil, tradeři spekulující na další devalvaci liry kvůli dražšímu financování své pozice snížily a daly příležitost turecké centrální bance rezervy doplnit. Uvidíme, jestli administrativa pod vlivem prezidenta Erdogana dokáže udržet utaženou měnovou politiku dostatečně dlouho, aby srazila inflaci z únorových 67 % výrazně níže. Náznaky přicházející recese budou skutečnou zkouškou pro místní centrální bankéře, protože důvěra trhu ve stabilitu turecké liry je už několik let na minimu.
Vývoj měnového páru USD/TRY:
Švýcarský frank je první mezi majors měnami, u které došlo ke snížení sazeb. Přitom není příliš prostoru pro pokles, švýcarská národní banka snížila hlavní úrok z 1,75 na 1,50 %. Důvodem byla velmi nízká inflace a silný kurz franku. Měnový pár EUR/CHF má nakročeno zpět k paritě, pomáhat vzhůru by měl pokles vnímání rizika i vysoký přebytek běžného účtu eurozóny.
Vývoj měnového páru EUR/CHF (4hodinový graf – H4):
Úleva ve středu přišla z Washingtonu. Akciový trh i ostatní riziková aktiva si oddechly, protože americká centrální banka (Fed) ani přes perzistenci jádrové inflace a pozitivní vývoj ekonomiky zásadně nezměnila svůj výhled nastavení měnové politiky.
Porovnání „dot plot“ amerického Fedu:
Nejvíce pozornosti přitáhl tzv. dot plot, který porovnává očekávání výše úrokových sazeb u jednotlivých členů rady guvernérů na konci let 2024-26. Jak je vidět na diagramu, revizí směrem vzhůru je od prosince relativně málo, hlavní proud chce stále letos snížit sazby 3x do rozmezí 4,50 - 4,75 %. Pokles úroků v létě je tedy stále na stole. Zdá se, že představitelé Fedu věří nabídkové straně ekonomiky tažené umělou inteligencí, která by měla působit dezinflačně podobně jako rozšíření automatizace a internetu před 25 lety. Tento holubičí krok Fedu pomohl vzhůru akciím, zlatu a zastavil i pokles aktuálně velmi volatilního bitcoinu.
Vývoj ceny bitcoinu v USD:
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: MT4, tradingeconomics.com, Finance Yahoo, Bloomberg