Zatímco pro nákupy cenných papírů centrální bankou se vžil pojem „quantitative easing“ (QE) a snižování tempa těchto nákupů se říká „tapering“, můžeme teď díky Fedu pokročit na další úroveň a rozšířit si slovník o „quantitative tightening“ neboli QT, což je nový pojem pro prodej naakumulovaných cenných papírů.
Fed ve svých nákupních letech zvýšil svou rozvahu na více než 4 biliony USD (cca 24 % HDP) a části takto nakoupených cenných papírů se bude chtít zbavit, i když v relativním srovnání s Evropskou centrální bankou a především pak japonskou a českou centrální bankou byl objem „vytištěných“ dolarů vzhledem k americkému HDP celkem nízký.
Na svém posledním zasedání Fed představil konkrétní harmonogram svého QT, které chce začít v mírnějším tempu během druhého pololetí letošního roku a toto tempo navyšovat až na prodeje ve výši 40 mld. USD měsíčně. Trajektorii předpokládaných prodejů můžeme vidět v grafu.
Předpokládaný vývoj snižování rozvahy Fedu:
Pokud by cílem Fedu byl návrat na předkrizovou úroveň rozvahy (vzhledem k HDP), tak by QT bylo zapnuté až do března roku 2024. Když vezmeme v úvahu, že do té doby s největší pravděpodobností přijde recese, která tempo QT zabrzdí (termín pro snižování tempa QT ještě ve slovníku nemáme), nejspíš se Fedu nepovede snížit rozvahu dostatečně.
I tak jde ale o krok, který by měl zvýšit dlouhodobé úrokové sazby na amerických dluhopisech a brzdit tak rozběhnutou americkou lokomotivu ve tvorbě úvěrů. Na měnovém trhu by mělo být QT podporou pro dolar, protože část prodaných dluhopisů budou nakupovat investoři ze zahraničí.
Vývoj amerického dolarového indexu za posledních 5 let:
A která z centrálních bank by QT ještě mohla použít? Nemusíme chodit daleko. Snížení rozvahy a prodej přebytečných aktiv by si přála i domácí ČNB. Jenomže aktuálně by prodeje eur v jejím majetku znamenaly prudké posílení koruny a další snížení hodnoty zbývajících devizových rezerv. Aktuálně to vypadá, že ČNB už v budoucnu nebude mít možnost prodat svá eura se ziskem. Jedna dobře mířená černá labuť, která by spustila vlnu výprodeje na rozvíjejících se trzích, nás však může přesvědčit o opaku a nakonec by v případě prodeje devizových rezerv ze strany ČNB došlo i na primární účel držby devizových rezerv, čímž je stabilita měnového kurzu.
Tomáš Raputa
Analytický tým FXstreet.cz
Zdroje: investing.com, Bloomberg