Vývoj tradera se na finančních trzích dá rozdělit do několika fází. Tím jak obchodník objevuje různé obchodní přístupy, strategie, money managament se rozvíjí po technické stránce. Ruku v ruce s tímto technickým rozvojem jde i rozvoj osobnostní. Tím, jak se obchodník setkává v praxi se ziskovými obchody, se učí krotit své ego a nepodléhat přílišnému nadšení, což se mu může vymstít v případě, kdy své pozitivní emoce nezvládne.
Naopak, když se trader učí zvládat emoce spojené se ztrátou, si vytváří vlastní techniky pro zvládání stresu, tlaku, výčitek atd. Důsledek nezvládnutí takovýchto emocí je jasný, zvyšující se negativní pohled na trading, navyšující se frekvence ztrát a ve finále konec snu o lehkých ziscích na finančních trzích.
Ať už se jedná o vývoj v oblasti emocionální nebo technické stránky tradingu, směr je vždy stejný. Začíná se ve složité sféře buď přemrštěné emocemi nebo ve sféře, kdy se trader snaží vtěsnat všechny své nové poznatky o indikátorech a strategiích do jednoho obchodního systému.
Technická stránka vývoje tradera
Jak už jsme si naznačili v předchozím odstavci, když trader začíná nasávat první poznatky o fungování finančních trhů, první s čím se setká je velké množství indikátorů. Pod vlivem nadšení z nově objevených nástrojů se poté snaží vytvořit takovou obchodní strategii, která bude obsahovat nově získané poznatky. Přeci se to nováček neučit nadarmo, že?
A tak se dostane do situace, kdy má v cenovém grafu aktivováno zbytečně mnoho technických indikátorů, jejichž obchodní signály se navzájem vylučují, což nováčka akorát tak zavede do situace, kdy bude obchodovat mimo svůj plán, jen proto, aby aspoň nějaký obchod realizoval. Když už u toho počítače sedí, že?
Výhodou rozvoje tradera po technické stránce je, že jeho mysl dokáže naučené procesy a signály zjednodušovat a zobecňovat. Například: Když trader delší dobu (alespoň 21 dnů) obchoduje strategii založenou na křížení klouzavých průměrů, za tu dobu si „nakouká“ chování trhu před tím, než k samotnému překřížení klouzáků dojde. Nebo obchodník, vstupující na hranici technické formace 123Gap po jisté době indikátor Gapu nepotřebuje, protože v grafu již tyto cenové úrovně uvidí a jakákoliv technická pomůcka ve formě vizualizace je nepotřebná.
Díky této vlastnosti mozku, uchovávat a zobecňovat vizuální informace, se postupem svého vývoje (po technické stránce) trader dostane do situace, kdy má již „nakoukáno“ mnoho technických indikátorů, a to jak jejich reálné vstupy, tak i falešné signály, a nepotřebuje si komplikovat cenový graf mnoha vizualizacemi.
Většina traderů tento svůj technický vývoj bez větších obtíží zvládne, a to někdy během pár měsíců. Zlomový okamžik ale nastává, jak nejspíše tušíte, v okamžiku, kdy se trader učí zvládat své emoce.
Technický indikátor je vizuální podnět a v jeho případě platí zákony, které jsme si popsali výše. Jenže emoce není vizuální, nemůžeme jí vidět. Neplatí proto pro ní zákony o uchovávání a zobecňování. Mozek si nepamatuje emoce, nebo snad víte, jak jste se cítili před rokem? Podle fotografie, která je vizuální, můžete i nyní zjistit, kde jste se před rokem nacházeli nebo co jste dělali, ale jak jste se u toho cítili? To na fotografii není.
Dnešní článek bych zakončil tím, že při tréninku emocí neplatí stejné zákony, jako v případě technického tréninku a proto je potřeba využívat odlišné metody. Tím že se bude trader neustále vystavovat strachu, se strachu nezbaví. Možná tato věta některé podnítí k zamyšlení, jak vlastně trénink emocí provádět. Dobrou zprávou je, že už samotné myšlení na emoce, vaše emoce trénuje.
Děkuji za přečtení,
Martin Klass